Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με lineage OS δεν θα έχεις θέμα η stock της samsung το βαραίνει πολύ το κινητό. Αν υπήρχε πρόβλημα θα στο είχε βγάλει μέχρι τώρα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Δηλαδη λες οτι εαν αυτο το προβλημα "υπαρχει" δεν ειναι σταδιακο αλλα μολις προκυψει η "κρισιμη" υπερθερμανση ξεκινανε τα συμπτωματα?

Αλλα αληθεια οι υπερθερμανσεις που λεω το φτασανε 80+ °C

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες οτι εαν αυτο το προβλημα "υπαρχει" δεν ειναι σταδιακο αλλα μολις προκυψει η "κρισιμη" υπερθερμανση ξεκινανε τα συμπτωματα?
Αν γίνει αποκόλληση της mmc θα το καταλάβεις θα αρχίσουν κολλήματα και στο τέλος θα σε πάει σε Download mode. Εφόσον είναι με custom Rom δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αποκόλληση της mmc θα το καταλάβεις θα αρχίσουν κολλήματα και στο τέλος θα σε πάει σε Download mode. Εφόσον είναι με custom Rom δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Φιλέ με φόβισε το 250€ που μου ειπες...

Δεν ξανά άκουσα πιο ψηλή τιμή επισκευης... Στο XDA διάβασα για 70$?!

 

Για τα 250 που άκουσες?

 

Παρεμπιπτόντως, για τις παρτίδες γνωρίζουμε απλά ότι μάλλον είναι μόνο για αυτές του 2014-πολύ αρχές του 2015?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εκτεταμένα threads στο XDA σχετικά με το θέμα.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτά :

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/general/emmc-bug-fix-tried-sm-n910g-sm-n910p-sm-t3468721

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/help/note-4-freezing-restarting-t3348821

 

Συνέβη στη συσκευή του κολλητού μου και είναι θέμα κακής συγκόλλησης του chip του χώρου αποθήκευσης πάνω στην μητρική.

Επειδή έκανα κι εγώ εκτεταμένη έρευνα μπας και σώσουμε το κινητό του , ,μπορώ να σου πώ οτι προκαλείται απο τις υψηλές θερμοκρασίες που παράγονται κατά την διάρκεια των ενημερώσεων λογισμικού και κατά την διάρκεια της ταχείας φόρτισης ή των συνδυασμό και των 2.

 

Σου προτείνω να αποφέυγεις γενικά την ταχεία φόρτιση , να μην κάνεις ενημερώσεις λογισμικού με συνδεδεμένο το κινητό στον φορτιστή και αν χρειαστεί να κάνεις ενημέρωση λογισμικού , φρόντισε να ψύξεις με κάποιον τρόπο την συσκευή ειδικά τώρα του καλοκαιρινούς μήνες.

 

Το ποσοστό των συσκευών που επηρεάστηκαν, είναι δύσκολο να το ορίσει κάποιος.Από οτι διάβασα όμως πιο πολύ επηρεάστηκαν οι πρώτες παρτίδες του Note 4 που κατασκευάστηκαν μέσα στο 2014.

 

Αν έχεις ήδη το πρόβλημα , μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή wake lock απο το Play store και να θέσεις την λειτουργία στην ρύθμιση

4 - partial wake lock

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.thedarken.wl

 

να ξέρεις όμως οτι ακόμη κι αυτή η λύση είναι προσωρινή καθώς κάποια στιγμή η μητρική πλακέτα θα παραδώσει πνεύμα και το κόστος επισκευής είναι γύρω στα 250 ευρώ. Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις και σε άλλα ανεξάρτητα καταστήματα ή να αγοράσεις μεταχειρισμένη μητρική απο εξωτερικό και να κάνεις την επισκευή μόνος σου , αν βέβαια μπορείς.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλε εσενα ηθελα να κανω ταγκ και εκανα τον αλλο φιλο καταλαθος

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ με φόβισε το 250€ που μου ειπες...

Δεν ξανά άκουσα πιο ψηλή τιμή επισκευης... Στο XDA διάβασα για 70$?!

 

Για τα 250 που άκουσες?

 

Παρεμπιπτόντως, για τις παρτίδες γνωρίζουμε απλά ότι μάλλον είναι μόνο για αυτές του 2014-πολύ αρχές του 2015?

