Jump to content

Redmi Note 11 Pro 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

να ρωτησω ρε παιδια γιατι αρκετοι μου συνεστησαν να μη χρησιμοποιω τον fast charger στα 67W που εχει στο κουτι αλλα καποιον πιο αδυναμο για ασφαλεια και προστασια της μπαταριας.
Απο οτι ειδα εχει καποιες επιλογες φορτιστων η XIAOMI εχει σε λιγοτερα Watt οπως αυτον στα 33W για παραδειγμα.

Ευχαριστω

Edited by cbarbas
Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,
να ρωτησω ρε παιδια γιατι αρκετοι μου συνεστησαν να μη χρησιμοποιω τον fast charger στα 67W που εχει στο κουτι αλλα καποιον πιο αδυναμο για ασφαλεια και προστασια της μπαταριας.
Απο οτι ειδα εχει καποιες επιλογες φορτιστων η XIAOMI σε λιγοτερα Watt οπως αυτον στα 33W για παραδειγμα.

Ευχαριστω
Αν δεν θέλεις γρήγορη φόρτιση, απλά αγόρασε ένα άλλο καλώδιο,το οποίο να μην υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση.
Έρχεται πιο οικονομικά.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,

θα ρωτησω, μαλλον σημερα, γιατι λεω να πω να παρω μια θηκη τυπου "book", ευχαριστω.

EDIT
Βασικα θα μπορουσα να παρω το καλωδιο του και να χρησιμοποιησω τον φορτιστη του "HUAWEI P8 Lite 4G" που ειχα και παρεδωσε "πνευμα", πιστευω ετσι μας και αυτος σιγουρα δεν ειναι "γρηγορης φορτισης"!
Θα το δοκιμασω να δω την αποδοση του μιας και μιλαμε για διαφορα μεγεθους στο διπλασιο σχεδον στη χωρητικοτητα μπαταριας!

Edited by cbarbas
Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην αγχώνεσαι για τη γρήγορη φόρτιση καθώς τα έχουν μελετήσει τα πράγματα... δεν παθαίνει τίποτα η μπαταρία.

Και όταν θα πάθει θα έχει παλιώσει το τηλέφωνο. Επομένως, άποψή μου είναι να το φορτίζεις και να το χαίρεσαι με τον γρήγορο φορτιστή

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τον Δεκέμβριο που έχω το απλό Note 11 , δεν έχει πάθει τίποτα η μπαταρία με αρκετές φορτίσεις με τον charger του κινητού στα 33W. 

Υπάρχουν ενδείξεις ότι παρουσιάζονται προβλήματα με το fast charging; 

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια (και βάλε) θα την βγάλει το κινητό, μετά πέφτει η απόδοση αλλά αυτό συνέβαινε πάντα. Απλά, καλό είναι να μην φορτίζει 100%, αν μπορείς το 80% είναι ιδανικό. Οπότε καλό είναι να μην μένει το βράδυ στην πρίζα. Υπάρχουν και κάποιες εφαρμογές που ειδοποιούν όταν φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν θέλεις μεγάλη ισχύ φόρτισης και την αντίστοιχη θέρμανση και λίγο πιο γρήγορη γήρανση της μπαταρίας, είναι πολύ προτιμότερο να έχεις πιο αργό φορτιστή, παρά ένα αχαμνό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν θέλεις μεγάλη ισχύ φόρτισης και την αντίστοιχη θέρμανση και λίγο πιο γρήγορη γήρανση της μπαταρίας, είναι πολύ προτιμότερο να έχεις πιο αργό φορτιστή, παρά ένα αχαμνό καλώδιο.
Το έγραψα για να μην πληρώνει παραπάνω λεφτά για φορτιστή.
Δεν υπάρχει λόγος.
Ένα καλώδιο 3-4€ και ξεμπέρδεψε αν δεν θέλει γρήγορη φόρτιση.
Έχω τον φορτιστή των 120w με τέτοιο καλώδιο πάνω από 1 χρόνο. Κανένα πρόβλημα.
Όταν βιάζομαι, βάζω το "γρήγορο" καλώδιο και σε 15 λεπτά έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από 10 pro.

