Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικα κ αφου εχεις ελληνικο νουμερο κ καλεις αλλο ελληνικο νουμερο στην Ελλαδα τοτε το ελληνικο πρθεμα θα φανει!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά....

 

Θέλω να κάνω ένα τηλεφώνημα σε σταθερό τηλέφωνο της Ελβετίας, αλλά δε ξέρω ποια είναι η πιο οικονομική επιλογή. Οι τιμές από τα καρτοκινητά Wind, Vodafone είναι περίπου στα €0,95/λεπτό.... Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο οικονομική επιλογή; Δεν έχω συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας ούτε καρτοκινητό της Cosmote. Ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου κάρτα για καλύτερες χρεώσεις αναφορικά με κλήσεις προς το εξωτερικό (Ελβετία);

Hello !
Link to comment
Share on other sites

προς Ελβετια συγκεκριμενα Γενευη το εψαξα τον Οκτωβρη που μας περασε το χρειαζομουν για κανα δυο μηνες να παιρνω σχεδον καθε μερα τηλεφωνο σε σταθερο...

απο κινητα δεν βρηκα κατι που να αξιζει..

εβαλα 10 ευρω στο skype και την εβγαλα 2 μηνες τσιμα τσιμα...

1.9 cent ανα λεπτο..πολυ καλη χρεωση..

προσοχη ομως εχει παγιο τελος κλησης 8.9 cent πραγμα που το καταλαβα αργοτερα..

κοινως καποιες μερες που η συνδεση μου εκανε κολπακια(ειμαι σε φοιτητικο σπιτι με κοινοχρηστη συνδεση) και μου εκλεινε τις κλησεις κατευθεια και εγω καλουσα απανωτα και μολις το σηκωνανε επεφτε η κληση

μου ετρωγε 8.9 απανωτα καθε φορα...

κατα τα αλλα αν δεν θες να κανεις κλησεις των 1-2 λεπτων συμφερει

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....

 

Θέλω να κάνω ένα τηλεφώνημα σε σταθερό τηλέφωνο της Ελβετίας, αλλά δε ξέρω ποια είναι η πιο οικονομική επιλογή. Οι τιμές από τα καρτοκινητά Wind, Vodafone είναι περίπου στα €0,95/λεπτό.... Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο οικονομική επιλογή; Δεν έχω συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας ούτε καρτοκινητό της Cosmote. Ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου κάρτα για καλύτερες χρεώσεις αναφορικά με κλήσεις προς το εξωτερικό (Ελβετία);

 

 

 

Θες απο κινητό μόνο να κάνεις κλήσεις; Αν ναι δες Την Intertelecom

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στον πάροχό σου, της ΣΤΑΘΕΡΗΣ τηλεφωνίας, μήπως έχει κανένα πακέτο απεριορίστων λεπτών προς πολλές χώρες(η Ελβετία σίγουρα θα είναι λογικά στη λίστα). Ο δικός μου έχει με +6.50 ευρώ το μήνα. Λογικά το βάζεις και το βγάζεις όποτε θες...
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε ενδιαφέρουν οι κλήσεις από κινητό η απάντηση λέγεται

Q Mega Bundle

14 ευρώ για 120 λεπτά κλήσεων σε 52 χώρες , επιπλέον πέρνεις 600 λεπτά προς Q και 60 ΜΒ

Σε περίπτωση online ενεργοποίησης έχεις 150 λεπτά προς 52 χώρες 630 προς WIND και 90 ΜΒ .

Η Ελβετία περιλαμβάνετε μέσα στις 52 χώρες.

 

 

πληροφορίες

 

http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/combo-paketa/q-mega-bundle/

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στον πάροχό σου, της ΣΤΑΘΕΡΗΣ τηλεφωνίας, μήπως έχει κανένα πακέτο απεριορίστων λεπτών προς πολλές χώρες(η Ελβετία σίγουρα θα είναι λογικά στη λίστα). Ο δικός μου έχει με +6.50 ευρώ το μήνα. Λογικά το βάζεις και το βγάζεις όποτε θες...

 

Κι εγω νομιζω οτι ειναι η φτηνοτερη/καλυτερη επιλογη, με αυτο τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είμαι στην Ολλανδία για Master (ξεκινήσαμε σήμερα :) ), θέλω να ρωτήσω τί συμφέρει για καρτοκινητό για κλήσεις και SMS προς το ίδιο δίκτυο και data plan 1-2 GB's το μήνα.Ευχαριστώ.

http://www.lebara.nl

βάζεις 10 ευρώ και σου χαρίζουν αλα 10.

