Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.androidcentral.com/heres-how-region-locking-works-european-samsung-galaxy-s5

Καλό είναι να επιβεβαιώσεις αν αυτό ισχύει και στα Εμιράτα. Πάντως, όταν πήγα εγώ, το Γενάρη του '14, δίνανε πακέτα καρτοκινητής σε συγκεκριμένο μαγαζί στο Dubai Mall.

 

s6 θελει να αγοράσει,εχεις βαλει για s5 ,αν παιζει ρολο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

http://www.androidcentral.com/heres-how-region-locking-works-european-samsung-galaxy-s5

Καλό είναι να επιβεβαιώσεις αν αυτό ισχύει και στα Εμιράτα. Πάντως, όταν πήγα εγώ, το Γενάρη του '14, δίνανε πακέτα καρτοκινητής σε συγκεκριμένο μαγαζί στο Dubai Mall.

 

Λογικα θα πρεπει να κανω το ιδιο με μια καρτα απο τα εμιρατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μιας και πρόκειται σε 3 μέρες να φύγω για ένα μήνα στην Ρωσία θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ποια εταιρία έχει τα φθηνότερα πακέτα για internet και φθηνότερες κλήσεις για Ελλάδα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! Edited by menidara
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μιας και πρόκειται σε 3 μέρες να φύγω για ένα μήνα στην Ρωσία θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ποια εταιρία έχει τα φθηνότερα πακέτα για internet και φθηνότερες κλήσεις για Ελλάδα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Αν μείνεις τόσο πολύ θα πρέπει να πάρεις ένα καρτοκινητό από εκεί. Επειδή η Ρωσία είναι τεράστια για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να πεις σε ποιες πόλεις θα κινείσαι συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω στην Σταυρούπολη. Γι αυτό ρωτάω ποια ρώσικη εταιρία έχει τις καλύτερες προσφορές γι αυτά που ζητάω.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Όλες φθηνές είναι. Megafon είναι η αντίστοιχη η Cosmote για εμάς και είναι πολύ καλή. Ανανέωση γίνεται από όπου και να είσαι με λίγα λεφτά
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα Beeline και με περίπου 10 ευρώ έβαλα 9 giga και 3000 λεπτά προς όλα τα ρωσικά δίκτυα με cap τα 100 λεππτά ανά μέρα. Επίσης αν τελειώσω το ίντερνετ (που θα το τελειώσω) έχουν την αντίστοιχη υπηρεσία 1 €/20 mb αλλά είναι 10 ρούβλια την μέρα για απεριόριστο ίντερνετ με cap τα 400 mb νομίζω μιας και συννενοήθηκε η κοπέλα μου μιας και δεν ομιλώ την Ρωσική και οι κοπέλες του καταστήματος την Αγγλική. Το μόνο που με έχει εκνευρίσει είναι ότι δεν υπάρχει ειδοποίηση για το υπόλοιπο και τις υπηρεσίες στα Αγγλικά και είναι κουραστικό να την αγγαρεύω συνέχεια.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά! Ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να επικοινωνώ με Ελλάδα από το Μεξικό, το οποίο θα επισκεφθώ για τουρισμό; Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσω κάποιας τοπικής κάρτας σιμ με πρόγραμμα για εξωτερικό.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://i64.tinypic.com/2ajba69.jpg

 

Τέλος θα τεθεί στις χρεώσεις περιαγωγής εντός της ΕΕ από τον Ιούνιο του 2017 και θα τεθούν σε εφαρμογή σαφείς κανόνες σχετικά με το δικαίωμα πρόσβασης στο διαδίκτυο, μετά την υπερψήφιση του νέου νομοθετικού πακέτου για τις τηλεπικοινωνίες από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

 

"Το τέλος των χρεώσεων περιαγωγής ήταν κάτι που περίμεναν όλοι εδώ και πολύ καιρό: οι απλοί άνθρωποι, οι νέες επιχειρήσεις και οι μικρομεσαίες και όλοι οι οργανισμοί", δήλωσε η εισηγήτρια, Pilar del Castillo (ΕΛΚ, Ισπανία), στη συζήτηση πριν από την ψηφοφορία. "Χάρη στην παρούσα συμφωνία η Ευρώπη θα καταστεί η μόνη περιοχή στον κόσμο που θα διασφαλίζει νομικά την ανοιχτή πρόσβαση στο διαδίκτυο και την ουδετερότητα του δικτύου. Η αρχή της ουδετερότητας του δικτύου θα εφαρμοστεί άμεσα σε όλα τα 28 κράτη μέλη. Θα διασφαλίσει επίσης ότι δεν θα έχουμε διαδίκτυο δύο ταχυτήτων ", προσέθεσε η εισηγήτρια.