 

Ο φιλος μου που σου ανεφερα και παραπανω , πηγε το κινητο στο επισημο σερβις και του ειπαν οτι το κοστος επισκευης ηταν 230 η μητρικη συν εργασια,Αν θυμαμαι καλα συνολο 280 ευρω,

Φυσικα το κοστος ειναι υπερβολικο και δεν αξιζει σε καμια περιπτωση η επισκευη!

Τα 70 που διαβασες ηταν στην Αμερικη σε μια ειδικη περιπτωση που ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης σταθηκε τυχερος και του χρεωσαν μονο την εργασια.

Οσον αφορα σε ποιες παρτιδες εντοπιστηκε περισσοτερο το προβλημα , δεν βαζω το χερι μου στη φωτια! Απλα αυτο διαβασα εγω και δεν σημαινει οτι ειναι κι 100% σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ με φόβισε το 250€ που μου ειπες...

Δεν ξανά άκουσα πιο ψηλή τιμή επισκευης... Στο XDA διάβασα για 70$?!

 

Για τα 250 που άκουσες?

 

Παρεμπιπτόντως, για τις παρτίδες γνωρίζουμε απλά ότι μάλλον είναι μόνο για αυτές του 2014-πολύ αρχές του 2015?

 

Αν πας σε επίσημο σέρβις της σαμσουνγκ ,δυστυχώς τόσο ζητάνε. 280€

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε επίσημο σέρβις της σαμσουνγκ ,δυστυχώς τόσο ζητάνε. 280€

 

Τι να πεις! Το κινητό καινούριο φτηνότερο θα είναι

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αρκετά αλλά τίποτα . Θέλω να βρω ένα αντικείμενο σαν ένα καρφακι που είναι πάνω στο mid cover και προφανώς είναι ο διακόπτηςono/off το συγκεκριμένο μοντέλο διαφέρει κατά πολύ στο εσωτερικό του απο τα γνωστά κομμάτια n9005 υ κυκλοφόρει εδω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου εχει πεσει κατω πανω απο 50 φορές, μεγάλο υψος (με θηκη και χωρις) εχει φυγει σε τοιχο, του έχω αλλάξει 3 μπαταρίες το έχω από το 2014 και ακόμα ΔΕΝ σκέφτομαι να πάω πουθενά, ειδικά με την 6.1.1 που διαχειρίζεται τέλεια τους πόρους.

 

εχω χρησιμοποιήσει το πενακι σε παρουσιάση και σε σημειώματα.

 

μια φορά που χρειάστηκα service με εξυπηρέτησε άψογα η εταιρία, πλήρωσα βέβαια αλλά όχι πολλά (ηταν και εκτός εγγυησης)

 

το εχω 3 χρόνια

παρτο άφοβα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

μου εχει πεσει κατω πανω απο 50 φορές, μεγάλο υψος (με θηκη και χωρις) εχει φυγει σε τοιχο, του έχω αλλάξει 3 μπαταρίες το έχω από το 2014 και ακόμα ΔΕΝ σκέφτομαι να πάω πουθενά, ειδικά με την 6.1.1 που διαχειρίζεται τέλεια τους πόρους.

 

εχω χρησιμοποιήσει το πενακι σε παρουσιάση και σε σημειώματα.

 

μια φορά που χρειάστηκα service με εξυπηρέτησε άψογα η εταιρία, πλήρωσα βέβαια αλλά όχι πολλά (ηταν και εκτός εγγυησης)

 

το εχω 3 χρόνια

παρτο άφοβα

One time note forever note. Σκυλιά ακόμα να βρω δυσαρεστημένο χρήστη 4 χρόνια που ψάχνω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κανένας καποιο καλό μαγαζάκι για να αγοράσω κάποια parts που θέλω? (Back Cover, Μπαταρία και Camera Cover) Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά !

 

λοιπόν ... πριν 2 μήνες παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα αλλά με ήπια χαρακτηριστικά !!! δεν έπαιζα πότε παιχνίδια στο κινητό ! αλλά καθόμουν αρκετη ώρα στο wifi ! λοιπόν !! τα συμπτώματα είναι τα γνωστά !!! ξαφνικά κλείνει κ πάει σε download mode! και βγάζει το μήνυμα "could not boot normal emmc not load error"

πρέπει δηλαδή να βγάλω την μπαταρία !!! περίμενα μήπως βγεί κάποια νέα αναβάθμιση της samsung σε περίπτωση που είναι κάποιο προβληματικό firmware ! εμένα είναι το 2014 κατασκευασμένο και Made in Vietnam !

