Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάξε για το αντίστοιχο του status icons στα ελληνικά (ίσως εικονίδια στάτους?), παίζει να είναι απενεργοποιημένο και να μη το βλέπεις ενώ δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άσχετο αλλά φίλος έχει ένα Poco.. Πως γίνεται στο menu των επαφών κ των κλήσεων να είναι ίδιο με το Nord 2 5G;09af487843d32be9ec329eeb11a167d8.jpg86780fa6bf98232b25d8bf65181e448f.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αποδυκνει το γεγονός πως βγάζει σταδιακά παλαιότερες ενημερώσεις.

Σήμερα πήρα μια ενημέρωση με ημερομηνία 1η Αυγούστου....

Screenshot_2022-09-18-15-48-27-40_b5a5c5cb02ca09c784c5d88160e2ec24.thumb.jpg.ff6a3301846e45fee600d0e16567a4d9.jpg

Edited by enduras1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fotis7_75 said:

Άσχετο αλλά φίλος έχει ένα Poco.. Πως γίνεται στο menu των επαφών κ των κλήσεων να είναι ίδιο με το Nord 2 5G;09af487843d32be9ec329eeb11a167d8.jpg86780fa6bf98232b25d8bf65181e448f.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ε προφανώς και τα δύο έχουν τον google dialer, που είναι το περίεργο;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimiscooby said:

Καλησπέρα. Αυτό που διάβασα ότι υπήρξε πρόβλημα έκρηξης της μπαταρίας του nord 2 αληθεύει η είναι και αυτό fake news.? 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του nord  ce 2 5g  8GB αλλά με προβλημάτισε αυτό που διάβασα για θέμα έκρηξης. 

Από όσο είχα δει, είχαν υπάρξει δύο αναφορές και οι δύο στην αρχή όταν βγήκε η συσκευή, για αυτό και έκαναν ντόρο. Η μία ήταν αμφίβολη ότι έφταιγε η μπαταρία (το κινητό έμοιαζε σαν να είχε πατηθεί κάτι το οποίο μπορεί να τρυπισε την προστασία της μπαταρίας) και η δεύτερη περίπτωση αποδείχθηκε στημένη.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ce, γιατί να πληρώσεις την κάμερα που δεν σου χρειάζεται; Η διαφορά μνήμης επεξεργαστή τώρα δεν είναι μεγάλη, σε 2 χρόνια ίσως είναι πιο σημαντική, αλλά από την διαφορά κόστους παίρνεις νέο τηλ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν να δίνουν την C09 (Android12) για την Ινδική έκδοση, η οποία δεν είναι hotfix πάνω από την C08 αλλά κανονική (περίπου 5GB) οπότε μπορεί να εγκατασταθεί από οποιαδήποτε προηγούμενη.

Μέχρι στιγμής δεν ακούγονται προβλήματα αν και είναι πολύ νωρίς.

Αν κάποιον τον τρώει το χέρι του, χρήστες με ευρωπαϊκή έκδοση που άλλαξαν σε ινδική πήραν κανονικά το update μέσω oxygen updater και λένε ότι όλα δουλεύουν χωρίς προβλήματα. Εγώ πάντως θα περιμένω.

Αν όλα πάνε καλά θεωρώ ότι σε μία βδομάδα θα αρχίσει να βγαίνει δοκιμαστικά και σε EU.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

EDIT: καλησπερα επιτελους απο android 12!

μπερδευτηκα λιγο με το ποστ του φιλου πανω, νομιζα οτι ηθελε να αλλαξει ολο το κινητο σε indian version, αλλα τελικα το μονο που κανεις ειναι στο oxygen updater να επιλεξεις Nord 2 (Indian) και με ενεργοποιημενο το advanced mode σου βγαζει την εκδοση C.09 να κατεβασεις. Αφου κατεβει, κλεινεις κινητο, κρατας πατημενο power+volume down button για να μπει σε recovery mode, επιλεγεις local install με το αρχειο που κατεβασες πριν και κανει update μεσα σε 5 λεπτα!

