Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διαφωνω καθολου.Απο την αλλη απο οσο ξερω αυτη την στιγμη το πρωτοκολλο N ειναι σε draft που σημαινει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομη (πραγμα που δεν ξερω κατα ποσο καλο ή κακο ειναι αυτο) και το κακο ειναι οτι θα δωσω 100-130 euro για ενα modem που θα μεινει ανεκμεταλλευτο.

 

Εσύ επιλέγεις προσωπικά το Ν δεν θα δώσει τίποτα παραπάνω από αυτά που έχει.

Ένα από τα μηχανήματα που έχω ερωτευθεί με τιμή κάτω από 100euro.

Από την στιγμή που το G είναι μικρό πας σε N

Τα ασύρματα από την εποχή που πρωτοβγήκαν μέχρι σήμερα βελτιώνουν ταχύτητα και κάλυψη όλα τα άλλα προσθέτονται στο firmware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο που λες rigasnic, οντως ειναι σωστη διευκρινιση και το ειδα και αλλου γραμμενο. Θα θελα και την γνωμη σου για τα 2 μοντελα που παραθετω καθως και ο,τι αλλο μπορει να βοηθησει γυρω απο το θεμα! Thanks!( Λες να βαλω Wireless N??? Απλα τοσο η γραμμη δεν ειναι και καμια 24αρα και απο την αλλη το προτυπο Ν ειναι "υπο κατασκευη"...Δεν θελω προς το παρον να δωσω τοσα φραγκα για ενα τοσο καλο modem που θα μεινει ανεκμεταλλευτο τοσο καιρο)

 

Δεν έχω άποψη για εξοπλισμό, δεν έχω αλλάξει και τόσους. Ένα D-link έχω εγώ και μου έχει σπάσει τα νεύρα στα κολήματα και ένα 3com που για ένα μυστήριο λόγο έχει πέσει η ασύρματη απόδοση του κατακόρυφα (πιάνει μόνο εντός δωματίου...)

 

Όμως είχα μια κακή εμπειρία με κάρτα Ν σε laptop η οποία μου έκανε παράσιτα στην κάρτα ήχου. Δεν καταλάβαμε ποτέ γιατί. Η Dell που έχει και καλό όνομα, σήκωσε τα χέρια ψηλά και αναγκάστηκε να μου παραγγείλει μια G...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για εξοπλισμό, δεν έχω αλλάξει και τόσους. Ένα D-link έχω εγώ και μου έχει σπάσει τα νεύρα στα κολήματα και ένα 3com που για ένα μυστήριο λόγο έχει πέσει η ασύρματη απόδοση του κατακόρυφα (πιάνει μόνο εντός δωματίου...)

 

Όμως είχα μια κακή εμπειρία με κάρτα Ν σε laptop η οποία μου έκανε παράσιτα στην κάρτα ήχου. Δεν καταλάβαμε ποτέ γιατί. Η Dell που έχει και καλό όνομα, σήκωσε τα χέρια ψηλά και αναγκάστηκε να μου παραγγείλει μια G...

 

Για την περίπτωση του D-Link μπορείς να κάνης κάποιο firmware update μπας και διορθώσεις το πρόβλημα του.

Στην περίπτωση που δεν διορθώνεται έλεγξε στα χαρακτηρίστηκα του πόση μνήμη έχει σαν memory bandwidth. Όσο μεγαλύτερη είναι τόσο πιο πολλές απαιτήσεις μπορείς να έχεις από τον router.

 

Για το 3Com κάνε αλλαγή στο κανάλι εκπομπής και στο SSID πιθανών να σε <<ταπώνει>> κάποιος άλλος στην ίδια συχνότητα.

 

Όσο για την Dell με άλλη κάρτα Ν δοκίμασαν να δουν μήπως το πρόβλημα είναι στην συγκεκριμένη κάρτα, εάν συνέβαινε και στην δεύτερη τότε το πρόβλημα το έχει ο φορητός και όχι η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hi guys! μια ερωτηση θελω να κανω, η οποια ισως "δεν στεκει"...:p

λοιπον, εχω ενα ενσυρματο router της siemens που μου εδωσε η forthnet. ειναι το cl-110, το οποιο εχει μια θυρα ethernet και μια usb. η τελεφωνικη γραμμη μου ειναι PSTN. επισης εχω και ενα ασυρματο router linksys wag354g v2 το οποιο δεν γνωριζω αν ειναι PSTN ή ISDN:wacko:

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να συνδεσω με ethernet αυτα τα 2 router, ωστε να συνδεομαι ασυρματα στο νετ απο το λαπτοπ.:O

δλδ, συνδεω το siemens με την τηλεφωνικη γραμμη και επειτα συνδεω το linksys με το siemens με ethernet....

προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι:(

γινεται αυτο που ζηταω ή τζαμπα προσπαθω???

αν ναι, τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

ευχαριστω προκαταβολικα....:)

Link to comment
Share on other sites

πριν απο χρόνο αγόρασα το zyxel 661HW-D1 αλλα δεν μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Τον τελευταίο μήνα άρχισε να μου κάνει αδικαιολόγητα restart με αποτέλεσμα να χάνω προσωρινά τη σύνδεσή μου με το ιντερνετ και την επικοινωνία στο τοπικό ασύρματο δίκτυο με τις άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες.

Οπότε σκέφτομαι να αντικαταστήσω το modem/router μου (pstn) με κάποιο άλλης εταιρίας.

Ποιό θα μου προτείνατε; (να υπάρχει συμβατότητα με macintosh/macosx)

Σκεφτόμουν για linksys.

 

Σαν επιπρόσθετες λειτουργίες (εκτός τα standard του modem/router) που θα ήθελα να έχει:

 

1. dyndns refresh (το έχει το zyxel και το χρησιμοποιώ)

2. QoS (ή traffic shaping?)

3. Αποσπόμενη κεραία (σημαντικό!!), έχω αγοράσει μια 19άρα και την έχω κουμπώσει πάνω στο zyxel.

Οτιδήποτε άλλο επιπρόσθετο καλοδεχούμενο

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

hi guys! μια ερωτηση θελω να κανω, η οποια ισως "δεν στεκει"...:p

λοιπον, εχω ενα ενσυρματο router της siemens που μου εδωσε η forthnet. ειναι το cl-110, το οποιο εχει μια θυρα ethernet και μια usb. η τελεφωνικη γραμμη μου ειναι PSTN. επισης εχω και ενα ασυρματο router linksys wag354g v2 το οποιο δεν γνωριζω αν ειναι PSTN ή ISDN:wacko:

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να συνδεσω με ethernet αυτα τα 2 router, ωστε να συνδεομαι ασυρματα στο νετ απο το λαπτοπ.:O

δλδ, συνδεω το siemens με την τηλεφωνικη γραμμη και επειτα συνδεω το linksys με το siemens με ethernet....

προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι:(

γινεται αυτο που ζηταω ή τζαμπα προσπαθω???

αν ναι, τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

ευχαριστω προκαταβολικα....:)

 

Θεωρητικά γίνεται, αν βάλεις καρφωτά τις IP adresses σε όλες tις συσκευές με το χέρι (και κλείνοντας το DHCP). Μετά θα ρυθμίσεις το gateway του linksys έτσι ώστε να δείχνει την IP του siemens. Γιατί όμως δεν χρησιμοποιείς απευθείας μόνο το 354g;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως δεν χρησιμοποιείς απευθείας μόνο το 354g;

 

ελα μου ντε...

οσες φορες και αν προσπαθησα δεν μπορεσα να το ρυθμισω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω forthnet 2play και εδω και 2 μερες sτο μοντεμ ενα thomson αναβει κοκκινο το λαμπακι του wireless ενω το λαμπακι του internet ειναι σβηστο:confused: οταν παω να συνδεθω με πεταει σε μια σελιδα και μου ζητα να κανω setup το μοντεμ:confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχω συνδεση τελλας και αποφασισα να χρησιμοποιησω το netgear για να μπορεσω να συνδεσω 2 υπολογιστες με το ιντερνετ. το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να κανω τπτ για port forward σε azureus / utorrent. Εχω κανει static ip και στους 2, κανω port forward (την ιδια θυρα) και σε μοντεμ και σε ρουτερ αλλα τπτ. μπορει καποιος να προτεινει κατι? αν κανω κατι λαθος? σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

Edit: Τελικα τη βρηκα τη λυση!! Ειχα το μοντεμ και πανω σε αυτο εβαλα το ρουτερ. εκανα την ιδια πορτ forward σε ρουτερ/μοντεμ με static ip και στους 2 Η/Υ. Εντελει εδωσα ενα ip στο ρουτερ, συνδεσα το ιντερνετ απο το μοντεμ σε μια λαν στο ρουτερ (και οχι στο ιντερνετ του ρουτερ), νεα static ips στους 2 υπολογιστες και ολα ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

hi guys! μια ερωτηση θελω να κανω, η οποια ισως "δεν στεκει"...:p

λοιπον, εχω ενα ενσυρματο router της siemens που μου εδωσε η forthnet. ειναι το cl-110, το οποιο εχει μια θυρα ethernet και μια usb. η τελεφωνικη γραμμη μου ειναι PSTN. επισης εχω και ενα ασυρματο router linksys wag354g v2 το οποιο δεν γνωριζω αν ειναι PSTN ή ISDN:wacko:

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να συνδεσω με ethernet αυτα τα 2 router, ωστε να συνδεομαι ασυρματα στο νετ απο το λαπτοπ.:O

δλδ, συνδεω το siemens με την τηλεφωνικη γραμμη και επειτα συνδεω το linksys με το siemens με ethernet....

προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι:(

γινεται αυτο που ζηταω ή τζαμπα προσπαθω???

αν ναι, τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

ευχαριστω προκαταβολικα....:)

τελικα συνδεσα μονο το linksys! απλα επρεπε να "ψαχτω" λιγο παραπανω!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.χρηστης forthnet adsl 4mbit με μοντεμ crypto f201(δανεικο) και με αποσυνδεσεις συχνες,θελω να παρω ενα ρουτερ ενσυρματο στα 30-40 ευρο!

ποια μαρκα προτεινετε??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούργιο ασυρματο modem/router καθώς το παλιό μου(ενα baudtec τα παιξε και πολυ κρατησε μαλιστα :lol: ) για τα χρηματα μπορω να διαθεσω μεχρι 100-150 ευρω αρκει το ασυρματο modem/router που θα αγορασω να ειναι σταθερο(αν καποιος εχει να προτείνει καποιο modem/router οπου αγορασε και το θεωρει αξιοπιστιο ας το προτείνει)εκτος βεβαια απο το να ειναι σταθερο στο θεμα disconect θα ηθελα να εχει και καλο σημα καθως μενω σε μεγαλο χωρο και με το προηγουμενο ασυρματο modem/router ειχα προβλημα σε αυτο,ετσι λοιπον αναζητω καποιο με 3 Κεραίες ειμαι αναμεσα στα εξης

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614700

D-LINK DSL-2740B

 

και

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1163256&page=2&category=69978076&catalog=22

Asus Wireless Router Annex A N With USB Ports

 

ποιο απο τα 2 η καποιο αλλο θα μου προτείνατε;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρο ειχα αγορασει ενα ασυρματο router τις linksys. Εκανα ομως την βλακεια και το πειρα για isdn ενω εχω συνδεση pstn. Βιαστικα και να το ανοιξω και οταν πειρα χαμπαρι τι πατατα ειχα κανει δεν το δεχοντουσαν στο καταστιμα. Τυχεα εχτες πανω στην συζιτισει ενα παλικαρι μου ειπε οτι μπορω να το συνδεσω πανω στο αλλα router μου (speedtouch, μοντελο δεν ξερω, το εχω απο το 2004 παντος..) και οτι θα μπορεσω να παρω ετσι internet ασυρματα. Εμεινα στην αρχη, λεω με δουλευει κλπ, αλλα μου ειπε και αυτος οτι στην αρχη δεν το πιστευε, αλλα πιανει...

Ειπα λοιπον να το δοκιμασω, συνδεω την τριτη θυρα του speedtouch με το linksys, το βαζω στο ρευμα και συνδεω ασυρματα το laptop. Δικτυο στηθικε, η συνδεση κανονικα, αλλα δεν ειχε προσπαση στο internet...

Δοκιμασα μετα να το συνδεσω ως σημειο προσβασεις αλλα κολαει σε ενα σημειο οπου με βαζει να διαλεξω μη αυτοματη ρυθμιση, και αν πατισω πανω με στελνει στην σελιδα τις alcatel αλλα δεν μπορω να κανω κατι, η να αποθυκευσω τις ρυθμισεις σε ενα flashακι, πραγμα που δεν εχω...

 

Υπαρχει σωτιρια; Το παιδι δεν το ξερω ιδιετερα, φιλος φιλου και μπορει να κανω μηνες να τον δω, οποτε αμα περιμενω να με βοηθισει αυτος, δεν το κοβω...

Πως θα τα καταφερω να συνδεθω ασυρματα στο internet;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρό το πρόβλημα. Καταρχήν βεβαιώσουν για τις IP διευθύνσεις που παίρνουν στο τοπικό δίκτυο οι συσκευές (όχι την αυτόματη που παίρνει το speedtouch από την τηλεφωνική γραμμή). μετά, πρέπει να περάσεις με το χέρι τους DNS servers τόσο στο linksys όσο και στον υπολογιστή, τσέκαρε τί γίνεται. Επίσης, πρέπει να ορίσεις ως gateway του linksys το speedtouch.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βλεπω ποιος ειναι συνδεδεμενος αλλα και τι κινησεις κανει???σε ποια σαιτ ειναι δλδ???
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

μιας και το βρήκα το ποστάρω εδώ μπας και ενδιαφέρει και κανέναν άλλον...

