Jump to content

Καλύτερο Roaming στην Ευρώπη;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Η Vodafone έχει θέματα στο εξωτερικό? Έχω unlimited συμβόλαιο και η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 10mbps με cu έχω μεγαλύτερη ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

3 ώρες πριν, AlexM2 said:

Καλησπέρα. Η Vodafone έχει θέματα στο εξωτερικό? Έχω unlimited συμβόλαιο και η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 10mbps με cu έχω μεγαλύτερη ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Που βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο, είμαι στην δουλεια μου στην λεωφορο στρατού και κάθε πρωί ενώ έχω δεδομένα κανονικά ξαφνικά πετάει η συσκευη no service είτε σέρνεται σε ταχύτητες το 5G είτε κάνει εναλλαγές…
Κανουμε εργασίες αναβάθμισης λέει και θα επηρεαστούν οι υπηρεσίες. Χθες ήμουν στην Μόνη Λαζαριστων και ενώ έξω όλες έχουν σήμα μέσα ζορίζονται. Χωριά ότι είχε μόνο 4G η Nova με 20-30Mbps. 
Τις προάλλες είχα πάει Ανδρέα Παπανδρέου με Επταπυργιου Νεάπολη ψηλα στα όρια με Συκιές 5G γιόκ, 4G 50Mbps. 
Στα σχολεία στη Νεάπολη στην περιοχή Στρεμπενιώτη, μιλάμε για μερικά οικοδομικά τετράγωνα που είναι σχολεία και γήπεδα μαζί και το ΔΑΚ Νέαπολης και η Nova να μην έχει σήμα καθόλου σε εσωτερικό χώρο πέρα από 2G. Δεδομένα με το ζόρι είχες σε 4G/5G.

Ευζώνων Σαρανταπόρου πάνω και κατω της Λ.Στρατού το ίδιο χάλι ; Εχω να περάσω κανα χρόνο απο εκεί… (Λ.Στρατού 7 είναι το πατρικό μου)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκεσαι;
Γερμανία. Με οποιοδήποτε δίκτυο μου δίνει 10Mbps λες και έχει όριο η ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AlexM2 said:

Γερμανία. Με οποιοδήποτε δίκτυο μου δίνει 10Mbps λες και έχει όριο η ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με cu πόσο δίνει; Μπορείς να ανεβάσεις speedtest και netmonster?

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία. Με οποιοδήποτε δίκτυο μου δίνει 10Mbps λες και έχει όριο η ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εισαι στη vf.de η σε τίποτα o2 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Με cu πόσο δίνει; Μπορείς να ανεβάσεις speedtest και netmonster?
Unlimited:
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417698231

Cu
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417708947



Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



8cea691a28890d7c8a69e1d424826b26.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexM2 said:

Unlimited:
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417698231

Cu
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417708947

e4603723ada5510f6c873b2ecb5ba886.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανε speedtest σε τοπικό Server της χώρας που είσαι να δούμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites


Εισαι στη vf.de η σε τίποτα o2 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vf.de

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανε speedtest σε τοπικό Server της χώρας που είσαι να δούμε.
CU
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417731746

Unlimited
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417726010

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, AlexM2 said:

Vf.de

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

CU
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417731746

Unlimited
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/9417726010

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ρώτησα άνθρωπο που ήταν Γερμανία πριν μια Εβδομάδα και ηταν κομπλε. Κάνε τον κόπο να επικοινωνήσεις στο chat. Κάτι δεν πάει καλά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω διαφορετικούς συνδιασμούς και χαμηλότερο σήμα στη μία sim. Στη μία είναι 2100+800 και στην άλλη είναι 800+2100. Μπας και κάνει αυτό τη διαφορά; Το παρατηρείς σε πολλές περιοχές αυτό το χάσμα στις ταχύτητες;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω διαφορετικούς συνδιασμούς και χαμηλότερο σήμα στη μία sim. Στη μία είναι 2100+800 και στην άλλη είναι 800+2100. Μπας και κάνει αυτό τη διαφορά; Το παρατηρείς σε πολλές περιοχές αυτό το χάσμα στις ταχύτητες;

Με Unlimited πριν 3 μήνες πάντως δεν είχα ούτε εγώ θέμα στο κέντρο της Στουτγαρδης ούτε και γύρω περιοχές σε ακτίνα 10 χλμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω διαφορετικούς συνδιασμούς και χαμηλότερο σήμα στη μία sim. Στη μία είναι 2100+800 και στην άλλη είναι 800+2100. Μπας και κάνει αυτό τη διαφορά; Το παρατηρείς σε πολλές περιοχές αυτό το χάσμα στις ταχύτητες;

Στο αεροδρόμιο του Μονάχου πάλι χαμηλά ήταν. Δεν ξέρω τι μπορεί να πηγαίνει στραβά η Sim? Σε δύο συσκευές που έχω ίδια ακριβώς αποτελέσματα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, zerokill said:


Ευζώνων Σαρανταπόρου πάνω και κατω της Λ.Στρατού το ίδιο χάλι ; Εχω να περάσω κανα χρόνο απο εκεί… (Λ.Στρατού 7 είναι το πατρικό μου)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σήμα έξω έχει, σε εσωτερικούς χώρους μέτρια. Αετοραχης π.χ. σε όροφο πέταγε σε Edge και χωρίς λόγο στην ερτ3 μέσα. 
Αντιθετα στη Δελφων και συγκεκριμένα Καραϊσκάκη και Κύπρου είναι καλύτερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σήμα έξω έχει, σε εσωτερικούς χώρους μέτρια. Αετοραχης π.χ. σε όροφο πέταγε σε Edge και χωρίς λόγο στην ερτ3 μέσα. 
Αντιθετα στη Δελφων και συγκεκριμένα Καραϊσκάκη και Κύπρου είναι καλύτερα.

