Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα απεκτησα σταθερο απο vodafone σε hol και μου συμβαινει το εξης :οταν με καλουν απο κινητο cosmote το τηλεφωνο μου δεν καλειτε! Τι μπορει να συμβαινει?

 

Κάποια από τις εμπλεκόμενες στην κλήση εταιρείες δεν έχει ενημερωθεί η ενημερώσει την ΕΒΔΑΦ

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΗΓΗ ΕΕΤΤ

19. Τι είναι η Εθνική Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη φορητότητα ;

 

Για να επιτευχθεί η φορητότητα ενός αριθμού συνδρομητή, ο πάροχος από τον οποίο μεταφέρεται ο αριθμός (πάροχος-δότης) και ο πάροχος προς τον οποίο μεταφέρεται ο αριθμός (πάροχος-δέκτης) ανταλλάσσουν πληροφορίες που αφορούν τη σχετική αίτηση του συνδρομητή. Επίσης, επειδή με την ολοκλήρωση της μεταφοράς ο αριθμός δεν περιλαμβάνει πληροφορίες σχετικά με τον νέο πάροχο, απαιτείται η παροχή πληροφοριών για τη σωστή δρομολόγηση των κλήσεων προς τον αριθμό. Οι ανωτέρω πληροφορίες παρέχονται από την Εθνική Βάση Δεδομένων Αναφοράς για τη Φορητότητα (ΕΒΔΑΦ) που λειτουργεί υπό την εποπτεία της ΕΕΤΤ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα τηλεφωνικά αίτηση για υποβάθμιση από HOL Double Play Unlimited σε HOL Double Play GR. Παρότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την διαδικασία, η μεταφορά στο νέο πακέτο (τόσο τιμολογιακά όσο και πρακτικά) έγινε σε 24 ώρες... ΧΡΕΩΘΗΚΑ με 10+ για αυτή τη μεταφορά. Θεωρώ εύλογο ένα ποσό για υποβάθμιση πακέτου και εφόσον υπάρχει η αρχική 12μηνη δέσμευση ΑΛΛΑ επειδή έχω εργαστεί σε CC με δυνατότητα τηλεπωλήσεων / ενεργοποίησης χρεώσιμων υπηρεσιών, θυμάμαι πολύ καλά ότι ΈΠΡΕΠΕ, λόγω πλαισίου ΕΕΤΤ, να τηρούνται ορισμένες προϋποθέσεις ασφαλείας (διασταύρωση στοιχείων κατόχου, κλήση από γραμμή που αφορα την υπηρεσία κ.α) και ΚΥΡΙΩΣ ρητή δήλωση των χρεώσεων, πάγιων και μηνιαίων που απορρέουν από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

Λοιπόν 1ον δεν έγινε καμμία διασταύρωση στοιχείων (απλά μου ζητήθηκε ο αριθμός και το όνομα κατόχου), έστω ότι από την αναγνώριση είδε ότι καλώ από το ίδιο τηλέφωνο

ΚΑΙ 2ον χρεώθηκα ~10,2ευρ. Επαναλαμβάνω ότι θεωρώ τη χρέωση θεμιττή εφόσον είμαι σε 12μηνη δεσμευση (βέβαια μετά το έψαξα και χρεώνουν και μετά το 12μηνο οι αθεόφοβοι για οποιαδήποτε (προς τα κάτω) αλλαγή πακέτου και εκ νέου 12μηνη δέσμευση, σε αναγκάζουν αν έχεις τα γκατς να κανεις διακοπή και εκ νέου ενεργοποίηση για να πάρεις και νέο εξοπλισμό και 3 μήνες δωρεάν) ΑΛΛΑ δεν μου γνωστοποιήθηκε καθόλου το κόστος της αλλαγής πακέτου, οπότε θεώρησα ότι είναι δωρεάν.

 

Άμα απευθυνθώ ΕΕΤΤ μπορώ να καταφέρω τπτ?

