Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύουν τα παραπάνω που σου έγραψαν. Απλά να ξέρεις πως μόνο η πρώτη sim θα συνδέεται σε 5g.
αααα δεν ειναι και στις 2 καρτες 5g ?

η vodafone το υποστηριζει και αν ναι πως το ενεργοποιηω ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που οφειλετε ?

δε ξερω καν πως να το τσεκαρω

θα φτιαχτει με καποια αναβαθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση:Το poco f3 σε σχέση με το mate 20 pro έχει καλύτερη κάμερα? Υπάρχει κάποιος που να είχε κ τις 2 συσκευές κ να έχει κάνει σύγκριση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Link to comment
Share on other sites

Παράξενη ερώτηση. Το always on display κάποιες φορές είναι πιο σκούρο και άλλες πιο φωτεινό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Η αυτόματη φωτεινότητα είναι απενεργοποιημένη αλλά νομίζω πςσ κάτι παίζει με την επιλογή Ρυθμίσεις-->Προβολή-->Επίπεδο Φωτεινότητας-->Λειτουργια Ηλιακού φωτός. Ξέρει κανείς αλήθεια τι έιναι αυτό;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμένα μου ανάβει η οθόνη όταν έχω ειδοποίηση μια φορά... Εννοώ τον φωτισμό στις άκρες της οθόνης. Και καλά τύπου λεντ. Κανονικά δεν πρεπει να αναβοσβήνει συνέχεια μέχρι να δω την ειδοποίηση;;
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργια ηλιακου φωτος ειναι οταν εχεις απενεργοποιημενη την αυτόματη φωτεινοτητα κ βγεις σε εντονο φως η φωτεινοτητα θα παει τερμα για να μπορεσεις να δεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδια εμένα μου ανάβει η οθόνη όταν έχω ειδοποίηση μια φορά... Εννοώ τον φωτισμό στις άκρες της οθόνης. Και καλά τύπου λεντ. Κανονικά δεν πρεπει να αναβοσβήνει συνέχεια μέχρι να δω την ειδοποίηση;;

 

Αν γινοταν αυτο που λες θα ησουν μονιμα με εναν φορτιστή στο χερι... Γιαυτο αν θες εχεις την aod να σου δειχνει τις ειδοποιησεις

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργια ηλιακου φωτος ειναι οταν εχεις απενεργοποιημενη την αυτόματη φωτεινοτητα κ βγεις σε εντονο φως η φωτεινοτητα θα παει τερμα για να μπορεσεις να δεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν γινοταν αυτο που λες θα ησουν μονιμα με εναν φορτιστή στο χερι... Γιαυτο αν θες εχεις την aod να σου δειχνει τις ειδοποιησεις

Οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα....Το κινητό ήρθε με προστασία οθόνης...είναι καλή αυτή ή να τη βγάλω και να βάλω ένα temperant glass?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα....Το κινητό ήρθε με προστασία οθόνης...είναι καλή αυτή ή να τη βγάλω και να βάλω ένα temperant glass?Ευχαριστώ

 

Σίγουρα ένα glass είναι ανθεκτικοτερο. Αλλά είναι δύσκολο να βρεις κάποιο που να ταιριάζει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ύστερα από πειραματισμό παρατήρησα ότι στο κινητό είναι λάθος το gamma στα 60 και 120hz με αποτέλεσμα η τελευταία σκάλα της γκρι απόχρωσης να είναι crushed και να φαίνεται μαύρο, με τον τρόπο αυτό επιδεινώνεται και το φαινόμενο του green tint. Δοκιμάστε το εξής με τη ρύθμιση στα 120hz: σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα (όπου είναι εμφανές το green tint) και ενώ βρίσκεστε στην οθόνη του dialer ή στο incognito παράθυρο του chrome, κάντε το gesture από κάτω προς τη μέση για να εμφανιστούν οι ανοιχτές εφαρμογές, αλλά πριν ολοκληρώσετε την κίνηση με το δάχτυλο πάνω στην οθόνη ξανακατεβάστε την εφαρμογή και κάντε την πάλι fullscreen. Με τον τρόπο αυτό θα κλειδώσει στα 90hz και θα δείτε την διαφορά. Αν θέλετε να κλειδώσετε όλο το τηλέφωνο στα 90hz μπορείτε με το πρόγραμμα SetEdit πηγαίνοντας στην ρύθμιση "user_refresh_rate" -> Edit value -> 90
Link to comment
Share on other sites

