Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα kernel? Έχει δει διαφορά σε θερμοκρασίες και αυτονομία?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4 μέρες με το κινητό τώρα

-Η κάμερα για εμένα είναι αρκετά καλή, νομίζω άδικα έχει φάει τόσο hate. Απλά έχει το τρέλα σπαστικό ότι για κάποιο λόγο δεν σου βγάζει το κλικ που νομίζεις ότι έχεις βγάλει. Είναι ελάχιστα πιο μετά με αποτέλεσμα να έχω πχ φωτό που μπαίνοντας στα γρήγορα φαινόταν τέλεια, και μετά από μισό δευτερόλεπτο που τελείωσε η επεξεργασία, είχε χαλάσει γιατί είχε προλάβει να μπει ένας περαστικός στη φωτό

-Δεν καταλαβαίνω ποιος θεωρεί την εμπειρία χρήσης smooth. Γρήγορο ναι, smooth οχι. Το scrolling είναι σε τεράστιο ποσοστό τραγικό. Απαράδεκτο για ναυαρχίδα

-Μεγάλο θέμα με ειδοποιήσεις, σε σημείο πολλές φορές να ανοίγω το κινητό και να σκάνε μαζεμένες. Απαράδεκτο.

-Η μπαταρία είναι στην καλύτερη μέτρια. Κινητό που δεν μπορείς να εμπιστευτείς ότι θα σου βγάλει μια δύσκολη μέρα. Δίνω κάποιες μέρες ακόμα να δω αν θα βελτιωθεί, αλλά μέχρι τώρα είναι τρελό downgrade από xperia 5 ii που είχα

 

Τα 3 τελευταία είναι τεράστια deal breakers για εμένα και δεν τα σώζει τίποτα από τα υπόλοιπα εξαιρετικά στοιχεία της συσκευής (οθόνη, φόρτιση, δόνηση, ηχεία, σήμα). Πραγματικά κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την Wind SIM μου σε άλλο κινητό με 5G και έβαλα μια Cosmote SIM στο δικό μου, 5G έπαιζε κανονικά απο Cosmote. Μόλις έβαλα την Wind SIM μου πίσω στο κινητό βλέπω έχει ενεργοποιηθεί το VOLTE ενώ πριν δεν έπαιζε... 5G βέβαια δεν βλέπω ακόμα.

Δεν ξέρω αν ειναι και θέμα κάλυψης εδώ που βρίσκομαι... θα το κάνω μόνιτορ σήμερα που θα πάω και σε άλλες περιοχές μήπως έχει ενεργοποιηθεί αλλιώς θα κάνω μια επίσκεψη σε κατάστημα Wind (που βαριέμαι να πάω τόσο καιρό) μήπως θέλει άλλη SIM. Πάντως το 5G φαίνεται να παίζει κανονικά σε συσκευή απο banggood.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς αλλά δεν προλάβαινα αυτές τις μέρες να πάω στο κατάστημα.. και ξαφνικά από σήμερα το απόγευμα και μετά λέει ότι πιάνει 5G το κινητό με Wind... 1 μήνα αφου το έχω αγοράσει, χωρις να κάνω τίποτα. Βέβαια οι ταχύτητες δεν ξέρω αν ειναι ΟΚ.

Edit: Ίσως να έχει φτιάξει απο την Τετάρτη και να μην μπορούσα να το παρατηρήσω γιατί συνήθως έχω ανοιχτο το WiFi όπου πάω... σήμερα που γύρισα την μισή Αθήνα μάλλον το πήρα χαμπάρι 😛

Screenshot_20210905-014318.jpg

Screenshot_20210905-014501.jpg

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 9 Pro
  • 3 weeks later...

Μηπως εχετε παρατηρησει προβλημα με το bluetooth; Εμενα αποσυνδεεται απο την μοναδα του αυτοκινητου με αποτελεσμα να μου γυρναει την κληση πισω στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, manosmar said:

Μηπως εχετε παρατηρησει προβλημα με το bluetooth; Εμενα αποσυνδεεται απο την μοναδα του αυτοκινητου με αποτελεσμα να μου γυρναει την κληση πισω στο τηλεφωνο.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά δεν έχω bluetooth στο αμάξι, με το ρολόι το έχω συνδέσει και δουλεύει ΟΚ αλλά το χρησιμοποιώ μια φορά την μέρα. Εν το μεταξύ έχει βγει update και δεν το έχει δώσει ακόμα... να το κάνω απο Oxygen Updater, αξίζει?

Εσείς που το έχετε απο Ελλάδα / Ευρώπη το πήρατε το update?