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει κανεις εμπειρια απο HOL στην Αμφιαλη να πει καμμια γνωμη? Θελω να φυγω απο Forthnet λογω του οτι εχω 425044349293403492 disconnect τη μερα τους τελευταιους 3 μηνες και οσες φορες να μιλησω ολο για βραχυκυκλωματα κλπ ακουω. Ελπιζω και η HOL να μην ειναι ετσι.. Το 2play Lite ειναι πολυ ενδιαφερον και κοβουμε κ καπως τα εξοδα
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βασικά θα πρεπει όλοι να ξέρουμε ότι οι εταιρίες στυλ hol δεν πρόκειται ποτέ να προσφέρουν αυτά που λένε.Εγώ είχα 24άρα σύνδεση ή μάλλον 24άρα και το πραγματικό που έβλεπα ήταν 8 με 9 συνδεδεμένο.Όλα αυτά γίνονται γιατί οι εταιρίες αυτές έχουν πολύ μικρό bandwidth σε σχέση με το κόσμο που έχουν.Πάντα άμα τους πάρεις τηλ σου λένε έχει προβλημα η γραμμή σας ή είστε μακριά από το DSLAM.Εγώ έφερα και τεχνικούς και ηλεκτρολόγους και όλα ήταν όπως έπρεπε.Μέχρι και πρίζες άλλαξα.Επίσης θα πρέπει όλοι να γνωρίζουμε πως το λεγόμενο SNR ρυθμίζεται από την κάθε εταιρία.Εγώ ποτέ δε το κατάλαβα αυτό και πραγματικά δε ξέρω τι πρέπει να γίνει για να αλλάξουν κάποια πράγματα σε θέματα τεχνολογίας στη χώρα μας μπας και προχωρήσουμε λίγο.Να αναφέρω πως στη πολωνία κάθε πολυκατοικία έχει DSL και διαμοιράζει σε όλα τα διαμερίσματα.Μπορεί με μικρή ταχύτητα αλλά πραγματικά μπράβο τους!!!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αποσταση απο DSLAM=>Μεγάλο attenuation=> Μικρός συγχρονισμός.

Το εμπόδιο είναι φυσικό, απο την φύση πως το λενε. Ο μικρός συγρονισμός οφείλεται στο attenuation. Πόσα db attenuation έχεις;

 

Το SNR είναι απο default στα 6 db.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω απόσταση 2 χιλιόμετρα και attenuation 28 αν θυμάμαι καλά.Η τιμή πάντως που βλέπεις στο router σου είναι φτιαχτή.Το φυσιολογικό θα ήταν να είναι από τη φύση του έτσι αλλά δεν είναι δυστυχώς.Ο κάθε πάροχος έχει τη δυνατότητα να το πειράξει.
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι όχι. Δεν είναι φτιαχτή η τιμή του attenuation που βλέπεις. Δεν το αλλάζει ο πάροχος το attenuation.

Δοκίμασε και με διαφορετικά routers και θα δεις πως παίρνεις την ίδια ή παραπλήσια τιμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε σημαινει ότι πειράζει ένα μόνο router,τις ρυθμίσεις τις κάνει στη γραμμή.Τελοσπάντων δε θα μείνω σ αυτό γιατί αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην πληρώνω σα μ@&*#%^ κάτι που δε παίρνω.
Link to comment
Share on other sites

To SNR μπορεί να το πειράξει ο πάροχος (και σε μερικές περιπτώσεις και ο πελάτης βλ. netone) για να βελτιώσει τη γραμμή όπως εκείνος πιστεύει.

Από κει και έπειτα δεν είναι εικονικό, ανταποκρινεται στη γραμμή σου.

 

Κανένας παροχέας δεν έταξε 24 αλλά όλοι μέχρι 24. Και δεν είναι παραπλανητικό αλλά θέμα απόστασης. Και δε λέει και τίποτε αν συνδεθείς στα 24 γιατί μπορεί να μην πάρεις 24 στο κατέβασμα.

Εγώ έχω ΟΤΕ 24άρα και συνδέομαι με 9 πάνω στην Λ. Κηφισίας.... Τι άλλο θες;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά συμφωνώ αλλά δε θέλω τρελά πράγματα.Δε μπορώ να συνδεθώ με ένα δωδεκάρι.Όλοι ξέρουμε ότι 24 δε πρόκειται να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

τωρα με τη προσφορα των 15 ευρω

 

Αν τυχει και μετακομισεις και πρεπει να παρεις τη γραμμη σου αλλου, συνεχιζει να ισχυει η προσφορα η οχι?

:X
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εκανα αιτηση on line με τους 3 μηνες δωρεαν εδω και μια εβδομαδα και μου εδωσαν ημερομηνια ενεργοποιησης 12/7.Εξοπλησμο δεν ελαβα ακομα.Αν θελησω να την ακυρωσω(τωρα),μπορω?Κι αν ναι,πως?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εκανα αιτηση on line με τους 3 μηνες δωρεαν εδω και μια εβδομαδα και μου εδωσαν ημερομηνια ενεργοποιησης 12/7.Εξοπλησμο δεν ελαβα ακομα.Αν θελησω να την ακυρωσω(τωρα),μπορω?Κι αν ναι,πως?

