Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι έχει πάθει τις τελευταίες μέρες η HOL στην περιοχή του Πειραιά. Κόβεται για πολλές ώρες και το τηλέφωνο και το internet, και αν τους πάρεις τηλέφωνο το μόνο που σου λένε είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και θ' αποκατασταθεί αλλά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια...

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως πιάνω γραμμή αμέσως!!!

 

Τετοια λεγε μας... Εφυγα απο forthnet να ηρεμισω και θα τα βρω παλι μπροστα μου!!:mad: Μα καμμια τους δεν ειναι σοβαρη επιχειρηση??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τετοια λεγε μας... Εφυγα απο forthnet να ηρεμισω και θα τα βρω παλι μπροστα μου!!:mad: Μα καμμια τους δεν ειναι σοβαρη επιχειρηση??

 

Ε καλα,τι ψαχνεις να βρεις?Αφου,ολα γινονται για τον Ποτε...:X:!:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα,τι ψαχνεις να βρεις?Αφου,ολα γινονται για τον Ποτε...:X:!:

Δηλαδη τι θελεις να πεις, οτι οι εταιρείες δεν προσφέρουν καλες υπηρεσίες για να πανε οι πελάτες πίσω στον ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι θελεις να πεις, οτι οι εταιρείες δεν προσφέρουν καλες υπηρεσίες για να πανε οι πελάτες πίσω στον ποτε.

 

Δεν εννοω αυτο!Εννοω,οτι ο Ποτε δεν αφηνει κατα καποια τροπο να δουλεψουν σωστα οι εταιρειες,για ευννοητους λογους...Ετσι κι αλλιως,το δικτιο ειναι δικο του;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω αυτο!Εννοω,οτι ο Ποτε δεν αφηνει κατα καποια τροπο να δουλεψουν σωστα οι εταιρειες,για ευννοητους λογους...Ετσι κι αλλιως,το δικτιο ειναι δικο του;)

 

...και γιατι δεν κανουν δικο τους τοτε να μην εχουν αναγκη τον ποτε, γιατι απλα θελουν να τα παίρνουν χωρις κόστος. Το μονο που παρεχουν ειναι υπηρεσιες απο υποδομές μηδεν και πλεον δεν δικαιολογούνται γιατι η απελευθέρωση στην Ελλαδα εχει αρκετα χρονια που αν μεσα σε αυτα είχαν στο μυαλό τους και τις υποδομές θα ειχαν φτασει στην πόρτα μας με οπτική ίνα!!!

Αλλα με επένδυση ενα σερβερ ενα χελπ ντεσκ και καμιά 10αρα πωλητές τι περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

...και γιατι δεν κανουν δικο τους τοτε να μην εχουν αναγκη τον ποτε, γιατι απλα θελουν να τα παίρνουν χωρις κόστος. Το μονο που παρεχουν ειναι υπηρεσιες απο υποδομές μηδεν και πλεον δεν δικαιολογούνται γιατι η απελευθέρωση στην Ελλαδα εχει αρκετα χρονια που αν μεσα σε αυτα είχαν στο μυαλό τους και τις υποδομές θα ειχαν φτασει στην πόρτα μας με οπτική ίνα!!!

Αλλα με επένδυση ενα σερβερ ενα χελπ ντεσκ και καμιά 10αρα πωλητές τι περιμένεις

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι!Πολυ απλα,ο Οτε(δηλ.το κρατος)δεν τους αφηνει,γιατι λειτουργει σχεδον μονοπωλιακα,οπως οι περισσοτερες υπηρεσιες εξ αλλου.Πως θα βγουν οι μιζες αλλιως...:X:p

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω σύνδεση FORTHNET και αποφάσισα να πάω στην HOL.

Έκανα αίτηση και σήμερα πηγαίνοντας στο site της HOL και βάζοντας το νούμερο για να δω σε τι στάδιο βρίσκεται η αιτησή μου εμφανίζει το μήνυμα: 'Έχει αποσταλεί αίτημα υλοποίησης στον ΟΤΕ. Αναμονή για έγκριση αιτήματος.'

 

Ο ΟΤΕ που μπλέκεται στην όλη διαδικασία;

Ευχαριστώ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω σύνδεση FORTHNET και αποφάσισα να πάω στην HOL.

Έκανα αίτηση και σήμερα πηγαίνοντας στο site της HOL και βάζοντας το νούμερο για να δω σε τι στάδιο βρίσκεται η αιτησή μου εμφανίζει το μήνυμα: 'Έχει αποσταλεί αίτημα υλοποίησης στον ΟΤΕ. Αναμονή για έγκριση αιτήματος.'