 

Όλα τα τέλη περιαγωγής για κλήσεις, αποστολή μηνυμάτων κειμένου και χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου (mobile internet) στο εξωτερικό εντός της ΕΕ θα απαγορευθούν από τις 15 Ιουνίου 2017.

 

Από τις 30 Απριλίου 2016 οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν:

 

τα 0,05 ευρώ ανά λεπτό για φωνητικές κλήσεις

τα 0,02 ευρώ για μηνύματα κειμένου (SMS), και

τα 0,05 ευρώ ανά megabyte για χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου

Το ανώτατο όριο για τα τέλη των εισερχόμενων φωνητικών κλήσεων θα καθοριστεί αργότερα μέσα στο έτος και αναμένεται να είναι σημαντικά χαμηλότερο από ό, τι για τις εξερχόμενες κλήσεις.

 

 

Κάλυψη δαπανών και πρόληψη κατάχρησης

 

Σε περιπτώσεις όπου οι πάροχοι αποδεικνύουν ότι δεν μπορούν να καλύψουν επαρκώς το κόστος και ότι αυτό έχει επίπτωση και στις εγχώριες τιμές, οι εθνικές ρυθμιστικές αρχές θα μπορούν να τους επιτρέψουν να επιβάλλουν ελάχιστες προσαυξήσεις σε εξαιρετικές περιπτώσεις, προκειμένου να καλύψουν τα έξοδα αυτά. Οι ευρωβουλευτές πέτυχαν κατά τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων με το Συμβούλιο να συμπεριλάβουν εγγυήσεις σχετικά με τη διάθεση από την πλευρά των εθνικών ρυθμιστικών αρχών όλων των απαραίτητων μέσων για την τροποποίηση ή την απόρριψη αυτών των προσαυξήσεων.

 

Για να προστατευθεί η βιομηχανία από την εφαρμογή καταχρηστικών πρακτικών, όπως η "μόνιμη περιαγωγή", οι πάροχοι θα μπορούν σε ορισμένες περιπτώσεις να χρεώνουν ένα μικρό ποσό, κάτω από τα σημερινά ανώτατα όρια, σύμφωνα με την πολιτική "εύλογης χρήσης". Οι ακριβείς λεπτομέρειες για το πώς θα μπορεί να γίνει αυτό θα καθορίζονται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τις ρυθμιστικές αρχές τηλεπικοινωνιών.

 

Ανοικτή πρόσβαση στο διαδίκτυο

 

Ο νέος κανονισμός θα υποχρεώνει τις επιχειρήσεις που προσφέρουν πρόσβαση στο διαδίκτυο να προσφέρουν το ίδιο επίπεδο υπηρεσιών σε όλους, δηλαδή να μην εμποδίζουν ή να επιβραδύνουν την παράδοση περιεχομένου, εφαρμογών και υπηρεσιών από επιλεγμένους αποστολείς ή σε επιλεγμένους δέκτες, εκτός εάν αυτό κρίνεται αναγκαίο για την εφαρμογή δικαστικών αποφάσεων, τη συμμόρφωση με τους νόμους, την πρόληψη της συμφόρησης του δικτύου ή την καταπολέμηση των επιθέσεων στον κυβερνοχώρο.

 

Εάν παρόλα αυτά κριθεί απαραίτητη η εφαρμογή τέτοιων μέτρων διαχείρισης της κυκλοφορίας στο διαδίκτυο, τότε αυτά θα πρέπει να είναι "διαφανή, αμερόληπτα και αναλογικά" και δεν θα πρέπει να διαρκούν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από όσο χρειάζεται.

 

Ένας πάροχος θα μπορεί να προσφέρει εξειδικευμένες υπηρεσίες (όπως η βελτιωμένη ποιότητα στο διαδίκτυο η οποία χρειάζεται για ορισμένες υπηρεσίες), αλλά μόνο με την προϋπόθεση ότι αυτό δεν έχει επιπτώσεις στη γενική ποιότητα του διαδικτύου.

