Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H SK Telecoms παρουσίασε ενα πρωτότυπο SIM που ενδωματωνει CPU, 1GB Memory & Android OS

 

Πηγη

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι ναμιλάω πολλές ώρες με εξωτερικό και συγκεκριμένα με κινητά Ηνωμένου Βασιλείου , Κύπρου και Σαουδικής Αραβίας.

Μπορεί κάποιος να προτείνει οικονομικούς τρόπους επικοινωνίας με τις εν λόγω χώρες από το κινητό μου?

Είμαι υπόχρεος για οποιαδήποτε πρόταση, καθώς οι κλήσεις εξωτερικού είναι ενα πάγιο 120 ευρώ στον μηνιαίο μου λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι ναμιλάω πολλές ώρες με εξωτερικό και συγκεκριμένα με κινητά Ηνωμένου Βασιλείου , Κύπρου και Σαουδικής Αραβίας.

Μπορεί κάποιος να προτείνει οικονομικούς τρόπους επικοινωνίας με τις εν λόγω χώρες από το κινητό μου?

Είμαι υπόχρεος για οποιαδήποτε πρόταση, καθώς οι κλήσεις εξωτερικού είναι ενα πάγιο 120 ευρώ στον μηνιαίο μου λογαριασμό.

 

παροτι μιλας για κλησεις απο κινητο, την λυση της χρονοκαρτας την εχεις σκεφτει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι ναμιλάω πολλές ώρες με εξωτερικό και συγκεκριμένα με κινητά Ηνωμένου Βασιλείου , Κύπρου και Σαουδικής Αραβίας.

Μπορεί κάποιος να προτείνει οικονομικούς τρόπους επικοινωνίας με τις εν λόγω χώρες από το κινητό μου?

Είμαι υπόχρεος για οποιαδήποτε πρόταση, καθώς οι κλήσεις εξωτερικού είναι ενα πάγιο 120 ευρώ στον μηνιαίο μου λογαριασμό.

 

Αρχικά θα πρέπει να μας πεις ποια εταιρία έχεις στο κινητό σου και αν είσαι διατεθειμένος να την αλλάξεις. Αν όχι, θα πρέπει να μας πεις αν σου δίνει κλήσεις προς σταθερά Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

έχω συμβόλαιο cosmote , χωρίς απεριόριστες κλήσεις, αλλά αυτό είναι κάτι που αλλάζει!

το Καρτοκινητό international τι ακριβως είναι? ποιά εταιρεία το προωθεί στην αγορά?

όσο για την χρονοκάρτα,το ξέρω αλλά δεν είναι πάντα το ίδιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

έχω συμβόλαιο cosmote , χωρίς απεριόριστες κλήσεις, αλλά αυτό είναι κάτι που αλλάζει!

το Καρτοκινητό international τι ακριβως είναι? ποιά εταιρεία το προωθεί στην αγορά?

όσο για την χρονοκάρτα,το ξέρω αλλά δεν είναι πάντα το ίδιο εύκολο...

 

Εχεις επιλογες.

 

Η μια είναι να κρατησεις το κινητό σου να πάρεις ένα πρόγραμμα για σταθερά Ελλάδας.

 

Μέσω αυτού θα καλείς ένα αριθμό και θα σου δίνει τόνο κλήσης για να καλέσεις. Η δευτερη δυνατότητα προσφέρεται από άλλη εταιρια. Θα πληρώνεις δηλαδή σε 2 φάσεις. Μια στην εταιρία κινητής για την κλήση στο σταθερό αριθμό και μια στην εταιρία σταθερής που θα σου δινει γραμμή για να καλέσεις εξωτερικό.

 

Μια τέτοια εταιρία (δεν είναι η μόνο υπάρχουν και άλλες) είναι η http://www.viva.gr

 

Η δευτερη λύση είναι να πάρεις ένα καρτοκινητό που να έχει φτηνές κλήσεις για τις χώρες που θες να καλείς εσυ.

