Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο που είναι νέα έκδοση android και δεν την δίνουν ενώ την έχουν υποσχεθεί (2 μεγάλες αναβαθμίσεις λογισμικού, κανονικά μέχρι 13 πρέπει να πάρουμε) είναι τεράστιο φάουλ. Τρώνε τρελό κράξιμο στο community και δικαίως
Γιατί έτσι όμως? Υπάρχει κάποια απάντηση επίσημη γιαυτό;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, kostasQuattro said:

Γιατί έτσι όμως? Υπάρχει κάποια απάντηση επίσημη γιαυτό;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι τιποτα, μονο οτι βγαζουν τις ενημερωσεις ανεβαζουν, ασχετα που δεν τις παιρνει σχεδον κανεις

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα, μονο οτι βγαζουν τις ενημερωσεις ανεβαζουν, ασχετα που δεν τις παιρνει σχεδον κανεις
Δηλαδή εγώ είμαι τόσο τυχερός; Όντος απορώ ακόμα που δεν έχει έρθει σε αλλά παιδιά.. 41cf713c28332cebcf05dda81b0b9b62.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ είμαι τόσο τυχερός; Όντος απορώ ακόμα που δεν έχει έρθει σε αλλά παιδιά.. 41cf713c28332cebcf05dda81b0b9b62.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως έγινε αυτό ρε παίχτη? Έχεις κανένα βύσμα εκεί στην oneplus?

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως έγινε αυτό ρε παίχτη? Έχεις κανένα βύσμα εκεί στην oneplus?

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάψιμο έλα ντε;;; Αντε να έρθει κ σε σας ρε παιδιά τι να πω.. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ποτέ αγοράστηκε η συσκευή κ πάει με προτεραιότητα ξέρω γω; Καλά μπορεί να είπα κουταμαρα αλλά δεν ξέρω τι να πω..
Πάντος μου αρέσει πολύ η 12 κ ακόμα πιο πολύ η 13 που είδα με τους φακέλους κ.τ.λ. Καλά αυτή θα την πάρουμε του χρόνου..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάψιμο έλα ντε;;; Αντε να έρθει κ σε σας ρε παιδιά τι να πω.. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ποτέ αγοράστηκε η συσκευή κ πάει με προτεραιότητα ξέρω γω; Καλά μπορεί να είπα κουταμαρα αλλά δεν ξέρω τι να πω..
Πάντος μου αρέσει πολύ η 12 κ ακόμα πιο πολύ η 13 που είδα με τους φακέλους κ.τ.λ. Καλά αυτή θα την πάρουμε του χρόνου..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είδες αισθητές διάφορες στην 12?

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Fotis7_75 said:

Δηλαδή εγώ είμαι τόσο τυχερός; Όντος απορώ ακόμα που δεν έχει έρθει σε αλλά παιδιά.. 41cf713c28332cebcf05dda81b0b9b62.jpg

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτη την εκδοση τη δινει μεσω oxygen updater αλλα δεν μπορεις να την εγκαταστησεις μετα

Link to comment
Share on other sites

Είδες αισθητές διάφορες στην 12?

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμα πιο βούτυρο κ έξτρα ρυθμίσεις σε εμφάνιση dark mode κ.τ.λ. Έχει διαφορά ναι..Γενικά το skin το UI της OnePlus το γουστάρω τρελά.. Είναι το αγαπημένο μου.. Γενικά το Nord 2 5G είναι από τις πιο τοπ συσκευές που είχα ποτέ σε αυτή την κατηγορία..
Κ από την αλλη το ρυθμιστικό του ήχου ειδοποίησης το κουμπί που λέμε το κατήργησαν στα νέα OnePlus.. Λαλακια μεγάλη γιατί βόλευε παρά πολύ.. Μόνο τα iphone το έχουν αυτό κ από android μεριά νομίζω μόνο η OnePlus.. Όταν πάμε σε νέα συσκευή OnePlus θα μου λείψει πάρα πολύ παντος..
Τώρα άλλο ένα που κάνει το Nord 2 κ τα πιο παλιά κινητά της one plus γενικά πιο αξιόπιστα είναι οτι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής.. Η μάλλον είναι πιο ανθεκτικά.. Το OnePlus 10T σπάει μιλάμε σαν σοκοφρετα..