 

Ταχύτητα διαδικτύου

 

Οι ευρωβουλευτές εξασφάλισαν ότι οι πάροχοι θα πρέπει να δίνουν στους χρήστες που είναι έτοιμοι να υπογράψουν συμβόλαιο για σταθερή ή κινητή τηλεφωνία σαφείς πληροφορίες για τις ταχύτητες κατεβάσματος και ανεβάσματος (download/upload) που θα μπορούν να αναμένουν ότι θα έχουν στην πράξη (σε σχέση με την διαφημιζόμενη ταχύτητα). Η οποιαδήποτε σημαντική απόκλιση θα δίνει το δικαίωμα στον καταναλωτή να λάβει διορθωτικά μέτρα, όπως τον τερματισμό του συμβολαίου ή τη λήψη αποζημίωσης. Οι εθνικές ρυθμιστικές αρχές θα είναι υπεύθυνες και θα καθορίζουν εάν η εν λόγω απόκλιση συνιστά παραβίαση του συμβολαίου ή όχι.

 

Πηγή Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Θετική εξέλιξη η κατάργηση τελών περιαγωγής, να δούμε όμως για το Net Neutrality πως θα εξελιχθεί...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο χρόνια έχουμε συνεχείς αυξήσεις στις βασικές τιμές τις οποίες δεν χρησιμοποιεί κανένας.

Έχω την εξής απορία : τα όρια για το Roaming θα ισχύουν στις βασικές τιμές ή ακόμα και στα πακέτα ;

Δηλαδή όταν έχω πακέτο 1GB με 5 ευρώ θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε Roaming στην E.E. ή θα μου πούν η βασική χρέωση είναι 1 ευρώ στην Ελλάδα και 1,05 στην Ε.Ε. ;

Από την άλλη τι θα γίνει με τις τρελές τιμές των κλήσεων πρός εξωτερικό ;

Εννοείται ενιαία αγορά με τόσο υψηλές τιμές από την χώρα μας , π.χ. 1 ευρώ το λεπτό για να καλέσω Αυστρία ( αναφέρω μία χώρα η οποία δεν καλύπτεται από κανένα πακέτο εκτός του MEGABUNDLE της Q , ) οι οποίες τιμές μειώνονται κατακόρυφα μόλις περάσω τα σύνορα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από Ιανουάριο και για 3 μήνες, θα βρίσκομαι στην Κύπρο και ψάχνω να βρω κάποιο pay as you go για να χρησιμοποιηθεί καθαρά για mobile internet. Ελάχιστα τηλέφωνα και μηνύματα θα γίνουν. Έψαξα λίγο τις γνωστές εταιρείες που βρήκα από Google αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Η χρήση θα είναι για e-mail, skype chat και ενδεχομένως κάποιες εταιρικές πλατφόρμες που είναι online. Στην ουσία για το τελευταίο, σαν να χρησιμοποιώ τον browser από θέμα κατανάλωσης. Υπολογίζω πως θα χρειαστώ τουλάχιστον 2GB τον μήνα. Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 30-40€ τον μήνα. Έχετε κάτι να προτείνετε ή αν έχετε κάποια ολοκληρωμένη λίστα με τις εταιρείες για να ψάξω και τις υπόλοιπες;
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα πακετα MB σε MTN,Primetel...πανακριβα και αμα θες αρκετα πρεπει να μπλεξεις με συμβολαιο...

 

Αλλα εχουν και οι 2 hotspots σε δημοσιους χωρους που ειναι μονο για συνδρομητες τους.Για να μιλας με ελλαδα παρε F2G καρτα πριν φυγεις για Κυπρο και βαλε talk 2 roam με 200' προς ολη την Ελλαδα και Ε.Ε. με 10€.Το εκαναν οι δικοι μου οταν πηγαν Κυπρο για καποιες μερες και τα χρησιμοποιησαν κανονικα με roaming στην MTN.Αμα πας κατεχομενα δεν υπαρχει roaming απο τις κυπριακες εταιριες και το αντιστροφο απο τις τουρκικες αμα πας στο ελληνικο κομματι της Κυπρου.Η ελληνικη καρτα(Cosmote,Vodafone,Wind) θα εχει περιαγωγη με τουρκικα δικτυα αλλα μην κανεις κληση γιατι η περιαγωγη ειναι πανακριβη.Η Primetel ειχε ενα ωραιο συμβολαιο στα 29€ με unlimited sms,λεπτα σε ολα τα κυπριακα δικτυα και προς primetel νουμερα+3GB Internet και unlimited data σε hotspots της primetel.Κατ εμε ειναι μια καλη περιπτωση αλλα προτιμας καρτα...

