Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το follow-up:

όντως χρησιμοποίησα τη συγκεκριμένη εταιρεία και το συγκεκριμένο πακέτο και έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Για όσους κάνουν το ίδιο:: αν μιλάτε Γερμανικά επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών ώστε να σας βάλουν στο πακέτο με τα 10Ε το μήνα για το ιντερνετ, ειδάλλως πείτε στον πωλητή να το κάνει για σας (αυτό έκανα εγώ:: τα παιδιά στο media markt στο Dusseldorf μιλούσαν αγγλικά και με εξυπηρέτησαν).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για το follow-up:

όντως χρησιμοποίησα τη συγκεκριμένη εταιρεία και το συγκεκριμένο πακέτο και έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Για όσους κάνουν το ίδιο:: αν μιλάτε Γερμανικά επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών ώστε να σας βάλουν στο πακέτο με τα 10Ε το μήνα για το ιντερνετ, ειδάλλως πείτε στον πωλητή να το κάνει για σας (αυτό έκανα εγώ:: τα παιδιά στο media markt στο Dusseldorf μιλούσαν αγγλικά και με εξυπηρέτησαν).

 

εγω διαβασα στο link ο,τι χρεωνεσαι 2,5 τη μερα η αν το χρησιμοποιησεις για πανω απο 10 μερες τον ιδιο μηνα ειναι 25 ευρο και δε σου χρεωνει αλλο. τι ειναι αυτο με τα 10e?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι ακριβώς, ενδεχομένως μου έμεινε το 10 στο μυαλό από τις ημέρες... προφανώς ότι αναφέρεται στο site της εταιρείας είναι το αληθές.
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι ακριβώς, ενδεχομένως μου έμεινε το 10 στο μυαλό από τις ημέρες... προφανώς ότι αναφέρεται στο site της εταιρείας είναι το αληθές.

 

Σωστά θυμόσουν, υπάρχει πακέτο με 200ΜΒ για ένα μήνα που κοστίζει 9,95

 

http://www.fonic.de/html/faqs/vertrag/index.html#13

 

Was ist das Handy-Internet-Paket?

Das Handy-Internet-Paket ist eine Tarif Option, die ideal für Nutzer von Smartphones ist. Für 9,95 € im Monat können Sie monatlich bis zu 200 MB Datenvolumen nutzen, mit UMTS/HSDPA Geschwindigkeit. Danach wird die Geschwindigkeit auf GPRS gedrosselt. Es entstehen keine zusätzlichen Kosten.

 

Συνοπτικά αναφέρει ότι το πακέτο είναι ιδανικό για τα smartphones, προσφέρει τα πρώτα 200ΜΒ με ταχύτητα UMTS/hsdpa, αλλά μόλις εξαντληθεί το όριο αυτό η ταχύτητα πέφτει σε GPRS επίπεδα. Δεν υπάρχουν πρόσθετα έξοδα.

 

Ουσιαστικά είναι πακέτο απεριόριστου όγκου δεδομένων. Δεν είναι φοβερό; Και μιλάμε για καρτοκινητή. Κάθε σύγκριση νομίζω είναι περιττή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκείνος ο φίλος μας που πέρυσι έκανε θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Ινδονησία, και χειμερινό πρόγραμμα στην Ινδία, φέτος θα κάνει θερινο πρόγραμμα στο Λίβανο! :lol:

 

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία και άποψη για τα κινητά του Λιβάνου, σε σχέση με Ελλάδα, ας γράψει δυο αράδες. Όχι αναλύσεις, δυο κουβέντες...

 

Έτσι κι αλλιώς ο φίλος μας μόλις φτάσει στο Λίβανο θα πάρει όποιο καρτοκινητό του προτείνουν οι εκεί συμφοιτητές του με κριτήρια το σήμα στην κατοικία τους και τη σχολή τους και την φτηνή μεταξύ τους χρέωση.

 

Οπότε σε εμάς απλώς θα ανακοινώσει τον αριθμό και μετά θα ψάχνουμε εμείς καλή και οικονομική κάρτα διεθνών συνδιαλέξεων για να τον καλούμε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας θα είναι Ελλάδα, ο άλλος σε κάποιο χωριό στη Ρουμανία. Τους συμφέρει κάποιο από τα πακέτα international?

