Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είδα να υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα, για αυτό και είπα να ανοίξω ένα για να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

Βρέθηκα στο Βέλγιο για λίγους μήνες και ενώ είχα μια κάρτα sim για τηλεφωνία της proximus (μέτρια εμπειρία γενικά) λόγω δουλειάς, αποφάσισα να μην τα μπλέξω και με το ιντερνετ και να αγοράσω μια data-only simcard απο την Mobile Vikings για το smartphone μου, γιατι υπέφερε (και εγώ μαζί του) χωρίς ιντερνετ και χωρίς wifi στο διαμέρισμα που μου είχαν δώσει.

 

Επιφυλακτική στην αρχή, είπα να δοκιμάσω, κοστίζει 15 ευρώ για να την αγοράσεις + τον 1ο μήνα δωρεάν 2 GB και μετά είναι 12 ευρώ τα 2 GB. Το καλό είναι ότι δεν έχει συμβόλαιο, την αγοράζεις για 1 μήνα κάθε φορά, οπότε έτσι όπως ήμουν εγω, που δεν ήξερα πότε ακριβώς θα τελειώσω και θα φύγω ήταν ιδανικά. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, οι περιπτώσεις που δεν είχα καλό σήμα ή είχα οποιοδήποτε πρόβλημα ήταν ελάχιστες. Έχει και referal link αλλά δεν έχω να σας δώσω γιατί δεν είμαι Βέλγιο πια :)

 

Πάντως το site είναι αυτό: https://mobilevikings.com/en/

 

Εχει και simcards τηλεφωνία και ιντερνετ μαζί για 15 ευρώ αλλά δεν έχω δοκιμάσει

 

 

Όσο για την Proximus, το μόνο που έχω να πω που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση είναι ότι αν πας σε ένα μαγαζί για οποιαδήποτε πληροφορία πολλές φορές τυχαίνει να μην ξέρουν, άλλα να σου λένε τη μια και άλλα την άλλη κάτι που στην Ελλάδα ποτέ δε συμβαίνει, κι αν δεν ξέρουν παίρνουν τηλέφωνο στο helpdesk... Πάντως έχω 2 περιστατικά ασυνεννοησίας και μάλιστα με γαλλόφωνους γνωστούς μου που ήθελαν εταιρικό συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι.. κανονικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Όλα τα ελληνικά δίκτυα συνεργάζονται με τα κυπριακά. Ειδικά η Vodafone με τη CytaVoda, συνεργάζονται άψογα.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Από τις 10 Γενάρη 2012, άρχισε την λειτουργία της η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας FREE. Μέχρι τώρα παρείχε μόνο internet. Οι τιμές τις είναι πάρα πολύ καλές.

 

Πρώτο πρόγραμμα:

Απεριόριστα τηλέφωνα σε σταθερά σε 40 χώρες, απεριόριστες κλήσεις στην Γαλλία και στα κινητά, απεριόριστα sms/mms στην Γαλλία, 3GB internet, σύνδεση χωρίς δέσμευση, αρχίζετε και τελειώνετε την σύνδεση όποτε θέλετε! Δωρεάν wifi σε συγκεκριμένα hotspots. Αν είστε ήδη πελάτης (καθώς παρέχουν πολλά χρόνια dsl) τότε 15.99 ευρώ τον μήνα αλλιώς 19.99 ευρώ. Διαδικασία φορητότητας περίπου 20 δευτερόλεπτα για να ξεκινήσει.

 

Δεύτερο πρόγραμμα:

Μία ώρα τηλέφωνα εντός Γαλλίας σε σταθερά και κινητά και 60 sms. Αν είστε ήδη πελάτης 0 ευρώ πάγιο αν όχι τότε 2 ευρώ πάγιο!

 

Όλα τα συμβόλαια δεν παρέχουν συσκευή (μόνο με έξτρα κόστος). Για τις κλήσεις νοικιάζουν το δίκτυο της Orange.

 

link: http://mobile.free.fr/

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ καλή ερώτηση, δεν τα ξεπέρασα ποτέ... Δε βρίσκω κάτι στο σαιτ τους, φαντάζομαι τους ρωτάς https://mobilevikings.com/en/contact/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω για τα δίκτυα που υπάρχουν στον Καναδά.

Αν ξέρει κάποιος πληροφορίες να μας γράψει.. :)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για όποιον θέλει να ρωτήσει κάτι για τα δίκτυα VipNet, TELE2 (Κροατία) & Telenor, T-mobile, Vodafone (Ουγγαρία) είμαι στην διάθεσή του!!!

Συμβόλαιο = Κοροϊδία

Φοιτητικά πακέτα for ever!!!

Υποστηρίξτε το ελεύθερο λογισμικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος σε τι συχνότητες δουλεύουν τα δίκτυα κινητής τηλέφωνίας στην Αλβανία.

Στην Ελλάδα έχουμε από 800MHz-2100MHz νομίζω...

Στην Αλβανία??

Θέλω να στείλω έναν ενισχυτή σήματος.

Αυτός ο ενισχυτής, εδώ στην Ελλάδα λειτουργεί για cosmote,vodafone,wind και 3G.