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα βρεθώ για 4 μέρες στο Λονδίνο και θέλω να ρωτήσω τί με συμφέρει:

 

- Να κάνω roaming χρησιμοποιώντας το Vodafone Πας Παντού;

ή

- Να αγοράσω κάποια αγγλική κάρτα sim; Κι αν με συμφέρει αυτό μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες;

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεθώ για 4 μέρες στο Λονδίνο και θέλω να ρωτήσω τί με συμφέρει:

 

 

 

 

 

- Να κάνω roaming χρησιμοποιώντας το Vodafone Πας Παντού;

 

 

ή

 

 

- Να αγοράσω κάποια αγγλική κάρτα sim; Κι αν με συμφέρει αυτό μπορείτε να μου δώσετε λεπτομέρειες;

 

 

 

Αμα θες MB,παρε τοπικη(αν και θα βρεις free wifi). Αμα θελεις να μιλας παρε ενα F2G απο εδω και βαλε το talk 2 roam.Με 10€ 200' προς ολη την Ε.Ε τα οποια μπορεις να τα χρησινοποιησεις και στην Ελλαδα.Το roaming δεν συμφερει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες MB,παρε τοπικη(αν και θα βρεις free wifi). Αμα θελεις να μιλας παρε ενα F2G απο εδω και βαλε το talk 2 roam.Με 10€ 200' προς ολη την Ε.Ε τα οποια μπορεις να τα χρησινοποιησεις και στην Ελλαδα.Το roaming δεν συμφερει.

 

Το Vodafone Πας Παντού με 5 ευρώ/μέρα μπορείς να χρησιμοποιείς το ίντερνετ και χρόνο ομιλίας που έχεις εδώ. Δηλαδή θα μείνω 4 μέρες οπότε το κόστος μου θα είναι 20 ευρώ και θα μπορώ να εκμεταλλευτώ τα 2GB ίντερνετ και τα 1500' του red1 για αγγλικές και ελληνικές κλήσεις... Ενώ οι τοπικές κάρτες για να σου δώσουν ~100-200-500 ΜΒ θέλουν 10-15 λίρες. Μία ή άλλη!!! Γι αυτό είμαι σε δίλημμα. Επειδή θα μείνω λίγες μέρες και το κόστος του roaming είναι συγκρίσιμο με τις τοπικές κάρτες. Κι επιπλέον πλεονέκτημα είναι ότι με το που πατήσω θα είμαι online χωρίς να ψάχνω καταστήματα στο κέντρο να αγοράσω κάρτα. Γιατί όλοι προτείνουν να μην αγοράσεις κάρτα sim από το αεροδρόμιο.

 

Επίσης αυτό με το free wifi "παντού" μου φαίνεται λίγο μύθος! Γιατί όταν είχα πάει στις ΗΠΑ είχα αυτή την εντύπωση - ότι όπου και να βρίσκομαι θα έχει wifi - αλλά τελικά αγόρασα τοπική κάρτα με ίντερνετ (εκεί όντως το roaming δεν συμφέρει αλλά κι οι μέρες διαμονής ήταν περισσότερες) για να μπορώ να έχω ίντερνετ παντού κι ιδιαίτερα στο δρόμο για να εκμεταλλεύομαι τα πλεονεκτήματα του google maps με τα δρομολόγια λεωφορείων/τρένων/ΜΜΜ κτλ...

Edited by xrhstos
Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω την ιδια απορια.. Δυστηχως για τα καρτοκινητα CU δεν υπαρχει δυνατοτητα "Πας Παντου" , παρα μονο κατι χαζοπακετα 3ευρω 100ΜΒ.

 

Πιο πολυ το θελω για ιντερνετ για maps και τετοια.