 

Παίρνεις απλά ένα τηλέφωνο στο 13844 και τους ζητάς να διακόψεις την αίτηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις απλά ένα τηλέφωνο στο 13844 και τους ζητάς να διακόψεις την αίτηση. ;)

 

Α,τοσο απλα...:)Ευχαριστω.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά το σταθερό για κλήσεις προς σταθερά με αποτέλεσμα οι λογαριασμοί να έρχονται 20-25 ευρώ παραπάνω. Στον τελευταίο λογαριασμό είδα μια προσφορά με τον τίτλο I @ GR που μου προσφέρει Internet έως 24Mbps και δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις με 34 ευρώ (αύξηση από 33,44 σε 34 λόγω ΦΠΑ). Πολύ καλό πακέτο. Ξέρετε πόσο περίπου θα μου έρχεται μάζι με φόρους, τέλη etc ;; :confused: :cool:

 

 

Τέλος, από την αρχή του έτους - περίπου - μου έρχεται λογαριασμός του ΟΤΕ με χρέωση 1 ευρώ κάθε δίμηνο. Δεν είναι για το ποσό, αλλά δεν έχω καταλάβει από που βγαίνει αυτή η χρέωση. :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι σαφής ως προς ποιο πακέτο έχεις τώρα και τι λέει ο ΟΤΕ στο λογαριασμό για το 1 ευρώ.

 

Όσο για το τελικό κόστος του προγράμματος, αφού λες μόνος σου ότι είναι με ΦΠΑ, ποιον άλλο φόρο λες;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι σαφής ως προς ποιο πακέτο έχεις τώρα και τι λέει ο ΟΤΕ στο λογαριασμό για το 1 ευρώ.

 

Όσο για το τελικό κόστος του προγράμματος, αφού λες μόνος σου ότι είναι με ΦΠΑ, ποιον άλλο φόρο λες;

 

α) Τώρα έχω Hol Double Play Lite.

 

β) Μου είπαν ότι λόγω αύξησης του ΦΠΑ από 33,44 η χρέωση αυξήθηκε σε 34 ευρώ. Δεν μου είπαν αν μέσα στην τιμή είναι ΦΠΑ ή και διάφορα άλλα

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εκανα αιτηση on line με τους 3 μηνες δωρεαν εδω και μια εβδομαδα και μου εδωσαν ημερομηνια ενεργοποιησης 12/7.Εξοπλησμο δεν ελαβα ακομα.Αν θελησω να την ακυρωσω(τωρα),μπορω?Κι αν ναι,πως?

 

Τους πηρα τηλ.για να την ακυρωσω,δεχτηκαν το αιτημα μου και μου ειπαν να περιμενω τηλ.απο το τμ.διακοπων,για να μ'ενημερωσουν ακριβως τι πρεπει να κανω(φαξ κλπ.)...Μπορω να κανω κατι αλλο μονος μου,για να μην περιμενω ποτε θα παρουν?

Edit:Τελικα,θα παω Hol!!

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος μου έβαλε hol double play στην περιοχή κουβαρά αττικής και παίρνει γραμμή από την περιοχή τις κερατέας που η μισή έχει και η άλλη μισή όχι χολ. Είναι κανένας από κερατέα αττικής που είναι στην χολ? Χωρίς πάγιο οτε να μου πει εάν είναι ευχαριστημένος;. Εγώ εχω χολ ίντερνετ μαζί με οτε και είμαι μια χαρά! Ταχύτητα 2. Στον θείο μου έχει τρομερό θόρυβο η γραμμή ενώ έχει βάλει φίλτρα πήρε την χολ ήρθε τεχνικός και είπε ότι φταίει η εγκατάσταση και να φωνάξουνε ηλεκτρολόγο. Μου φαίνεται λίγο κάπως.. . Για αυτό ρωτάω. Στον οτε που ήτανε δεν είχανε ίντερνετ και η γραμμή ήτανε πεντακάθαρη. Ο θείος μου πιστεύει ότι φύγει το δίκτυο τις χολ , εγώ πάλι όμως όχι. Εάν κάνει αλλαγή σε κονεξ μετά την λήξη του συμβολαίου θα υπάρχει πάλι πρόβλημα?. Επίσης παρατήρησα στην χολ όταν μπαίνω από τον θείο μου το μόντεμ αποσύνδεεται κάποιες φορές και ξανά συνδέται κάτι που το θεωρώ λογικό από το θόρυβο τις γραμμής. Τις προάλλες που με είχε πάρει από σταθερό δεν ακουγότανε θόρυβος μετά από 2 μέρες πάλι τα ίδια.. Τι μπορεί να φταει;. Κανονικά δεν πρέπει να ελενχθει και το μόντεμ;. Αφού αποσύνδεετάι;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια,θελω να ρωτησω το εξης:Εκανα αιτηση on line με τους 3 μηνες δωρεαν εδω και μια εβδομαδα και μου εδωσαν ημερομηνια ενεργοποιησης 12/7.Εξοπλησμο δεν ελαβα ακομα.Αν θελησω να την ακυρωσω(τωρα),μπορω?Κι αν ναι,πως?