Βέβαια αυτό εντάξει μπορεί να αλλάξει σε πιο νέες συσκευές.. Το slider κουμπί για να αλλάζεις εύκολα κ γρήγορα από αθόρυβο κουδούνισμα κ.τ.λ. δεν ξέρω αν ξανα επιστρέψει..


Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο βούτυρο κ έξτρα ρυθμίσεις σε εμφάνιση dark mode κ.τ.λ. Έχει διαφορά ναι..Γενικά το skin το UI της OnePlus το γουστάρω τρελά.. Είναι το αγαπημένο μου.. Γενικά το Nord 2 5G είναι από τις πιο τοπ συσκευές που είχα ποτέ σε αυτή την κατηγορία..
Κ από την αλλη το ρυθμιστικό του ήχου ειδοποίησης το κουμπί που λέμε το κατήργησαν στα νέα OnePlus.. Λαλακια μεγάλη γιατί βόλευε παρά πολύ.. Μόνο τα iphone το έχουν αυτό κ από android μεριά νομίζω μόνο η OnePlus.. Όταν πάμε σε νέα συσκευή OnePlus θα μου λείψει πάρα πολύ παντος..
Τώρα άλλο ένα που κάνει το Nord 2 κ τα πιο παλιά κινητά της one plus γενικά πιο αξιόπιστα είναι οτι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής.. Η μάλλον είναι πιο ανθεκτικά.. Το OnePlus 10T σπάει μιλάμε σαν σοκοφρετα..

Βέβαια αυτό εντάξει μπορεί να αλλάξει σε πιο νέες συσκευές.. Το slider κουμπί για να αλλάζεις εύκολα κ γρήγορα από αθόρυβο κουδούνισμα κ.τ.λ. δεν ξέρω αν ξανα επιστρέψει..


Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ενδιαφέρον... Ποτέ θα έρθει όμως η 12? Οεο χαχαχ

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω σε xda και στο one+ community, η 12 δεν δώθηκε ποτέ στις δυτικές εκδόσεις (ΝΑ και EU). Ξεκίνησε να διατίθεται μόνο για την ινδική, όπου τα έκαναν σαλάτα βάζοντας την beta στο stable κανάλι και προκαλώντας τελικά πολλά προβλήματα σε κάμερα, hdr, μπαταρία και χειρότερα, σε πολλούς, αλλά όχι όλους, ενώ επιλογές όπως πχ τα 90hz της οθόνης λείπουν. Το αποτέλεσμα ήταν να την σταματήσουν αμέσως.

Από τότε δίνουν πειραματικά διορθώσεις για κάποιους στην 12 (τελευταία η C5, βλέπω ο φίλος παραπάνω έχει μείνει στην C1, ίσως καλύτερα αφού του δουλεύει καλά).

Οι φήμες που διάβασα μιλούν για stable 12 με παγκόσμια διάθεση τέλος Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη.

Αν ισχύουν όλα αυτά σε τέτοιο βαθμό, καλύτερα να μην προσπαθεί κάποιος να πάρει την 12 αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω σε xda και στο one+ community, η 12 δεν δώθηκε ποτέ στις δυτικές εκδόσεις (ΝΑ και EU). Ξεκίνησε να διατίθεται μόνο για την ινδική, όπου τα έκαναν σαλάτα βάζοντας την beta στο stable κανάλι και προκαλώντας τελικά πολλά προβλήματα σε κάμερα, hdr, μπαταρία και χειρότερα, σε πολλούς, αλλά όχι όλους, ενώ επιλογές όπως πχ τα 90hz της οθόνης λείπουν. Το αποτέλεσμα ήταν να την σταματήσουν αμέσως.
Από τότε δίνουν πειραματικά διορθώσεις για κάποιους στην 12 (τελευταία η C5, βλέπω ο φίλος παραπάνω έχει μείνει στην C1, ίσως καλύτερα αφού του δουλεύει καλά).
Οι φήμες που διάβασα μιλούν για stable 12 με παγκόσμια διάθεση τέλος Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη.
Αν ισχύουν όλα αυτά σε τέτοιο βαθμό, καλύτερα να μην προσπαθεί κάποιος να πάρει την 12 αυτή τη στιγμή.
Έχεις δίκιο φίλε.... Η 12 είχε γενικά πολλά θέματα, καλύτερα να αργήσει και να είναι όλα σωστά γιατί μετά θα ζητάμε ενημερώσεις για να διορθώσουν τις τσαπατσουλιες...το θετικό είναι ότι με την 11 δεν έχω κανένα παράπονο, μπορεί η 12 να έχει κάποια πράγματα βελτιωμένα αλλά τουλάχιστον στην 11 είναι μια χαρά το κινητό, οπότε ας έρθει όποτε θέλει αρκεί να είναι όλα κομπλέ

