Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δε μπορείς να καταλάβεις που βρίσκεται ο άλλος από το SMS. Μόνο αν τον καλέσεις και δεν απαντήσει ή δεν έχει σήμα οπότε θα ακούσεις το ηχογραφημένο μήνυμα του παρόχου που είναι συνδεδεμένος στη ξένη χώρα.;)

 

Kαι αυτο δεν παιζει...ειμαι στο εξωτερικο με VODAFONE και οταν το κινητο μου ειναι κλειστο με καλουν απο Ελλαδα η Γερμανια τους λεει στα Ελληνικα οτι το κινητο ειναι κλειστο η εκτος δικτυου και οχι στα γερμανικα.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το δικτυο και την καθε εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτο δεν παιζει...ειμαι στο εξωτερικο με VODAFONE και οταν το κινητο μου ειναι κλειστο με καλουν απο Ελλαδα η Γερμανια τους λεει στα Ελληνικα οτι το κινητο ειναι κλειστο η εκτος δικτυου και οχι στα γερμανικα.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το δικτυο και την καθε εταιρια.

 

Αυτό ισχύει ΜΌΝΟ εάν έκλεισες τη συσκευή πριν ξεκινήσει η περιαγωγή, δηλαδή πριν την απογείωση, όπου το νούμερο έκλεισε σε ελληνική εταιρία

Link to comment
Share on other sites

για κάποιους λόγους πρέπει να έχω βουλγάρικο αριθμό :p

λέω να πάω στην mtel που απ ότι βλέπω έχει την καλύτερη κάλυψη.

 

Καλύτερη κάλυψη και καλές προσφορές από καιρό σε καιρό και σε συνδυαστικά (σπίτι, internet, κινητό) όλα μαζί (αν θα μένεις καιρό εκεί).

regged - always
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να καταλάβεις που βρίσκεται ο άλλος από το SMS. Μόνο αν τον καλέσεις και δεν απαντήσει ή δεν έχει σήμα οπότε θα ακούσεις το ηχογραφημένο μήνυμα του παρόχου που είναι συνδεδεμένος στη ξένη χώρα.;)

 

Ο ήχος κλήσης είναι διαφορετικός στις δύο χώρες οπότε και αυτός είναι ένας τρόπος, μέσω κλήσης, να διαπιστώσεις αν βρίσκεται στην Κύπρο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος κλήσης είναι διαφορετικός στις δύο χώρες οπότε και αυτός είναι ένας τρόπος, μέσω κλήσης, να διαπιστώσεις αν βρίσκεται στην Κύπρο.

 

εαν τόσο πολύ θελει να μάθει εαν ειναι Κύπρο, να του πει να την παρει τηλ απο κυπριακο νουμερο. (καταραμένη ζήλια...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν κάνεις ανανέωση η διάρκεια είναι 12 μήνες +1. Ανανέωση μέσω web δεν υπάρχει. Εγώ θα σου δώσω άλλη απλή λύση. Παίρνεις κάρτα/ες ανανέωση και όταν χρειάζεται κάνεις ανανέωση με το κωδικό όποτε θες.

Πάνω κάτω και οι τρεις telenor,mtel και vivacom έχουν ίδιες τιμές, Αν όμως δεν θα το χρειάζεσαι πολύ κοίτα αυτό το αρχικό πακέτο

http://www.telenor.bg/en/private/plan/view/prepaid-starter-pack-telenor-tourist

GT-N7100 16GB titanium gray "Dr.Ketan V14 & Agni kernel"
Link to comment
Share on other sites

Για λεπτα σε ελλαδα βαλε Talk 2 roam σε F2G καρτοκινητο.Σε Q εχεις το no borders.Κυπρο ειναι τρεις εταιρειες

 

CytaMobile(ειναι η Vodafone στην Κυπρο)

 

MTN(Areeba)

 

Primetel

 

Οποια εχει τις καλυτερες προσφορες απο τις τρεις,αγορασε καρτα.Επισης σε καλυψη 1η ειναι η Cyta,μετα η MTN και τελος η Primetel.

