Jump to content

Καλύτερο Roaming στην Ευρώπη;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και φτάσαμε στις 14-01-2023.Μυνημα ότι θα αλλάξει κάτι στο roaming δεν έχει έρθει ακόμα.
Μπορεί στα καρτοκινητα να ακολουθούν άλλη πολιτική απ' ότι στα συμβόλαια

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 2 months later...

Παιδια να κάνω μια ερώτηση φίλου. Η nova στην Ιταλία μπαινει αυτόματα σε Windtre έτσι; Γνωρίζουμε αν Θα αλλάξει αυτό κάποτε; Με fastweb έχει κάποια ελληνική εταιρια συμβόλαιο;

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panos.kar said:

Παιδια να κάνω μια ερώτηση φίλου. Η nova στην Ιταλία μπαινει αυτόματα σε Windtre έτσι; Γνωρίζουμε αν Θα αλλάξει αυτό κάποτε; Με fastweb έχει κάποια ελληνική εταιρια συμβόλαιο;

Προσωπικά δεν την ήξερα καν την fastweb. Δεν ξέρω και αν υπάρχει στα υποστηριζόμενα δίκτυα 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Gv2008 said:

Προσωπικά δεν την ήξερα καν την fastweb. Δεν ξέρω και αν υπάρχει στα υποστηριζόμενα δίκτυα 

Είναι πρώτη στα speedtest awards και καμία ελληνική εταιρια δεν την υποστηρίζει σύμφωνα με τα επίσημα site(το λέω αυτό γιατι ας πούμε η nova γράφει πως υποστηρίζει vodafone IT αλλά στο δίκτυο της δεν μπαινει ουτε χειροκίνητα )

Αντιθετα ομως, η fastweb υποστηρίζει roaming 5G και στους τρεις ελληνικούς παρόχους. 

FDF08199-F308-4C94-B004-D38EEBA32463.thumb.jpeg.774f126f591c5e73d66b8bf67c09420f.jpeg049B3356-E0FE-47EC-8D38-CBFF0F1A1F35.thumb.jpeg.072b173c56e5232cd3fc8547a60db963.jpeg39969F2E-E54A-4DD2-BF6F-EF840C91D2F4.thumb.jpeg.9252ab3a6f8dbcc0cff135861e544a1c.jpeg

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos.kar said:

Είναι πρώτη στα speedtest awards και καμία ελληνική εταιρια δεν την υποστηρίζει σύμφωνα με τα επίσημα site(το λέω αυτό γιατι ας πούμε η nova γράφει πως υποστηρίζει vodafone IT αλλά στο δίκτυο της δεν μπαινει ουτε χειροκίνητα )

Αντιθετα ομως, η fastweb υποστηρίζει roaming 5G και στους τρεις ελληνικούς παρόχους. 

FDF08199-F308-4C94-B004-D38EEBA32463.thumb.jpeg.774f126f591c5e73d66b8bf67c09420f.jpeg049B3356-E0FE-47EC-8D38-CBFF0F1A1F35.thumb.jpeg.072b173c56e5232cd3fc8547a60db963.jpeg39969F2E-E54A-4DD2-BF6F-EF840C91D2F4.thumb.jpeg.9252ab3a6f8dbcc0cff135861e544a1c.jpeg

Εσύ γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτή;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Gv2008 said:

Εσύ γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτή;

Δεν θέλω απαραίτητα, εγώ οσες φορές εχω πάει Ιταλία WINDTRE έμπαινα. Είναι πιστεύω ανώτερη του ανταγωνισμού στην Ιταλία. 
απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τελευταία φορά που είχα πάει, ουτε η COSMOTE που ειχα ούτε η nova της κοπελας μου εμπαιναν στη fastweb. Και τώρα με αφορμή ερώτηση φίλου το ανέφερα. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ψάξιμο που έριξα, η FastWeb είναι ή ήταν μέχρι πρόσφατα MVNO πάνω στο δίκτυο της WindTRE. Βρήκα και δημοσιεύσεις ότι από MVNO έγινε MNO (κανονικός πάροχος δηλαδή) κατά το 2019 αλλά τίποτα παραπάνω.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, georgeavl3 said:

Λίγο ψάξιμο που έριξα, η FastWeb είναι ή ήταν μέχρι πρόσφατα MVNO πάνω στο δίκτυο της WindTRE. Βρήκα και δημοσιεύσεις ότι από MVNO έγινε MNO (κανονικός πάροχος δηλαδή) κατά το 2019 αλλά τίποτα παραπάνω.