πάνω κάτω ίδια οθόνη, φωτογραφίες λίγο καλύτερες την ημέρα το 10,τη νύχτα ακριβώς ίδιες.... ήχος το ίδιο....τα 10 γραμμάρια παραπάνω στο 11, το νιώθεις.το 11 έχει μόνο 2θεσεις για sim,η 1 sim k sd.

Η μεγάλη διαφορά είναι στο 10, δουλεύει τούρμπο ο επεξεργαστής, πολύ γρήγορος, έτρωγε όλη την μπαταρία με 4,5 ώρες οθόνη.

Πιο ήρεμα δουλεύει στο 11 pro,ο επεξεργαστής, τρώει την μπαταρία σε 7 ώρες περίπου οθόνη....κ έχει φόρτιση πιο γρήγορη....το 5g , έπιασε 65 mbps down,25 up....

Σαν γενικό στήσιμο, προτιμώ το 11 pro 5g, αγορά στα 235 ευρώ, το 6/128.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να περάσει λίγος καιρός για να δω αν θα υπάρξει οποιοδήποτε θέμα. 
Είναι ελαφρύ, πολύ γρήγορο στις λειτουργίες του και βγαζει καλές φωτογραφίες. 
Εχει ΝFC το οποίο πια είναι απαραίτητο και για μένα είναι πολυ σημαντικό ότι έχει ράδιο. 
Και εκεί υπάρχει το πρόβλημά μου. 
Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει γιατί γίνεται μόνο στο ράδιο και όχι πχ όταν ακούω spotify. 
Ο ήχος δεν είναι καλός. 
Δεν είναι θέμα σήματος γιατί στο ίδιο σημείο με άλλο κινητό ακούω μια χαρά. 
Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα των ακουστικών γιατί ο ήχος ακουγοτανε μόνο από το ένα. 
Ανοιγω Spotify και λειτουργεί σωστά, ανοιγω youtube και επίσης ακούω καλά.  
Απο την στιγμή που δεν κάνει το ίδιο σε τίποτε άλλο και αυτά λειτουργούν σωστά σε άλλο κινητό, είναι θέμα της εφαρμογής. 
Οπότε για μένα χάνει λιγο σε αυτο.

Edited by HRISA76
Link to comment
Share on other sites

Οποτε,

με το καλωδιο του δικου του φορτιστη και με φορτιστη αυτον του "HUAWEI P8 Lite 4G"(δε μπορεσα να καταλαβω ποσα W ειναι) που δεν ειναι "ταχειας φορτισης" κανουμε δουλεια ετσι?

Εαν πουμε οτι θα παρουμε καινουργιο φορτιστη που δε θα ειναι "ταχειας φορτισης", στα ποσα "W" το λιγοτερο θα ειμαστε καλα?

Ευχαριστω

Υγ: HRISA76 δοκιμασα το ραδιο και δουλευει μια χαρα!

Edited by cbarbas
Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cbarbas said:

Οποτε,

με το καλωδιο του δικου του φορτιστη και με φορτιστη αυτον του "HUAWEI P8 Lite 4G"(δε μπορεσα να καταλαβω ποσα W ειναι) που δεν ειναι "ταχειας φορτισης" κανουμε δουλεια ετσι?
 

Κάνεις δουλειά. 

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις φορτιστή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

ακολουθωντας αυτο τον οδηγο απενεργοποιησα τις διαφημισεις, δεν εμφανιζονται πλεον πουθενα απο οτι τσεκαρα παρα μονο εκτος απο το "Εκκαθαριση" στο οποιο επισης εχω απενεργοποιησει οτι πρεπει!

Καμια ιδεα!?

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,
ακολουθωντας αυτο τον οδηγο απενεργοποιησα τις διαφημισεις, δεν εμφανιζονται πλεον πουθενα απο οτι τσεκαρα παρα μονο εκτος απο το "Εκκαθαριση" στο οποιο επισης εχω απενεργοποιησει οτι πρεπει!

Καμια ιδεα!?
Στην εκκαθάριση, απενεργοποιεις τη "λήψη προτάσεων". Μάλλον το έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα, τα εχω κανει,
παρολα αυτα μετα την εκκαθαριση παντα μου πετα διαφημιση ενα παιχνιδι, στα αλλα οχι!

