Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απ' ότι κατάλαβα, όποιος σε παίρνει από Ελλάδα χρεώνεται κλήση προς Ηνωμένο Βασίλειο αλλά εσύ δεν χρεώνεσαι το κόστος περιαγωγής για την εισερχόμενη κλήση! Πάντως φαίνεται μια χαρά για κάποιον που ταξιδεύει συχνά.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα guys!

Υπάρχει κανείς Κύπριος να έχιε άποψη για την κινητή τηλεφωνία στο νησί? Απο google είδα πως cyta και MTN παίζουν...βρήκα έξυπνα πακέτα στην ΜΤΝ, είναι κανείς χρήστης να μου πει? Ενδιαφέρομαι για σύνδεση ως επι το πλείστον..

thank you

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οποιος εχει εμπειρια απο σουηδικες εταιριες κινητης, ειτε καρτοκινητο ειτε συμβολαιο, να μου δωσει τα φωτα του..

Ευχαριστω προκαταβολικα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια καλησπερα! ψαχνω και θελω οπωσδηποτε μεχρι το πρωι να εχω βρει λυση στο θεμα μου γιατι το μεσημερι ταξιδευω για γερμανια.θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω απο την γερμανια που θα ειμαι να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ για να μιλαω με καποια προσωπα που θελω και θα ειναι στην ελλαδα μεσω skype.το θελω για αποκλειστικη χρηση τη συνομιλια μεσω skype.με καποιο στικακι φανταζομαι η οτιδηποτε αλλο δεν ξερω.θελω να μου πειτε πως μπορω να το κανω,απο που να το αγορσω και τι χρεωση θα εχει.αν ξερει καποιος ας μου πει και αν στη γερμανια υπαρχει κατι τετοιο που θελω (στικακι) και με τι χρεωσεις.αν μπορουσατε γρηγορα να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνώμων! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι στη Μολδαβία.

Η Cosmote που έχω συμβόλαιο και ρώτησα, μου είπαν για τρελές χρεώσεις κατά την περιαγωγή, 2,34€ / min οι εξερχόμενες και 0,62€/ min οι εισερχόμενες + ότι χρέωση βάζει το τοπικό δίκτυο.

Ξέρει κανείς μήπως καμιά άλλη Ελληνική εταιρία καλύπτει πιο φθηνά τη συγκεκριμένη χώρα;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Μολδαβια ??? ωραιος προορισμος , σε οποια εταιρια και να ρωτησεις πανω κατω τις ιδιες χρεωσεις θα εχεις , ειναι λογο χωρας που πας , να υποθεσω οτι πακετο traveler και τετοια δεν παιζει καν σε αυτη την χωρα ? δεν παιρνεις καμια καρτα απο εκει να κανεις τα τηλεφωνα σου αν ειναι ή τουλαχιστον ξεκινα να μιλας με μηνυματα , εκτος αν θελεις να σου στοιχισει η επικοινωνια οσο τα tickets ..
Link to comment
Share on other sites

Μολδαβια ??? ωραιος προορισμος , σε οποια εταιρια και να ρωτησεις πανω κατω τις ιδιες χρεωσεις θα εχεις , ειναι λογο χωρας που πας , να υποθεσω οτι πακετο traveler και τετοια δεν παιζει καν σε αυτη την χωρα ? δεν παιρνεις καμια καρτα απο εκει να κανεις τα τηλεφωνα σου αν ειναι ή τουλαχιστον ξεκινα να μιλας με μηνυματα , εκτος αν θελεις να σου στοιχισει η επικοινωνια οσο τα tickets ..

 

Για κάρτα από εκεί έχω σκεφτεί και εγώ, σε δεύτερη συσκευή και θα απαντάω στο νούμερό μου επιλλεκτικά σε όποια εισερχόμενη είναι αναγκαία.

Ξέρει κανείς πια εταιρία έχει εκεί καλύτερη κάλυψη; :D

ΥΓ: ερωτήσεις που κάνω τώρα !!!!

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

θα τρελλαθω εντελως :confused:,

 

Moldcell in October 2008 was the first mobile operator in Moldova who launched the 3G standard in mobile telephony. Orange Moldova in September 2009, Moldova was the first country in the world to launch high-definition voice services (HD voice) for mobile phones, and the first country in Europe to launch 14,4 Mbit/s mobile broadband at a national scale, with over 40% population coverage.

 

απο wiki ...

 

Παρε καμια καρτα orange Moldavia , εχει τους περισσοτερους συνδρομητες ....αν πουμε οτι εστω αυτο ειναι ενα μετρο συγκρισης για το σημα ...παντως απο οτι διαβαζω οι μαγκες το πανε καλα εκει το θεμα με τα κινητα ... οποτε ακυρο αυτο που ελεγα , εμμ καλα λενε οτι απο εκει που δεν την περιμενεις σου ερχετε ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν όλα αυτά και δεν μπορούν να κάνουν μία συμφωνία με τις εδώ εταιρίες για να παρέχουν τα traveller πακέτα;

Θα σας πω εντυπώσεις για κάλυψη κλπ όταν επιστρέψω.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα πάει το 2003, σε μία μέρα είχα δώσει γύρω στα 100€ για roaming...:cry:

 

Πάρε ένα ντόπιο νούμερο, βάλε πακέτο internet και στέλνε sms μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

100 euro roaming για μια μερα ? !!!!! για τι χρηση μιλαμε περιπου ?? κουφο νουμερο

Ηταν και η πρώτη μου φορά στο εξωτερικό με κινητό, οπότε δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβά. Μην ξεχνάς ότι παλιά ήταν πολύ ακριβό το roaming.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις μια Planetsim (από αεροδρόμιο Αθήνας και αλλού-θέλει ταυτοποίηση) που έχει δωρεάν εισερχόμενες εκεί.