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ το update το πήρα και δοκίμασα και το XPAN mode, καλό φαίνεται και δημιουργεί φωτογραφίες μεγάλης ανάλυσης, αλλά πρέπει να βρω κάτι κατάλληλο για να βγάλω να δω πόσο καλύτερο είναι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν το βαζεται ανοιχτη ακροαση παρατηρειτε σαν να ακουγεται χαμηλα?και στο viber το κανει...ενω οταν την βγαζω την ανοιχτη ακροαση μου ακουγεται κανονικα!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε να το χτυπησω το 9 pro 12 ram 256GB αξιζει και πιο χρωμα γιατι ψηνομαι και για το νεο pixel 6 που θα βγει σε λιγο καιρο αν και οι δυνατοτητες τους ειναι παραπλησιες αν εξαιρεσεις τις καμερες.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, chris1974 said:

Παιδια τι λετε να το χτυπησω το 9 pro 12 ram 256GB αξιζει και πιο χρωμα γιατι ψηνομαι και για το νεο pixel 6 που θα βγει σε λιγο καιρο αν και οι δυνατοτητες τους ειναι παραπλησιες αν εξαιρεσεις τις καμερες.

Στα 750 ευρώ που το δίνει το banggood , θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή. 
Ποιος ξέρει, μπορεί να φτιάξουν και το software και να βελτιωθούν οι κάμερες στο μέλλον…

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποια πρόταση για screen protector; Έγδαρα την εργοστασιακή ζελατίνα χωρίς να ξέρω πως και θέλω να την αλλάξω. Τι προτείνετε; Ιδανικά θα ήθελα πάλι ζελατίνα, αλλά βολεύομαι και με τζαμακι

Sent from my LE2123 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Με τη μπαταρία εγώ πάντως νομίζω πως έχω μεγάλο θέμα, έρχομαι και από το lg v30 που ήταν απίστευτο σε όλα και στη μπαταρία, κοιμόμουν με όλα ανοιχτά και το πρωί έπεφτε 5%, με αυτό τώρα στη μια ώρα πέφτει 5% χωρίς να κάνω τίποτα, με κλειστή οθόνη και με το gps κλειστό!!! Εννοείται έβαλα βελτιστοποίηση μπαταρίας σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές, μείωσα στα 60 αναλύσεις, AOD κλειστό κτλ. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; (δοκίμασα και τα app για monitoring μπαταρίας, αλλά δε φαίνεται να είναι θέμα εφαρμογής, λες και μόνο που έχει το λειτουργικό, αυτό τραβάει συνεχώς από τη μπαταρία). 

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Μα το ήξερες ότι η μπαταρία του ήταν χάλια αν σε ενδιέφερε η μπαταρία κακώς το πήρες, από την άλλη δίνεις τόσα λεφτά για να τα έχεις όλα κλειστά και να μην μπορείς να χαρείς την συσκευή; Ούτε αυτό το βλέπω σωστό. Δυστυχώς ο 888 είναι από τους χειρότερους επεξεργαστές που έβγαλε η Qualcomm, υπομονή μήπως σε κάποιο update βελτιωθεί η αυτονομία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είχα ακούσει για χάλια μπαταρία, αλλά όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο με οθόνη ανοιχτή κτλ!!!  Tο να κάθεται απλά, με σβηστή οθόνη και να χάνει σε ένα βράδυ 20% δεν το περίμενα με τίποτα...

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, peter77377 said:

Φυσικά και είχα ακούσει για χάλια μπαταρία, αλλά όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, με οθόνη ανοιχτή κτλ, το να κάθεται απλά με σβηστή οθόνη και να χάνει σε ένα βράδυ 20% δεν το περίμενα με τίποτα...

Όσο κακή και να είναι η μπαταρία, αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό και μου κάνει περισσότερο για software πρόβλημα, όπως είπε και ο φίλος, ίσως με κάποιο μελλοντικό update βελτιωθεί η κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Όσο κακή και να είναι η μπαταρία, αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό και μου κάνει περισσότερο για software πρόβλημα, όπως είπε και ο φίλος, ίσως με κάποιο μελλοντικό update βελτιωθεί η κατάσταση.

Μακάρι, πίστευα ότι έχει να κάνει με κάποια από τις εφαρμογές που κατέβασα, αλλά στις μετρήσεις δε φαίνεται κάποια να τραβάει παραπάνω από το κανονικό μπαταρία. Φαίνεται σαν εσωτερικό πρόβλημα-θέμα του λειτουργικού. Σε σας τους υπόλοιπους είναι αντίστοιχη η συμπεριφορά στο τηλεφωνo όταν δε χρησιμοποιείται ;(πχ το βράδυ στον ύπνο  )

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί έκανα (πείραξα πολλά πράγματα ), εδώ και 3 μέρες η μπαταρία είναι μια χαρά. Το φόρτισα στις 10.00 χθες, τώρα είναι το απόγευμα της επόμενης μέρας, 1.45 οθόνη ανοιχτή, με GPS Wi-Fi και όλα ανοιχτά χωρίς aod,  είμαι στο 41%!!!!!! Προφανώς είναι λίγες οι ώρες της ανοιχτής οθόνης αλλά πριν με κλειστή έχανε πάνω από 8% την ώρα. Και κλειστά όλα. Για να δούμε... 

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή γενικά μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει φθάσει σε κορυφαίο επίπεδο και πλέον θυμίζει πραγματική ναυαρχίδα. Πραγματικά υπέροχο τηλέφωνο σε όλα!

