Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

42 minutes ago, maira12 said:

ευχαριστώ!

δηλαδή αλήθεια δεν έχει προεγκατεστημένη;

Είχε της Samsung και κατέβασα αυτό της Google εγώ. Δηλαδή αυτήν που είχε στάνταρ το Xiaomi που είχα πριν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 16/12/2022 at 9:49 ΜΜ, Shinig said:

Απ όσο ξέρω η smartec είναι ο,τι καλύτερο  υπάρχει σε service  αν δεν σου κάνει κόπο  περνα  και απ εκει.Εμεις για ένα s7 edge που έχε ο αδερφός  μου παλια και ήθελε οθονη ανεβαίναμε  από Κορινθο .Τέλεια και γρήγορη  εξυπηρέτηση!(αυτό το πληκτρολόγιο της Sammy σπάει  μπαλες μέχρι να το φτιάξουν!)

 

On 16/12/2022 at 11:05 ΜΜ, evris2013 said:

Δεν το δοκίμασα μετά την αναβάθμιση. Μάλλον η εφαρμογή πρέπει να ενημερωθεί. 

λοιπόν, κατέβασα το force lte only και το έβαλα να τρέχει μόνο 5g/4g και το πρόβλημα διορθώθηκε. δεν πέφτει πια σε Η . παίζει συνέχεια 5g και 4g ακόμα κι εκεί που δεν έχω καλό σήμα. το θέμα είναι τελικά έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή απλά έτσι δουλεύει; αν είχε πρόβλημα πως διορθώθηκε με την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, parlapipas25 said:

 

λοιπόν, κατέβασα το force lte only και το έβαλα να τρέχει μόνο 5g/4g και το πρόβλημα διορθώθηκε. δεν πέφτει πια σε Η . παίζει συνέχεια 5g και 4g ακόμα κι εκεί που δεν έχω καλό σήμα. το θέμα είναι τελικά έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή απλά έτσι δουλεύει; αν είχε πρόβλημα πως διορθώθηκε με την εφαρμογή;

Κι αφού έβαλες lte only, πως πιάνει 5g;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, evris2013 said:

Κι αφού έβαλες lte only, πως πιάνει 5g;

έβαλα NR/LTE

NR=5g

το καλό είναι ότι το αλλάζει μέσα από το κρυφό μενού του κινητού οπότε δεν χρειάζεσαι την εφαρμογή ενεργή. μπορείς να την απεγκαταστησεις αν θες. επίσης δουλεύει και μετά από επανεκκίνηση συσκευής. οπότε καταλήγω ότι το πρόβλημα μάλλον είναι θέμα λογισμικού της samsung.

Screenshot_20221219_175353_Call settings.jpg

επίσης μια απορία που είχα από τότε που πήρα το κινητό, γιατί γράφει Cosmote wifi calling αφού έχω vodafone. το κινητό το πήρα από τον Γερμανό. μήπως έχουν βάλει καμία ρομ δικιά τους;

Edited by parlapipas25
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maira12 said:

ευχαριστώ!

δηλαδή αλήθεια δεν έχει προεγκατεστημένη;

Υπαρχει προεγκατεστημενη η εφαρμογη μηνυματων της σαμμυ ειναι στον φακελο samsung αυτη βαλε και οχι το αλλο σκουπιδι της google .Προσπαθησε οσο μπορεις φυσικα να εχεις εφαρμογες σαμμυ στη συσκευη.

29 minutes ago, parlapipas25 said:

 

λοιπόν, κατέβασα το force lte only και το έβαλα να τρέχει μόνο 5g/4g και το πρόβλημα διορθώθηκε. δεν πέφτει πια σε Η . παίζει συνέχεια 5g και 4g ακόμα κι εκεί που δεν έχω καλό σήμα. το θέμα είναι τελικά έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή απλά έτσι δουλεύει; αν είχε πρόβλημα πως διορθώθηκε με την εφαρμογή;

Ετσι δουλευει η καθε κυψελη κινητης σε πεταει αναλογα την χωρητικοτητα.Τωρα εσυ το "εκβιασες" και απερριψες το Η.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, s_wind said:

Υπαρχει προεγκατεστημενη η εφαρμογη μηνυματων της σαμμυ ειναι στον φακελο samsung αυτη βαλε και οχι το αλλο σκουπιδι της google .Προσπαθησε οσο μπορεις φυσικα να εχεις εφαρμογες σαμμυ στη συσκευη.