 

 

Ασχετο με το ποστ αλλα εχεις βρει κανενα καλο πακετο για μουσεια ή ΜΜΜ?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το ποστ αλλα εχεις βρει κανενα καλο πακετο για μουσεια ή ΜΜΜ?

 

Δεν έχω ψάξει κάτι τέτοιο. Εάν βρεις εσύ κάτι ενδιαφέρον στείλε και σε μένα pm... Φχαριστώ!

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω ένα καρτοκινητό για τη Βουλγαρία. έχετε να προτείνετε κάτι;

βέβαια θα πάρω τα site τους με τη σειρά αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

 

τι θέλω,

  1. να γίνεται ανανέωση χρόνου μέσω web (χρεωστική, paypal...).
  2. επειδή θα πηγαίνω αραιά, το υπόλοιπο να μη λήγει σύντομα, αν και απ ότι είδα πλεον λήγει και σε αυτούς σε 90 μέρες. δε ξέρω αν είναι σε όλες τις εταιρίες έτσι όμως. το ίδιο σύστημα έχουμε και στην ελλάδα.
  3. με ενδιαφέρουν περισσότερα τα data. και κλήσεις που έκανα όταν πήγα τις έκανα μέσω voip από το κινητό μου. ας έχω data φθηνά κι ας έχει ακριβή ομιλία.

 

όταν είχα πάει ήμουν με περιαγωγή στο δίκτυο της mtel. σε όλη τη Σόφια είχα καλό 3G και μπρούσα να κάνω κλήσεις voip. για άλλες εταιρίες δε ξέρω.

 

και γενικά από άποψη κάλυψης, δε με ενδιαφέρει το 4G (δεν έχω συσκευή), ποια εταιρία είναι καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα καρτοκινητό για τη Βουλγαρία. έχετε να προτείνετε κάτι;

βέβαια θα πάρω τα site τους με τη σειρά αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

 

τι θέλω,

  1. να γίνεται ανανέωση χρόνου μέσω web (χρεωστική, paypal...).
  2. επειδή θα πηγαίνω αραιά, το υπόλοιπο να μη λήγει σύντομα, αν και απ ότι είδα πλεον λήγει και σε αυτούς σε 90 μέρες. δε ξέρω αν είναι σε όλες τις εταιρίες έτσι όμως. το ίδιο σύστημα έχουμε και στην ελλάδα.
  3. με ενδιαφέρουν περισσότερα τα data. και κλήσεις που έκανα όταν πήγα τις έκανα μέσω voip από το κινητό μου. ας έχω data φθηνά κι ας έχει ακριβή ομιλία.

 

όταν είχα πάει ήμουν με περιαγωγή στο δίκτυο της mtel. σε όλη τη Σόφια είχα καλό 3G και μπρούσα να κάνω κλήσεις voip. για άλλες εταιρίες δε ξέρω.

 

και γενικά από άποψη κάλυψης, δε με ενδιαφέρει το 4G (δεν έχω συσκευή), ποια εταιρία είναι καλύτερη;

 

 

 

Ή παρε F2G με talk 2 roam.10€ και 200' προς ολη την Ε.Ε. Και online ανανεωσεις φυσικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

για κάποιους λόγους πρέπει να έχω βουλγάρικο αριθμό :p

λέω να πάω στην mtel που απ ότι βλέπω έχει την καλύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από φίλη μου..αν ξέρει κάποιος γιατί εγώ δεν έχω ιδέα...όταν σου στέλνουν SMS από Κύπρο (η φίλη μου είναι Ελλάδα και το άτομο που στέλνει το μήνυμα είναι επίσης από Ελλάδα αλλά υποτίθεται ότι είναι Κύπρο για διακοπές για να καταλάβετε), φαίνεται πουθενά ότι το μήνυμα προέρχεται από Κύπρο?

Με λίγα λόγια..μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κάποιος σου στέλνει SMS από εκεί? Γιατί η φίλη μου δε βλέπει τίποτα διαφορετικό στα μηνύματα που παίρνει από εκείνα που έπαιρνε όταν το άτομο ήταν Ελλάδα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να καταλάβεις που βρίσκεται ο άλλος από το SMS. Μόνο αν τον καλέσεις και δεν απαντήσει ή δεν έχει σήμα οπότε θα ακούσεις το ηχογραφημένο μήνυμα του παρόχου που είναι συνδεδεμένος στη ξένη χώρα.;)
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...