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω σε xda και στο one+ community, η 12 δεν δώθηκε ποτέ στις δυτικές εκδόσεις (ΝΑ και EU). Ξεκίνησε να διατίθεται μόνο για την ινδική, όπου τα έκαναν σαλάτα βάζοντας την beta στο stable κανάλι και προκαλώντας τελικά πολλά προβλήματα σε κάμερα, hdr, μπαταρία και χειρότερα, σε πολλούς, αλλά όχι όλους, ενώ επιλογές όπως πχ τα 90hz της οθόνης λείπουν. Το αποτέλεσμα ήταν να την σταματήσουν αμέσως.
Από τότε δίνουν πειραματικά διορθώσεις για κάποιους στην 12 (τελευταία η C5, βλέπω ο φίλος παραπάνω έχει μείνει στην C1, ίσως καλύτερα αφού του δουλεύει καλά).
Οι φήμες που διάβασα μιλούν για stable 12 με παγκόσμια διάθεση τέλος Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη.
Αν ισχύουν όλα αυτά σε τέτοιο βαθμό, καλύτερα να μην προσπαθεί κάποιος να πάρει την 12 αυτή τη στιγμή.
Οπότε τυχερός κ ούτε του παπά που δεν έχω προβλήματα με την 12.. Λογικά θα πάρω κ γω Σεπτέμβρη Οκτώβρη διόρθωση ενημέρωση;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Fotis7_75 said:

Οπότε τυχερός κ ούτε του παπά που δεν έχω προβλήματα με την 12.. Λογικά θα πάρω κ γω Σεπτέμβρη Οκτώβρη διόρθωση ενημέρωση;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορεί να έχεις κάποια ή και όλα από αυτά αλλά να μην τα έχεις πάρει χαμπάρι. Για παράδειγμα αν δεν βλέπεις netflix από το κινητό δύσκολα θα καταλάβεις ότι χάθηκε η δυνατότητα να βλέπεις περιεχόμενο σε HDR/+ (και ακόμα και αν βλέπεις μπορεί και να μη σε νοιάζει). Επίσης πόσο εύκολο είναι να καταλάβεις ότι η οθόνη σου παίζει μόνο σε 60hz αντί για 90hz για να σε ενοχλήσει; (προσωπικά δε μπόρεσα ποτέ να δω διαφορά σε όποιο κινητό το υποστηρίζει). Για να δεις την διαφορά στην ποιότητα της κάμερας θα πρέπει να την χρησιμοποιείς αρκετά και σε διαφορετικές συνθήκες πριν και μετά ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης. Λέγεται ότι στην 12 δεν έχει κανένα optimization του αισθητήρα που είχε στην 11, το σώνει απλά το ότι ο αισθητήρας είναι πολύ καλός από την μάνα του και με OIS αλλιώς θα το καταλάβαιναν περισσότεροι.

Ακόμα και αν δεν έχεις σοβαρά προβλήματα με bootloop ή battery drain, το κινητό φαίνεται ότι "κουτσουρεύτηκε" στο update από κάποια από τα - σημαντικά για κάποιους, ασήμαντα για άλλους - σημεία πώλησης του. Παράδειγμα το slider που πια δε δουλεύει.