Θα λειτουργήσει ο ίδιος ενισχυτής στην Αλβανία?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτή τη σελίδα, οι συχνότητες είναι 900 και 1800 MHz για το 2G και 2100MHz για το 3G

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Συγγνώμη εάν έχει ξαναερωτηθεί αυτό το θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Φέτος θα ταξιδέψω στην Ευρώπη σε αρκετές χώρες με τραίνο και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποια εταιρεία που να έχει φθηνό ίντερνετ σε στυλ πακέτου όπως έχει η Cosmote και η Vodafone. Έχω κοιτάξει εταιρείες για παγκόσμια χρήση που δίνουν ίντερνετ σχετικά οικονομικό με χρήση ανά mb, αλλά επειδή θα ήθελα να χρησιμοποιώ το google maps αρκετά συχνά καθώς και να βλέπω/ψάχνω δρομολόγια τραίνων συνολικά μάλλον θα ξοδέψω πάρα πολλά, εάν δεν βάλω κάποιο πακέτο. Το πιο καλό πακέτο που έχω βρει μέχρι τώρα είναι αυτό της Vodafone με 15 ευρώ το μήνα που προσφέρει 20mb. Μήπως κάποια εταιρεία του εξωτερικού γνωρίζετε εάν έχει πακέτο με περισσότερα mb για πολλές χώρες της Ευρώπης; Οι χώρες που σκέφτομαι να πάω είναι Ιταλία, Αυστρία, Τσεχία, Γερμανία, εάν παίζει κάποιο ρόλο.

 

ΥΓ. Από την περσινή μου εμπειρία, ήταν πολύ δύσκολο να βρω ανοιχτά ασύρματα δίκτυα για να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ, για αυτό και σκέφτομαι κάποιο πακέτο περιαγωγής.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απο το site :

 

“Europeans for fair roaming” unites more than 150000 Europens who call on all EU institutions to end the current unfair practice of mobile phone operators charging high roaming fess when you use your mobile phone in another EU state. We are a network of organisations and individuals from different backgrounds from all over Europe united by a single goal: using your phone everywhere in Europe should not cost you more than at home!

 

http://fairroaming.org/

 

http://ccroaming.files.wordpress.com/2012/02/roaming-logo1.png?w=200&h=252

http://about.me/dftm.shopping

 

Έλα πάρε κόσμε, διαλιέέέχτε, όμορφα πραματάκια σε φιλικές τιμές λέμε, εξεπερέτηση κάνουμε, επικοινωνία εντός!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο το roaming. Όπου τους συμφέρει μόνο "Ευρωπαική Ένωση". Λαμόγια όλες οι εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από πακέτα εταιρειών, μπορείς να ψάξεις και για roaming SIM cards, κάρτες οι οποίες εξεδικεύονται σε αυτό. Να σου προσφέρουν πιο φθηνες κλήσεις, μηνύματα και δεδομένα όταν ταξιδεύεις. Μια καλή λύση είναι και η abroadband

 

Το άλλο που θα σου πρότεινα εαν θα χρησιμοποιείς πολύ χάρτες είναι μια εφαρμογή, όπου κατεβάζεις τους χάρτες που χρειάζεσαι εκ των προτέρων (στην Ελλάδα ή από κάποιο hotspot), ουτως ώστε να μειώσεις τα έξοδά σου. Μια τέτοια εφαρμογή για Android είναι και το Mapdroyd

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια. Για να βάλουμε όμως τα πράγματα στη θέση τους, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή μειώνει σιγά σιγά τις χρεώσεις περιαγωγής. Τις έχει μειώσει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Για περαιτέρω πληροφορίες [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Regulation_on_roaming_charges_within_the_European_Union]εδω[/ame] και εδώ

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Το MapDroyd το είχα βάλει πέρυσι, είναι καλή και γρήγορη εφαρμογή, αλλά έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα, δεν έχει αναζήτηση και χωρίς αναζήτηση είναι πολύ δύσκολο. Το Osmand πιστεύω είναι πολύ καλύτερο. Αλλά θέλω να έχω και το google maps για παν ενδεχόμενο που έχει πολύ περισσότερες πληροφορίες, για αυτό κοιτάω για κάπως οικονομικό ίντερνετ. Αυτή η εταιρεία που μου έδωσες είναι πιο οικονομική από άλλες που κοίταγα και από ότι βλέπω οι εταιρείες κινητής με τις οποίες συνεργάζεται ανά χώρα είναι γνώστες, οπότε δεν νομίζω να είναι κοροϊδία. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. :D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας

Λογο δουλειας ταξιδευω πολυ σε χωρες κυριως του νοτιου ημισφαιριου και θελω μια σιμ που να εχει ιντερνετ περιαγωγης σε ολο τον κοσμο.

Ξερω οτι ειναι πανακριβο το νετ κατα αυτον τον τροπο αλλα η χρηση θα ειναι για λιγο και εφοσων βρησκω σημα.