ρίξε μια ματια

καλή επιτυχία από Breda:):)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο χρόνια, να πω οτι είχα επιλέξει Lebara. Πλέον είμαι στην T-mobile για το data plan της, 15 ευρώ για 1 γκίγκα. Σε λίγο που θα γυρίσω Ελλάδα, θα βγάλω διαβατήριο ώστε να πάω σε συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Φεύγω φαντάρος για Κύπρο σε 2 μέρες και ψάχνω να δω τι data plan να κάνω (καρτοκινητή)

και σε ποια εταιρία για επικοινωνία με Ελλάδα μέσω viber/skype, απλή και video κλήση.

1gb ή 2/2.5 (ανάλογα την εταιρία); Cyta ή MTN; Το 1 θα φτάσει για κλήσεις μερικών λεπτών κάθε 3-4 μέρες και πλοήγηση (όχι τίποτα τρελό) ή πάμε κατευθείαν για 2;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Ψάχνω να βρω την φθηνότερη χρέωση από Ελληνικό κινητό σε κινητό Βελγίου.

Τα δικά μας καρτοκινητά έχουν κάποια φθηνά πακέτα αλλά όχι για το Βέλγιο δυστυχώς!

Ποιός είναι ο φθηνότερος τρόπος επικοινωνίας από οποιοδήποτε καρτοκινητό Ελλάδας σε κινητό Βελγίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Ψάχνω να βρω την φθηνότερη χρέωση από Ελληνικό κινητό σε κινητό Βελγίου.

Τα δικά μας καρτοκινητά έχουν κάποια φθηνά πακέτα αλλά όχι για το Βέλγιο δυστυχώς!

Ποιός είναι ο φθηνότερος τρόπος επικοινωνίας από οποιοδήποτε καρτοκινητό Ελλάδας σε κινητό Βελγίου?

Q MEGA BUNDLE

 

150 λεπτά ομιλίας με 14 ευρώ. και δώρο 600 Λεπτά προς WIND+ Q , kai 90 MB internet + 30 SMS προς wind + Q

Δεν Υπάρχει άλλο πακέτο για Βέλγιο σε καμμία εταιρεία

http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/combo-paketa/q-mega-bundle/

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και της Vodafone, το Vodafone International

Ευρώπη 0,0150 € / δευτ, Ισχύει χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?menuId=11416&pageId=11416

 

Δυστυχώς όμως η χρέωση μου φαίνεται σχετικά υψηλή π.χ. σε σχέση κινητό ΗΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή , 15 λεπτά ομιλίας με 14 ευρώ ;

Είπαμε για φτηνές κλήσεις στο Βέλγιο , για Ακριβές κλήσεις έχουν όλες οι εταιρείες :-)

Link to comment
Share on other sites

φτηνη επικοινωνια και ιντερνετ σε πλοια που πλεουν στον ινδικο ωκεανο απο Σουεζ εως Σιγκαπουρη.Φιλος μπαρκαρει αυριο απο Σουεζ για Σρι λανκα και ψαχνουμε την φθηνοτερη επικοινωνια μεταξυ μας .Μαλλον θα εχει ιντερνετ δορυφορικο στο πλοιο αλλα δεν ειναι σιγουρο.

εαν δεν υπαρχει ιντερνετ εχω ακουσει για την υπηρεσια callback αλλα πια ειναι η φθηνοτερη εταιρεια στυλ jajah.Υπαρχει roaming στην υπηρεσια callback?θα εχει κινητο wind μαζι του .Μηπως να επαιρνε και μια sim μαζι του και απο τις εταιρειες intertelecom.gr η planetsim.gr η την mysims2go.com και ποια ειναι η πιο φτηνη για χωρες στον ινδικο ωκεανο?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι στο πλοίο να υπάρχει δορυφορική επικοινωνία. Οι κλήσεις προς τα δορυφορικά δίκτυα αυτά είναι γενικά πολύ ακριβές. Εκτός από το mini-m τα περισσότερα κοστίζουν πάνω από 4 ευρω/λεπτο. Δε θα βρεις φτηνές επιλογές για να τα καλείς. Οσο για τις διεθνεις κάρτες επειδή έχουν διαφορετικά τιμολόγια η καθεμια θα πρέπει να ψαξεις στα site τους το κόστος για τις χώρες του Ινδικού Ωκεανού. Υπάρχει περίπτωση να μην εχουν κάλυψη και σε ορισμένες χωρες
Link to comment
Share on other sites

μέσω viber δεν θα γινόταν δουλειά;

 

Δε γνωρίζω το κόστος του ιντερνετ μεσω δορυφορων στο πλοιο αυτό, ξερω ομως ότι, γενικά, εχει πολυ καθυστερηση και ισως η επικοινωνία να μην είναι καθολου καλη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φαντασία χρειάζεται.