Παράξενη ερώτηση. Το always on display κάποιες φορές είναι πιο σκούρο και άλλες πιο φωτεινό. Είναι φυσιολογικό αυτό; Η αυτόματη φωτεινότητα είναι απενεργοποιημένη αλλά νομίζω πςσ κάτι παίζει με την επιλογή Ρυθμίσεις-->Προβολή-->Επίπεδο Φωτεινότητας-->Λειτουργια Ηλιακού φωτός. Ξέρει κανείς αλήθεια τι έιναι αυτό;

 

Και εγώ το έχω αυτό το θέμα και είναι πολύ εκνευριστικό. Οπότε θυμάται dimmαρει και μάλιστα πολλές φορές όταν είμαι έξω με αποτέλεσμα το AoD να είναι τελείως άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το double tap to wake είναι hit & miss και δυστυχώς τις περισσότερες φορές είναι miss. Θέλει δηλαδή να το κάνεις δεύτερη φορά για να πιάσει και να ανάψει η οθόνη. Σαν να έχει κοιμηθεί και να μην κάνει όλη την ώρα δειγματοληψία. Όταν είναι αναμμένο βέβαια με double tap πάντα σβήνει κανονικά η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι το double tap to wake είναι hit & miss και δυστυχώς τις περισσότερες φορές είναι miss. Θέλει δηλαδή να το κάνεις δεύτερη φορά για να πιάσει και να ανάψει η οθόνη. Σαν να έχει κοιμηθεί και να μην κάνει όλη την ώρα δειγματοληψία. Όταν είναι αναμμένο βέβαια με double tap πάντα σβήνει κανονικά η οθόνη.

 

Ισχύει.....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3+ χρόνια παρέα με το mi note 3, ψώνισα κι εγώ το poco F3. Το έχω περίπου δυο εβδομάδες, οπότε έχω ξεκλειδώσει και φόρεσα την "Ελληνική" xtrv developer rom. Δεν το έχω ρουτάρει για να αποφύγω προβλήματα με κάποιες πολύ δύστροπες εφαρμογές ασφαλείας, αλλά η διαχείριση και το debloating είναι πανεύκολα μέσω adb ή της δωρεάν εφαρμογής για pc ADB AppControl - εννοείται ότι πράτουμε με προσοχή για να μην βρεθούμε με "τούβλο" στα χέρια μας και πάμε για εγκατάσταση fastboot φτου κι απ' την αρχή. Διαφημίσεις έκοψα με το blokada v4, μια και υπάρχουν κάποιες επιφυλάξεις για την v.5.

 

Στην παρούσα μορφή η συσκευή αναγνωρίζεται ως redmi K40, παρότι μπουτάρει με το λογότυπο της poco. Κατά τα λοιπά, παρότι "παντόφλα" όπως όλα τα κινητά τα τελευταία χρόνια, με βόλεψε στο χέρι, αφού ναι μεν είναι πιο μακρύ και βαρύ από το προηγούμενο, αλλά έχει το ίδιο φάρδος και πάχος. Ιδιαίτερα προβλήματα δεν είδα, green tint όχι, οθόνη που ανάβει στην τσέπη ή όταν μιλάς όχι. Το aod ντιμάρει στο άσχετο κάποιες στιγμές, και όταν καθαρίζω εφαρμογές μου κλείνει και τις κλειδωμένες - μεταξύ αυτών και το blokada, αλλά ανάβει πάλι μόνο του τραβώντας κάτω το συρτάρι. Μπαταρία: το accubattery μου λέει 8 ώρες sot, αλλά δεν το πιστεύω (ακόμα), πάντως βγάζω άνετα την ημέρα κι έχω ακόμα πάνω από 20-30% ανάλογα με την χρήση - αν παίξω κανά παιχνιδάκι ή με πάει καμιά διαδρομή το gps.

 

Ταχύτητα την ξέρετε, σφεντόνα πάει, την οθόνη την βρίσκω καλή και της πέρασα ένα ματ τζαμάκι που κόβει τελείως τις αντανακλάσεις. Έβαλα και μια θήκη ίδια με μια που είχα στο Jason, με sandstone επιφάνεια που έχει ωραία αίσθηση και είναι πιο λεπτή από την δική του (αλλά δεν προστατεύει την θύρα usb).

