Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, panoszavra said:

Και πριν είχα e-bill. 
Ξέρω ότι υπάρχουν και καλύτερες τιμές αλλά δεν είχα τα κουράγια να ασχοληθώ παραπάνω. 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι... το σύστημα βγάζει αυτόματα την τιμή ανάλογα το πακέτο που έχεις ήδη ... αυτή στην εξυπηρέτηση απλά σου λένε αυτό που μπορείς να δεις και μόνος σου από την καρτέλα των προσφορών όπως είπαμε και στην αρχή. Τουλάχιστον έχουμε 100αρα με τιμές από 25 και κάτω ... όχι όπως πριν που ζηταγανε 30+. 

Κερδισμένοι ήμαστε στη τελική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ιστορία, φίλος έχει 24αρα στα 16,80€ και το app του έβγαλε δωρεάν διπλασιασμό, 50αρα με τις λοιπές παροχές, στα 16,20€.

Και οι δύο τιμές με ebill. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η μετάβαση στο 100αρι προφίλ. Μπαίνοντας στο μενού του ρούτερ (H300s) παρατηρώ το snr να είναι πολύ χαμηλό. (12.5).  Όσο  είχα 50αρα γραμμή ήταν πολύ καλά κοντά στο 25. 
 Οι γνωστές τι λέτε…. θα έχω προβλήματα;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panoszavra said:

Μόλις έγινε η μετάβαση στο 100αρι προφίλ. Μπαίνοντας στο μενού του ρούτερ (H300s) παρατηρώ το snr να είναι πολύ χαμηλό. (12.5).  Όσο  είχα 50αρα γραμμή ήταν πολύ καλά κοντά στο 25. 
 Οι γνωστές τι λέτε…. θα έχω προβλήματα;

Κλείσε το ρούτερ και άστο για 5λεπτα σβηστό μετά ξανά δες ... περίμενε και μια δυο μέρες να στρώσει η γραμμή.

Αν θα είναι σταθερή παίζει ρόλο και το router... και αυτό που έχεις είναι άστα να πάνε άμα ζοριστει

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2022 at 2:52 ΠΜ, stasis said:

Το συμβόλαιο έληξε τον Μάιο και για κάποιο λόγο οι λογαριαμοί Ιουνίου και Ιουλίου μου έχουν έρθει από 23,33  53,08€ ο καθένας.

Ήσουν σε τιμή προσφοράς και μετά τη λήξη του συμβολαίου έχεις περάσει στην τιμή καταλόγου.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, thanos1989 said:

Κλείσε το ρούτερ και άστο για 5λεπτα σβηστό μετά ξανά δες ... περίμενε και μια δυο μέρες να στρώσει η γραμμή.

Αν θα είναι σταθερή παίζει ρόλο και το router... και αυτό που έχεις είναι άστα να πάνε άμα ζοριστει

Το ρούτερ ήδη το έκλεισα μια φορά. Θα το δω μετά από μερικές μέρες. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, panoszavra said:

Το ρούτερ ήδη το έκλεισα μια φορά. Θα το δω μετά από μερικές μέρες. 

Έμενα παίζει κοντά 98down και 10.10 up... χωρίς σκαμπανεβάσματα σε speed test. Άμα είσαι κοντά εκεί είσαι καλά ... βάλε ένα torrent να δεις το max της γραμμής και ποσο ανεβοκατεβαίνει.

Στην περίπτωση που έχεις μεγάλες διακυμάνσεις πρόσεχε μην έχεις θέμα με την συνδεσμολογία με το σταθερό του σπιτιού δλδ άμα έχει βάλει κατευθείαν το σταθερό πάνω στο ρούτερ ή άμα έχεις κάνει την άλλη σύνδεση που πετάς την έξοδο του τηλ από το ρούτερ πάλι μέσα στις πρίζες του τηλ για να βάλεις το σταθερό σε κάποιο άλλο σημείο.

35 minutes ago, seranata said:

Ήσουν σε τιμή προσφοράς και μετά τη λήξη του συμβολαίου έχεις περάσει στην τιμή καταλόγου.