 

νέο firmware για Linksys WAG200G v.1.01.09

:)

προς το παρόν παίζει μια χαρά..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια ερωτηση ρε παιδια

Εαν εχεις Gigabit switch πρεπει να εχει αλλο καλωδιο απο το κοινο ethernet? (με την ενια να εκμεταλευτεις τα 1000 )

 

Στην δουλεια μου εχουμε 12 PC ολα με μητρικη 10/100/1000 και το switch ειναι 10/100 της 3Com , ελεγα να το αλλαξω και να βαλω ενα 10/100/1000 αλλα δεν ξερω εαν χρειαζετε να αλλαξω και ολα τα καλοδια ethernet . εσεις τι λετε?

Με τα παλιά καλώδια δε θα επιτύχεις 1gbps ταχύτητες. Μπορεί να βελτιωθούν λίγο, αλλά μέχρι εκεί. Επίσης τα windows θα σου λένε ότι συνδέονται στα 1000, αλλά δεν θα επιτυγάνεται μεταφορά 1000.

Για να είναι σωστό το δίκτυο θα χρειαστείς καλώδιο Cat6.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδεια καλησπερα . Εδω και τρεις μηνες περιπου χρησιμοποιω το ασυρματο μοντεμ της baudtec connx θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε το μοντεμ να κλεινει μονο του σε συγκεκριμενη ωρα που θα το ορισω εγω

Υπαρχει κατι τετοιο η ζηταω απιθανα πραγματα

ευχαριστω προκαταβολικα και καλο σας βραδυ

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο νομίζω δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο web interface και άρα δεν γίνεται. Καλού κακού δεν τσεκάρεις όλες τις επιλογές στο μενού;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλησπερα . Εδω και τρεις μηνες περιπου χρησιμοποιω το ασυρματο μοντεμ της baudtec connx θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε το μοντεμ να κλεινει μονο του σε συγκεκριμενη ωρα που θα το ορισω εγω

Υπαρχει κατι τετοιο η ζηταω απιθανα πραγματα

ευχαριστω προκαταβολικα και καλο σας βραδυ

 

Βάλε ένα χρονοδιακόπτη στην παροχή ρεύματος του μόντεμ... :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλησπερα . Εδω και τρεις μηνες περιπου χρησιμοποιω το ασυρματο μοντεμ της baudtec connx θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε το μοντεμ να κλεινει μονο του σε συγκεκριμενη ωρα που θα το ορισω εγω

Υπαρχει κατι τετοιο η ζηταω απιθανα πραγματα

ευχαριστω προκαταβολικα και καλο σας βραδυ

Μπορείς να πάρεις ένα χρονοδιακόπτη με ενσωματωμένη πρίζα που πουλάνε σε καταστήματα ηλεκτρικών και να το προγραμματίσεις όπως θέλεις.

Η απλή λύση είναι η καλύτερη.

:D

 

Άκυρο, δεν είδα ότι είχε απαντήσει κάποιος στην άλλη σελίδα

:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.χρηστης forthnet adsl 4mbit με μοντεμ crypto f201(δανεικο) και με αποσυνδεσεις συχνες,θελω να παρω ενα ρουτερ ενσυρματο στα 30-40 ευρο!

ποια μαρκα προτεινετε??

Ποια απο τα 2 λετε να παρω...γιατι οι αποσυνδεσεις μου χουν σπασει τα νευρα :down:

 

LEVEL ONE η LINKSYS :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ενα modem/router ,μαζι με μια κεραια για το desctop pc , να αγοράσω αλλα δεν έχω ιδεα ποιο είναι το καλύτερο, διαθέτω μέχρι 70-80 ευρω έχω δει αυτά τα δυο D-LINK DI-524UP και NETGEAR DGN2000 δεν θέλω πολλές ρυθμίσεις γιατί είμαι ψιλοάσχετος. Εχω forhtnet 2mps στην Ανω Γλυφάδα αν χρειαζεται αυτο το στοιχειο. Ευχαριστω πολυ .Σωζων εναν ασχετο!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποια απο τα 2 λετε να παρω...γιατι οι αποσυνδεσεις μου χουν σπασει τα νευρα :down:

 

LEVEL ONE η LINKSYS :worry:

 

Το link του Linksys ειναι νεκρο. Εγω ειμαι υποστηρικτης της linksys επειδη περναω το custom firmware της DD-WRT και μπορω να αλλαξω οτι θελω. Θα σου προτεινα linksys με κλειστα ματια αν και τα τελευταια τους μοντελα εχουν δημιουργησει προβληματα.

Θα προτεινα WRT54GL.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...