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

και στην ενίσχυση ταχύτητας πετάει μια διαφήμιση όταν τελειώσει τουλάχιστον έτσι παλεύεται η κατάσταση

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη συσκευή xiaomi με το ίδιο λειτουργικό.
Με τις ρυθμίσεις που λέει στον οδηγό (msa) και κατάργηση τη "λήψη προτάσεων" όπου αυτή υπάρχει στις εφαρμογές, δεν έχω ξαναδεί διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω,

τσεκαρα διαφορους οδηγους αλλα ολοι ιδιοι ειναι, διπλοτριπλοτσεκαρα μηπως κατι δεν εκανα καλα αλλα παλι εμφανιζεται διαφημιση στην Εκκαθαριση και στην Ενισχυση Ταχυτητας οπως ειπε και ο "costasibiza84", καποιος bug πιθανον!

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

καλά είναι έτσι στημένο να πετάει διαφημίσεις

και έτσι όπως έγινε είναι μια χαρά .....

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω το redmi note 12 pro και μιας και δεν έχει ανοιχθεί κάποιο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ..  

Εχω wind και Πήγα να βάλω το volte αλλά δεν είχε κουμπί να το ενεργοποιήσω. Με κάποιες ρυθμίσεις κατάφερα και το εμφάνισα αλλά τώρα βάζοντας 4g και δεδομένα δεν μου εμφανίζει πάνω στην οθόνη το εικονίδιο του volt. Επίσης κάνοντας κλήση με πετάει από τα δεδομένα και πέφτει σε 2g που σημαίνει πως δεν έχει ενεργοποιηθεί.. 

Το κινητό το παρέλαβα προχθές και έχουν γίνει όλες οι αναβαθμίσεις.. 

Κάποιος κάποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 7:44 ΠΜ, p_k said:

Εγώ θα έλεγα να μην αγχώνεσαι για τη γρήγορη φόρτιση καθώς τα έχουν μελετήσει τα πράγματα... δεν παθαίνει τίποτα η μπαταρία.

Και όταν θα πάθει θα έχει παλιώσει το τηλέφωνο. Επομένως, άποψή μου είναι να το φορτίζεις και να το χαίρεσαι με τον γρήγορο φορτιστή

Καλημέρα κ από μένα ,κάτοχος του Redmi Note 11 pro + 5G στο εξωτερικό και όσο αφορά την γρήγορη φόρτιση δεν υπάρχει κανένα θέμα άγχους,το έχω το κινητό από πέρυσι το Μάιο το φορτίζω μόνο με 120w φόρτιση ΠΑΝΤΑ ,ο φορτιστής τρώει ουσιαστικά τη μεγαλύτερη θερμότητα οπότε το τηλέφωνο σχεδόν πάντα. Η φθορά είναι όπως ακριβώς και στα άλλα κινητά,με Samsung S21 ultra που έχω πάλι βλέπω πτώση.

Οπότε αυτό που λέτε κ σεις κοίτα να χαρείς τη σούπερ γρήγορη φόρτιση και μην σκας. Θα αντέξει σίγουρα 2 με 3 χρόνια η συσκευή και θα είσαι ευχαριστημένος. Πάνω κάτω έτσι κ αλλιώς 2 τα κρατάμε.

Επίσης μετά την αναβάθμιση σε 14 δεν μου δείχνει στα στατιστικά της μπαταρίας το χρόνο της οθόνης,είναι κάποιο bug ή το κάνει κ σε σας;

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε κανω λαθος,
επισημα εδω στην Ελλαδα την 14 στο Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G δε την εχει παρει κανεις!

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θυμηστε μου λιγακι,

πως βαζεις μια απο τις οθονες που εχεις για "Home", το ειχα βρει αλλα δε μπορω να το βρω παλι!

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cbarbas said:

Ρε παιδια θυμηστε μου λιγακι,

πως βαζεις μια απο τις οθονες που εχεις για "Home", το ειχα βρει αλλα δε μπορω να το βρω παλι!

πας στην οθόνη, πατάς σε κάποιο κενό σημείο παρατεταμένα. βγαίνει ένα μενού. Εκεί κάτω δεξιά έχει τις ρυθμίσεις και η δευτερη επιλογή είναι για να την κάνεις default. 

Edited by HRISA76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...