 

Αυτός που είναι στο Βέλγιο αγοράζει μια τηλεκάρτα της αρεσκείας του (ανάλογα με το σε ποια εταιρεία είναι ο ίδιος κι αν έχει δωρεάν τηλέφωνα στην ίδια εταιρεία ή σε όλες) και σου την στέλνει.

 

Εσύ χρησιμοποιείς την κάρτα αυτή στην Ελλάδα για να μιλάς με το συγκεκριμένο άτομο. Από 1ης Ιουλίου 2013:

-αν καλείς εσύ: κόστος 0,30 ευρώ/λεπτό για εσένα, τίποτα για αυτόν.

-αν σε καλεί αυτός: κόστος 0,10 ευρώ/λεπτό για εσένα, για αυτόν εξαρτάται (αν έχει έστω και ελάχιστο μυαλό μάλλον θα το έχει παντελώς τζάμπα)

 

10 λεπτά ανά λεπτό δεν τα λες και πολλά. Ά, και ο Βέλγος δεν χρειάζεται να σε φορτώνει. Οι περισσότερες καρτοκινητές φορτώνουν από το δίκτυο με πιστωτική.

 

Αν θες κάτι καλύτερο από αυτό (τύπου 0,005 [ναι, δεν κάνω πλάκα] ευρώ ανά λεπτό, voipyo. Αυτό προϋποθέτει δίκτυο στο κινητό σου ωστόσο με καλό και δυνατό σήμα, αλλιώς η ομιλία θα είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποία είναι η φθηνότερη χρέωση από Ελλάδα για Βέλγιο;; Δεν ενδιαφέρομαι για την λύση να στείλει κάποιος κάρτα από το Βέλγιο :)

 

P.S. Αν έχουν και οι δυο BASE αυτός που είναι στο Βέλγιο όταν καλεί τον άλλο στην Ελλάδα που έχει BASE δεν χρεώνετε τίποτα. Αυτός που είναι στην Ελλάδα δεν γνωρίζω πόσο χρεώνεται αλλά θα το μάθω τις επόμενες ημέρες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει και λύση με το freevoipdeal.0,006€/min για κινητά και free για σταθερά . http://Www.freevoipdeal.com. Γιάννη αν θες λεπτομέρειες εδώ θα είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω συστημα συναγερμου απο εξωτερικο,συγκεκριμενα ebay Αμερικης. Απο αυτα που ειδοποιουν με γραπτο sms στο κινητο οταν υπαρξει παραβιαση. Εκει εχουν διαφορετικες καρτες sim απο τις δικες μας;
Link to comment
Share on other sites

Τα GSM (π.χ. AT&T, T-Mobile) δίκτυα έχουν κανονικά SIM κάρτες. Ta CDMA (Verizon,Sprint) δικτυα απ' οτι ξερω έχουν άλλου τύπου SIM (CSIM).

Υποψη οτι στις ΗΠΑ, ακόμα και για GSM, οι συχνότητες του UMTS (3G) είναι διαφορετικές απ' οτι στην Ευρώπη. Στην Ευρώπη δουλεύει σε 900/2100 MHz, ενώ στις ΗΠΑ 850/1900 MHz

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_wireless_communications_service_providers

 

Επισης δες και αυτο για την συμβατοτητα συχνοτητων και δικτυων GSM

http://www.ekit.com/ekit/MobileInfo/Guide#type

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα εαν ξερει κανεις να μου πει επειδη εχω σκοπο να παραγγειλω μεσω ebay απο Honk kong ενα κινητο.

Η τιμη του ειναι γυρω στα 350 ευρω.

Θα υπαρξη προβλημα εκτελωνισμου εδω?(δασμους κτλ?) και εαν ναι ποσο περιπου θα κοστολογηθει σε αυτο το ποσο?

Επισης υπαρχη τροπος να γλυτωσω τον εκτελωνισμο(να κανω πω να το γραψουν π.χ σαν δωρο πριν την αποστολη του) εφοσον ισχυση?

Θα εχει αποτελεσμα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...