 

Δεν ξέρω βέβαια ποιος δίνει φτηνές κλήσεις για Σαουδική Αραβία....

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή πρόσφατα δημοσιεύματα του τύπου αλλά και με δεδομένο τον εξορθολογισμό των τιμολογίων διεθνούς περιαγωγής μου έχει προκληθεί το ενδιαφέρον για την αγορά κάποιου καρτοκινητού από το εξωτερικό.

 

Ήδη μετά από αναζήτηση σε γνωστό on-line shop έχω καταλήξει σε προϊόντα από διάφορες χώρες της ΕΕ. Οι χρεώσεις περιαγωγής πλέον τουλάχιστον στους παρόχους που έχω εντοπίσει είναι οι ίδιες (eurotariff), με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι σε όλα σχεδόν τα προϊόντα υπάρχει κάποια διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής (πχ με κάποια χρεώσιμη εξερχόμενη κλήση - δεν αναφέρομαι στην ταυτοποίηση).

 

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι, αν η ενεργοποίηση με τον τρόπο αυτό μπορεί να γίνει και από ξένο δίκτυο σε κατάσταση περιαγωγής. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από αγγλικό ή αυστριακό πάροχο;

 

Επίσης για την ενημέρωση όλων μας καλό θα ήταν να αναφέρει κάποιος, αν γνωρίζει, σε ποιές χώρες της ΕΕ δεν είναι απαραίτητη η ταυτοποίηση των καρτοκινητών. Απ' όσο γνωρίζω μέχρι στιγμής χώρες που δεν απαιτούν ταυτοποίηση είναι το Ηνωμένο Βασίλειο, η Αυστρία, η Λεττονία και η Εσθονία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικο το θέμα, 'ακριβο'(!) το θέμα, αλλά πάντως έχουμε θέμα!

Θελω στα όποια ταξίδια θα κανω σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης, να έχω internet στο laptop μου.

Ερώτηση: εν έτει 2010, ζητάω πολλά????

Ξερω για πανάκριβες χρεωσεις περιαγωγής σε γενικες γραμμες-αν εχεις συνδεση ελληνικης εταιριας, και απο προχειρο ψαξιμο που εκανα ακομη και κάτι λυσεις με sim απο λετονια αν θυμαμαι καλα με "και καλα" προσιτες χρεωσεις, ειναι πραγματικο φαρμακειο στις χρεωσεις.

Επειδη πολλά προιοντα και λυσεις κυκλοφορουν και κανεις δεν τα ξερει ολα, θα ηθελα να μου πειτε αν κανεις εχει αντιμετωπισει αυτο το θεμα, και με ποιο τροπο.

Πρεπει να βρεθει μια προσιτη λύση να εχουμε internet οπου πηγαινουμε, αλλα δεν ξερω με ποιο τροπο μπορει να γινει αυτο, διχως να ξεπουληθει κανεις στις χρεωσεις.

Περιμενω τις προτασεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προγραμμα για φθηνη επικοινωνια με Κυπρο;Ρωτησα στην vodafone αν υπαρχει καποιο προγραμμα λογω της κυπριακης Vodafone αλλα το παλικαρι δεν ηξερε καν οτι υπαρχει στην Κυπρο Vodafone :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δες την καρτοκινητή Frog και το πακέτο International της Vodafone. Και τα δύο σου προσφέρουν κλήσεις με 0,21 ευρώ/λεπτό.

 

Frog: http://www.frogmobile.gr/el/internationalcallsPricelist.aspx?style=styles&ns=-10009&cid=18019

 

Vodafone International: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1046

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια θελω να κανω καποιες κλησεις αυτην την περιοδο σε καποιον συγγενη μου που βρισκεται στις ηνωμενες πολιτειες σε κινητο...ειδα οτι το skype ειναι πολυ βολικο και οικονομικο και αγοορασα credits...