 

Τράβηξα (επιτέλους) και μερικές φωτογραφίες, αλλά... ατύχησα αφού ο φακός είχε πολλές δαχτυλιές και βγήκαν κάπως... φιλτραρισμένες :lol: - είναι ένα θέμα αυτό με τα τεράστια, προεξέχοντα τζαμάκια που βάζουν όλοι μπροστά από τους αστείους σε μέγεθος φακούς/αισθητήρες για να δείξουν πόσο "pro" είναι οι φωτογραφικές τους :p:wacko: Επόμενο στάδιο πέρασα και μια gcam, έτσι να μου βρίσκεται, αλλά ευτυχώς έχω... μερικές κανονικές μηχανές για να τραβάω. Το κινητό μόνο για φωτοσημειώσεις, social και περιπτώσεις ανάγκης.

 

Γενικά θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος, παρότι όπως προανέφερα υπάρχουν κάποια μικρά θεματάκια, αλλά όποιος μπλέξει με xiaomi/poco αυτά θα πρέπει να τα θεωρεί αναμενόμενα, ως γνωστόν το κοτόπουλο και το xiaomi θέλουν χέρι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3+ χρόνια παρέα με το mi note 3, ψώνισα κι εγώ το poco F3. Το έχω περίπου δυο εβδομάδες, οπότε έχω ξεκλειδώσει και φόρεσα την "Ελληνική" xtrv developer rom. Δεν το έχω ρουτάρει για να αποφύγω προβλήματα με κάποιες πολύ δύστροπες εφαρμογές ασφαλείας, αλλά η διαχείριση και το debloating είναι πανεύκολα μέσω adb ή της δωρεάν εφαρμογής για pc ADB AppControl - εννοείται ότι πράτουμε με προσοχή για να μην βρεθούμε με "τούβλο" στα χέρια μας και πάμε για εγκατάσταση fastboot φτου κι απ' την αρχή. Διαφημίσεις έκοψα με το blokada v4, μια και υπάρχουν κάποιες επιφυλάξεις για την v.5.

 

Στην παρούσα μορφή η συσκευή αναγνωρίζεται ως redmi K40, παρότι μπουτάρει με το λογότυπο της poco. Κατά τα λοιπά, παρότι "παντόφλα" όπως όλα τα κινητά τα τελευταία χρόνια, με βόλεψε στο χέρι, αφού ναι μεν είναι πιο μακρύ και βαρύ από το προηγούμενο, αλλά έχει το ίδιο φάρδος και πάχος. Ιδιαίτερα προβλήματα δεν είδα, green tint όχι, οθόνη που ανάβει στην τσέπη ή όταν μιλάς όχι. Το aod ντιμάρει στο άσχετο κάποιες στιγμές, και όταν καθαρίζω εφαρμογές μου κλείνει και τις κλειδωμένες - μεταξύ αυτών και το blokada, αλλά ανάβει πάλι μόνο του τραβώντας κάτω το συρτάρι. Μπαταρία: το accubattery μου λέει 8 ώρες sot, αλλά δεν το πιστεύω (ακόμα), πάντως βγάζω άνετα την ημέρα κι έχω ακόμα πάνω από 20-30% ανάλογα με την χρήση - αν παίξω κανά παιχνιδάκι ή με πάει καμιά διαδρομή το gps.

 

Ταχύτητα την ξέρετε, σφεντόνα πάει, την οθόνη την βρίσκω καλή και της πέρασα ένα ματ τζαμάκι που κόβει τελείως τις αντανακλάσεις. Έβαλα και μια θήκη ίδια με μια που είχα στο Jason, με sandstone επιφάνεια που έχει ωραία αίσθηση και είναι πιο λεπτή από την δική του (αλλά δεν προστατεύει την θύρα usb).