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά και κορυφαίο δεν το λες, το smooth έχει πάει περίπατο ( έπρεπε να επιλέξουν λόγω υπερθέρμανσης), μια μέτρια συσκευή ήταν από τότε που βγήκε, με update θαύματα δεν θα γίνουν.
Λογισμικό είναι ανεκτό χωρίς πολλά προβλήματα, είναι λίγο δύστροπο στα notification.
Camera καλή θέλει πολλά ψωμιά για να φτάσει κορυφή, αν τραβήξεις βίντεο με διάρκεια θα ζεσταθεί πολύ.
Οθόνη πολύ καλή αλλά πλέον το lag στο scroll ενοχλεί.
Ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση ναυαρχίδας.
BT Amazfit GTR, freebuds 3 και σε android car με πολύ συχνή χρήση δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.
Μπαταρία είναι μέτρια, τα έχω όλα full, όλα on, auto brightness, κάνω βαριά χρήση, όχι games, μέρα δεν βγάζω αλλά παλεύεται.
Wifi, hotspot, 5g, volte, ομιλία ... Τα πάει σε όλα πολύ καλά.

Δακτυλικό αποτύπωμα πολύ καλό, αναγνώριση προσώπου μέτριο.

Κρατάει ακόμα τιμή, στα 720 που βρίσκεις τώρα το 12/256 είναι καλή επιλογή, στα 1000+ όποιος το πήρε το λες και ληστεία 🙂

 

Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες ξέρει κανείς αν το κινητό έχει λειτουργίες για flip case; Δεν έχω βρει κάτι
Για παράδειγμα να κάνει screen lock όταν κλείνει το flip

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω συγνώμη για το διπλό post...

Εδώ είναι η λύση για όσους παραπονιούνται ότι η συσκευή δεν είναι smooth
https://youtu.be/bqkqTBMCMGw

Η OnePlus δυστυχώς επέλεξε ορισμένες εφαρμογές να μην τρέχουν στα 120hz ακόμα και αν το έχετε επιλέξει, όπως το google photos, youtube, maps, ακόμα και η ίδια της η εφαρμογή για την κάμερα... όλες αυτές πέφτουν στα 60hz.

Αυτό θα το καταλάβετε αν πάτε στο developer options και κάνετε enable το show refresh rate. Θα παρατηρήσετε επίσης ότι εκτός από τις παραπάνω εφαρμογές, το refresh rate πέφτει στα 60hz ακόμα και όταν χρησιμοποιείτε το πληκτρολόγιο σε διάφορες εφαρμογές.

Επίσης ο συνδυασμός του LTPO display μαζί με την "δυνατότητα" να πέφτει το refresh rate στο 1hz σε στατική εικόνα νομίζω ότι έκανε το scrolling απαίσιο... μερικές φορές ακόμα και στο app drawer.

Εμένα μου δούλεψε και έχει κάνει παντού force τα 120hz. Μόλις κάνετε αυτό που λέει στο βίντεο θα δείτε οτι στα settings > display > advanced > refresh rate λέει 60hz. Μην δώσετε σημασία και μην επιλέξετε τίποτα εκεί. Αν πάτε πάλι developer options > show refresh rate θα είναι καρφωμένο στα 120hz όποια εφαρμογή και να ανοίξετε, ότι και να κάνετε.

Αφού η μπαταρία είναι έτσι κ αλλιώς χάλια, τουλάχιστον η εμπειρία χρήσης να είναι σύμφωνα με τα specs. Το κινητό έγινε βούτυρο!

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα. Αγορά σήμερα από Amazon στα 799 το 12/256 λόγω Black Friday (682 χωρίς ΦΠΑ και με μεταφορικά). Παραλαβή αναμένεται στις 29/11 και εντυπώσεις τότε.

Κάποια πρόταση για θήκη υπάρχει? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, είπα να το δοκιμάσω και εγώ και περιμένω να έρθει, αλλά επειδή δε θέλω να χάσω λίστα κλήσεων, wifi κτλ, απo s21 ultra, υπάρχει τρόπος να πέσουν στο κινητό αυτό ή δε γίνεται τέτοια μεταφορά ρυθμισεων ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, είπα να το δοκιμάσω και εγώ και περιμένω να έρθει, αλλά επειδή δε θέλω να χάσω λίστα κλήσεων, wifi κτλ, απo s21 ultra, υπάρχει τρόπος να πέσουν στο κινητό αυτό ή δε γίνεται τέτοια μεταφορά ρυθμισεων ?
Αν έχεις ενεργό το google backup θα σου τα μεταφέρει όλα

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alanthast0s said:

Αν έχεις ενεργό το google backup θα σου τα μεταφέρει όλα

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Αχα, θα το ενεργοποίησω. Μπορείς να διαλέξεις τι θα έρθει ? Πχ όχι επαφές, αλλά ναι σε wifi?  

Επίσης, γενικά έρχονται σωστά ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...