εχω ομως την απορια εαν οταν τον καλω στο κινητο χρεωνεται και αυτος...εχχει wind παιζει καποιο ρολο???θα χρεωνεται και αυτος???

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω καποιες κλησεις αυτην την περιοδο σε καποιον συγγενη μου που βρισκεται στις ηνωμενες πολιτειες σε κινητο...ειδα οτι το skype ειναι πολυ βολικο και οικονομικο και αγοορασα credits...

εχω ομως την απορια εαν οταν τον καλω στο κινητο χρεωνεται και αυτος...εχχει wind παιζει καποιο ρολο???θα χρεωνεται και αυτος???

 

Στο Ελληνικό κινητό θα τον καλείς ή στο Αμερικάνικο;

Link to comment
Share on other sites

Oντως αν τον καλεις σε ελληνικο αριθμο θα χρεωνετε κ αυτος...

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το φτηνότερο πακέτο συμβολαίου στις ΗΠΑ για απεριόριστη ομιλία και μηνύματα κοστίζει 30 δολλάρια (δηλαδή ~22,5 ευρώ) :X

και όταν λέμε απεριόριστο εννοούμε α π ε ρ ι ό ρ ι σ τ ο.

Η εταιρεία που κάνει την προσφορά είναι η Leap Wireless.

http://finance.yahoo.com/family-home/article/109153/how-low-can-low-cost-wireless-carriers-go

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με WIND νέα καρτοκινητή

Χρέωση 0,45 δηλαδή λόγω του διπλασιασμού κάρτας 0,22

Τέλος κοίτα και την Χρονοκάρτα ΟΤΕ Για σταθερά Κύπρου χρέωση 0.02 το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Oντως αν τον καλεις σε ελληνικο αριθμο θα χρεωνετε κ αυτος...

 

και μάλιστα πολύ ακριβά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ταξιδεύω αύριο για Γερμανία. Σκέφτομαι να πάρω εκεί κάποιο καρτο-κινητό αλλά να έχω και data. Ποιο δίκτυο/πακέτο προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στο

 

http://prepaid-wireless-internet-access.wetpaint.com/page/Germany+-+Fonic

 

τα credits στο φίλο: nikosr78

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στο

 

http://prepaid-wireless-internet-access.wetpaint.com/page/Germany+-+Fonic

 

τα credits στο φίλο: nikosr78

 

ευχαριστώ αμφοτέρους εκ βάθους καρδίας! Πραγματικά είναι πολύ καλή προσφορά! (στα πλαίσια καρτοκινητής)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος ποιο προγρμμα καρτοκινητης με συμφερει περισσοτερο προς κινητο στην κυπρο?

ισχυει οτι η vodafone καρτοκινητη δεν χρεωνει περαιτερο προς Vodafone International αλλα μονο το δωρεαν χρονο ομιλιας κ δωρεαν sms?αντοιστιχα κλησεις κ sms απο κυπρο με Vodafone International προς ελλαδα (καρτοκινητο vodafone) εχουν μεγαλες χρεωσεις?

η μηπως συμφερει περισσοτερο η ΜΤΝ?

διαβασα κ τα προηγουμενα threads αλλα δεν εχω βγαλει καποιο συμπερασμα..

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Τρία θέματα κάτω από το δικό σου είναι η απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με WIND νέα καρτοκινητή

Χρέωση 0,45 δηλαδή λόγω του διπλασιασμού κάρτας 0,22

 

Ο μπόνους χρόνος ομιλίας από διπλασιασμό στην νέα καρτοκινητή wind δεν μπορεί να καταναλωθεί σε δεθνείς κλήσεις, όπως αναφέρεται εδώ

 

Αντίθετα, στο φρογκ το μπόνους διπλασιασμού που προσφέρεται μέχρι τέλος Μαΐου ισχύει για όλες τις κλήσεις. Άρα πρακτικά οι κλήσεις προς Κύπρο με φρογκ κοστίζουν περίπου 11 λεπτά το λεπτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...