Ετσι δουλευει η καθε κυψελη κινητης σε πεταει αναλογα την χωρητικοτητα.Τωρα εσυ το "εκβιασες" και απερριψες το Η.

το εκβιασα γιατί με εκβίαζε και αυτό.  λόγω δουλειάς γυρνάω όλη την Αθήνα.  όταν έπεφτε σε H,πολλές φορές κολλούσε και δεν γύρναγε σε 4g/5g παρόλο που υπήρχε κάλυψη. έπρεπε να το κάνω με airplane mode η να χάσει το σήμα τελείως.  το realme που έχω δίπλα γύρναγε 5g κατευθείαν 

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2022 at 1:02 ΜΜ, Antretng said:

Μάλλον δεν έχεις φορτώσει σωστά το xml ή έχεις βάλει νεότερη gcam που διαφέρει λίγο σε ρυθμίσεις (οπότε το xml δεν κάνει τις αναγκαίες αλλαγές για να παίξει). 

Αν είσαι νέος στο "άθλημα" 😛, ακολούθησε αυστηρά τον οδηγό 🙂

καλησπερα. μπορεις να μου πεις που μπορω αν βρω τον οδηγο και την διαδικασια;

ευχαριστω πολυ

1 hour ago, s_wind said:

Υπαρχει προεγκατεστημενη η εφαρμογη μηνυματων της σαμμυ ειναι στον φακελο samsung αυτη βαλε και οχι το αλλο σκουπιδι της google .Προσπαθησε οσο μπορεις φυσικα να εχεις εφαρμογες σαμμυ στη συσκευη.

 

σε ευχαριστω! μηπως θυμασαι και πως αλλαζουμε ηχο στα μηνυματα;

ειχα βρει το ποστ και το εχασα...

@s_wind επισης σου εχω στειλει ενα μηνυμα, μηπως θα μπορεσεις να το δεις;

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, parlapipas25 said:

το εκβιασα γιατί με εκβίαζε και αυτό.  λόγω δουλειάς γυρνάω όλη την Αθήνα.  όταν έπεφτε σε H,πολλές φορές κολλούσε και δεν γύρναγε σε 4g/5g παρόλο που υπήρχε κάλυψη. έπρεπε να το κάνω με airplane mode η να χάσει το σήμα τελείως.  το realme που έχω δίπλα γύρναγε 5g κατευθείαν 

Είναι φανερό ότι η συσκευή σου έχει θέμα,και εγώ είμαι όλη μέρα έξω σε δύσκολες περιοχές με ελάχιστο σήμα, οπότε βρες ένα καλό service να σου φτιάξει το τηλέφωνο για να το χαρείς 

Link to comment
Share on other sites

΄...

καλησπέρα.

το πήρα και εγω πριν 15 μερες περίπου. δεν εκανα δυστυχως αυτά που είχε προτεινει ο s_wind για την καθαρη εκκίνηση και θα ηθελα να το κάνω τωρα παρόλο που το έχω στήσει τυπικά οπως ο μεσος χρηστης. προσπαθησα να διαβασω όλο το post αλλα οπως καταλαβαινεται 156 σελιδες ειναι πολλές και χαθηκα καπου. 

εαν το κανω τωρα θα πρεπει να κανω hard reset σωστα; και πως γίνεται αυτο; ή μπορω να το κανω και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων;

ενα μετά μεταφέρω αρχεία από το παλιό μου τηλέφωνο θα δημιουργήσει πρόβλημα;

επίσης το csc τι είναι; το δικό μου είναι DBT.

ευχαριστω

μπορει να βοηθησει καποιος;;;

Edited by maira12
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, parlapipas25 said:

 

Έχεις δει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας με αυτόν τον τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, challenge143 said:

Έχεις δει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας με αυτόν τον τρόπο; 

Να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα. θα το παρατηρήσω τις επόμενες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, s_wind said:

Υπαρχει προεγκατεστημενη η εφαρμογη μηνυματων της σαμμυ ειναι στον φακελο samsung αυτη βαλε και οχι το αλλο σκουπιδι της google .Προσπαθησε οσο μπορεις φυσικα να εχεις εφαρμογες σαμμυ στη συσκευη.

Ετσι δουλευει η καθε κυψελη κινητης σε πεταει αναλογα την χωρητικοτητα.Τωρα εσυ το "εκβιασες" και απερριψες το Η.

