Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εκανα πριν απο λιγο την επαναφορα εργοστασιακων. δεν εχει τελειωσει ακομη.

αποδεχτηκα τα ακρως απαραιτητα, καποια δεν ειχε επιλογη να τα παραλειψω.

πως μπορω να σβησω τις εφαρμογες bisby, samsung free και game launcer που τα εβαλε ετσι κ αλλιως; το samsung free δε ειμαι και σιγουρη οτι δεν το αποδεχτηκα στην αρχη.

Edited by maira12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, maira12 said:

...γεμιζει απιστευτα γρηγορα..  γι'αυτο το λογο δεν επαιρνα samsung...

Υπάρχει κάποια διεργασία στα samsung που γεμίζει την μνήμη περισσότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Shinig said:

Καλημερα για οσους ψάχνονται με το θέμα  τζαμακι επειδη μου έσπασε (!) το spigen που είχα επανω χωρίς  να το καταλάβω είχα καβαζτα όπως πάντα brotec είναι λεπτα  νομίζω hybrid τζαμακια και το δακτυλικο είναι σφαιρα πλεον!!(και πρην μια χαρά ηταν βέβαια)απλά με περίπου 11€ παίρνετε 3 !protectionfilms24 είναι το site αν θυμάμαι καλά. 

Στείλε λινκ αν μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

...

10 minutes ago, andreasomageiras said:

Υπάρχει κάποια διεργασία στα samsung που γεμίζει την μνήμη περισσότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές; 

δεν ξερω παντως ετσι νομιζω. εγω ειχα huawei ο φιλος μου samsung και αυτος αναγκαστηκε να μην εχει να σβησει σχεδον τα παντα για να μπορει να το λειτουργει στοιχειωδως. και βεβαια εδω κ 1 χρονο σχεδον και παραπανω χωρις ενημερωσεις..

Edited by maira12
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2022 at 7:30 ΜΜ, sotosok said:

Είναι φανερό ότι η συσκευή σου έχει θέμα,και εγώ είμαι όλη μέρα έξω σε δύσκολες περιοχές με ελάχιστο σήμα, οπότε βρες ένα καλό service να σου φτιάξει το τηλέφωνο για να το χαρείς 

επίσης άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις από το messenger, και το έχω χωρίς περιορισμό μπαταρίας. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, parlapipas25 said:

επίσης άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις από το messenger, και το έχω χωρίς περιορισμό μπαταρίας. 

Θέμα Messenger. Μόνο τα αδιάβαστα μηνύματα μου δείχνει. Το κουδούνισμα δεν το ακούω. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

το εκανα πριν απο λιγο την επαναφορα εργοστασιακων. δεν εχει τελειωσει ακομη.
αποδεχτηκα τα ακρως απαραιτητα, καποια δεν ειχε επιλογη να τα παραλειψω.
πως μπορω να σβησω τις εφαρμογες bisby, samsung free και game launcer που τα εβαλε ετσι κ αλλιως; το samsung free δε ειμαι και σιγουρη οτι δεν το αποδεχτηκα στην αρχη.
Μπορείς μέσω ADB να τα σβήσεις όλα αυτά. Είναι μια διαδικασία που αφού συνδέσεις τη συσκευή στον υπολογιστή τρέχεις κάποιες εντολές από command prompt και μπορείς να σβήσεις ότι θέλεις από εφαρμογές συστήματος. Αλλά θέλει προσοχή τι θα σβήσεις γιατί μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Κάνε Google πχ a52s adb uninstall apps και όλο και κάτι θα βρεθεί σίγουρα να στο εξηγεί πιο αναλυτικά.
Την 6/128 έχω επίσης. Μου είναι υπεραρκετή. 
Από χώρο, κι εμένα μου έφτανε, δεν το συζητάω. Εξάλλου και το έως τώρα κινητό μου 128 έχει και έχοντας μέσα και 50gb τραγούδια πάλι δουλεύω άνετα. Απλά το 256 με παραπάνω 2gb ram σκέφτομαι πως θα είναι καλύτερο για να έχεις πιο πολλές εφαρμογές ανοιχτές και να δουλεύει χωρίς κολλήματα κλπ. Ίσως αυτό να μην φαίνεται τώρα, αλλά αργότερα σε κάποια χρόνια αν μεγαλώσουν οι εφαρμογές πχ μήπως είναι καλύτερα. Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια.

