Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, billmes1981 said:

Παντως το θεμα με το ξεκλειδωμα (το κολλημα που κανει) ειναι πολυ σπαστικο.Μιλησα με την Samsung και μου ειπαν να συνδεθουμε με Smart Tutor και πρασινα αλογα.Το θεμα ειναι οτι δεν το κανει παντα..Αντε να αποδειξεις οτι δεν πεταει ο γαιδαρος...

Ειλικρινά δεν είδα καμία βελτίωση με την 5.1 παρά μόνο bugs. Αν μπορούσα θα έκανα rollback. Άραγε γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

8 minutes ago, alex_1982 said:

Ειλικρινά δεν είδα καμία βελτίωση με την 5.1 παρά μόνο bugs. Αν μπορούσα θα έκανα rollback. Άραγε γίνεται;

Ούτε εγώ είδα κάποια εμφανή βελτίωση, αλλά ούτε και bugs προς το παρόν. Αν εξαιρέσω τις κενές ειδοποιήσεις στην αρχή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, evris2013 said:

Ούτε εγώ είδα κάποια εμφανή βελτίωση, αλλά ούτε και bugs προς το παρόν. Αν εξαιρέσω τις κενές ειδοποιήσεις στην αρχή. 

Αν μπορουσα θα το εκανα παντως στην 5.0 αλλα μου ειπανε οτι δεν γινεται

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, billmes1981 said:

Αν μπορουσα θα το εκανα παντως στην 5.0 αλλα μου ειπανε οτι δεν γινεται

Γιατί γινόταν πριν, να πας το UI πίσω; Δεν ξέρω. Πρώτη φορά έχω Samsung συσκευή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι δουλεύει σωστά δεν το πειράζουμε αλλιώς ψάχνουμε για μπελάδες. Ειδικά όταν δεν υπάρχει επιστροφή. 

Οι αναβαθμίσεις είναι μια μεγάλη παγίδα που πέφτουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν αντιμετωπίζω σοβαρά θέματα με τις αναβαθμίσεις που κάνω. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω Εγω εκανα hard reset μια και ηταν μεγαλη η αναβαθμιση ,  ετυχε να εχω  φυσικα χρονο για στησιμο ολα καλα εδω και μερες παει μπαλα η 5.1 χωρις ιχνος bug . Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 12:19 ΜΜ, toumpanovlaxos said:

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί την εφαρμογή Good lock; Και αν ναι πως; Με αλλαγή region ή κατέβασμα απο άλλο app store; 

Δεν το έχω δοκιμάσει...

 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα εγώ και δούλεψε για 4-5 μέρες. Κάποια στιγμή αναγνώρισε την τοποθεσία και σταμάτησε να δουλεύει. Κατέβασα το finelock από το Play Store που κάνει την ίδια δουλειά (σε οδηγεί σε μια σελίδα με τις εφαρμογές για κατέβασμα) χωρίς διαφημίσεις. Υπάρχει και το nicelock αλλά δεν μπόρεσα να το δουλέψω λόγω διαφημίσεων. 

Edited by andreas545
Link to comment
Share on other sites

Όταν χάνει για λίγο το σήμα μου κάνει η οθόνη σαν παράσιτα κάτι γκρι ορθογώνια με γραμμές σε διάφορα σημεία. Κάτι είχα διαβάσει εδώ πιο παλιά αλλά δεν θυμάμαι, είναι θέμα που λύνεται με επαναφορά ή πρέπει να το στείλω για καλό και για κακό για service? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mat10 said:

Όταν χάνει για λίγο το σήμα μου κάνει η οθόνη σαν παράσιτα κάτι γκρι ορθογώνια με γραμμές σε διάφορα σημεία. Κάτι είχα διαβάσει εδώ πιο παλιά αλλά δεν θυμάμαι, είναι θέμα που λύνεται με επαναφορά ή πρέπει να το στείλω για καλό και για κακό για service? 

Σέρβις μόνο εκεί θα επισκευαστεί.  Οθόνη, ταινία, μπαταρία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mat10 said:

Όταν χάνει για λίγο το σήμα μου κάνει η οθόνη σαν παράσιτα κάτι γκρι ορθογώνια με γραμμές σε διάφορα σημεία. Κάτι είχα διαβάσει εδώ πιο παλιά αλλά δεν θυμάμαι, είναι θέμα που λύνεται με επαναφορά ή πρέπει να το στείλω για καλό και για κακό για service? 

Για δοκίμασε αυτό .

Μου το εκανε κι εμενα σε καποια σημεια που δεν ειχα 5g-4g

Εδω και μερες δεν το εχει κανει .

Αν το συνεχισει σκεπτομαι να το παω προς τη ληξη της εγγυησης να κονομησω νεα οθονη και μπαταρια

 

Screenshot_20230411_142048_Settings.jpg

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει πολύ συχνό και κουραστικό το bug με το ξεκλείδωμα της συσκευής.

https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-A/Auto-screen-lock-bug/td-p/13654471

Ελπίζω να ακουστεί και να διορθωθεί με το επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

1) Με την ηχογράφηση κλήσεων έχει ασχοληθει κανεις ?