προφανως δεν εχω ξεκλειδωσει ουτε bootloader, ουτε εχω ρουταρει, ουτε τιποτα τετοιο, ολα κανονικα και αφου εγινε τοσο απλα το update, ΑΝ βγει ποτε εκδοση EU μεγαλυτερη του C.09 θα μπορουμε με τον ιδιο τροπο να γυρισουμε εκει.

δεν εχω τεσταρει ακομη να σας πω πολλες εντυπωσεις, αλλα φαινεται προφανως πολυ πιο smooth απο την 11 (εφαρμογες κτλ κρατηθηκαν κανονικα, σαν να εκανα ota update το κινητο)

 

Screenshot 2022-09-22 at 01-19-54 Photo - Google Photos.png

Edited by greg10
Link to comment
Share on other sites

EDIT: καλησπερα επιτελους απο android 12!
μπερδευτηκα λιγο με το ποστ του φιλου πανω, νομιζα οτι ηθελε να αλλαξει ολο το κινητο σε indian version, αλλα τελικα το μονο που κανεις ειναι στο oxygen updater να επιλεξεις Nord 2 (Indian) και με ενεργοποιημενο το advanced mode σου βγαζει την εκδοση C.09 να κατεβασεις. Αφου κατεβει, κλεινεις κινητο, κρατας πατημενο power+volume down button για να μπει σε recovery mode, επιλεγεις local install με το αρχειο που κατεβασες πριν και κανει update μεσα σε 5 λεπτα!
προφανως δεν εχω ξεκλειδωσει ουτε bootloader, ουτε εχω ρουταρει, ουτε τιποτα τετοιο, ολα κανονικα και αφου εγινε τοσο απλα το update, ΑΝ βγει ποτε εκδοση EU μεγαλυτερη του C.09 θα μπορουμε με τον ιδιο τροπο να γυρισουμε εκει.
δεν εχω τεσταρει ακομη να σας πω πολλες εντυπωσεις, αλλα φαινεται προφανως πολυ πιο smooth απο την 11 (εφαρμογες κτλ κρατηθηκαν κανονικα, σαν να εκανα ota update το κινητο)
 
1361794205_Screenshot2022-09-22at01-19-54Photo-GooglePhotos.thumb.png.9fae533468a596f72d660595ef20d613.png
Δε μπορεί να μην έρθει η 12 και Ευρώπη... Τι στο καλό; τέτοιο γράψιμο να έχουν ρίξει;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostasQuattro said:

Δε μπορεί να μην έρθει η 12 και Ευρώπη... Τι στο καλό; τέτοιο γράψιμο να έχουν ρίξει;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μωρε βαλτο απο oxygen εσυ να παιρνεις και update καθε μηνα οπως δινουν στο ινδικο να ησυχασει το κεφαλι σου, ποιος ξερει τι εχουν κανει αυτοι και ξεχασαν την ευρωπαικη..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή τη στιγμή δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορείς με την ίδια ευκολία να γυρίσεις στην EU αν αλλάξεις σε IN, οπότε αν τον ενδιαφέρει κάποιον αυτό τότε καλύτερα να περιμένει. Δεν φαίνεται να έχουν υπάρξει προβλήματα πάντως οπότε υποθέτω ότι θα την σπρώξουν σε όλους γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spiliot said:

Πάντως αυτή τη στιγμή δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορείς με την ίδια ευκολία να γυρίσεις στην EU αν αλλάξεις σε IN, οπότε αν τον ενδιαφέρει κάποιον αυτό τότε καλύτερα να περιμένει. Δεν φαίνεται να έχουν υπάρξει προβλήματα πάντως οπότε υποθέτω ότι θα την σπρώξουν σε όλους γρήγορα.