 

Εχω μια planetsim καρτα παγκοσμιας περιαγωγης για κλησεις. Ρωταω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο για ιντερνετ.

http://planetsim.gr/arhokhikee_selida/

 

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια σιμ αντιστοιχη για χρηση ιντερνετ απ το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε την abroadband που ανέφερα σε άλλο topic. Είναι αποκλειστικά για internet, δεν καλύπτει όμως πολλές χώρες στο νότιο ημισφαίριο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Σας χαιρετώ όλους! Είμαι νέα στο φόρουμ αυτό αν κανω κάτι λάθος να μου το πείτε!

 

Το θέμα μου είναι το εξής..

 

Τέλος Αυγούστου ταξιδεύω Αυστρία για 5 ημέρες... Θα ήθελα να βρω τον πιο οικονομικό και αξιόπιστο τρόπο επικοινωνίας με κινητά στην Ελλάδα. Έχω ακούσει ότι συμφέρει να αγοράσω κάρτα sim από την Αυστρία..

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

To να αγοράσεις κάρτα σιμ είναι μια καλή επιλογή. Πρόκειται να μιλάς πολύ να σε παίρνουν πολύ; Θα σε καλούν κυρίως ή θα καλείς εσύ; ΘΑ σε καλούν από σταθερά ή από κινητά;

 

Το να έχεις εσύ μια κάρτα τοπική είναι καλό για σένα όμως αυτοί που θα σε καλούν χρεώνονται ακριβότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Αν και δεν έχω και τη καλύτερη σχέση με την τεχνολογία,καθώς σε 20 μέρες φεύγω για εξωτερικό ( Γαλλία συγκεκριμένα ) ψάχνω τις οικονομικότερες λύσεις για επικοινωνία με Ελλάδα. Γνωρίζω πως η μία επιλογή είναι το skype τόσο μέσω pc όσο και μέσω smartphone. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η κατανάλωση των mb ιντερνετ αν κλήση skype π.χ. το λεπτό για να κρίνω αν τελικά είναι συμφέρουσα η λύση. Επίσης κάπου άκουσα για το πρόγραμμα 12voip με το οποίο με 12ευρώ ανα τρίμηνο καλώ απεριόριστα σε σταθερά ( και κινητά ? ) στους δωρεάν προορισμούς μεσα στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και η Γαλλία. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύουν όσα προανέφερα? Οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη !:p
Link to comment
Share on other sites

To να αγοράσεις κάρτα σιμ είναι μια καλή επιλογή. Πρόκειται να μιλάς πολύ να σε παίρνουν πολύ; Θα σε καλούν κυρίως ή θα καλείς εσύ; ΘΑ σε καλούν από σταθερά ή από κινητά;

 

Το να έχεις εσύ μια κάρτα τοπική είναι καλό για σένα όμως αυτοί που θα σε καλούν χρεώνονται ακριβότερα.....

 

Και μονο εγω να καλω δε με πειραζει.... Άλλωστε 5 μέρες θα μείνω και δε θα μιλάω παρα πολύ... Θελω μια στοιχειώδη επικοινωνία... :)

Ψαχνω να βρω ποσο κοστιζει μια sim, δεν ξερω αν ειναι αρκετα ακριβη για να δω αν με συμφερει... Ολα τα βρισκω στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!

 

Αλλα νομιζω αν πάρω sim θα μπορουν να μου στειλουν μυνημα απο Ελλάδα με 0,21 λεπτα απο cosmote.. Οποτε αυτο ειναι καλο..

Γενικά δε θελω να μιλαω πολυ... Αλλα αν αφησω την δική μου που χρεωνονται και οι 2 ειναι βλακεια...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ισχειουν οι τιμες του 12voip νομιζω πως ειναι ποιο φτηνο .Για Ελλαδα που κοιταξα κλησεις απο κινητο σε κινητο.Μενει να το δοκιμασει καποιος και να μας πει.Εκτος και αν προτινει καποιο αλλο καλυτερο.:zzz:
PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Και μονο εγω να καλω δε με πειραζει.... Άλλωστε 5 μέρες θα μείνω και δε θα μιλάω παρα πολύ... Θελω μια στοιχειώδη επικοινωνία... :)

Ψαχνω να βρω ποσο κοστιζει μια sim, δεν ξερω αν ειναι αρκετα ακριβη για να δω αν με συμφερει... Ολα τα βρισκω στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!

 

Αλλα νομιζω αν πάρω sim θα μπορουν να μου στειλουν μυνημα απο Ελλάδα με 0,21 λεπτα απο cosmote.. Οποτε αυτο ειναι καλο..

Γενικά δε θελω να μιλαω πολυ... Αλλα αν αφησω την δική μου που χρεωνονται και οι 2 ειναι βλακεια...

 

Αν πρόκειται να μιλήσεις λίγο ίσως δεν αξίζει να πάρεις τοπική κάρτα. Μπορείς να κρατήσεις το κινητό σου εκεί. Οταν σε καλούν θα πληρώσεις κάπου 0,14 ευρώ/λεπτό όταν καλείς κάπου 0,40 ευρώ/λεπτό.

 

Αυτοί που θα σε καλούν θα χρεώνονται σαν να ήσουν Ελλάδα και εσύ θα πληρώνεις τη διαφορά που είπαμε παραπάνω,

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...