Τι παραπάνω έχει η εφαρμογή sms της Samsung; Εγώ υποδεέστερη την βρήκα. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άσχετο με το θέμα αλλά εσείς ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται για dialer και sms, της google η της samsung και γιατί τον καθένα;

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dimitrisarta said:

Παιδιά άσχετο με το θέμα αλλά εσείς ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται για dialer και sms, της google η της samsung και γιατί τον καθένα;

Οτιδηποτε βαζεις απο σαμμυ εφαρμογη ειναι καλυτερα  το ελεγχει πιο καλα η φραντιδα αλλα και η βελτιστοποιηση εφαρμογων που γινεται. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαζεις οτι θες απλα οπως γραφω αποκτα μεγαλυτερο κοντρολ το ολο συστημα. Σε ενα γενικο συνολο σαμμυ εφαρμογων θα λειτουργησουν οοολα καλυτερα...

2 ώρες πριν, maira12 said:

΄...

καλησπέρα.

το πήρα και εγω πριν 15 μερες περίπου. δεν εκανα δυστυχως αυτά που είχε προτεινει ο s_wind για την καθαρη εκκίνηση και θα ηθελα να το κάνω τωρα παρόλο που το έχω στήσει τυπικά οπως ο μεσος χρηστης. προσπαθησα να διαβασω όλο το post αλλα οπως καταλαβαινεται 156 σελιδες ειναι πολλές και χαθηκα καπου. 

εαν το κανω τωρα θα πρεπει να κανω hard reset σωστα; και πως γίνεται αυτο; ή μπορω να το κανω και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων;

ενα μετά μεταφέρω αρχεία από το παλιό μου τηλέφωνο θα δημιουργήσει πρόβλημα;

επίσης το csc τι είναι; το δικό μου είναι DBT.

ευχαριστω

μπορει να βοηθησει καποιος;;;

Για πιο λογο θες να κανεις hard-reset εχεις εντοπισει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά γνώμη. Αξίζει τα 100€ παραπάνω η έκδοση 8/256 ή να πάω στο μικρό; Ο χώρος δεν με καίει, τα 128 μου αρκούν. Απλά σκέφτομαι μήπως τα 2gb παραπάνω ram αξίζουν τον κόπο. Έχει κανείς μήπως εμπειρία και από τα 2;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Οτιδηποτε βαζεις απο σαμμυ εφαρμογη ειναι καλυτερα  το ελεγχει πιο καλα η φραντιδα αλλα και η βελτιστοποιηση εφαρμογων που γινεται. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαζεις οτι θες απλα οπως γραφω αποκτα μεγαλυτερο κοντρολ το ολο συστημα. Σε ενα γενικο συνολο σαμμυ εφαρμογων θα λειτουργησουν οοολα καλυτερα...

Για πιο λογο θες να κανεις hard-reset εχεις εντοπισει καποιο προβλημα?

οχι απλα οπως ειχες γραψει κ εσυ στις αρχες σχετικα του θεματος να αποφυγω ολα τα εξτρα σερβις και εφαρμογες που δεν μπορω να απεγκαταστησω κλπ.. να ειναι λιγο πιο αδειο.. οταν το ανοιξα τα δεχτηκα ολα σχεδον..

αν μποει να γινει αυτο και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν μου χρειαζεται το hard-reset.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitrisarta said:

Παιδιά άσχετο με το θέμα αλλά εσείς ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται για dialer και sms, της google η της samsung και γιατί τον καθένα;

Dialer χρησιμοποιώ της Google, ο οποίος έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της αναγνώρισης spam κλήσεων. Επίσης προσωπικά τον βρίσκω πιο εύχρηστο: σε αυτόν της Samsung για να καλέσεις άλλον αριθμό από τον προεπιλεγμένο της επαφής θέλεις αρκετές κινήσεις, στης Google λιγότερες (ή τον έχω συνηθίσει από παλιά!)

Είναι πάντως γεγονός ότι η ολοκλήρωση δεν είναι και η καλύτερη, π.χ. σε κάποιες επαφές δεν βλέπει τον προεπιλεγμένο αριθμό.