Άκουσες κάποιον εδώ μέσα που λέει ότι είναι 2χρονια με ληγμένο συμβόλαιο και έχει κρατήσει την τιμή που είχε;... ε αυτός είναι η εξαίρεση του κανόνα και εσύ θα πληρώσεις το ραβασάκι της full τιμής αφού δεν ανανέωσες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panoszavra said:

Μόλις έγινε η μετάβαση στο 100αρι προφίλ. Μπαίνοντας στο μενού του ρούτερ (H300s) παρατηρώ το snr να είναι πολύ χαμηλό. (12.5).  Όσο  είχα 50αρα γραμμή ήταν πολύ καλά κοντά στο 25. 
 Οι γνωστές τι λέτε…. θα έχω προβλήματα;

Παίζω με 8,8-10 δεν έχω θέματα με fps games όποτε θα είσαι εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η μετάβαση στο 100αρι προφίλ. Μπαίνοντας στο μενού του ρούτερ (H300s) παρατηρώ το snr να είναι πολύ χαμηλό. (12.5).  Όσο  είχα 50αρα γραμμή ήταν πολύ καλά κοντά στο 25. 
 Οι γνωστές τι λέτε…. θα έχω προβλήματα;
Πολύ καλό για 100αρα να μη σε αγχωνει καθόλου.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, thanos1989 said:

Άκουσες κάποιον εδώ μέσα που λέει ότι είναι 2χρονια με ληγμένο συμβόλαιο και έχει κρατήσει την τιμή που είχε;... ε αυτός είναι η εξαίρεση του κανόνα και εσύ θα πληρώσεις το ραβασάκι της full τιμής αφού δεν ανανέωσες.

Το ραβασάκι δε θα το πληρώσω. Ανανέωσα στα ίδια, και θα μου περάσουν αναδρομικά την ίδια τιμή.
Απλά δεν μπόρεσα να διεκδικήσω κάτι παραπάνω καθως με είχαν στο χέρι με τα χρωστούμενα ληγμένα.
Ούτε από το chat, ούτε από το τηλέφωνο διακοπής συμβολαίών κατάφερα κάτι.
Ας μην κοιμόνουν όρθιος όταν έληγε το συμβόλαιο. Πάμε τώρα και βλέπουμε...

Edited by stasis
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 2:08 ΜΜ, panoszavra said:

Μόλις έγινε η μετάβαση στο 100αρι προφίλ. Μπαίνοντας στο μενού του ρούτερ (H300s) παρατηρώ το snr να είναι πολύ χαμηλό. (12.5).  Όσο  είχα 50αρα γραμμή ήταν πολύ καλά κοντά στο 25. 
 Οι γνωστές τι λέτε…. θα έχω προβλήματα;

Το 12.5 σημαίνει ότι έχεις κι άλλο περιθώριο, απλά μικρότερο. Είναι αναμενόμενο να πέφτει η τιμή όσο κλειδώνεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες, όσο είναι διψήφιο μην ανησυχείς 🙂.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι κ το modem ZTE της Vodafone συγχρόνιζε στα 4Mbps ενώ το δικό του (στην ίδια γραμμή που συνδεόταν το modem) στα 6Mbps, αφού αλλαξε προφίλ σε adsl2plus γιατί ο προηγούμενος το είχε ρυθμίσει σε υποδεέστερο. 
 

Απ ότι κατάλαβα τα modem της Vf είναι μάπα. Με τι άλλο αξιόπιστο μπορώ να το αντικαταστήσω ώστε να μην έχω αλλά προβλήματα;

θυμαμαι πολύ παλια που είχα ένα linksys και δεν συνεργαζόταν καλά με τα dslam (σε εποχές που η adsl 24ρα ήταν ότι είναι σήμερα η 50ρα vdsl)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Ισχύει ότι το προφίλ 35b έχει καλύτερο/αποτελεσματικότερο error correction σε σχέση με το 17a; Πρόκειται να αναβαθμιστεί η ταχύτητα δωρεάν από τα 100 στα 200 και φοβάμαι μην έχω θέματα. Η γραμμή στα 100 παίζει πολύ σταθερά. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, waeo said:

Να ρωτήσω: Ισχύει ότι το προφίλ 35b έχει καλύτερο/αποτελεσματικότερο error correction σε σχέση με το 17a; Πρόκειται να αναβαθμιστεί η ταχύτητα δωρεάν από τα 100 στα 200 και φοβάμαι μην έχω θέματα. Η γραμμή στα 100 παίζει πολύ σταθερά. 

Σε τέτοιες ταχύτητες δεν θα έχεις ποτέ θέμα πίστεψε με μην σε απασχολούν αυτά ... αν μια γραμμή είναι σταθερή είναι καλά στα 100 θα είναι και στα 200. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, waeo said:

Να ρωτήσω: Ισχύει ότι το προφίλ 35b έχει καλύτερο/αποτελεσματικότερο error correction σε σχέση με το 17a; Πρόκειται να αναβαθμιστεί η ταχύτητα δωρεάν από τα 100 στα 200 και φοβάμαι μην έχω θέματα. Η γραμμή στα 100 παίζει πολύ σταθερά. 