 

Καλο το χρονικο διαστημα που δινουν για την ενεργοποιηση, αν και θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο. Στπ εξωτερικο γιατι περνει μονο μερικα 24ωρα ρε γμτ :(

 

Θελω να φυγω απο την καταραμενη forthnet και μαλλον θα παω στο double play lite η το GR τωρα με την online προσφορα και ηθελα να μαθω ποσες μερες θα παρει η διαδικασια. Αποτι λετε δν ειναι τοσο ασχημα. Αν κανω αιτηση σημερα, απο forthnet τι λογαριασμος θα ερθει? εχω Double play εκει και εχω πληρωσει εως 20/5

 

Petran μεχρι να σε ενεργοποιησουν στη ΗΟL δν εμεινες χωρις τηλ/νετ ετσι???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλο το χρονικο διαστημα που δινουν για την ενεργοποιηση, αν και θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο. Στπ εξωτερικο γιατι περνει μονο μερικα 24ωρα ρε γμτ :(

 

Θελω να φυγω απο την καταραμενη forthnet και μαλλον θα παω στο double play lite η το GR τωρα με την online προσφορα και ηθελα να μαθω ποσες μερες θα παρει η διαδικασια. Αποτι λετε δν ειναι τοσο ασχημα. Αν κανω αιτηση σημερα, απο forthnet τι λογαριασμος θα ερθει? εχω Double play εκει και εχω πληρωσει εως 20/5

 

Petran μεχρι να σε ενεργοποιησουν στη ΗΟL δν εμεινες χωρις τηλ/νετ ετσι???

 

Χωρις ιντερνετ οχι,αλλα χωρις τηλ.εμεινα 2 μερες,γιατι κατι δεν πηγε καλα κατα τη μεταφορα.Το δηλωσα βλαβη και αποκατασταθηκε.Οσον αφορα το χρονο ενεργοποιησης,ειναι περιπου 12-15 μερες...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις πληροφοριες! και κατι αλλο τελευταιο.. Η ΗΟL εχει 24/7 υποστηριξη?? (μακρια απο μας) Γιατι με τη forthnet εχω προβλημα στη γραμμη σημερα (για εκατομμυριοστη φορα) αλλα πρεπει να περιμενω Δευτερα για να το λυσω..

 

 

edit: "Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

 

- Τηλεφωνικά στο 13844 ή στο 80040013844, 24ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα"

 

μπροστα η HOL :):)

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι έχει πάθει τις τελευταίες μέρες η HOL στην περιοχή του Πειραιά. Κόβεται για πολλές ώρες και το τηλέφωνο και το internet, και αν τους πάρεις τηλέφωνο το μόνο που σου λένε είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και θ' αποκατασταθεί αλλά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια...

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως πιάνω γραμμή αμέσως!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εφυγα απο Wind-Tellas και πηγα στην Hol εδω και 2 μηνες...σημερα μου ηρθε κανονικα λογαριασμος Wind-Tellas!!!:wacko::mad: Και το ερωτημα μου ειναι η διακοπη δεν γινεται αυτοματα απο τι στιγμη που εφυγα η θα πρεπει να κανω εγω διακοπη;;:confused:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις πληροφοριες! και κατι αλλο τελευταιο.. Η ΗΟL εχει 24/7 υποστηριξη?? (μακρια απο μας) Γιατι με τη forthnet εχω προβλημα στη γραμμη σημερα (για εκατομμυριοστη φορα) αλλα πρεπει να περιμενω Δευτερα για να το λυσω..

 

 

edit: "Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

 

- Τηλεφωνικά στο 13844 ή στο 80040013844, 24ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα"

 

μπροστα η HOL :):)

Βεβαια,δεν τους βρισκεις παντα ευκολα!Εξαρταται απο τα κεφια τους(απασχολημενοι και καλα:p)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...