Σε αλλα κινητα ειχα το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder&hl=el&gl=US&pli=1

το οποιο ομως μετα καποια updates δε λειτουργουσε 

Στο a52s βλεπω κανει εγγραφη αλλα δε μου εμφανιζει το κοκκινο κουμπακι στην οθονη κλησης και πρεπει να μπω στην εφαρμογη να το πατησω

2) πως μπορω να κανω να μην εμφανιζεται καθε λιγο η ειδοποιηση για update σε one ui 5.1?

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος ακουστικά με καλώδιο? Τώρα τελευταία ξεκίνησα να ενα χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι και παρατηρώ ότι όταν είμαι σε κλήση η οθόνη του κινητου δεν σβήνει. Κάνει κάποια στιγμή fade αλλά μετά από λίγο σαν κάτι να την ενεργοποεί και ξανα ανάβει. Ούτε αν πατήσω το κουμπί ον-οφ αλλάζει κάτι. Αντίθετα όταν ακούω μουσική η οθόνη κλείνει και συνεζίχω να ακούω κανονικά.

Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, userM said:

Χρησιμοποιεί κάποιος ακουστικά με καλώδιο? Τώρα τελευταία ξεκίνησα να ενα χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι και παρατηρώ ότι όταν είμαι σε κλήση η οθόνη του κινητου δεν σβήνει. Κάνει κάποια στιγμή fade αλλά μετά από λίγο σαν κάτι να την ενεργοποεί και ξανα ανάβει. Ούτε αν πατήσω το κουμπί ον-οφ αλλάζει κάτι. Αντίθετα όταν ακούω μουσική η οθόνη κλείνει και συνεζίχω να ακούω κανονικά.

Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά? 

Καμια φορα βαζω handfree αλλα αυτο που αναφερεις δεν μου το χει κανει ποτε τουλαχιστον σε μενα..Σε αλλα παιδια δεν ξερω αν..Γενικα ομως 1η φορα η Sam νομιζω εκανα λαθος στο λογισμικο της..Με την 5.0 δουλευε μια χαρα το τηλεφωνο μου και μολις εβαλα την 5.1 προβληματα..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, adi32 said:

1) Με την ηχογράφηση κλήσεων έχει ασχοληθει κανεις ?

Σε αλλα κινητα ειχα το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder&hl=el&gl=US&pli=1

το οποιο ομως μετα καποια updates δε λειτουργουσε 

Στο a52s βλεπω κανει εγγραφη αλλα δε μου εμφανιζει το κοκκινο κουμπακι στην οθονη κλησης και πρεπει να μπω στην εφαρμογη να το πατησω

2) πως μπορω να κανω να μην εμφανιζεται καθε λιγο η ειδοποιηση για update σε one ui 5.1?

 

Εγώ έχω αυτήν και κάνει κανονικά εγγραφή κλήσεων. Ούτε εδώ εμφανίζεται κόκκινο κουμπάκι κλήσης. Πρέπει να μπεις στην εφαρμογή. 

http://apps.samsung.com/appquery/appDetail.as?appId=com.appstar.callrecorder

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μετα την 5.1 αυτο που παρατηρησα είναι η απενεργοποιηση του Smart Lock.

Δεν μπορώ να ορισω όπως πριν αξιόπιστες συσκευες ή μέρη.

Έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων , επανήλθε το μενου για 2 ημέρες , κ μετα ξαναχάθηκε.

Κανείς άλλος το έχει το φαινομενο?

5be7af25-fe0c-4a57-9f5b-228d7e733d7c.thumb.jpg.6ce96946cfd5c8ee7ef6dc67df471046.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, billmes1981 said:

Καμια φορα βαζω handfree αλλα αυτο που αναφερεις δεν μου το χει κανει ποτε τουλαχιστον σε μενα..Σε αλλα παιδια δεν ξερω αν..Γενικα ομως 1η φορα η Sam νομιζω εκανα λαθος στο λογισμικο της..Με την 5.0 δουλευε μια χαρα το τηλεφωνο μου και μολις εβαλα την 5.1 προβληματα..

Εχω την εντύπωση ότι με την 5.0 δεν το έκανε όμως δεν είμαι σίγουρος. Άρα τώρα σε εσένα με 5,1 κλείνει η οθόνη κανονικά όταν είναι με το handsfree? Αν μπορείς κάποια στιγμή να το δοκιμάσεις σε παρακαλω.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάποιας ρύθμισης πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

Παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί. Μιλάω κανένα λεπτό και ξαφνικά κόβεται η κλήση. Ξανά καλώ. Χτυπάει δύο φορές, διακόπτεται η σύνδεση και κάνουν επανεκκίνηση και οι δύο sim που έχω. Συμβαίνει δεύτερη φορά. Συμβαίνει τρίτη φορά.