Ευζώνων και Σαρανταπόρου πάντως ακόμα σε ισόγεια καταστήματα εντός υπάρχει θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή σε eSim τα αποτελέσματα ίδια δεν ξεπερνά τα 10Mbps το έδωσαν σε δευτεροβάθμιο δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει στην συγκεκριμένη σύνδεση

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή σε eSim τα αποτελέσματα ίδια δεν ξεπερνά τα 10Mbps το έδωσαν σε δευτεροβάθμιο δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει στην συγκεκριμένη σύνδεση

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Έχεις μιλήσει με την εξυπηρέτηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξεπεράσει κάποιο όριο όγκου δεδομένων;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Eχω συμβόλαιο με απεριόριστα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Έχεις μιλήσει με την εξυπηρέτηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι μου πρότειναν αλλαγή SIM εκαναν επανακινιση ριε ρυθμίσεις της γραμμής και τώρα το έδωσαν στο δευτεροβάθμιο τμήμα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Λες και έχουν βάλει κάποιο όριο στην γραμμή όλα μα όλα τα speedtest έχουν την ίδια ταχύτητα

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει κάποιος Ιταλία με unlimited vf? Είχε 5G και αν ναι με ποιον/ποιους παρόχους; Άλλαξα το κινητό της συντρόφου μου σε Vodafone και ετοιμάζομαι και εγώ να αφήσω την πράσινη. Έχει κανένας εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 20/7/2023 at 5:46 ΜΜ, Gv2008 said:

Έχει πάει κάποιος Ιταλία με unlimited vf? Είχε 5G και αν ναι με ποιον/ποιους παρόχους; Άλλαξα το κινητό της συντρόφου μου σε Vodafone και ετοιμάζομαι και εγώ να αφήσω την πράσινη. Έχει κανένας εμπειρία;

 

Κλειδώνεις οπωσδήποτε Vodafone IT. Δίνει και 5G και VoLTE! 

Σε WindTre και ΤΙΜ μόνο μέχρι 4G και αυτό αν βγει εκτός δικτύου η Vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.k2 said:

Κλειδώνεις οπωσδήποτε Vodafone IT. Δίνει και 5G και VoLTE! 

Σε WindTre και ΤΙΜ μόνο μέχρι 4G και αυτό αν βγει εκτός δικτύου η Vodafone. 

Τέλεια αφού δίνει και volte είμαι καλυμμένος. Έχω ακούσει ότι είναι από τους καλύτερους παρόχους η εκεί vf. Ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Gv2008 said:

Τέλεια αφού δίνει και volte είμαι καλυμμένος. Έχω ακούσει ότι είναι από τους καλύτερους παρόχους η εκεί vf. Ισχύει; 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι από τις καλύτερες η Vodafone εκεί.
Προσωπικά την είχα δοκιμάσει περυσι μέσω Cosmote και δεν είχα πρόβλημα. Την τελευταία φορά που πηγα είχα νοβα και με κλείδωσε στη Windtre που ούτε και με αυτή είχα πρόβλημα. 

Αν πας σε παλιά κέντρα πόλεων(όπως στη Ρώμη, Βερονα, Βενετία, Μπεργκαμο, Φλωρεντια …) ξεχνάς το κινητό εσωτερικα στα περισσότερα μαγαζια. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι από τις καλύτερες η Vodafone εκεί.
Προσωπικά την είχα δοκιμάσει περυσι μέσω Cosmote και δεν είχα πρόβλημα. Την τελευταία φορά που πηγα είχα νοβα και με κλείδωσε στη Windtre που ούτε και με αυτή είχα πρόβλημα. 

Αν πας σε παλιά κέντρα πόλεων(όπως στη Ρώμη, Βερονα, Βενετία, Μπεργκαμο, Φλωρεντια …) ξεχνάς το κινητό εσωτερικα στα περισσότερα μαγαζια. 

Μάλιστα. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα κινητά στους εσωτερικούς χώρους. Θα κινηθώ σε Βερόνα και Lago di Garda. Η nova συνδέει και τα καρτοκινητα σε WINDTRE?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Η nova συνδέει και τα καρτοκινητα σε WINDTRE?

Δεν το ξέρω αυτό αλλά λογικά ναι. Συνηθως δεν υπάρχουν τέτοιου είδους διάφορες αναμεσα σε καρτοκινητά και συμβόλαια στο roaming. 

Υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να μπει αυτόματα σε ΤΙΜ η Νοβα (είτε καρτοκινητο είτε συμβόλαιο) αλλά συνηθως επιλεγει την Windtre, όπως και η windtre επιλεγει την νοβα στην Ελλάδα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...