Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Δε μπορείς να υποχρεώσεις την εταιρία να το κάνει αν τα μηνύματα δεν παραλαμβάνονται. Είναι γνωστό θέμα και πρέπει να υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ των εταιριων. Καμιά εταιρία δε μπορεί να στείλει μηνύματα σε όλες τις χώρες, σε όλες τις εταιρίες

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:167:0012:01:EL:HTML

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:108:0007:0007:EL:PDF

 

Πες μου τι νομίζεις κι εσυ αλλά εγω νομίζω ότι όλα τα δημόσια δίκτυα οφείλουν να επικοινωνούν μεταξύ τους.

Edited by marduk132003
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα σας :)

Θα ήθελα να εκφράσετε την γνώμη σας για της πιο κάτω Κυπριακές εταιρίες τηλεφωνίας

ΜΤΝ

CYTA

PRIMETEL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Αν το βάζω σε λάθος subforum συγνώμη, αλλά εδώ μου φάνηκε ότι ταιριάζει καλύτερα.

 

Στο θέμα λοιπόν. Έχει φύγει ο αδερφός μου να σπουδάσει στην Βουλγαρία, και συγκεκριμένα Φιλιππούπολη (Plovdiv). Ψάχνοντας για σταθερό και Net, και ρωτώντας τους λιγοστούς που γνωρίζαμε εκεί πέρα στην αρχή, καταλήξαμε σε αυτό, για να μπορεί να μιλάει με Ελλάδα και να έχει Internet. Κάναμε την αίτηση, μόλις εγκαταστάθηκε εκεί, σε κεντρικό γραφείο της Vivacom. Από τότε, περιμένουμε να έρθουν οι τεχνικοί στο σπίτι να συνδέσουν την γραμμή (αν κατάλαβα καλά; ). Απίστευτη ταλαιπωρία. Τηλεφωνούμε στο κατάστημα, κάθε φορά λέει "από Δευτέρα..." (κενά περίπου μιας βδομάδας) και όταν είναι να έρθουν δεν έρχονται, και ο αδερφός μου χάνει μαθήματα. Απαραδέκτη κατάσταση, να γίνεται αυτό επί ένα μήνα και να μην κάνουν τίποτα. Σήμερα τους είπε ότι θέλει να διακόψει την σύνδεση. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό; Τι έκανε;

 

Θα ήθελα λοιπόν, αν μπορείτε, να μου προτείνετε δοκιμασμένες λύσεις για Internet (και αν γίνεται και τηλέφωνο προς Ελλάδα) στο κέντρο του Plovdiv. Κάπου διάβασα ότι έχουν εκεί οπτικές ίνες, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχουν όλα τα σπίτια. Σε ποιες εταιρίες να πάω και τι να ζητήσω; Μπορεί κανένας να μου παρέχει link με το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί αν μένει εκεί;

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια σας, είναι πια επείγον να βάλει Internet, γιατί το χρειάζεται. Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ελπίζω να υπάρχουν άτομα που μένουν Βουλγαρία και επισκέπτονται το forum. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

 

Προσπάθησα να στείλω SMS σε κάποιον στη Σλοβακία μέσω του κινητού τηλεφώνου μου(Vodafone) στο κινητό του τηλέφωνο(Ο2 η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας), το ίδιο προσπάθησε και εκείνος. Αλλά, όμως, δεν στάλθηκε και δεν έλαβα και το δικό του! Το ξέρω γιατί επικοινωνήσαμε μέσω Internet!

 

Αυτό που έκανα είναι να στείλω το SMS στον εξής αριθμό: 0042 αριθμός_κινητού_του_εκεί

Και εκείνος μου έστειλε στον αριθμό: 0030 αριθμός_κινητού_μου

 

Γνωρίζει κανείς τι κάνω λάθος ή ποιό είναι το πρόβλημα;

 

Επίσης, σε αυτή την ιστοσελίδα αναφέρει ότι οι χρεώσεις SMS προς κινητά σε χώρες τηε ΕΕ είναι 11 λεπτά (χωρίς ΦΠΑ). Ισχύει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Προσπάθησα να στείλω SMS σε κάποιον στη Σλοβακία μέσω του κινητού τηλεφώνου μου(Vodafone) στο κινητό του τηλέφωνο(Ο2 η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας), το ίδιο προσπάθησε και εκείνος. Αλλά, όμως, δεν στάλθηκε και δεν έλαβα και το δικό του! Το ξέρω γιατί επικοινωνήσαμε μέσω Internet!