Έκανα τελικά επανεκκίνηση το κινητό για να δουλέψει. Να σημειώσω ότι το κινητό το απενεργοποιώ κάθε βράδυ.

Το παραπάνω μου έχει συμβεί αρκετές φορές το τελευταίο διάστημα. Και με επανεκκίνηση της πρώτης sim αλλά και με τις δύο. Και να σημειώσω ότι η μία είναι της vodafone και η άλλη cosmote.

Να υποθέσω ότι έπεσα "θύμα" της νέας έκδοσης; Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koinos123 said:

Ας αναφέρω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

Παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί. Μιλάω κανένα λεπτό και ξαφνικά κόβεται η κλήση. Ξανά καλώ. Χτυπάει δύο φορές, διακόπτεται η σύνδεση και κάνουν επανεκκίνηση και οι δύο sim που έχω. Συμβαίνει δεύτερη φορά. Συμβαίνει τρίτη φορά.

Έκανα τελικά επανεκκίνηση το κινητό για να δουλέψει. Να σημειώσω ότι το κινητό το απενεργοποιώ κάθε βράδυ.

Το παραπάνω μου έχει συμβεί αρκετές φορές το τελευταίο διάστημα. Και με επανεκκίνηση της πρώτης sim αλλά και με τις δύο. Και να σημειώσω ότι η μία είναι της vodafone και η άλλη cosmote.

Να υποθέσω ότι έπεσα "θύμα" της νέας έκδοσης; Καμία ιδέα;

Πολύ περίεργο.  Είναι παλιές οι κάρτες;. Κάνε κ μια τράμπα τις σιμ από περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, challenge143 said:

Πολύ περίεργο.  Είναι παλιές οι κάρτες;. Κάνε κ μια τράμπα τις σιμ από περιέργεια. 

Μια μία είναι καινούργια, η άλλη παλιά
Απλά στην τράμπα θα πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις κλήσεων των επαφών (εταιρική και οικιακή χρήση)...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, koinos123 said:

Ας αναφέρω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

Παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί. Μιλάω κανένα λεπτό και ξαφνικά κόβεται η κλήση. Ξανά καλώ. Χτυπάει δύο φορές, διακόπτεται η σύνδεση και κάνουν επανεκκίνηση και οι δύο sim που έχω. Συμβαίνει δεύτερη φορά. Συμβαίνει τρίτη φορά.

Έκανα τελικά επανεκκίνηση το κινητό για να δουλέψει. Να σημειώσω ότι το κινητό το απενεργοποιώ κάθε βράδυ.

Το παραπάνω μου έχει συμβεί αρκετές φορές το τελευταίο διάστημα. Και με επανεκκίνηση της πρώτης sim αλλά και με τις δύο. Και να σημειώσω ότι η μία είναι της vodafone και η άλλη cosmote.

Να υποθέσω ότι έπεσα "θύμα" της νέας έκδοσης; Καμία ιδέα;

Ειναι εργοστασιακο ελλατωμα του σιμ-τρει πρεπει να το βγαλεις εξω να ξαναβαλεις τις σιμ στις υποδοχες μεχρι να καταλαβεις οτι την ωρα που τις βαζεις κανουν ενα κριτς-κριτς οταν τις τοποθετησεις ελαφρως πιεστικα με το δαχτυλο..Εγω εχω βαλει απο πανω και μια σταλια αυτοκολλητο  Μετα το σερνεις παλι μεσα προσεκτικα και ολα καλως .Επισης εαν  πετας την συσκευη απο δω και απο κει θα στο ξανακανει παλι γιατι με το τρανταγμσ ξεκουμπωνει.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Εδω συγκεντρωμένες όλες οι λύσεις για μικροπροβλήματα 

Λύση για τη χαμηλή δόνηση στο messenger και σε όποια άλλη εφαρμογή θέλουμε
https://www.androidpolice.com/how-to-create-custom-notification-vibration-patterns/

Για ειδοποιήσεις με κλειστή οθόνη με διάφορα χρώματα και εικονίδια
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xander.android.notifybuddy&hl=en&gl=US

Λύση για το πρόβλημα στο κλείδωμα οθόνης με διπλό ταπ στους άλλους Launchers
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simi.screenlock

Εναλλακτική του GMAIL με σωστές ειδοποιήσεις και προσθήκη πολλών accounts
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.readdle.spark

Για αφαίρεση pre-installed system apps and bloatware
https://adbappcontrol.com/en/

Για όσους έχουν πρόβλημα με την οθόνη όταν χρησιμοποιούμε δεδομένα σε περιοχή με χαμηλό σήμα 2-3G
Developer Options - Disable HW Overlays

Διάφορες εφαρμογές με τις οποίες μπορείτε να φτιάξετε τα δικά σας θέματα να εξαφανίσετε τα εικονίδια της status bar για αποφυγή burn in κλπ 

https://play.google.com/store/apps/details?id=yuh.yuh.finelock

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...