Είδα στο

http://www.wind.com.gr/Images/Kartokiniti/international_pricelist.aspx

αυτό

100 Δωρεάν Λεπτά Ομιλίας προς WIND International με κάθε ανανέωση αξίας 3 € με ισχύ 7 ημέρες ΔΩΡΕΑΝ

Και 2-3 σαν κι αυτό. Αν ισχύει όταν το ένα wind international είναι Αθήνα και το άλλο Ρουμανία πετάει.

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος αν έχουν αρχίσει καταστήματα κινητής τηλεφωνίας στο εξωτερικό να "φακελώνουν" συνδρομητές με δακτυλικά αποτυπώματα;

 

Πιστεύω πως στο εξωτερικό το σκανάρισμα της ταυτότητας θα αποτελεί ρουτίνα.

Δεν έχουν πολύ καιρό που έχουν ξεκινήσει και οι δικές μας, οι εγχώριες εταιρίες αυτό τον τρόπο.

 

Επόμενο στάδιο θα είναι τα δακτυλικά αποτυπώματα.

 

Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία από εταιρίες του εξωτερικού όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν έχουν αρχίσει καταστήματα κινητής τηλεφωνίας στο εξωτερικό να "φακελώνουν" συνδρομητές με δακτυλικά αποτυπώματα;

 

Πιστεύω πως στο εξωτερικό το σκανάρισμα της ταυτότητας θα αποτελεί ρουτίνα.

Δεν έχουν πολύ καιρό που έχουν ξεκινήσει και οι δικές μας, οι εγχώριες εταιρίες αυτό τον τρόπο.

 

Επόμενο στάδιο θα είναι τα δακτυλικά αποτυπώματα.

 

Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία από εταιρίες του εξωτερικού όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα βοηθούσε!

 

Νομίζω ότι κολλάει περισσότερο στο θέμα τεχνολογικοί προβληματισμοί.

 

Για Ευρωπαϊκή Ένωση με βάση το ισχύον καθεστώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο. Εδώ αφαιρέθηκαν από τις ταυτότητες τα αποτυπώματα, δεν νομίζω να επιτραπούν για τα κινητά, ιδίως εφόσον υπάρχουν άλλοι επαρκείς τρόποι ταυτοποίησης των συνδρομητών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

Επειδή πετάω σε λίγες μέρες για Ολλανδία, για 1 έτος, και θα πάρω καρτοκινητή να χρησιμοποιώ, θα το εκτιμούσα , αν κάποιος γνωρίζει , ποια εταιρεία συμφέρει και τι περίπου προσφέρει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ πολύ επειδή θα βρεθώ Αγγλία τον Οκτώβριο για πέντε ημέρες και χρειάζομαι data 24/7 αν με ενημερώνατε τι υπάρχει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσεις από εκεί κάποιο πακέτο Mobile broadband με usb stick ή χωρίς (αν έχεις ήδη).

 

Κάνε σύγκριση εδώ:

http://www.broadbandgenie.co.uk/mobilebroadband/dongle

http://www.broadbandwatchdog.co.uk/mobile-broadband.php

http://www.moneysupermarket.com/mobile-phones/

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ένας γνωστός μου έχει έρθει από τη Γερμανία, έχoντας κινητό με σύνδεση t-mobile. Όταν έφτασε εδώ, συνδέθηκε στο δίκτυο της Cosmote. Πως μπορώ να τον καλέσω στο κινητό του τώρα; (Το κινητό αρχίζει με 0160... δοκίμασα βάζοντας 0049160... αλλά μου λέει στα γερμανικά ότι είναι κλειστό).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ένας γνωστός μου έχει έρθει από τη Γερμανία, έχoντας κινητό με σύνδεση t-mobile. Όταν έφτασε εδώ, συνδέθηκε στο δίκτυο της Cosmote. Πως μπορώ να τον καλέσω στο κινητό του τώρα; (Το κινητό αρχίζει με 0160... δοκίμασα βάζοντας 0049160... αλλά μου λέει στα γερμανικά ότι είναι κλειστό).