Η λογική λέει ότι θα τα φτιάξουν όλα, απλά αργά. Ήδη η τελευταία 12 φαίνεται να έχει λύσει πολλά ζητήματα. Επίσης λογικά θα πάρεις και εσύ την stable μαζί με όλους, αν και αυτό μόνο η 1+ μπορεί να το ξέρει.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις κάποια ή και όλα από αυτά αλλά να μην τα έχεις πάρει χαμπάρι. Για παράδειγμα αν δεν βλέπεις netflix από το κινητό δύσκολα θα καταλάβεις ότι χάθηκε η δυνατότητα να βλέπεις περιεχόμενο σε HDR/+ (και ακόμα και αν βλέπεις μπορεί και να μη σε νοιάζει). Επίσης πόσο εύκολο είναι να καταλάβεις ότι η οθόνη σου παίζει μόνο σε 60hz αντί για 90hz για να σε ενοχλήσει; (προσωπικά δε μπόρεσα ποτέ να δω διαφορά σε όποιο κινητό το υποστηρίζει). Για να δεις την διαφορά στην ποιότητα της κάμερας θα πρέπει να την χρησιμοποιείς αρκετά και σε διαφορετικές συνθήκες πριν και μετά ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης. Λέγεται ότι στην 12 δεν έχει κανένα optimization του αισθητήρα που είχε στην 11, το σώνει απλά το ότι ο αισθητήρας είναι πολύ καλός από την μάνα του και με OIS αλλιώς θα το καταλάβαιναν περισσότεροι.
Ακόμα και αν δεν έχεις σοβαρά προβλήματα με bootloop ή battery drain, το κινητό φαίνεται ότι "κουτσουρεύτηκε" στο update από κάποια από τα - σημαντικά για κάποιους, ασήμαντα για άλλους - σημεία πώλησης του. Παράδειγμα το slider που πια δε δουλεύει.
Η λογική λέει ότι θα τα φτιάξουν όλα, απλά αργά. Ήδη η τελευταία 12 φαίνεται να έχει λύσει πολλά ζητήματα. Επίσης λογικά θα πάρεις και εσύ την stable μαζί με όλους, αν και αυτό μόνο η 1+ μπορεί να το ξέρει.
Κοίτα κατά βάση έχεις δίκιο.. Κάποια τα ξέρω κάποια όχι.. Για Netflix θυμάμαι ότι στην αρχή που βγήκε η συσκευή δεν έπαιζε HDR.. Μόνο στο YouTube.. Δηλαδή το έφτιαξαν μελλοντικά κ το χάλασαν τώρα με την 12 στο να μην παίζει με HDR;

Τα 60hz κ τα 90hz σε μένα τώρα δεν βλέπω να άλλαξε κάτι.. Το έχω πάντα 90 κ εγώ βλέπω αισθητή διαφορά.. Το άλλαξα να δω τα 60hz να δω όπως είπες κ έκανε μπαμ στα γράμματα κ γενικά ένα θάμπωμα σε σχέση με τα 90..

Τώρα για το slider με έβαλες σε ιδέες.. Δηλαδή δεν δουλεύει τώρα με την αναβάθμιση στην 12; Γιατί μπήκα στο YouTube κ είδα κάτι βίντεο που δεν λειτουργούσε ο slider αλλά λόγο μηχανισμού.. Κ είδα ότι έβαζαν λαδακι κ υγρό καθαρισμού στο διακόπτη στο slider.. Αν υπάρχει από τώρα πρόβλημα στον μηχανισμό του slider κ όχι να οφείλεται από το update που έγινε απαράδεκτο..

Το πήρα από φόβο κ λέω μήπως το έχω πάντα στο κουδούνισμα κ το αλλάζω σε αθόρυβο κ.τ.λ. πάντα από μέσα στο menu.. Ξέρω γω; Για να μην χαλάσει.. Πάντος καλά τα είπες..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ τα λέω από αυτά που διάβασα. Σύμφωνα πάντα με αυτούς που παραπονιούνται, που δεν ξέρουμε τι ποσοστό είναι μπρος σε αυτούς που αναβαθμίστηκαν, στην C7 χάλασαν το bluetooth, στην C8 το έφτιαξαν αλλά χάλασαν την γρήγορη φόρτιση ενώ φαίνεται να υπάρχει drain στην αναμονή. Η C8 φαινόταν να είναι έτοιμη για πλήρη διάθεση, έδωσαν και δοκιμαστικά σε εκτός ινδίας, αλλά με τα προβλήματα της μπαταρίας/φόρτισης που αναφέρθηκαν τη σταμάτησαν αμέσως. Σε παλιότερες είχαν προβλήματα με το slider, το HDR και άλλα, γι αυτό και δεν είδαν το φως της μέρας πολύ.

