Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδειά εχω ένα ρουτερ Linksys, και θέλω να αλλάξω ip, και για να ξεφεύγω από τη διαδικασια ρεσετ με το κουμπάκι, ρωτω λοιπον αν υπάρχει προγραμμα η καποιο script που να το κανω απο το Υ/Η ρεσετ?

 

Ευχαριστώ!!:)

Poio linksys exeis?

Yparxei koumpi reset mesa apo to web interface tou router.

 

http://img206.imageshack.us/img206/9185/43583329cs7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Bayern7 το δικό σου είναι για pstn?? βλέπω ότι έχεις firmware 1.01.06 ...στο site της forthnet έχω βρεί και εγκαταστήσει το 1.01.03(02)...may i have the link to update please..?! :)

 

edit : το βρήκα στο site UK...

Link to comment
Share on other sites

Poio linksys exeis?

Yparxei koumpi reset mesa apo to web interface tou router.

 

http://img206.imageshack.us/img206/9185/43583329cs7.jpg[/QUOTΕ]

 

Το μοντέλο είναι Linksys WAG200G...αυτό όμως το κουμπάκι είναι μόνο για reset το οποίο αλλάζω μόνο ip ή είναι reset όπου χάνονται τα settings?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο γιατί δεν βάζεις κατευθείαν το fritz;

Τώρα είδα την ερώτησή σου. Επειδή χρειάζομαι και το wireless (που δεν έχει το fritz) για σύνδεση με δύο φορητούς υπολογιστές εκτός από τον σταθερό. Επίσης το fritz μου δίνει την εντύπωση ότι αν γίνει αποσύνδεση, καθυστερεί πολύ να ξανασυγχρονίσει, σε αντίθεση με το linksys.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι Linksys WAG200G...αυτό όμως το κουμπάκι είναι μόνο για reset το οποίο αλλάζω μόνο ip ή είναι reset όπου χάνονται τα settings?

 

Reboot είναι. Σαν να το βγάζεις από το ρεύμα και να το ξαναβάζεις.

Πως κάνεις επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου ένα πράγμα. Αυτό που θέλεις δλδ. Ούτε ρυθμίσεις χάνονται ούτε τπτ.

hard θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Reboot είναι. Σαν να το βγάζεις από το ρεύμα και να το ξαναβάζεις.

Πως κάνεις επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου ένα πράγμα. Αυτό που θέλεις δλδ. Ούτε ρυθμίσεις χάνονται ούτε τπτ.

hard θα κάνεις.

 

thank you very very much:D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μετά απο αναβάθμιση ταχύτητας στα 4mbps otenet και conn-x, μου έστειλαν νέο modem. To BaudTec Modem/Router PSTN ADLS2+. Το εχω συνδεδεμένο με ethernet.

Παρατηρώ όμως οτι οι σελίδες δεν ανοίγουν με ικανοποιητική ταχύτητα και δείχνουν σαν να κολλάνε-κομπιάζουν πριν ανοίξουν.

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Μήπως φταίει το modem??

Μήπως με ενα άλλο Modem να λυθεί αυτό το πρόβλημα??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το προσπάθησα αλλα το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο απο τώρα.

και ο τεχνικός του οτε είπε πως το πρώτο modem επειδή είναι μόνο usb και παίρνει και ρεύμα απο εκει δεν είναι οτι καλύτερο για την νέα ταχύτητα των 4mbps.

αυτά....

όποια άλλη πρόταση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Επιδη λεω να κανω αναβαθμιση στην ταχυτητα μου στο ιντερνετ κ απο τα 768 να την παω στα 2Mb θα μου αλλαξουν το Router που εχω???

Εχω το SpeedTouch 585....

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

Επιδη λεω να κανω αναβαθμιση στην ταχυτητα μου στο ιντερνετ κ απο τα 768 να την παω στα 2Mb θα μου αλλαξουν το Router που εχω???

Εχω το SpeedTouch 585....

οχι. μια χαρά είναι το router σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά γεια σας!!