Δε μου λέτε, τα δικά σας όταν ανοίγουν στην αρχή το boot logo γράφει Α52s; Εμένα μόνο Samsung Galaxy.
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Mark_K said:

Μπορείς μέσω ADB να τα σβήσεις όλα αυτά. Είναι μια διαδικασία που αφού συνδέσεις τη συσκευή στον υπολογιστή τρέχεις κάποιες εντολές από command prompt και μπορείς να σβήσεις ότι θέλεις από εφαρμογές συστήματος. Αλλά θέλει προσοχή τι θα σβήσεις γιατί μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Κάνε Google πχ a52s adb uninstall apps και όλο και κάτι θα βρεθεί σίγουρα να στο εξηγεί πιο αναλυτικά.Από χώρο, κι εμένα μου έφτανε, δεν το συζητάω. Εξάλλου και το έως τώρα κινητό μου 128 έχει και έχοντας μέσα και 50gb τραγούδια πάλι δουλεύω άνετα. Απλά το 256 με παραπάνω 2gb ram σκέφτομαι πως θα είναι καλύτερο για να έχεις πιο πολλές εφαρμογές ανοιχτές και να δουλεύει χωρίς κολλήματα κλπ. Ίσως αυτό να μην φαίνεται τώρα, αλλά αργότερα σε κάποια χρόνια αν μεγαλώσουν οι εφαρμογές πχ μήπως είναι καλύτερα. Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια.

Δε μου λέτε, τα δικά σας όταν ανοίγουν στην αρχή το boot logo γράφει Α52s; Εμένα μόνο Samsung Galaxy.

ευχαριστω. και μενα samsung galaxy λεει και μου φανηκε περίεργο. επίσης μηπως ξερεις τι ειναι αυτο το csc που λεγεται εδω μεσα γιατι δεν μου εχει απαντησει κανεις; το δικο μου ειναι dbt.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, challenge143 said:

Στείλε λινκ αν μπορείς 

https://www.protectionfilms24.com/c/ALL/samsung-galaxy-a52s-5g/

εδώ είσαι  και νομίζω  είναι  το δεύτερο που δείχνει!!

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, maira12 said:

ευχαριστω. και μενα samsung galaxy λεει και μου φανηκε περίεργο. επίσης μηπως ξερεις τι ειναι αυτο το csc που λεγεται εδω μεσα γιατι δεν μου εχει απαντησει κανεις; το δικο μου ειναι dbt.

Νομίζω όλα τα Galaxy αυτό εμφανίζουν. Όχι το μοντέλο που έχεις. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Μπορείς μέσω ADB να τα σβήσεις όλα αυτά. Είναι μια διαδικασία που αφού συνδέσεις τη συσκευή στον υπολογιστή τρέχεις κάποιες εντολές από command prompt και μπορείς να σβήσεις ότι θέλεις από εφαρμογές συστήματος. Αλλά θέλει προσοχή τι θα σβήσεις γιατί μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Κάνε Google πχ a52s adb uninstall apps και όλο και κάτι θα βρεθεί σίγουρα να στο εξηγεί πιο αναλυτικά.Από χώρο, κι εμένα μου έφτανε, δεν το συζητάω. Εξάλλου και το έως τώρα κινητό μου 128 έχει και έχοντας μέσα και 50gb τραγούδια πάλι δουλεύω άνετα. Απλά το 256 με παραπάνω 2gb ram σκέφτομαι πως θα είναι καλύτερο για να έχεις πιο πολλές εφαρμογές ανοιχτές και να δουλεύει χωρίς κολλήματα κλπ. Ίσως αυτό να μην φαίνεται τώρα, αλλά αργότερα σε κάποια χρόνια αν μεγαλώσουν οι εφαρμογές πχ μήπως είναι καλύτερα. Σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια.