 

Επισης τα κυπριακα νουμερα δεν εχουν σημα αμα περασεις στα κατεχομενα.Γι αυτο παρε και ελληνικο μαζι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηγα παντως, πειρα απο την ΕΕ

http://shop.ee.co.uk/sim-only/pay-as-you-go-phones

 

10λιρες και εχεις 500ΜΒ 150λεπτα και απεριοριστα sms. Δεν λεω οτι ειναι φθηνο αλλα επιανε παντου και 3G, καθως και μεσα στο μετρο γυριζε σε wifi της ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, βρηκα τσαμπα εισιτήρια για Πολωνια και θα παω για 5 μερες.

 

Εχει να προτείνει κάποιος καρτοκινητο με πολλα MB καθως θα κινηθώ σε 3-4 πόλεις και θελω αρκετο internet ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

https://www.giffgaff.com/goodybags/10pound-goodybag

 

GiffGaff: Με 10 GBP έχεις 500 UK λεπτά, απεριόριστα UK SMS & 1 GB UK data

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Τοπικη καρτουλα και Viber

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα πρόσφατα (Ιανουάριο), όπως λέει και ο φίλος παραπάνω Τοπική κάρτα απο την Play και καθαρισες.

Πληρώνεις 1-2€ για να την πάρεις και μετά με άλλα τόσα βάζεις πακέτα ίντερνετ (εγώ είχα βάλει 10gb) 4g και κάλυψη παντού. Ακόμα και όταν δεν πιάνεις σήμα πιάνει roaming απο T-Mobile η Orange χωρίς εξτρά χρεώσεις.

Πολύ μπροστά οι Πολωνοί στις επικοινωνίες!

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δελτίο Τύπου:

 

Aπό τις 15 Ιουνίου 2017 καταργούνται όλα τα τέλη περιαγωγής για κλήσεις, αποστολή μηνυμάτων κειμένου, μηνυμάτων MMS και χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου (mobile internet) στο εξωτερικό, εντός της Ε.Ε., ενώ από 30.4.2016 έως τις 14.6.2017 θα ισχύουν μειωμένες χρεώσεις, σύμφωνα με τον Kανονισμό 2120/2015 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Χάρη στον Kανονισμό αυτό, που ισχύει από 30.4.2016 και έχει ταυτόχρονη εφαρμογή στους καταναλωτές και των 28 κρατών μελών, η Ευρώπη θέτει τέρμα στις υπέρογκες χρεώσεις περιαγωγής, υπό τον όρο της λελογισμένης χρήσης.

 

Η χρονική περίοδος από 30 Απριλίου 2016 ως και 14 Ιουνίου 2017 ορίζεται από τον Κανονισμό ως μεταβατική. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν:

 

• τα 0,05 ευρώ ανά λεπτό για εξερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,0114 ευρώ ανά λεπτό για εισερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,02 ευρώ για μηνύματα κειμένου (SMS), και

• τα 0,05 ευρώ ανά megabyte για χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου.

Οι τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α..

 

Οι καταναλωτές πρέπει να είναι προσεκτικοί: Αποτελεί υποχρέωση των εταιρειών τηλεπικοινωνίας και όχι πρόσθετη παροχή από αυτές, όπως αναφέρουν σε ορισμένες διαφημίσεις τους η κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής από τις 15 Ιουνίου 2017. Επίσης, για την περίοδο από 30 Απριλίου 2016 ως 14 Ιουνίου 2017 πρέπει να διευκρινίζουν με την εταιρεία τηλεπικοινωνιών της επιλογής τους, αν στο δικό τους πρόγραμμα παρέχεται ήδη η κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής ή αν θα χρεώνονται με μειωμένες τιμές και σε ποιο ποσό ανά λεπτό, με βάση τις ανωτέρω ανώτατες τιμές.

 

Σε περίπτωση παραπλανητικών εμπορικών πρακτικών ή παράβασης των ανωτέρω οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν καταγγελία στην Ανεξάρτητη Αρχή «Συνήγορος του Καταναλωτή» ή, για διασυνοριακές διαφορές, στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Ελλάδος.