 

Αυτό που έκανα είναι να στείλω το SMS στον εξής αριθμό: 0042 αριθμός_κινητού_του_εκεί

Και εκείνος μου έστειλε στον αριθμό: 0030 αριθμός_κινητού_μου

 

Γνωρίζει κανείς τι κάνω λάθος ή ποιό είναι το πρόβλημα;

 

Επίσης, σε αυτή την ιστοσελίδα αναφέρει ότι οι χρεώσεις SMS προς κινητά σε χώρες τηε ΕΕ είναι 11 λεπτά (χωρίς ΦΠΑ). Ισχύει;

 

Ευχαριστώ!

για δοκιμασε +42 αντι για 0042.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο μπορώ να πάρω και να με πάρουν!

Αλλά SMS δεν φτάνει ούτε δέχομαι!

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Οι χρεώσεις απο κινητό σε κινητό ποιες είναι; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο μπορώ να πάρω και να με πάρουν!

Αλλά SMS δεν φτάνει ούτε δέχομαι!

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Οι χρεώσεις απο κινητό σε κινητό ποιες είναι; Ξέρει κανείς;

 

καρτοκινητα

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10560

 

συμβολαια

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10541

παιζει οι δυο εταιρειες να μην εχουν κανει συμφωνια μεταξυ τους για ανταλλαγη sms....

συμβαινει μερικες φορες....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στη Σλοβακία η Vodafone δεν έχει συμφωνία roaming με την Ο2. Σε γενικές γραμμές όταν δεν υπάρχει συμφωνία τέτοια δε λειτουργεί και η υπηρεσία sms μεταξύ των δικτύων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

εφυγε η αδερφη μου να σπουδασει για Γερμανια χθες. εδω μιλουσαμε μεσω cu αλλα τωρα δεν ξερουμε τι να κανουμε. βασικα το μονο που εχει κανει ειναι να ενεργοποιησει το vodafone passport αν και να σας πω την αληθεια δεν ξερουμε ουτε χρεωσεις ουτε τιποτα απλα το ενεργοποιησε. ειδα σημερα στο site της q κατι πακετα για διεθνεις προορισμους αλλα δεν εχω ιδεα τι ισχυει. μπορειτε να μου πειτε τι να κανουμε? δε θελουμε ουτε sms ουτε ιντερνετ. μονο ομιλια.. ευχαριστω! μη μου προτεινετε skype γιατι δεν εχει ιντερνετ. να φανταστω οτι τα δωρεαν που ισχυουν εδω δε θα ισχυουν εξω ετσι?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο spartak ισχύει, αλλά και το πρόθεμα της χώρας είναι λάθος! 00421 έχουμε κι αν θες να πάρεις κινητό που αρχίζουν όλα από 09... γράφεις 004219... χωρίς το αρχικό μηδέν
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ζω στις ΗΠΑ και χρειάζομαι ένα Ελληνικό αριθμό για να με παίρνουν τηλέφωνο. Δεν πολυενδιαφέρομαι για πακέτα, διότι σκέφτομαι ότι απλά θα κάνω call forwarding σε τοπικό αριθμό, δηλαδή δεν θα το σηκώνω ποτέ.

 

Έχω βρει κάτι υπηρεσίες για ελληνικούς αριθμούς online, αλλά κοστίζουν γύρω στα 100 ευρώ το χρόνο και είναι πολύ ακριβό για αυτό που θέλω. Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία και δεν την έχω βρει.

 

Εναλλακτικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα ελληνικό καρτοκινητό.

 

Χρειάζομαι να είναι κάτι που:

 

1. Θα πιάνει στις ΗΠΑ.

 

2. Άπαξ και το φορτώσω, θα έχω τον αριθμό για το μεγαλύτερο δυνατό διάστημα πριν χρειαστεί να τον ανανεώσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες http://www.omnivoice.eu

 

δίνει νουμερα με φτηνό πάγιο.