 

το ότι έχουν πρόβλημα οι κολλήσεις δεν ειναι θέμα δικό μας όμως .πρέπει να το αναλάβει το κόστος η samsung γιατι δεν γινεται να δινεις 880+ ετυρω κ να σου τέτοια πράγματα!!! τελευταία μ ανέβαζε θερμοκρασία !! κ χρησιμοποιούσα κ κάποιες φορές κ ως gps μέσω google maps !!! οπότε το χτύπαγε λίγο ο ήλιος !! όσο το ψύχω παίζει σωστά !! κ όσο δεν μπαίνω σε ασύρματο !!! είναι εντάξει εκτός αν το πιάσει κ κλείσει μόνο του !! κάποιες φορές! όσες φορές μ έχει κλείσει είναι από το ασύρματο!

 

καταρχήν είναι γνωστό ότι .. πρέπει να το έχεις φορτισμένο για να κάνεις update ! όταν κάνεις αναβάθμιση δεν φορτίζει παράλληλα !!!

 

εγώ θα κινηθώ νομικά πάντως γιατί δεν είναι δικό σφάλμα είναι ελαττωματικό προϊόν !! κ πρέπει άσχετα αν πέρασε η εγγύηση να αντικατασταθεί !! γιατί δεν γίνεται ενα τηλέφωνο με 880 ευρώ τιμή να παθαίνει κάτι τέτοιο κ να αχρηστεύεται !!! έλεος όμως!!!

αν μπείτε στο Us.community θα δει 11 σελίδες με πόσα posts που λένε το ίδιο πρόβλημα!!! σε διάφορες χώρες! κ σε κινητά που αγοράστηκαν πρόσφατα γράφουν !! οπότε δεν είναι μόνο για το 2014! εκτός αν έτυχε στην παρτίδα !!!!

 

αυτό με την τιμή ισχύει ? πήγε κάποιος με τέτοιο πρόβλημα δηλαδή σε σέρβις εδώ στην ΕΛΛΑΔΑ κ του είπαν απο την samsung Ότι είναι κάτι τέτοιο ; ότι φταίνε οι κολλήσεις ; πως το είδαν δηλαδή !!! γιατί εμένα μ έκλεισαν ραντεβού μέσω του smart tutor ! για να δουν το πρόβλημα κ όταν τους είπα τι γίνεται !!! κ να κοιτάξουν στο us.community ! μου είπαν εμείς δεν ξέρουμε κάτι ως samsung !

 

δεν επιτρέπεται άλλα τηλέφωνα που είναι κινέζικα να μην παθαίνουν τίποτα και δίνεις 800 ευρώ κ να σου βγαίνει σκάρτο !!! μετά από 2 χρόνια έλεος όμως!!έλεος όμως !!! δηλαδή να πάρει κάποιος το Note 8 να δώσει 1000ευρω κ να του πουν ε έχει ελαττωματικές κολλήσεις!!! ε θα τον σκότωνα εγώ !!! έχω κάνει αίτηση βασικά σε δικηγορική εταιρία του εξωτερικού μ έχει αναλάβει το θέμα !!! αλλά θα πάω κ εδώ !!! γιατί δεν γίνεται !!! αυτό !! αν τελικά δεν υπάρξει κάποια λυση1!!!!!

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά ... όσοι έχουν πρόβλημα να πάρουν κ να κάνουν τα παράπονα τους συνέχεια να ενοχλούν και να καταγγέλλουν την Samsung γιατί κάνει πως δεν γνωρίζει για το θέμα αυτό !!! πρέπει να γίνει καταγγελία βασικά! γιατί δεν είναι μόνο Ελλάδα είναι παντού το θέμα αυτό κ όλα προέκυψαν τώρα ! την ίδια περίοδο ! αν δείτε κ στο us.community.samsung που είναι το επίσημο international forum της Samsung ! είναι εκεί μέσα 11 σελίδες γεμάτες με Posts!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που κινείσαι νομικά, το σεβασμό στον καταναλωτή τον θυμούνται μόνο όταν παίρνει φωτιά το κινητό στα χέρια του...