Χοντρικά δίνουν νέα update κάθε μία με δύο βδομάδες αλλά σε λίγους χωρίς κάποιο εμφανή σχήμα, δηλαδή κάποιοι έχουν κολλήσει στην 11, άλλοι πήραν 12 C1 και τίποτε άλλο, άλλοι από την 11 πήγαν στην C5 και κόλλησαν και άλλοι παίρνουν όλες τις ενδιάμεσες, ακόμα και χωρίς να θέλουν, καθώς δεν υπάρχει επιλογή να μην την εγκαταστήσεις, στο επόμενο reboot στη φοράει αυτόματα αφού την κατεβάσει. Έτσι όπως το έχουν κάνει κάθε έκδοση συσκευής και καημός, κάθε update και δάκρυ. Γενικά πάντως ελάχιστες EU και GLOBAL συσκευές έχουν πάρει update.

Απ' ότι φαίνεται θα βγάλουν μία ακόμα έκδοση σε Android 11 (η Α22 αν δεν κάνω λάθος) που θα έχει τα τελευταία security update και μετά θα ξαναπέσουν πάνω στην 12 για να βγει η stable και να τους φέρουν όλους.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομαδα, ξερεις καποιος για ποιο λογο μου αλλαζει της ημερομινιες στις φωτογραφίες στη συλλογή και πανε οπου νανε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Για ακουστε κατι που μου συνεβη δευτερη φορα.

Βαζω στις 11 η ωρα το κινητο για φορτιση και ταυτοχρονα το βαζω σε κατασταση πτησης.

Του εχω ρυθμισει ξυπνητηρι στις 7 το πρωι καθε εργασιμη ημερα.

Χτυπαει λοιπον το πρωι στις υποτιθεμενες 7 η ωρα.

Ελα που ηταν σκοταδι εξω και με εβαλε σε υποψια.

Βλεπω το κινητο να μου ζηταει Pin Sim & Pin συσκευης και λεω τι γινεται?

Τα εισαγω και βλεπω 7 η ωρα και 1η Ιανουαριου ημερομηνια.

Μολις εβγαλα την κατασταση πτησης γυρισε στην σωστη ημερομηνια και στις 6 η ωρα το πρωι.

 

Την πρωτη φορα που το επαθα το κινητο ηταν κλειστο καθως δεν ειχα ενεργοποιησει το ξυπνητηρι να χτυπαει ακομα και οταν ειναι κλειστο το κινητο και ετσι δεν με ξυπνησε καν.

Το εχει συναντησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, enduras1 said:

 

Διαβάζοντας το από πάνω Post, λέω ας δοκιμάσω και με το δικό μου OP8.

Ρυθμίζω το ξυπνητήρι στα επόμενα 2 λεπτά και το απενεργοποιώ, αφού πρώτα είχα τσεκάρει πως η ρύθμιση να χτυπήσει όταν είναι κλειστό, ήταν ενεργοποιημένη.

Τελικά δεν χτύπησε και άρχισε να χτυπά όταν το άνοιξα και φόρτωσε το λογισμικό. 

Ύστερα το δοκίμασα και με λειτουργία πτήσης, αλλά έτσι δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, greg10 said:

κανενα νεο για 12;

Μπορείς να ακούσεις το 12 της Βίσση και όπου λέει "χτυπάει το τηλέφωνο" λέγε "κάνει update το τηλέφωνο", περιγράφει πλήρως την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.

Εν τω μεταξύ μπορεί να μου πει κάποιος γιατί ο , Chrome εμφανίζει τα tab έτσι αντί με εικονίδια για κάθε ξεχωριστό tab?

Screenshot_2022-09-11-08-53-43-72_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.a5b7ae10c76504d82360c3c51c3c44db.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cliffg21 said:

Παιδιά μία βοήθεια εδώ με το vollte τι κάνουμε;υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;;;;

Καλησπέρα.....

Εγώ με cosmote δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα . 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...