 

Ο ΟΤΕ που μπλέκεται στην όλη διαδικασία;

Ευχαριστώ!

 

Ολα τα νούμερα που το τελευταίο ψηφίο του χακ είναι "0" πχ 21"0", 231"0", 2231"0" είναι του ΟΤΕ απλά ειχες φορητότητα στην FORTHNET και τώρα ο ΟΤΕ θα σε στείλει στην HOL.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και από μένα. Ερώτηση: Εχω ιντερνετ από την HOL (από παλία μέσω Vodafone) και το μοντεμάκι της ΙΝΤΡΑΚΟΜ που έδινε η Vodafone. Μετακομίζω στους δικούς μου, που στο σπίτι ήδη υπάρχει γραμμή σταθερού και ιντερνετ από την HOL και δουλεύει ένας υπολογιστής με το Netfaster. Επειδή δεν με ενδιαφέρει η χρήση Wi-Fi, αν πάρω τον υπολογιστή μου και συνδέσω το μοντεμ της ΙΝΤΡΑΚΟΜ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, θα έχω ιντερνετ μέσω αυτού; Ή παίζει μόνο ένα μοντεμ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Ερώτηση: Εχω ιντερνετ από την HOL (από παλία μέσω Vodafone) και το μοντεμάκι της ΙΝΤΡΑΚΟΜ που έδινε η Vodafone. Μετακομίζω στους δικούς μου, που στο σπίτι ήδη υπάρχει γραμμή σταθερού και ιντερνετ από την HOL και δουλεύει ένας υπολογιστής με το Netfaster. Επειδή δεν με ενδιαφέρει η χρήση Wi-Fi, αν πάρω τον υπολογιστή μου και συνδέσω το μοντεμ της ΙΝΤΡΑΚΟΜ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, θα έχω ιντερνετ μέσω αυτού; Ή παίζει μόνο ένα μοντεμ;

 

Μονο ενα μοντεμ μπορεις να συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μια από τις εξόδους του ήδη υπάρχοντος μοντεμ. μπορώ να απλώσω καλώδιο UTP μέσω των εσωτερικών καλώδιώσεων του σπιτιού μέχρι τον τελικό προορισμό? θα χάσει πολύ σε ταχύτητα? Θα επηρεάσουν τα παράλληλα καλώδια ρεύματος?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μια από τις εξόδους του ήδη υπάρχοντος μοντεμ. μπορώ να απλώσω καλώδιο UTP μέσω των εσωτερικών καλώδιώσεων του σπιτιού μέχρι τον τελικό προορισμό? θα χάσει πολύ σε ταχύτητα? Θα επηρεάσουν τα παράλληλα καλώδια ρεύματος?

UTP μπορεις να βαλεις οσο θελεις!!! δεν επηρεάζεται αλλα καλο ειναι να μην ειναι παράλληλα με το 220 και για πολλα μετρα, 1-2 διασταυρώσεις δεν παίζουν ρολο.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα online αίτηση για νέα αριθμοδότηση σε douple play (voice & inernet) για εναν γνωστό μου εδώ στον Βόλο.

Πόσο καιρό κάνει να ολοκληρωθεί η διαδικασία;

Δεν έχουν τηλέφωνο.

Τους είχε τηλεφωνήσει υπάλληλος απο την cyta και συμφώνησαν να φύγουν απο τον ΟΤΕ και να πάνε cyta αλλά ο υπάλληλος τους είπε να κάνουν αίτηση διακοπής τηλεφωνικής γραμμής στον ΟΤΕ με αποτέλεσμα να χάσουν το νούμερό τους χωρίς να το γνωρίζουν. Απο την cyta έχασαν την αίτησή τους και τους ζητήσαν να την ξανα κάνουν... ψάξε γύρευε!

Το θέμα είναι πως εδώ και 2 μήνες είναι χωρίς τηλέφωνο περιμένοντας απο την cyta να τους ενεργοποιήσουν, η cyta δεν τους ειδοποίησε ποτέ οτι είχαν χάσει την αίτηση. Εγώ τον έβαλα να τους τηλεφωνήσει και να ρωτήσει.

Οι εταιρίες δεν εκπαιδεύουν τους υπαλλήλους τους; Με τι κριτήρια τους βάζουν στις θέσεις αυτές;

Ο πιο ανίκανος κερδίζει;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

κριμα που επεσε σε λαλακα υπαλληλο ,γιατι σαν εταιρεια ειναι παρα πολυ καλη!

ιδιως αν δηλωσεις βλαβη ο τεχνικος την αλλη μερα ειναι σπιτι σου!

συν το οτι σου αλλαζουν το μοντεμ αν χαλασει!