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει site στο εξωτερικό που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή από ένα δικηγορικό γραφείο που υποτίθεται ότι θα κάνει αγωγή για αυτο το λογο (μάζευε και ηλεκτρονικές υπογραφές). Έχουν πεθάνει 2 note 4 στα χέρια μου και δυστυχώς δε θα βγάλεις άκρη με τη Samsung. Το πρώτο C έκαψε πλακέτα φόρτισης οριακά στην εγγύηση αλλά το ειχα root και έγινε μεγάλος χαμός στο service και το προχώρησα με καταγγελίες σε 3 φορεις με 8σελιδη αναφορα και τελικά δεν έβγαλα άκρη. Λογικά αν έβαζα δικηγόρο αλλά δεν άξιζε τον κοπο. Ασε που τελικα επισκευαστηκε απο ατομο που γνωριζε.

Το δεύτερο F βάρεσε πλακέτα πριν λίγο καιρό κάνα 3μηνο εκτός εγγύησης. Και ήταν και root με στοκ rom. Ένα βράδυ στα καλά καθούμενα. Δυστυχώς απαράδεκτη η Samsung στο συγκεκριμένο θέμα και έχω αναφερθεί πολλάκις και σε αλλα post. Παρόλο που την συμπαθώ κι έχω αρκετές συσκευές της εδώ μας κρεμασε. Και το κακό είναι ότι και πες ότι κινούμαστε δικαστικά, εφόσον τα περισσότερα είναι εκτός της 2ετης εγγύησης εστω και οριακα δεν ξερω κατά πόσο μπορεί να δίκαιονομασταν.

 

Σε τετοια περίπτωση όφειλε όπως έχω ξαναπεί ο κατασκευαστής να βγαλει σχετικη οδηγία στην οποία θα επισκευάσει με αλλαγή πλακέτας τις προβληματικές συσκευές ακόμα και πέρας τις 2ετιας και για ένα επιπλέον διάστημα πχ 6-12 μηνών. Αυτό θα το έκανε άν σεβόταν τον καταναλωτή αλλά προφανώς η samsung όπως και οι περισσότεροι κατασκευαστές σε μια τέτοια περίπτωση κάνουν τον κινέζο...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ; υπάρχει περίπτωση με αυτο το smart tutor να κάνουν κάτι στο λογισμικό κ να κλειδώσει κ να μην ανοίγει το κινητό ; η samsung εννοώ ! μπορεί να κάνουν τέτοιες πουστιές για να μην παραδεχθούν προβλήματα! ?
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι software το πρόβλημα σε ένα n910f με reflow έφτιαχνε για λίγο καιρό και μετά ξανά τα ίδια κοινός το πρόβλημα είναι κακής ποιότητας ψύξη και σε συνδυασμό με τα τεράστια update με υψηλό usage της cpu να λιώσει το τηλέφωνο τις επαφές της emmc στο ali πουλάνε emmc αλλά δεν εχω εξοπλισμό να την αλλάξω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά ,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

θελω να αγοράσω μπαταρία για το Note 4 και προσπαθω να βρώ μπαταριά η οποία να είναι σε κουτί samsung ! ως προιόν samsung !

 

οι περισσότεροι έχουν bulk έκδοση ! στο ebay ομως βλέπω πουλάνε μπαταρίες σε ποσότητα 2000 κομμάτια .. που είναι σφραγισμένες και έχουν σφραγίδα samsung . Όπως πχ οταν ειχα αλλαξει γραφίδα ! η κανονική του είναι στο κουτί της ! ενω είχαν κ άλλες ΟΕΜ samsung !

 

πως μπορώ να βρώ τέτοια μπαταρία .. γιατί πήρα μια samsung bulk απο το mobile hellas και με βγήκε μάπα ... !! καταρχήν βρήκα απο φορουμ .. οτι η γνήσια μπαταριά στο serial number της πρέπει να περιέχει ένα πεζό γράμμα σίγουρα ! κ όχι όλα κεφαλαία δεν έχει να κανει με το που κατασκευάζεται οπου κ να κατασκευάζετε πρέπει να έχει μέσα !! ένα πεζό γράμμα !!!

 

έκανα ερώτηση στην smartec και μου είπαν ότι .. εμας μας τις στέλνει η samsung Και τις βγαζουμε απο τα κουτιά επειδή είναι πολλές κ τις βάζουμε σε σακουλάκια ! :) είναι απάντηση αυτή τώρα ? ! δηλαδή έχεις ενα σφραγισμένο προιόν κ το ανοίγεις ?! χωρίς κανένα διαπιστευτήριο οτι είναι samsung ! ?!