 

Δες http://www.planetsim.gr

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα πάει το 2003, σε μία μέρα είχα δώσει γύρω στα 100€ για roaming...:cry:

 

Πάρε ένα ντόπιο νούμερο, βάλε πακέτο internet και στέλνε sms μέσω internet.

 

100 euro roaming για μια μερα ? !!!!! για τι χρηση μιλαμε περιπου ?? κουφο νουμερο

 

H Cosmote χρεώνει 2,34 € το λεπτό, με χρέωση ανά 1 λεπτό για τις εξερχόμενες και 0,62 €/λεπτό για τις εισερχόμενες.

 

Γύρισα και σας πληροφορώ ότι στη πρωτεύουσα το Κισινάου έχουν σχεδόν σε όλη τη πόλη ασύρματο internet (wi fi).

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια!

 

Θελω να ρωτησω ποιο ειναι το ποιο συμφερων καρτοκινητο πακετο για να στελνω ΣΜΣ ή να παιρνω τηλεφωνο σε Ολλανδικο νουμερο! Γιατι κατι ειχα ακουσει για Q ή Frog αλλα ειπα να ρωτησω εδω τους ειδικους!

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Θελω να ρωτησω ποιο ειναι το ποιο συμφερων καρτοκινητο πακετο για να στελνω ΣΜΣ ή να παιρνω τηλεφωνο σε Ολλανδικο νουμερο! Γιατι κατι ειχα ακουσει για Q ή Frog αλλα ειπα να ρωτησω εδω τους ειδικους!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

q = 0.438/min, sms = 0,0644

frog = 0.44/min, sms = 0,0504

vodafone international = 0.90/min, sms = 0,0414

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ σπεσιαλιστα. Να σε ρωτησω κατι επειδη τωρα εψαξα αυτα που με ειπες σιγουρα ειναι αυτες οι τιμες? Γιατι πχ στο Q λεει για σμσ στο εξωτερικο 0.14 !
Link to comment
Share on other sites

vodafone carrefour, sms προς ελλάδα και εξωτερικό 0,0414 € / SMS

ομιλία Eυρώπη 0,0043 € / δευτ.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2400

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Πήρα καρτοκινητό Orange hello europe, το οποίο είχε πακέτο με 10 Ε απεριόριστα sms προς όλης την Ευρώπη (ζώνη 1). Όσα sms έστελνα προς vodafone Ελλάδας δεν λαμβάντον από τους παραλήπτες. Αφού επικοινώνησα με την εταιρεία μου είπαν πως δεν έχουν συμφωνήσει με τη vodafone και πως ενδεχομένως τα sms να μην μπορούν να παραλήφθουν. Φυσικά έστειλα γράμμα διαμαρτυρίας και βλέπουμε, αλλά είναι δυνατόν να το κάνουν αυτό γνωρίζει κάποιος, κάποιον εξειδικευμένο κανονισμό που να τους αναγκάζει να κάνουν τα αυτονόητα; Έχεις κανείς να μου προτείνει κάποια λύση εκτός από το να αλλάξω εταιρεία, που θα γίνει στο άμεσο μέλλον;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Πήρα καρτοκινητό Orange hello europe, το οποίο είχε πακέτο με 10 Ε απεριόριστα sms προς όλης την Ευρώπη (ζώνη 1). Όσα sms έστελνα προς vodafone Ελλάδας δεν λαμβάντον από τους παραλήπτες. Αφού επικοινώνησα με την εταιρεία μου είπαν πως δεν έχουν συμφωνήσει με τη vodafone και πως ενδεχομένως τα sms να μην μπορούν να παραλήφθουν. Φυσικά έστειλα γράμμα διαμαρτυρίας και βλέπουμε, αλλά είναι δυνατόν να το κάνουν αυτό γνωρίζει κάποιος, κάποιον εξειδικευμένο κανονισμό που να τους αναγκάζει να κάνουν τα αυτονόητα; Έχεις κανείς να μου προτείνει κάποια λύση εκτός από το να αλλάξω εταιρεία, που θα γίνει στο άμεσο μέλλον;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Δε μπορείς να υποχρεώσεις την εταιρία να το κάνει αν τα μηνύματα δεν παραλαμβάνονται. Είναι γνωστό θέμα και πρέπει να υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ των εταιριων. Καμιά εταιρία δε μπορεί να στείλει μηνύματα σε όλες τις χώρες, σε όλες τις εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που η Ολλανδία είανι στις λοιπές χώρες της Ευρώπης.....

ΚΑρτοκινητό ΑΒ που χρεώνει με 0,25 όλη την Ευρώπη .

Εμπορικά μή διαθέσιμο αλλλά κάπιοι εδώ μέσα πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...