Δε μου λέτε, τα δικά σας όταν ανοίγουν στην αρχή το boot logo γράφει Α52s; Εμένα μόνο Samsung Galaxy.

Έχω και το απλό A52 με τον 720G και 6/128 1,5 χρόνο κινητό και πάει βούτυρο. Δέν κολλάει πουθενά και ότι να πατήσω και να ζητήσω το κάνει χωρίς να το σκέφτεται.. Βέβαια έχω την μισή χωρητικότητα πιασμένη. Αλλα με την ρύθμιση που έχει για την εικονική ram άν καταφέρεις και δεν γεμίσεις τον χώρο τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maira12 said:

ευχαριστω. και μενα samsung galaxy λεει και μου φανηκε περίεργο. επίσης μηπως ξερεις τι ειναι αυτο το csc που λεγεται εδω μεσα γιατι δεν μου εχει απαντησει κανεις; το δικο μου ειναι dbt.

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-a-series/list-of-samsung-galaxy-csc-country-specific-product-code-region/td-p/2497939

Από ότι λέει, Γερμανία.

4 minutes ago, Nikos_96 said:

Έχω και το απλό A52 με τον 720G και 6/128 1,5 χρόνο κινητό και πάει βούτυρο. Δέν κολλάει πουθενά και ότι να πατήσω και να ζητήσω το κάνει χωρίς να το σκέφτεται.. Βέβαια έχω την μισή χωρητικότητα πιασμένη. Αλλα με την ρύθμιση που έχει για την εικονική ram άν καταφέρεις και δεν γεμίσεις τον χώρο τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Όπως είπα και πριν, για τώρα το ξέρω ότι είναι μια χαρά. Έχω δουλέψει για λίγο Α52s συγγενικών μου προσώπων πριν το αγοράσω και το ξέρω από πρώτο χέρι. Απλά η παραπάνω μνήμη είναι ίσως μια μικρή εξασφάλιση για το μέλλον. Την εικονική ram δεν την θέλω είναι η αλήθεια. Είναι πιο αργή από την πραγματική σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mark_K said:

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-a-series/list-of-samsung-galaxy-csc-country-specific-product-code-region/td-p/2497939

Από ότι λέει, Γερμανία.

Όπως είπα και πριν, για τώρα το ξέρω ότι είναι μια χαρά. Έχω δουλέψει για λίγο Α52s συγγενικών μου προσώπων πριν το αγοράσω και το ξέρω από πρώτο χέρι. Απλά η παραπάνω μνήμη είναι ίσως μια μικρή εξασφάλιση για το μέλλον. Την εικονική ram δεν την θέλω είναι η αλήθεια. Είναι πιο αργή από την πραγματική σε κάθε περίπτωση.

Δεν ανοίγει το λινκ.

Για πόσο μέλλον μιλάς; Ως τότε μπορεί να έχει αλλαχτεί η συσκευή. Κανονικά θα έπρεπε να καταργήσουν τα 2 ή 3gb ram ακόμα κι από τις low end συσκευές. Λίαν επιεικώς 4gb θα έπρεπε να έχουν το λιγότερο. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω. Συγκρίνουμε μια low end συσκευή με μια mid range; Νομίζω πως αν δεν είναι άσχετος ή δεν θέλει μια συσκευή απλά μόνο για να μιλάει ότι θα αγοράσει κανείς τηλέφωνο με λιγότερα από 4 gb. Πόσα τηλέφωνα υπάρχουν που να είναι μετά το '20 που δεν είναι τουλάχιστον 4/64;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Mark_K said:

Δεν σε πιάνω. Συγκρίνουμε μια low end συσκευή με μια mid range; Νομίζω πως αν δεν είναι άσχετος ή δεν θέλει μια συσκευή απλά μόνο για να μιλάει ότι θα αγοράσει κανείς τηλέφωνο με λιγότερα από 4 gb. Πόσα τηλέφωνα υπάρχουν που να είναι μετά το '20 που δεν είναι τουλάχιστον 4/64;

Δεν κάνω κάποια σύγκριση. Απλά θέλω να πω ότι σε καμία συσκευή δεν θα έπρεπε να βάζουν 2 και 3gb ram. Την σύγκριση που την είδες; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, νόμιζα ότι εννοούσες ότι υπάρχουν ακόμη κινητά με μικρή μνήμη, άρα αργεί αυτό που λέμε μελλοντικά. Για το μέλλον, δεν ξέρω, μπορεί και σε 1-2 στην χρόνια. Αν βαρύνει η κάθε εφαρμογή δεν ξέρεις.

Πάντως το τηλέφωνο πάει σφαίρα. Του έχω βάλει όλες τις εφαρμογές μου που τις έχω και στο S10e, και έχει 3,9gb ελεύθερα. Το S10e(6gb) έχει που το τσέκαρα (μπακάλικα γιατί δεν είναι σωστή σύγκριση) 1,9 ελεύθερα.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Mark_K said:

Συγγνώμη, νόμιζα ότι εννοούσες ότι υπάρχουν ακόμη κινητά με μικρή μνήμη, άρα αργεί αυτό που λέμε μελλοντικά. Για το μέλλον, δεν ξέρω, μπορεί και σε 1-2 στην χρόνια. Αν βαρύνει η κάθε εφαρμογή δεν ξέρεις.

Πάντως το τηλέφωνο πάει σφαίρα. Του έχω βάλει όλες τις εφαρμογές μου που τις έχω και στο S10e, και έχει 3,9gb ελεύθερα. Το S10e(6gb) έχει που το τσέκαρα (μπακάλικα γιατί δεν είναι σωστή σύγκριση) 1,9 ελεύθερα.

Sent from my Galaxy A52s
 

Μα αυτό είπα. Υπάρχουν ακόμα Smartphones που έχουν 2 και 3 ram. Πρέπει να τα καταργήσουν ακόμα και στις φθηνές κατηγορίες. Όπως κατήργησαν το 1. Ακόμα και τα πιο φθηνά θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον 4άρα ram. Η μεσαία κατηγορία σιγά σιγά καταργεί τα 4 και πάει στα 6. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΊΣ AOD ενεργή, έρχεται μήνυμα, από όποια εφαρμογή. σε όλες τις άλλες μάρκες κινητών ΑΝΆΒΕΙ όλη η οθόνη και βλέπεις στην lock screen σε οριζόντια tabs μεγάλο μέρος του μηνύματος. και ξανά σβήνει η οθόνη. σε samsung δεν γίνεται αυτό;
το μόνο που έχω βρει είναι να ενεργοποιήσω το brief pop up notification που χωρίς να ανάψει όλη η οθόνη δείχνει - αλλά ένα πολύ μικρό-μέρος του μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είπα. Υπάρχουν ακόμα Smartphones που έχουν 2 και 3 ram. Πρέπει να τα καταργήσουν ακόμα και στις φθηνές κατηγορίες. Όπως κατήργησαν το 1. Ακόμα και τα πιο φθηνά θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον 4άρα ram. Η μεσαία κατηγορία σιγά σιγά καταργεί τα 4 και πάει στα 6. 
Φιλε μου ένας μεγάλος ηλικίας με xiaomi 9a με 2 ram που θέλει να κάνει κλήσεις αντε να διαβάσει και κανένα νέο μία χαρά κάνει την δουλειά του με 90-100€. Η κάποια realme στην ίδια κατηγορία.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω αλλιώς. Αν θέλει να κάνει ακόμη και την πιο βασική χρήση, πέρα από το να παίρνει απλά τηλέφωνο, όπως να διαβάζει τίποτα κλπ, είναι πολύ καλύτερα να έχει κάτι φθηνό μεν πολύ καλύτερο ωστόσο από αυτό που περιγράφεις. Σκέφτομαι πως δεν έχει σημασία τι απαιτήσεις έχει ο χρήστης, αν είναι τόσο αργό και κολλάει, είναι ακόμη χειρότερα για κάποιον με όχι και τόσο καλή εμπειρία, ή μεγάλης ηλικίας. Το να πατάς κάτι και να αργεί στην απόκριση ή πατάς αλλού από εκεί που θέλεις, είναι κάτι που μόνο εκνευρισμό θα προκαλέσει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, evris2013 said:

Θέμα Messenger. Μόνο τα αδιάβαστα μηνύματα μου δείχνει. Το κουδούνισμα δεν το ακούω. 

συγνώμη αλλά στο realme μια χαρά έρχονται. 

Link to comment
Share on other sites

πάντως με nova launcher είναι απίστευτα  τέλειο  το κινητό!!και κατανάλωση  μπαταρίας  τίποτα!!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σχετικα με την επεξεργασια φωτογραφιων λιγα πραγματα:

1) οταν παταω το μολυβι και μετα το ραβδι (αυτοματη προσαρμογη) , ειναι δυνατον να μην μου κανει αυτοματη περικοπη; 

2) Διαβαζω σε αρθρα οτι στο One UI 5 , εχει κανονικα το remaster picture και το object eraser αλλα δεν τα βρισκω με τιποτα.

3) πατωντας το hamburger menu button στην Συλλογη , υπαρχει το κουμπι "προτασεις" οπου καποτε μου εβγαζε φωτογραφιες που μπορουσα να πειραξω αυτοματα, αλλα εδω και βδομαδες, τιποτα. 

 

Το ολο ζητημα μου ειναι να βρω εναν τροπο να κανω αυτοματη βελτιωση εικονας οπως το ραβδι που εχει το instagram οταν ανεβαζεις post

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mark_K said:

Εγώ το βλέπω αλλιώς. Αν θέλει να κάνει ακόμη και την πιο βασική χρήση, πέρα από το να παίρνει απλά τηλέφωνο, όπως να διαβάζει τίποτα κλπ, είναι πολύ καλύτερα να έχει κάτι φθηνό μεν πολύ καλύτερο ωστόσο από αυτό που περιγράφεις. Σκέφτομαι πως δεν έχει σημασία τι απαιτήσεις έχει ο χρήστης, αν είναι τόσο αργό και κολλάει, είναι ακόμη χειρότερα για κάποιον με όχι και τόσο καλή εμπειρία, ή μεγάλης ηλικίας. Το να πατάς κάτι και να αργεί στην απόκριση ή πατάς αλλού από εκεί που θέλεις, είναι κάτι που μόνο εκνευρισμό θα προκαλέσει στο τέλος.

Σωστά. Έχει μια φίλη μου συσκευή με 2GB RAM και ενώ στην αρχή κολλούσαν τα βίντεο από TikTok, μετά άρχισαν και οι κλήσεις να κολλάνε. Την έπαιρναν τηλέφωνο και δεν μπορούσε να το σηκώσει. Επίσης το τηλέφωνο μόνο όταν το πήρε έκανε μια ενημέρωση όλο κι όλο στον έναν χρόνο και κάτι που το έχει. Τις φθηνές συσκευές με λίγη ram τις αφήνουν στο έλεος του Θεού από άποψη υποστήριξης. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις εταιρείες αυτό! 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!
Για το συγκεκριμένο μοντέλο μου προτείνετε να του βάλω τζαμάκι ή θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο δαχτυλικό αποτύπωμα ή στο να πατάω την οθόνη για να ανοίγει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...