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Πάντως εμφανίζει 5 δίκτυα στην Ιταλία. 
για την ακρίβεια εμφανιζει I TIM, WINDTRE, vodafone IT, iliad, 222 99

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας που έχω φρέσκια εμπειρία από την Ιταλία (Ρώμη), διαπίστωσα το εξής: Μεταξύ WindTre και Vodafone, η Vodafone ήταν έτη φωτός μπροστά. Η WindTre σε κεντρικότατα σημεία σερνόταν πολύ συχνά. Ο κόσμος απίστευτα πολύς, αλλά με τη Vodafone έκανες άνετα τη δουλειά σου και με πολύ καλές ταχύτητες. Μεταξύ των δύο, συστήνω Vodafone. Για τα άλλα δίκτυα της Ιταλίας, δεν έχω άποψη.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρίσκομαι στη Βουλγαρία. Έχω τρία καρτοκινητά και από τις τρείς εταιρείες με ενεργοποιημένη την περιαγωγή. Μαντέψτε ποια εταιρεία γράφει "Καμία υπηρεσία".....??? Μα φυσικά η NOVA!!! Αυτή η εταιρεία δε λέει να βελτιωθεί όσα χρόνια και αν πέρασαν.... κρίμα... κρίμα... κρίμα!!! Εντωμεταξύ μιλάω 2 ώρες στο τσατ για να δούμε τι συμβαίνει και με έχουν τρελάνει με τις χαζοερωτήσεις τους του τύπου "έχετε ενεργοποιημένη την περιαγωγή?"...."κάνατε επανεκκίνηση τη συσκευή?" ...."τι συσκευή έχετε?"...."κάνατε χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου;".... τους λέω ναι έκανα και δε συνδέεται σε κανένα απολύτως δίκτυο.... και η συνομιλία έμεινε σε αυτό το σημείο δείχνοντας την ασχετοσύνη και συνάμα την αδιαφορία τους για τους πελάτες.... Να τονίσω ότι είναι τρίτη φορά που έχω θέμα με τη Wind-Nova σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης.... Τι να το κάνω που κάνει βελτιώσεις στην Ελλάδα; Μια φορά να πας εξωτερικό και σε "κρεμάει" χωρίς ομιλία και ίντερνετ στο δευτερόλεπτο.... Φανταστείτε να είχα μόνο το νούμερο της Nova μαζί μου....θα γυρνούσα Ελλάδα στο πι και φι! Έλεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο διότι πάω Βουλγαρία και δεν έχω πρόβλημα

Την τελευταία φορά είχα μηδενικό υπόλοιπο και δεχομουν κανονικά εισερχόμενες

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Wind συμβόλαιο σε 4 νούμερα, όταν πάω Βουλγαρία συνδέονται αυτόματα σε δίκτυο εκεί, χωρίς προβλήματα.

Μήπως επειδή είναι καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο;

POCO X5 5G via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, damierom said:

Βρίσκομαι στη Βουλγαρία. Έχω τρία καρτοκινητά και από τις τρείς εταιρείες με ενεργοποιημένη την περιαγωγή. Μαντέψτε ποια εταιρεία γράφει "Καμία υπηρεσία".....??? Μα φυσικά η NOVA!!! Αυτή η εταιρεία δε λέει να βελτιωθεί όσα χρόνια και αν πέρασαν.... κρίμα... κρίμα... κρίμα!!! Εντωμεταξύ μιλάω 2 ώρες στο τσατ για να δούμε τι συμβαίνει και με έχουν τρελάνει με τις χαζοερωτήσεις τους του τύπου "έχετε ενεργοποιημένη την περιαγωγή?"...."κάνατε επανεκκίνηση τη συσκευή?" ...."τι συσκευή έχετε?"...."κάνατε χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου;".... τους λέω ναι έκανα και δε συνδέεται σε κανένα απολύτως δίκτυο.... και η συνομιλία έμεινε σε αυτό το σημείο δείχνοντας την ασχετοσύνη και συνάμα την αδιαφορία τους για τους πελάτες.... Να τονίσω ότι είναι τρίτη φορά που έχω θέμα με τη Wind-Nova σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης.... Τι να το κάνω που κάνει βελτιώσεις στην Ελλάδα; Μια φορά να πας εξωτερικό και σε "κρεμάει" χωρίς ομιλία και ίντερνετ στο δευτερόλεπτο.... Φανταστείτε να είχα μόνο το νούμερο της Nova μαζί μου....θα γυρνούσα Ελλάδα στο πι και φι! Έλεος!!!!

Αυτό που ξέρω είναι ότι η nova είναι πολύ καλή στη Βουλγαρία λόγω Vivacom. Εγώ όσο τη χρησιμοποιούσα στην Τουρκία πάντως μια χαρά ήταν. Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον αριθμό σου το οποίο φυσικά πρέπει να επιλύσουν 

Link to comment
Share on other sites

Έχω Wind συμβόλαιο σε 4 νούμερα, όταν πάω Βουλγαρία συνδέονται αυτόματα σε δίκτυο εκεί, χωρίς προβλήματα.

Μήπως επειδή είναι καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο;

POCO X5 5G via Tapatalk


πάντως εγώ έχω και καρτοκινητο wind ,που ποτέ δεν είχε πρόβλημα πουθενά και ταξιδεύω πολύ συχνά εξωτερικό

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, HEO said:

πάντως εγώ έχω και καρτοκινητο wind ,που ποτέ δεν είχε πρόβλημα πουθενά και ταξιδεύω πολύ συχνά εξωτερικό

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ισχύει.