εχω το fritz 7140 annexA και επειδή έκανα reset to factory settings δεν μπορώ να κάνω τις ρυθμίσεις για τα τηλέφωνα. Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει καθόλου ΟΤΕ και οι κλήσεις γίνονται μεσω HOL. Αν τις έχει κάποιος και μπορει να με βοηθήσει.... Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου 3 χρονια συνδεσης με το κλασσικο sagem του ondsl kit για isdn,ηρθε η ωρα να παρω ενα ρουτερ.Ο μοναδικος λογος που το χρειαζομαι,ειναι οτι πια πρεπει το λαπτοπ στο μεσα δωματιο να μπορει να συνδεεται με την adsl(εχω 2mb OTE),ενω παραλληλα να ειναι συνδεδεμενο και το κεντρικο pc.Τι θελω λοιπον απο το ρουτερ

1)Να μπορει να ειναι ταυτοχρονα το desktop pc και το λαπτοπ που ειναι σε αλλο δωματιο.

2)Να μπορω να ορισω ποση ''συνδεση'' θα δινω στο λαπτοπ μεσα

3)Να κατεβαζω απο torrents χωρις προβλημα(απαραιτητο)

4)Να κανει μεχρι 100ε

5)Και σημαντικοτερο...Να ειναι ΑΠΛΟ.Το μοντεμακι του ΟΤΕ μου εκανε(και συνεχιζει να μου κανει)μια χαρα δουλεια και ο μονος λογος που θελω το ρουτερ ειναι για να παιρνουν συνδεση μεσα στο αλλο δωματιο.Θα ηθελα λοιπον κατι πολυ απλο(αν ειναι δυνατον την πρωτη φορα που θα το ρυθμισω,να κανω γρηγορα τις οποιες ρυθμισεις ειναι και να μην ξαναασχοληθω με αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου 3 χρονια συνδεσης με το κλασσικο sagem του ondsl kit για isdn,ηρθε η ωρα να παρω ενα ρουτερ.Ο μοναδικος λογος που το χρειαζομαι,ειναι οτι πια πρεπει το λαπτοπ στο μεσα δωματιο να μπορει να συνδεεται με την adsl(εχω 2mb OTE),ενω παραλληλα να ειναι συνδεδεμενο και το κεντρικο pc.Τι θελω λοιπον απο το ρουτερ

1)Να μπορει να ειναι ταυτοχρονα το desktop pc και το λαπτοπ που ειναι σε αλλο δωματιο.

2)Να μπορω να ορισω ποση ''συνδεση'' θα δινω στο λαπτοπ μεσα

3)Να κατεβαζω απο torrents χωρις προβλημα(απαραιτητο)

4)Να κανει μεχρι 100ε

5)Και σημαντικοτερο...Να ειναι ΑΠΛΟ.Το μοντεμακι του ΟΤΕ μου εκανε(και συνεχιζει να μου κανει)μια χαρα δουλεια και ο μονος λογος που θελω το ρουτερ ειναι για να παιρνουν συνδεση μεσα στο αλλο δωματιο.Θα ηθελα λοιπον κατι πολυ απλο(αν ειναι δυνατον την πρωτη φορα που θα το ρυθμισω,να κανω γρηγορα τις οποιες ρυθμισεις ειναι και να μην ξαναασχοληθω με αυτο).

USR 9108A :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες έχει δοκιμασει κανείς κάτι τετοιο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616088

 

κάνει όσα υποσχεται?

 

επειδη δεν θελω να καιω το laptop με τις ώρες....

 

thnx anyway

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω νααγορασω ενα speedtouch 585 pstn?το ψαχνω σαν τρελος

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω νααγορασω ενα speedtouch 585 pstn?το ψαχνω σαν τρελος

 

Δοκίμασε σε OTESHOP διαφορετικά από αγγελίες στα διάφορα Site δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στην αγορά ευρέως.

Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και σε άλλο thread, αλλά μάλλον δεν ήταν το κατάλληλο μέρος για την απορία που έχω. Γι' αυτό θα ρωτήσω κι εδώ.

 

Δύο απορίες:

 

1) Πώς είναι δυνατό να δω αν κάποιος γείτονας μού "τρώει" internet από την ADSL σύνδεσή μου μέσω του Wi-Fi?