 

η μπαταριά που πήρα κ έλεγε samsung .. με κρατούσε με 2 φορτίσεις πρώτες 10 ώρες !!! οσο κ να το φόρτισα όσο κνα το άφησα το κινητό ! θυμάμαι πολύ καλά με την δική του μπαταρία όταν το είχα πάρει στην αρχή ( αργότερα λογικό είναι λογω φθοράς να πέφτει πιο γρήγορα) αλλά τουλάχιστον όταν το είχα στο φούλ με έδειχνε πανω απο 23 ώρες αυτονομία !!! εδω μου έλεγε 10 κ αυτο οσο παρέμενε δεν άλλαζε!

 

οπότε λογικά κάποιο ιέμα θα είχε... την μπαταρία αυτήν την ειδαν στην smartec και με ειπαν οτι δεν ειναι καλή δεν μου τεκμηριώσαν για πιο λογο ειπαν οτι ειναι λιγο φουσκωμένη ! εγω την έστειλα πίσω κ πηρα τα λεφτα της αξίας της !!! γιατι ειδα οτι το serial number δεν ειχε μέσα ενα μικρό γράμμα !!!

 

υπάρχει κάποιος εδώ που νά εχει αγοράσει δεύτερη μπαταρία samsung για note 4 περαν της "μαμας" μπαταρία ? !!! κ να μ πεί τι s/n έχει ? κ απο που την πήρε ? !!!! και να του δουλεύει σωστά αυτό είναι το ζητούμενο !

 

ευχαριστώ !

 

(σημειώνω δέ οτι το κινητό ειχε κάποιο θέμα στην πλακέτα και αντικαταστάθηκε με καινούργια ! και φυσικά ξανά φλασαρίστηκε οπότε δεν θεωρώ ότι φταίει το λογισμικό !!!

 

και κάτι τελευταίο .. μπορεί κάποιος να μ κάνει απο ένα note 4 ένα screen shot να δώ λίγο την ώρα στο status bar Πάνω !!! για να συγκρίνω λίγο την γραμματοσειρά ! ευχαριστώ και πάλι !

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Note 4 C έχω αλλάξει δυο μπαταρίες απο τότε που το απέκτησα. Τώρα του φόρεσα τη δεύτερη. Την μια την πήρα απ' το e-shop (δεν την έχει πια) και ήταν μαζί με την επιτραπέζια θήκη φόρτισης (Samsung Battery Charger & Battery Set) και την άλλη απο την Smartech. Είχα κάνει κι εγώ έρευνα αγοράς και τις δυο φορές για τον ίδιο λόγο. Ήθελα οπωσδήποτε γνήσια μπαταρία (και φορτιστές επίσης) . Και οι δυο ήταν γνήσιες (ναι έχουν και ένα πεζό γράμμα) .

 

Το Kit με τη θήκη φόρτισης που έχει και μπαταρία μαζί, υπάρχει ακόμη εδώ https://www.skroutz.gr/s/5822950/Samsung-Battery-Charger-Battery-Set-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-EB-KN910.html Αυτό που είχα πάρει εγώ ήταν σε κουτί-συσκευασίας της Samsung. Αυτό δεν ξέρω αν είναι έτσι, αλλά με ένα τηλεφωνάκι πριν θα μάθεις. Αν δεν θέλεις να δώσεις τέτοιο ποσό η δεν σου χρειάζεται ο φορτιστής θήκη, νομίζω η Smartech είναι μονόδρομος.

 

And one more thing....... Απενεργοποίησε την ταχεία φόρτιση. Θα ζήσει περισσότερο η μπαταρία σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα την μπαταρία απο το eshop κ ήταν sealed μέσα σε κουτί samsung ! έτσι έπρεπε να ειναι !! όλες ! οχι μεσα στα σακουλάκια !!! κ το eshop έχει και bulk αλλά και σε κουτί !! θέλω να ρωτήσω .. όταν φορτίσεις το κινητό σου στο menu battery που σου λέει το estimated time ... μπορείς να μ πεις σε μια πλήρη φόρτιση ποσο σου λέει ; εγω τώρα σαν πρώτη φορά που σε πλήρη φόρτιση μου έβγαλε 15 ώρες ! είναι λογικό ? θυμάμαι τότε οταν το πήρα πρώτη φορά μ εβγαζε με την υπάρχουν φόρτιση 25+ ώρες γιατί ;
Link to comment
Share on other sites

Μη δινεις καμμια σημασια στην "εκτιμηση διαρκειας". Να δωσεις μονο στα στατιστικα χρησης της μπαταριας.