Δεκτη η ανησυχια σας, εγω στο xda το διαβασα αυτο που ειπα οτι η μεταβαση θα ειναι ιδια, που κατι παραπανω ξερουν αυτοι. Παντως σας λεω οτι το 12 ειναι πολλα σκαλια πανω απο το 11, αλλη εμπειρια πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εμπειρία του oppo (δεν θυμάμαι συσκευή) που όσοι πήγαν 12 με το κόλπο αλλαγής έκδοσης δεν μπορούσαν να επιστρέψουν μετά γιατί δεν περνάει κάποιο έλεγχο συμβατότητας που προστέθηκε παρά μόνο με φλασάρισμα με τα software εργαλεία του κατασκευαστή. Αυτό σημαίνει ότι χάνεις τα πάντα και αν δεν προσέξεις μπορεί να γίνει ζημιά.

Αυτή τη στιγμή δε ξέρει κανείς, ούτε στο xda αν έχει προστεθεί αυτός ο έλεγχος και στο oxygen μιας που oppo και 1+ συγχωνεύτηκαν. Οπότε για όποιον δε θέλει μπλέξιμο για μερικές μέρες ας περιμένει, τόσοι μήνες πέρασαν λίγες μέρες δε πειράζει (λέω εγώ).

Τώρα αν κάποιος το έχει εύκολο ας το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εμπειρία του oppo (δεν θυμάμαι συσκευή) που όσοι πήγαν 12 με το κόλπο αλλαγής έκδοσης δεν μπορούσαν να επιστρέψουν μετά γιατί δεν περνάει κάποιο έλεγχο συμβατότητας που προστέθηκε παρά μόνο με φλασάρισμα με τα software εργαλεία του κατασκευαστή. Αυτό σημαίνει ότι χάνεις τα πάντα και αν δεν προσέξεις μπορεί να γίνει ζημιά.
Αυτή τη στιγμή δε ξέρει κανείς, ούτε στο xda αν έχει προστεθεί αυτός ο έλεγχος και στο oxygen μιας που oppo και 1+ συγχωνεύτηκαν. Οπότε για όποιον δε θέλει μπλέξιμο για μερικές μέρες ας περιμένει, τόσοι μήνες πέρασαν λίγες μέρες δε πειράζει (λέω εγώ).
Τώρα αν κάποιος το έχει εύκολο ας το κάνει.
Θα συμφωνήσω μαζί σου...

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μέιλ στην εξυπηρέτηση της oneplus για το τι γίνεται με την 12 και γτ το έχουν πάρει όλες οι υπόλοιπες εταιρίες και εμείς όχι με τα nord 2 και η απάντηση ήταν αυτή... Δεν έχασα και κάτι που έστειλα αλλά δε βγήκε και ιδιαίτερη άκρη χαχα92925662754e83769006c03885c50234.jpg5c39e44e5915c4fa76b0d19f46d7c8ac.jpgcc964d004fd470b4234b7d776273e86f.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να διαγράψει τις άχρηστες εφαρμογές που ήρθαν με το τηλέφωνο και είναι κλειδωμένη η δυνατότητα απεγκατάστασης, γίνεται με χειροκίνητες εντολές adb ή με ένα πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα, το universal android debloater που το κάνει πολύ εύκολο. Δείτε τις οδηγίες στη σελίδα του project.

Κάτι google duo, keep, drive, assistant, movies, search και κάτι άλλες σαχλαμάρες εξαφανίστηκαν.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, spiliot said:

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να διαγράψει τις άχρηστες εφαρμογές που ήρθαν με το τηλέφωνο και είναι κλειδωμένη η δυνατότητα απεγκατάστασης, γίνεται με χειροκίνητες εντολές adb ή με ένα πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα, το universal android debloater που το κάνει πολύ εύκολο. Δείτε τις οδηγίες στη σελίδα του project.

Κάτι google duo, keep, drive, assistant, movies, search και κάτι άλλες σαχλαμάρες εξαφανίστηκαν.