 

Επίσης δες http://www.viva.gr. Ακριβότερο μεν αλλά με πολύ πρακτικό και εύχρηστο μενού

 

Απλά θα δηλώσεις Ελληνική διευθυνση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και γω αφότου έγραψα την απάντηση το ψιλογκούγλαρα το θέμα και έπεσα πάνω στη viva που την επέλεξα βασικά διότι φαινόταν πιο επαγγελματική η σελίδα από την omnivoice. Απλά μου βγήκε παραπάνω από όσο περίμενα γιατί αφενός έχουν κάτι κρυφά κόστη τύπου "10 ευρώ για ταυτοποίηση" και αφεταίρου διότι δεν σου δίνουν ευελιξία να πληρώσεις ακριβώς όσα χρειάζεσαι αλλά συγκεκριμένα νούμερα όπως 10, 20, 50 ευρώ κοκ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και γω αφότου έγραψα την απάντηση το ψιλογκούγλαρα το θέμα και έπεσα πάνω στη viva που την επέλεξα βασικά διότι φαινόταν πιο επαγγελματική η σελίδα από την omnivoice. Απλά μου βγήκε παραπάνω από όσο περίμενα γιατί αφενός έχουν κάτι κρυφά κόστη τύπου "10 ευρώ για ταυτοποίηση" και αφεταίρου διότι δεν σου δίνουν ευελιξία να πληρώσεις ακριβώς όσα χρειάζεσαι αλλά συγκεκριμένα νούμερα όπως 10, 20, 50 ευρώ κοκ.

 

Ταυτοποίηση δεν είσαι υποχεωμένος να κάνεις. Είναι πολύ καλοί και με φοβερό μενού να το διαχειριστείς. Είναι πολύ αρνητικό ότι το χαμηλότερο ποσό που έχουν με πιστωτική είναι 30 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδιά,

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος μπορεί πάνω σε αυτό.

Έχω καρτοκινητό vodafone και θέλω να στείλω μήνυμα σε έναν κυπριακό αριθμό..το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Εγώ στέλνω κανονικά το μήνυμα αλλά δεν παραδίδεται ενώ αν βάλω την κάρτα sim σε μια άλλη συσκευή και στείλω μήνυμα στον ίδιο κυπριακό αριθμό το μήνυμα παραδίδεται κανονικά..τι μπορεί να φταίει με την πρώτη συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

το κέντρο μηνυμάτων είναι σωστό? αναφορές παράδοσης παίρνεις? στο κινητό έχεις ενεργοποιήσει τις αναφορές παράδοσης φαντάζομαι. σε άλλο κυπριακό νούμερο στέλνει κανονικά η εν λόγω συσκευή? σε ελληνικά νούμερα εχεις το ίδιο πρόβλημα? προσπάθησε εν ολίγοις να αποκλείσεις ενα ενα τι δεν φταίει

εγώ έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν στέλνω σε κυπριακό αριθμό: από όποια συσκευή και αν στείλω το κάθε μνμ δεν φεύγει ποτέ με την πρώτη προσπάθεια, πρέπει κάθε μήνυμα να το στείλω 2 φορές...

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια...

Στην Ελλάδα ως γνωστών, αυτή η δυνατότητα παρέχεται μόνο στους συνδρομητές συμβολαίου και καρτοπρογράμματος.

Μήπως υπάρχει έστω μία καρτοκινητή στο εξωτερικό που να δίνει την κλήση συνδιάσκεψης στους συνδρομητές της;

Καλή χρονιά.

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια...

Στην Ελλάδα ως γνωστών, αυτή η δυνατότητα παρέχεται μόνο στους συνδρομητές συμβολαίου και καρτοπρογράμματος.

Μήπως υπάρχει έστω μία καρτοκινητή στο εξωτερικό που να δίνει την κλήση συνδιάσκεψης στους συνδρομητές της;

Καλή χρονιά.

 

Στην Ελλάδα μόνο η wind υποστηρίζει στα καρτοκινητά της και στα καρτοπρογράμματά (μάλλον) την υπηρεσία κλήσης συνδιάσκεψης,οι υπόλοιπες εταιρείες εκτος απο τα συμβόλαιά τους ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΟΥΝ.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφόρηση.

Όταν λες "οι άλλες εταιρίες" ενωείς τις υπόλοιπες 2 της Ελλάδας ή γενικά;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφόρηση.

Όταν λες "οι άλλες εταιρίες" ενωείς τις υπόλοιπες 2 της Ελλάδας ή γενικά;

 

Nαι εννοώ τις υπόλοιπες voda cosmote

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...