Και οπως σου λεει κι ο παραπανω, αποφυγε οσο μπορεις την ταχεια φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μα η εκτίμηση της μπαταρίας στο menu Battery που σου γράφει τον χρόνο που απομένει ... ανάλογα φαίνεται και στα στατιστικά !! αυτός ο χρόνος μιας κ ειναι η πρώτη πλήρη φόρτιση .. λογικά θα αλλάξει με άλλες 2 φορτίσεις που θα καταγράψει για την μπαταρία περισσότερα στατιστικά ! εγώ σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με το λογισμικό ! ποια ποια είναι η τελευταία αναβάθμιση που έχετε εσείς ? σας έχει έρθει αναβάθμιση για το nougat ? !

εγώ έχω το 6.0.1 (Ν910FXXS1DQH3/N910FEUR1DPI1/N910FXXS1DQA1 )

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα χρησης εννοω, αφου εχεις "φαει" τη μπαταρια. Η εκτιμηση ειναι απλως .... εκτιμηση. Επειδη στην αρχη περασα κι εγω αυτο το αγχος, μην το σκεφτεσαι. Ασε να περασουν 5-6 πληρεις κυκλοι φορτισης και τοτε θα δεις την κατασταση της μπαταριας. Απολαυσε τη συσκευη και μη σε απασχολει η μπαταρια. Μια χαρα θα ειναι.

Νουγκατ το νοτε4 δεν θα παρει (επισημα). Μονο μηνιαια security updates της ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

ναι απλά έλεγα μήπως το πάρει το μοντέλο με τον Exynos ! πριν κανα 2 μήνες έλεγαν ότι θα το έπαιρνε πάντως, βλακεία μεγάλη βασικά γιατί έχει δυνατότητα να το πάρει !!! να το φοράνε τα xiaomi και να μην το δίνει για το Note 4 ! που στη ουσία είναι το μοναδικό μοντέλο που επέζησε! όλα τα επόμενα μετά το Note 5 είναι off market!

 

Εγώ έχω περάσει άγχος για να το επισκευάσω γιατί ... απο update της samsung επαθε ζημιά η emmc ! το έχω 2.5 χρόνια !! και ξαφνικά το επαθε αυτό ! γιαυτό κ τώρα με την μπαταρία λεω μηπως φταίει κάτι στο λογισμικό!! σιγουρα θα περιμένω να δώ!!!!! τεσπά ! για να δούμε !

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα πεθαναν μεχρι τωρα (και ενα απο τα 2 δικα μου) ηξερα οτι ηταν F, δεν ειχα ακουσει μεχρι τωρα για πεθαμενο C. Γι αυτο αλλωστε και για αντικατστατη του πεθαμενου μου νοτε4F, εψαξα αρκετα για να βρω νοτε4C σε αριστη καταταση. Ησουν παντως τυχερος που εγινε στην εγγυηση. Εμενα πεθανε 2 μηνες εκτος εγγυησης.

Οσο για την Ν, καλα να 'ναι το xda. Αν και οπως ειναι τωρα δεν υστερει σε ΤΙΠΟΤΑ (εκτος της καμερας και της διπλης sim για οσους τη χρειαζονται) απο το νοτε8. Παρολο που υπαρχουν αρκετες πολυ καλες custom MM, δεν εχω φλασαρει καμμια γιατι με τη στοκ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μονο που με εκνευριζει ειναι οτι οι τελευταιες samsung apps (music, gallery, file explorer) ειναι γραμμενες για Ν και πανω.

Γενικοτερα, μην κολλας σε νουμερα μονο, κοιτα πως δουλευει η συσκευη σου κυριως. Το νοτε2 μου που εχω με καστομ ελληνικη 4.4.4 κυριολεκτικα πεταει και το δουλευω καθημερινα ως δευτερο. Το μονο μου παραπονο ειναι οτι η ατιμη η σαμσουνγκ εχει βγαλει τον εξαιρετικο samsung internet explorer για λολιποπ και πανω, κι ετσι δεν μπορω να τον εχω και στο νοτε2.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...