οχι σαν καποιες αλλες εταιρειες που ζητανε περι τα 80 ευρω να ερθει τεχνικος...αν δηλωσεις βλαβη και αποδειχτεί δικη σου υπαιτιότητα και οχι της εταιρειας..

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

κριμα που επεσε σε λαλακα υπαλληλο ,γιατι σαν εταιρεια ειναι παρα πολυ καλη!

ιδιως αν δηλωσεις βλαβη ο τεχνικος την αλλη μερα ειναι σπιτι σου!

συν το οτι σου αλλαζουν το μοντεμ αν χαλασει!

οχι σαν καποιες αλλες εταιρειες που ζητανε περι τα 80 ευρω να ερθει τεχνικος...αν δηλωσεις βλαβη και αποδειχτεί δικη σου υπαιτιότητα και οχι της εταιρειας..

 

ναι αλλά δεν είναι ο μοναδικός που γνωρίζω που την πάτησε απο υπάλληλο της cyta.

Κι άλλος ένας έχασε το νούμερό του, αλλά εκείνος τουλάχιστον έκανε καταγγελία.

 

Αυτός εδώ δεν θέλει να μπλεχτεί παραπάνω γιατί έχει ήδη κάτι (σοβαρά) θέματα υγείας. Η cyta είναι μηδαμινό θέμα για να αφιερώσει, στην παρούσα φάση, χρόνο.

 

Anyway, ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Συνήθως πόσο καιρό κάνει η HOL για νέο νούμερο και ειδικά στον Βόλο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Συμφωνα με το site της hol αύριο εκτιμάται ότι θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μου.

 

Λογικά θα πάρω mail και sms με κωδικούς πρόσβασης.

 

Πότε θα διακοπεί η σύνδεση που έχω τώρα με την forthnet? Τι πρέπει να περιμένω;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω HOL μέσω του ΔΙΟΔΟΣ. Εδώ και περίπου 1 μήνα δε μπορώ να μπω στο gmail (κολλάει προτού φορτώσει το inbox). Από ότι ενημερώθηκα γίνεται κάποιο filtering των πακέτων μέσω ΔΙΟΔΟΣ (δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει). Το περίεργο είναι ότι όταν δοκιμάζω με άλλο router τότε έχω κανονικά πρόσβαση στο gmail. Με αυτό που έχω τώρα (fritzbox wlan 7140) έχω πρόβλημα. Επίσης, με άλλο fritzbox (παλιότερο) πάλι έχω πρόβλημα. Έχει συναντήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Λογικά δε μπορεί να υπάρχει θέμα με όλα τα fritz και το gmail. Επίσης, εφόσον μπαίνω με άλλης μάρκας router, λογικά δεν ισχύει και το υποτιθέμενο filtering των πακέτων μέσω ΔΙΟΔΟΣ. Any ideas? thanx :)

ilias
Link to comment
Share on other sites

Το μόντεμ σου έχει θέμα,δεν υπάρχει filtering από την hol τουλάχιστον στο gmail...

 

Ερώτηση...θέλω να βάλω hol γιατί τώρα έχω tellas που έχει αποδειχτεί μεγάλος μπελλάς...στην περιοχή της κορίνθου τι λέει από ταχύτητες;Είμαι 2 χιλιόμετρα περίπου από το κέντρο το dslam..Σκέφτομαι να βάλω την προσφορά που έχει με τα 25 ευρώ που σου δίνει 6mbps,η γραμμή μου τα πιάνει οριακά με tellas τα 6,η hol θα μου τα δίνει τα 6 που σηκώνει η γραμμή μου ή θα μου δίνει τα 4 ας πούμε λόγο έλειψης bandwith;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια δηλαδή πια;Πιο χάλια κ από την μπελλάς;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια δηλαδή πια;Πιο χάλια κ από την μπελλάς;

 

Ανάλογα την περιοχή αλλάζει και η ποιότητα γραμμής, όπως και στην Tellas, τη Forthnet, τον Π-ΟΤΕ... Για να είμαι πιο σαφής εννοώ ότι: Όσο πιο μακριά από το DSLAM είναι το σπίτι του συνδρομητή, τόσο πιο αργή η σύνδεση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μόντεμ σου έχει θέμα,δεν υπάρχει filtering από την hol τουλάχιστον στο gmail...

 

Το περίεργο είναι ότι έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά fritz και παρατηρώ την ίδια συμπεριφορά! Δλδ. όλα τα fritz έχουν αυτό το θέμα? Με άλλο router δουλεύει κανονικά.. Τεσπα... thanx για την απάντηση.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη πως πάει η HOL? Έχει προβλήματα? Συγκεκριμένα μένω στην Τούμπα. Να κάνω την μετάβαση ή να επιλέξω άλλη εταιρία?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...