Και εγώ με F2G κανένα θέμα στο εξωτερικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.... Μετά από 2 ημέρες συνομιλία μέσω chat (με νεκρό φυσικά το f2g).....κι ενώ όλοι απορούσαν γιατί δε λειτουργεί το νούμερο.... ανακάλυψαν οι "έξυπνοι" της Nova ότι τελικά δεν ήταν ενεργοποιημένη η περιαγωγή δεδομένων.... και τελικά όλα οκ αλλά μετά από απίστευτες ώρες συνομιλίας και αναμονής και χάσιμο δυο ολόκληρων ημερών.... Πάσχει απίστευτα στο θέμα της εξυπηρέτησης πελατών....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ενεργοποιημένη από την εταιρεία ή από τις ρυθμίσεις της συσκευής;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Δεν ήταν ενεργοποιημένη από την εταιρεία ή από τις ρυθμίσεις της συσκευής;

Για να αναφέρει ότι είχε πρόβλημα να συνδεθεί σε δίκτυο και ότι δεν είχε καμία υπηρεσία μάλλον από την εταιρεία ήταν. Γιατί εάν έχεις απενεργοποιήσει την περιαγωγή δεδομένων από την συσκευή έχεις υπηρεσίες φωνής αλλά όχι δεδομένα 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, p_k said:

Δεν ήταν ενεργοποιημένη από την εταιρεία ή από τις ρυθμίσεις της συσκευής;

Από την εταιρεία. Δεν είμαι χαζός για να κάνω τόσο μεγάλο θέμα μη έχοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις.... 

Link to comment
Share on other sites

....περίεργο διότι από default στα καρτοκινητο η περιαγωγή είναι ενεργοποιημένη

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, damierom said:

Επανέρχομαι.... Μετά από 2 ημέρες συνομιλία μέσω chat (με νεκρό φυσικά το f2g).....κι ενώ όλοι απορούσαν γιατί δε λειτουργεί το νούμερο.... ανακάλυψαν οι "έξυπνοι" της Nova ότι τελικά δεν ήταν ενεργοποιημένη η περιαγωγή δεδομένων.... και τελικά όλα οκ αλλά μετά από απίστευτες ώρες συνομιλίας και αναμονής και χάσιμο δυο ολόκληρων ημερών.... Πάσχει απίστευτα στο θέμα της εξυπηρέτησης πελατών....!!!

Συμφωνώ, με τη συγχώνευση δημιουργήθηκαν πολλά προβλήματα στην επικοινωνία για οποιοδήποτε θέμα χρέωσης λογαριασμού ή κάτι άλλο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, damierom said:

Από την εταιρεία. Δεν είμαι χαζός για να κάνω τόσο μεγάλο θέμα μη έχοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις.... 

Απαράδεκτο να μην το εντοπίσουν από την πρώτη στιγμή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Απαράδεκτο να μην το εντοπίσουν από την πρώτη στιγμή. 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω κουραστεί από ρομποτικές ερωτήσεις-απαντήσεις και αοριστολογίες των υπαλλήλων εξυπηρέτησης.... Λες και απευθύνονται σε παιδάκια δημοτικού ή παππούδες...

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 10:57 ΠΜ, damierom said:

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω κουραστεί από ρομποτικές ερωτήσεις-απαντήσεις και αοριστολογίες των υπαλλήλων εξυπηρέτησης.... Λες και απευθύνονται σε παιδάκια δημοτικού ή παππούδες...

Και εγώ το ίδιο, είμαι στην δουλεια μου στην λεωφορο στρατού και κάθε πρωί ενώ έχω δεδομένα κανονικά ξαφνικά πετάει η συσκευη no service είτε σέρνεται σε ταχύτητες το 5G είτε κάνει εναλλαγές…

Κανουμε εργασίες αναβάθμισης λέει και θα επηρεαστούν οι υπηρεσίες. Χθες ήμουν στην Μόνη Λαζαριστων και ενώ έξω όλες έχουν σήμα μέσα ζορίζονται. Χωριά ότι είχε μόνο 4G η Nova με 20-30Mbps. 
Τις προάλλες είχα πάει Ανδρέα Παπανδρέου με Επταπυργιου Νεάπολη ψηλα στα όρια με Συκιές 5G γιόκ, 4G 50Mbps. 
Στα σχολεία στη Νεάπολη στην περιοχή Στρεμπενιώτη, μιλάμε για μερικά οικοδομικά τετράγωνα που είναι σχολεία και γήπεδα μαζί και το ΔΑΚ Νέαπολης και η Nova να μην έχει σήμα καθόλου σε εσωτερικό χώρο πέρα από 2G. Δεδομένα με το ζόρι είχες σε 4G/5G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...