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει, πολύ χρήσιμο tool

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλά νέα. Σήμερα εμφανίστηκε η C10 - χωρίς να έχει ανακοινωθεί πουθενά επίσημα, που φαίνεται διαθέσιμη και για ευρωπαϊκές εκδόσεις. Λογικά δεν θα έρθει σε όλους αμέσως, θα εμφανιστεί σταδιακά τις επόμενες ημέρες αν κάτι δε πάει στραβά.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spiliot said:

Μάλλον καλά νέα. Σήμερα εμφανίστηκε η C10 - χωρίς να έχει ανακοινωθεί πουθενά επίσημα, που φαίνεται διαθέσιμη και για ευρωπαϊκές εκδόσεις. Λογικά δεν θα έρθει σε όλους αμέσως, θα εμφανιστεί σταδιακά τις επόμενες ημέρες αν κάτι δε πάει στραβά.

Βγήκε όντως, και την δίνουν όντως και Ευρώπη αλλά βλέπω κράξιμο από αυτούς που πήγαν από 9 σε 10 χαχαχα.. Απίστευτη η OP

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από αυτά που διαβάζω δε βλέπω τίποτα σοβαρό, όσοι είχαν κάποια γενικά προβλήματα πριν συνεχίζουν να τα έχουν και τώρα, ίσως να μην συνδέονται με τις αναβαθμίσεις. Όλοι οι καθαροί EU χρήστες που κάνανε την αναβάθμιση λένε ότι πάει ρολόι. Βέβαια όλοι ήταν ήδη στην 12 από προηγούμενες αναβαθμίσεις, κάνεις δεν πήγε από 11 σε 12 με αυτό το update καθώς δεν είναι πλήρες αλλά αναβάθμιση.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τηλέφωνο, πολύ ποιοτικό, αλλά το μόνο που με ξενέρωσε είναι η έλλειψη 5g, volte και vowifi σε vodafone! Ελπίζω με την 12 που θα έρθει σύντομα, να να λυθεί!

 

Edited by Katzenjammer
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την εφαρμογή 5G Switch, επέλεξε σαν μέθοδο το 1 και διάλεξε NR/LTE/GSM/SCDMA και μετά trigger operator provisioning, λογικά θα έχεις 5G.

Δυστυχώς το 5G αλλά και τα άλλα πρέπει να λέει το δίκτυο στο τηλέφωνο ότι είναι διαθέσιμα. Δηλαδή δεν είναι πρόβλημα της συσκευής αλλά του δικτύου και δεν θα φτιαχτεί με την 12, 13 ή οτιδήποτε άλλο αν δεν το βάλει η voda στην επίσημη λίστα υποστηριζόμενων.

Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει η 1+ είναι να σου δίνει την δυνατότητα να απενεργοποιείς τον έλεγχο δικτύου, όπως κάνει η xiaomi με ειδικό κωδικό και να τα ενεργοποιείς "με δικιά σου ευθύνη", κάτι που στη συσκευή αυτή μπορεί να γίνει τωρα μόνο με root.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 3:21 ΜΜ, spiliot said:

Εγώ πάντως από αυτά που διαβάζω δε βλέπω τίποτα σοβαρό, όσοι είχαν κάποια γενικά προβλήματα πριν συνεχίζουν να τα έχουν και τώρα, ίσως να μην συνδέονται με τις αναβαθμίσεις. Όλοι οι καθαροί EU χρήστες που κάνανε την αναβάθμιση λένε ότι πάει ρολόι. Βέβαια όλοι ήταν ήδη στην 12 από προηγούμενες αναβαθμίσεις, κάνεις δεν πήγε από 11 σε 12 με αυτό το update καθώς δεν είναι πλήρες αλλά αναβάθμιση.

Αρα δυσκολα να ερθει οπως η C09 με full zip?

Τι διαολο συμβαινει με την 1+ πια;

Edited by greg10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...