Edited by nplatis
Link to comment
Share on other sites

Dialer χρησιμοποιώ της Google, ο οποίος έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της αναγνώρισης spam κλήσεων. Επίσης προσωπικά τον βρίσκω πιο εύχρηστο: σε αυτόν της Samsung για να καλέσεις άλλον αριθμό από τον προεπιλεγμένο της επαφής θέλεις αρκετές κινήσεις, στης Google λιγότερες (ή τον έχω συνηθίσει από παλιά!)
Είναι πάντως γεγονός ότι η ολοκλήρωση δεν είναι και η καλύτερη, π.χ. σε κάποιες επαφές δεν βλέπει τον προεπιλεγμένο αριθμό.
εγώ δεν μπορώ χωρίς τον true phone!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maira12 said:

οχι απλα οπως ειχες γραψει κ εσυ στις αρχες σχετικα του θεματος να αποφυγω ολα τα εξτρα σερβις και εφαρμογες που δεν μπορω να απεγκαταστησω κλπ.. να ειναι λιγο πιο αδειο.. οταν το ανοιξα τα δεχτηκα ολα σχεδον..

αν μποει να γινει αυτο και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν μου χρειαζεται το hard-reset.

Μα το hard reset είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Φεύγουν όλα! 

2 ώρες πριν, s_wind said:

Οτιδηποτε βαζεις απο σαμμυ εφαρμογη ειναι καλυτερα  το ελεγχει πιο καλα η φραντιδα αλλα και η βελτιστοποιηση εφαρμογων που γινεται. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαζεις οτι θες απλα οπως γραφω αποκτα μεγαλυτερο κοντρολ το ολο συστημα. Σε ενα γενικο συνολο σαμμυ εφαρμογων θα λειτουργησουν οοολα καλυτερα...

Για πιο λογο θες να κανεις hard-reset εχεις εντοπισει καποιο προβλημα?

Άρα δεν έχει κάτι παραπάνω η εφαρμογή της Samsung από της Google. Μια χαρά ενημερώνεται και της Google. Δεν είχα θέματα με τα SMS της. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα για οσους ψάχνονται με το θέμα  τζαμακι επειδη μου έσπασε (!) το spigen που είχα επανω χωρίς  να το καταλάβω είχα καβαζτα όπως πάντα brotec είναι λεπτα  νομίζω hybrid τζαμακια και το δακτυλικο είναι σφαιρα πλεον!!(και πρην μια χαρά ηταν βέβαια)απλά με περίπου 11€ παίρνετε 3 !protectionfilms24 είναι το site αν θυμάμαι καλά. 

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, evris2013 said:

Μα το hard reset είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Φεύγουν όλα! 

 

εννοουσα με την επιλογή μέσα από το μενου του τηλεφώνου να κανεις επαναφορά. είναι ακριβώς το ίδιο λοιπόν, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, maira12 said:

εννοουσα με την επιλογή μέσα από το μενου του τηλεφώνου να κανεις επαναφορά. είναι ακριβώς το ίδιο λοιπόν, σωστά;

Ε ναι, από πού αλλού να το κάνεις; Για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (hard reset) μόνο από εκεί γίνετε συνήθως. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και από recovery.

 

Τελικά δεν άντεξα έριξα παραγγελία το 8/256 σε λευκό που βρήκα.

Υπολογίζω ότι θα το κρατήσω 3 χρονάκια, οπότε καλό είναι να έχει την μεγαλύτερη μνήμη.

Παίζει να είναι η πρώτη φορά που έχω παραγγείλει πρώτα θήκη και τζαμάκι και μετά παίρνω το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες, και γω το μετανιωσα που πηρα το 6/128.. την πατησα με την cyber monday και δεν προλαβα. γεμιζει απιστευτα γρηγορα..  γι'αυτο το λογο δεν επαιρνα samsung. 

παντως εχω και γω προβλημα με την μαυρη οθονη οταν κλεινουμε μια κληση που ειχα διαβασει εδω στο ποστ. οταν το απομακρυνεις απο το αυτι σου δεν αναβει για να κλεισεις την κληση σου.

υπαρχει περιπτωση να φταιει το τζαμακι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maira12 said:

καλα εκανες, και γω το μετανιωσα που πηρα το 6/128.. την πατησα με την cyber monday και δεν προλαβα. γεμιζει απιστευτα γρηγορα..  γι'αυτο το λογο δεν επαιρνα samsung. 

παντως εχω και γω προβλημα με την μαυρη οθονη οταν κλεινουμε μια κληση που ειχα διαβασει εδω στο ποστ. οταν το απομακρυνεις απο το αυτι σου δεν αναβει για να κλεισεις την κληση σου.

υπαρχει περιπτωση να φταιει το τζαμακι;

Την 6/128 έχω επίσης. Μου είναι υπεραρκετή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...