 

Πηγή : Συνήγορος του Καταναλωτη

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να τα πει κάποιος,που μας το παίζουν πρωτοπόροι σε κάθε εταιρία και όχι μόνο αυτό,αλλά έχουμε και Fans εταιριών και ιδιαίτερα μιας συγκεκριμένης που δίνουν και συγχαρητήρια για την "υπέροχη κίνηση της εταιρείας"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Συντομα θα ταξιδεψω στο παρίσι για 6 ημερες.

 

Φυσικα οσο το εχω ψαξει τα ελληνικα δυκτια ειναι ασυμφορα στο roaming.

 

Θα ηθελα μια αποψη για το τι μπορω να κανω ωστε να εχω κυριως ιντερνετ.

 

Επισης δεν γνωριζω τι δικαιολογητικα ζητανε διοτι θα εχω μαζι μου μονο την Ελληνικη ταυτοτητα.

 

Αν θα ηταν δυνατο να την προμηθευτω απο το αεροδρομιο ωστε να μην ψαχνω αργοτερα.

 

Αν καποιος εχει παει προσφατα θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια του.

 

Εχω βρει καρτες της orange και της lebara.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Συντομα θα ταξιδεψω στο παρίσι για 6 ημερες.

 

Φυσικα οσο το εχω ψαξει τα ελληνικα δυκτια ειναι ασυμφορα στο roaming.

 

Θα ηθελα μια αποψη για το τι μπορω να κανω ωστε να εχω κυριως ιντερνετ.

 

Επισης δεν γνωριζω τι δικαιολογητικα ζητανε διοτι θα εχω μαζι μου μονο την Ελληνικη ταυτοτητα.

 

Αν θα ηταν δυνατο να την προμηθευτω απο το αεροδρομιο ωστε να μην ψαχνω αργοτερα.

 

Αν καποιος εχει παει προσφατα θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια του.

 

Εχω βρει καρτες της orange και της lebara.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Τοπική κάρτα από εκεί . είτε σε mifi είτε σε δεύτερη θέση αν έχεις δικαρτο. Δεν έχω χρειαστεί στη Γαλλία αλλά σε άλλες χώρες έτσι το κάνω . Τουρκία. Ρωσία. Ισραήλ και διάφορες άλλες παρόμοιες

Link to comment
Share on other sites

Το "σύντομα" είναι για πρίν ή για μετά την 30 Απριλίου που αλλάζουν τα πάντα στο Roaming ?
Link to comment
Share on other sites

Το "σύντομα" είναι για πρίν ή για μετά την 30 Απριλίου που αλλάζουν τα πάντα στο Roaming ?

Αυτο θα ρωτουσα και εγω ...με προλαβες

 

Η χρονική περίοδος από 30 Απριλίου 2016 ως και 14 Ιουνίου 2017 ορίζεται από τον Κανονισμό ως μεταβατική. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν:

 

• τα 0,05 ευρώ ανά λεπτό για εξερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,0114 ευρώ ανά λεπτό για εισερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,02 ευρώ για μηνύματα κειμένου (SMS), και

• τα 0,05 ευρώ ανά megabyte για χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου.

Οι τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α.

 

Δειτε

 

 

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434294

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

η περίοδος που θα βρίσκομαι εκεί είναι από 27/04 έως 03/05.

 

όποτε η κάρτα της εκεί εταιρία μάλλον είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Η lebara στέλνει τις κάρτες της δωρεάν και σε ελληνικές διευθύνσεις, αλλά με μία καθυστέρηση περίπου 2 εβδομάδων! Τουλάχιστον πριν περίπου δύο μήνες το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει μια χαρά. Επομένως ίσως να μην προλάβεις να την παραλάβεις πριν φύγεις, αλλά δεν χάνεις κάτι να την παραγγείλεις δεδομένου ότι είναι δωρεάν. Στην διαδικασία παραγγελίας από το site τους, επιλέγεις να ρυθμίσεις manually την διεύθυνση αποστολής και στο πεδίο που σου ζητά την πόλη βάζεις μαζί και "Greece", δηλαδή εάν μένεις π.χ. Αθήνα γράφεις Athens - GREECE και έρχεται κανονικά ανεξάρτητα που από κάτω αναφέρει από προεπιλογή ως χώρα France!