 

O σωστός τρόπος κλήσης είνα αυτός. Αν δεν τον καλείς πεστου να δοκιμάσει να συνδεθεί χειροκίνητα με άλλο δίκτυο (Vodafone, wind)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι έτσι τηλεφωνώ στην t-mobile, γι' αυτό μου λέει ότι είναι κλειστό. Επίσης μου έχει πει ότι άλλοι τον πήραν τηλέφωνο από Ελλάδα, άρα δεν είναι θέμα της Cosmote...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι έτσι τηλεφωνώ στην t-mobile, γι' αυτό μου λέει ότι είναι κλειστό. Επίσης μου έχει πει ότι άλλοι τον πήραν τηλέφωνο από Ελλάδα, άρα δεν είναι θέμα της Cosmote...

 

Ετσι γινεται,εσυ καλεις το νουμερο του και μεσω περιαγωγης στελνουν την κληση στο ελληνικο δικτυο που εχει συνδεθει.Μηπως το εχει στην αυτοματη συνδεση και αλλαζει δικτυο και πραγματοποιουνται οι αλλες κλησεις;

Link to comment
Share on other sites

ειπες πως αρχιζει απο 016. και το 0 ειναι νουμερο οπως και εμας το 6..977 κτλ. οποτε αν δε το βαλες πριν ξανακαλεσε τον 0049016.... παντως ναι πρεπει να βαλεις το 0049 η +49 μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

ειπες πως αρχιζει απο 016. και το 0 ειναι νουμερο οπως και εμας το 6..977 κτλ. οποτε αν δε το βαλες πριν ξανακαλεσε τον 0049016.... παντως ναι πρεπει να βαλεις το 0049 η +49 μπροστα.

 

To μηδεν δε χρειάζεται να μπει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τέλη Σεπτεμβρίου φεύγω για Βουλγαρία. Έχει κανείς ιδέα ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για επικοινωνία με Ελλάδα (για κλήσεις φωνής βασικά);

Πρέπει να κάνω κάποιο πρόγραμμα από εδώ ή μήπως είναι καλύτερα να πάρω νούμερο από εκεί;

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τέλη Σεπτεμβρίου φεύγω για Βουλγαρία. Έχει κανείς ιδέα ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για επικοινωνία με Ελλάδα (για κλήσεις φωνής βασικά);

Πρέπει να κάνω κάποιο πρόγραμμα από εδώ ή μήπως είναι καλύτερα να πάρω νούμερο από εκεί;

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ!

 

Πόσο θα μείνεις;Αν μείνεις λίγο ισως δεν αξίζει να πάρεις κάρτα από εκει. Αν μείνεις πολύ, ή μιλάς πολύ τότε να πάρεις μια κάρτα απο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις κάρτα από εκεί γιατί εάν έχεις Ελληνικό αριθμό όταν σε παίρνουν τηλέφωνο από Ελλάδα νομίζω ότι θα χρεώνεσαι..

 

edit:

 

Χρεώνεσαι στάνταρ μόλις το επιβεβαίωσα :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω αρκετό καιρό...

Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω, είναι καλύτερα να αγοράσω νούμερο από εκεί.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις γραμμη συμβολαιου μπορει να υπαρχουν και μερικα πακετα που θα σε συμφερουν για τις κλησεις roaming .Απο οσο ξερω, η WIND εχει ενα προγραμμα για τις συνδεσεις της , οπου χρεωνεσαι για την κληση που θα δεχτεις και θα κανεις οσο βρισκεσαι στο εξωτερικο , νομιζω 0,88 Ε και πρεπει να ισχυει και για τη Βουλγαρια .Αναλογα πρεπει να εχουν και οι αλλες εταιριες ,ψαξτο λιγο καλυτερα αν θες ομως .
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υπηρεσία που χρεώνεσαι ελάχιστα οταν σε καλούν και μιλάς μισή ωρα!! Οταν καλείς πάλι χρεώνεσαι το ελάχιστο 0.80περίπου και σου αφαιρούν χρόνο ομιλίας απο το πακέτο σου (οχι ομως απτα απεριόριστα) αλλά τα πρός όλους! Αρα κάνεις μια αλλαγή να εχεις χρόνο ομιλίας προς όλους και προτιμάς να σε καλουν! Αν πάρεις κάρτα απο εκεί γλιτώνεις χρέωση οταν σε καλούν όμως χρεώνεται ο άλλος πολύ και εσύ οταν καλείς!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...