Ήδη θα πρέπει να βλέπεις SNR και attainable rate. Από αυτά μπορείς να έχεις μια εικόνα του "περιθωρίου" της γραμμής, εάν το μόντεμ σου υποστηρίζει 35b.
Σημαντική διαφορά στην ποιότητα της γραμμής έχει η ενεργοποίηση G.INP, το οποίο όμως πρέπει να είναι ήδη ενεργοποιημένο και στα 100Mbps.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Ήδη θα πρέπει να βλέπεις SNR και attainable rate. Από αυτά μπορείς να έχεις μια εικόνα του "περιθωρίου" της γραμμής, εάν το μόντεμ σου υποστηρίζει 35b.
Σημαντική διαφορά στην ποιότητα της γραμμής έχει η ενεργοποίηση G.INP, το οποίο όμως πρέπει να είναι ήδη ενεργοποιημένο και στα 100Mbps.

Λοιπόν, SNR=[8,8-11,3]

Attainable rate=~118 Mbps (Κλειδώνει στα 109) 

Προφίλ 17a 

Το G.INP είναι ενεργοποιημένο στην καμπίνα μου. 

Το μόντεμ είναι το H300s που υποστηρίζει και το 35b.


Η γραμμή είναι πολύ σταθερή. Δεν έχω θέμα με lag λόγω ping. 
 

Η απόσταση από το καφαό είναι το πολύ 250 μέτρα. 

Όποτε τι θα λέγατε; 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα έχεις θέματα.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, waeo said:

Λοιπόν, SNR=[8,8-11,3]

Attainable rate=~118 Mbps (Κλειδώνει στα 109) 

Προφίλ 17a 

Το G.INP είναι ενεργοποιημένο στην καμπίνα μου. 

Το μόντεμ είναι το H300s που υποστηρίζει και το 35b.


Η γραμμή είναι πολύ σταθερή. Δεν έχω θέμα με lag λόγω ping. 
 

Η απόσταση από το καφαό είναι το πολύ 250 μέτρα. 

Όποτε τι θα λέγατε; 

Η γραμμή σου δεν έχει πολύ περιθώριο σε 17α, και τα 200Mbps είναι πιο απαιτητικά. Σίγουρα θα κερδίσεις με την ενεργοποίηση 35b, αλλά μπορεί να μην τερματίσεις τα 200Mbps.
Η Wind στις δικές της καμπίνες ενεργοποιεί σε όλες τις θύρες το 35b, οπότε μπορείς να βλέπεις εξαρχής τι ταχύτητα μπορείς να περιμένεις, ακόμη όταν πληρώνεις χαμηλότερο πακέτο. Τώρα θα πρέπει να περιμένεις. Εάν δεν έχεις εξαντλήσει τους ελέγχους στην καλωδίωσή σου, τώρα είναι μία καλή στιγμή 😉.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, waeo said:

Προφίλ 17a 

Το G.INP είναι ενεργοποιημένο στην καμπίνα μου  

Πώς μπορούμε να δούμε εάν έχουμε ενεργοποιημένο το G.INP στην γραμμή μας;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoszavra said:

Πώς μπορούμε να δούμε εάν έχουμε ενεργοποιημένο το G.INP στην γραμμή μας;

Ένας απλός τρόπος είναι να δεις αν σου συγχρονίζει περισσότερο από όσο πληρώνεις  πχ αν έχεις 50αρα θα κλειδώνει στα 55. Αν έχεις εκατό στα 110.  Αλλιώς από το path delay. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το κριτήριο. Το G.INP ρίχνει το ping στα επίπεδα του FastPath και υπάρχει και η διόρθωση λαθών παράλληλα. Πλέον, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, παντού έχουν ενεργοποιήσει το G.INP στις καμπίνες όλων των παρόχων.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε εμένα έριξε το ping ελάχιστα -2,3 ms. Αλλά πως θα καταλάβει αν το ping του έχει μειωθεί στα επίπεδα του fast αν δεν ήξερε από πριν πόσο ήταν χωρίς το G.INP? Με delay path δεν θα μπορέσει να το δει; 

Link to comment
Share on other sites

Το status από το μενού του ρούτερ είναι αυτό 

PDF document.pdf

Από αυτά που κατάλαβα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...