Το καλό πέρα από αυτό είναι ότι έρχεται ήδη ενεργοποιημένη, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ταυτοποίηση σε κάποιο κατάστημα όταν πας εκεί, πράγμα που έχει να κάνει λογικά με τον νόμο που ισχύει στη Γαλλία για την ταυτοποίηση των στοιχείων, αλλά σε κάθε περίπτωση βολεύει πάρα πολύ γιατί έχεις με το που φτάσεις μια ήδη ενεργοποιημένη sim.

Τώρα από πακέτα data απ' ότι είδα δίνει με 5 ευρώ 400 ΜΒ, με 10 ευρώ 1GB και με 20 ευρώ 3GB. Καλό είναι να ενεργοποιήσεις όποιο πακέτο σε εξυπηρετεί online πριν το ταξίδι σου ώστε με αυτόν τον τρόπο να πληρώσεις μόνο την αξία αυτού (πχ. 5 ευρώ) και να μην χρειαστεί να βάλεις κάρτα πρώτα, αγοράζοντας μετά το πακέτο από το υπόλοιπό σου. Έτσι αποφεύγεις να σου μείνει αχρησιμοποίητο υπόλοιπο στην κάρτα σου και να πάει χαμένο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η lebara στέλνει τις κάρτες της δωρεάν και σε ελληνικές διευθύνσεις, αλλά με μία καθυστέρηση περίπου 2 εβδομάδων! Τουλάχιστον πριν περίπου δύο μήνες το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει μια χαρά. Επομένως ίσως να μην προλάβεις να την παραλάβεις πριν φύγεις, αλλά δεν χάνεις κάτι να την παραγγείλεις δεδομένου ότι είναι δωρεάν. Στην διαδικασία παραγγελίας από το site τους, επιλέγεις να ρυθμίσεις manually την διεύθυνση αποστολής και στο πεδίο που σου ζητά την πόλη βάζεις μαζί και "Greece", δηλαδή εάν μένεις π.χ. Αθήνα γράφεις Athens - GREECE και έρχεται κανονικά ανεξάρτητα που από κάτω αναφέρει από προεπιλογή ως χώρα France!

Το καλό πέρα από αυτό είναι ότι έρχεται ήδη ενεργοποιημένη, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ταυτοποίηση σε κάποιο κατάστημα όταν πας εκεί, πράγμα που έχει να κάνει λογικά με τον νόμο που ισχύει στη Γαλλία για την ταυτοποίηση των στοιχείων, αλλά σε κάθε περίπτωση βολεύει πάρα πολύ γιατί έχεις με το που φτάσεις μια ήδη ενεργοποιημένη sim.

Τώρα από πακέτα data απ' ότι είδα δίνει με 5 ευρώ 400 ΜΒ, με 10 ευρώ 1GB και με 20 ευρώ 3GB. Καλό είναι να ενεργοποιήσεις όποιο πακέτο σε εξυπηρετεί online πριν το ταξίδι σου ώστε με αυτόν τον τρόπο να πληρώσεις μόνο την αξία αυτού (πχ. 5 ευρώ) και να μην χρειαστεί να βάλεις κάρτα πρώτα, αγοράζοντας μετά το πακέτο από το υπόλοιπό σου. Έτσι αποφεύγεις να σου μείνει αχρησιμοποίητο υπόλοιπο στην κάρτα σου και να πάει χαμένο. ;)

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Την lebara σκευτομουν και εγω να κανω χρηση.

 

Απο θεμα ταχυτητων διαβαζω γενικα οχι και πολυ καλα σχολια. Κατι σαν την εδω wind δηλαδη.

 

Πια ηταν η εμπειρια σου?

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω πολλά για την ταχύτητα. Δεν έδωσα τόσο σημασία, διότι μου αρκούσε που είχα 3G data. Το σίγουρο είναι ότι δεν δίνει 4G, οπότε σίγουρα οι ταχύτητες είναι εντός των ορίων του 3G.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστω πολυ.πραγματι ειναι πολυ φθηνη. 3GB εχουν 20zl

 

Ασχετο αλλα απο αγγλικα πως τα πανε οι πολωνοι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...