Το χρησιμοποιώ αρκετή ώρα κάθε μέρα και θέλω να ξέρω αν και κατά πόσον μπορώ να το ελέγξω. :what:

 

2) Κάτι άλλο: στο ασύρματο router μου, στις ρυθμίσεις wireless έχω σετάρει και MAC filtering (έχω βάλει σε whitelist μόνο το laptop και το κινητό μου) και WEP κλειδί.

Είναι έτσι αρκετά ασφαλές ή κινδυνεύει το σύστημά μου ??? Αν όχι, τι επιπλέον ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω??? :confused:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και σε άλλο thread, αλλά μάλλον δεν ήταν το κατάλληλο μέρος για την απορία που έχω. Γι' αυτό θα ρωτήσω κι εδώ.

 

Δύο απορίες:

 

1) Πώς είναι δυνατό να δω αν κάποιος γείτονας μού "τρώει" internet από την ADSL σύνδεσή μου μέσω του Wi-Fi?

Το χρησιμοποιώ αρκετή ώρα κάθε μέρα και θέλω να ξέρω αν και κατά πόσον μπορώ να το ελέγξω. :what:

 

2) Κάτι άλλο: στο ασύρματο router μου, στις ρυθμίσεις wireless έχω σετάρει και MAC filtering (έχω βάλει σε whitelist μόνο το laptop και το κινητό μου) και WEP κλειδί.

Είναι έτσι αρκετά ασφαλές ή κινδυνεύει το σύστημά μου ??? Αν όχι, τι επιπλέον ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω??? :confused:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1. καπου στο ρουτερ θα εχει επιλογη να δειχνει αν εχει συνδεθει αλλος πανω του αλλα δεν ειναι απολυτο, πολλες φορες εμενα δε δειχνει τιποτα :p

 

2. βαλε καλυτερα WPA2 κλειδι και φυσικα αλλαξε αν δεν το εκανες ηδη τον κωδικο για να μπαινεις στις ρυθμισεις του ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

1. καπου στο ρουτερ θα εχει επιλογη να δειχνει αν εχει συνδεθει αλλος πανω του αλλα δεν ειναι απολυτο, πολλες φορες εμενα δε δειχνει τιποτα :p

 

2. βαλε καλυτερα WPA2 κλειδι και φυσικα αλλαξε αν δεν το εκανες ηδη τον κωδικο για να μπαινεις στις ρυθμισεις του ρουτερ.

 

Σε ευχαριστώ Νίκο, αλλά δε βρίσκω ρύθμιση να μου δείχνει αν έχει συνδεθεί κάποιος πάνω στο router μου. Βασικά δεν ξέρω πού να ψάξω. :O

Το κλειδί θα το αλλάξω σε WPA2. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με το Ν82. ;)

 

Edit:

Άψογα, δουλεύουν κανονικότατα σε WPA2 και ο laptop μου (αναμενόμενο), αλλά κυρίως το Ν82 μου. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδα γεια

κανω μια αναβαθμιση στην ΗΟL απο 4ΜΡ σε 24ΜΡ double play

ειχα το FritzBox και ενω μου ειχαν πει οτι θα μου στελνανε παλι FritzBox με δυνατοτητα Wlan ασυρματη τελικα μου εστειλαν ενα NetFasteR IAD :mad:

εσεις τι λετε ειναι καλο η καλυτερο απο το Fritz η να επιμεινω να μου το αλλαξουν με το Fritz :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

 

Ποιο wifi-adsl modem router προτεινετε για συνδεση με forthnet ?

Εχω ενα Wag200g Annex B και με εχει τρελανει στα disconnects,

κατα προτιμηση να δουλευει και το DMT tool για extra settings

http://dmt.mhilfe.de/

(Με το siemens που δινεται εχω καταφερει με το dmt να σταθεροποιηθω)

Ευχαριστω !

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχεις forthnet μεσω ΟΤΕ ή στο ιδιοκτητο??

 

Στο ιδιοκτητο,

ευχαριστω για το ενδιαφερον :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...