 

Τράβηξα (επιτέλους) και μερικές φωτογραφίες, αλλά... ατύχησα αφού ο φακός είχε πολλές δαχτυλιές και βγήκαν κάπως... φιλτραρισμένες :lol: - είναι ένα θέμα αυτό με τα τεράστια, προεξέχοντα τζαμάκια που βάζουν όλοι μπροστά από τους αστείους σε μέγεθος φακούς/αισθητήρες για να δείξουν πόσο "pro" είναι οι φωτογραφικές τους :p:wacko: Επόμενο στάδιο πέρασα και μια gcam, έτσι να μου βρίσκεται, αλλά ευτυχώς έχω... μερικές κανονικές μηχανές για να τραβάω. Το κινητό μόνο για φωτοσημειώσεις, social και περιπτώσεις ανάγκης.

 

Γενικά θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος, παρότι όπως προανέφερα υπάρχουν κάποια μικρά θεματάκια, αλλά όποιος μπλέξει με xiaomi/poco αυτά θα πρέπει να τα θεωρεί αναμενόμενα, ως γνωστόν το κοτόπουλο και το xiaomi θέλουν χέρι... :lol:

 

Με γειά φίλε μου, αν μπορείς βγάλε φωτογραφία την οθόνη του κινητού για green tint (διάβασε πιο πίσω τον τρόπο) για να δούμε. Είμαι περίεργος να δω πως είναι μια οθόνη Poco F3 χωρίς uniformity issues και green tint. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο τευλευταιο update μου βγαζει συνεχως πανω στην status bar ενα τετραγωνακι, ξερετε πως μπορω να το απενεργοποιησω?

Το εμφανιζει για κανα δυο δευτερα και εξαφανιζεται απο μονο του, λογικα πρεπει να κανει καποιο scan απλα με το προηγουμενο update δεν το εμφανιζε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Νέος κάτοχος λευκού 8/256 από Amazon Prime Day.

 

Η συσκευή είναι εκπληκτική για αυτά που προσφέρει.

Δεν έχω κάνει καν root ακόμα.

 

Τα μόνα μειονεκτήματα της για μένα είναι η έλλειψη υποδοχής ακουστικών, που γνώριζα εκ των προτέρων, η όχι και τόσο premium αίσθηση στο χέρι, χωρίς να είναι deal breaker, και, τέλος, οι μετριότατες κάμερες.

Α, και η μπαταρία απλώς οκ. Μία μέρα άνετα.

 

Tint δεν έχω παρατηρήσει, αλλά το dimming, ναι, γίνεται αισθητό.

Δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Βέβαια, ως μέτρο σύγκρισης έχω ένα παλιό ΟP 6, που έδωσα, και την κύρια συσκευή μου, το εκπληκτικής ποιότητας και φινέτσας γυάλινο navy blue κουκλί, Xperia 5 II.

Παρόλο που είναι σοκοφρετα κι ενδείκνυται για γυναικεία χέρια.

 

Ωστόσο, επειδή οσονούπω θα μπει σε αγγελία, θα ήθελα προτάσεις για apps ή οτιδήποτε άλλο για το νέο μου daily driver, Poco F3.

Αρχίζοντας από τη βελτίωση της κάμερας, και ποια έκδοση gcam είναι η καλύτερη.

Ο celsoazevedo και οι άλλοι developers έχουν ένα σωρό εκδόσεις.

Πολύ μπέρδεμα.

Ψάχνω μία stable να μην αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι, με xml settings ή μη.

 

Εν τω μεταξύ, τώρα έχω lawnchair και μου αρέσει.

 

Αυτά...

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Ιδού, με iso 1600 και 1/25sec.

 

δε βοηθάει η φωτογραφία αυτή, βασικά κάντε check με tab του chrome σε incognito mode. Επίσης το shutter στο 1/25 είναι πολύ μικρό, βάλε τουλάχιστον 1/6 με το ίδιο iso. +120hz ενεργοποιημένα.

 

p.s. όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει και με την παρακάτω φωτογραφία.

Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Νέος κάτοχος λευκού 8/256 από Amazon Prime Day.

 

Η συσκευή είναι εκπληκτική για αυτά που προσφέρει.

Δεν έχω κάνει καν root ακόμα.

 

Τα μόνα μειονεκτήματα της για μένα είναι η έλλειψη υποδοχής ακουστικών, που γνώριζα εκ των προτέρων, η όχι και τόσο premium αίσθηση στο χέρι, χωρίς να είναι deal breaker, και, τέλος, οι μετριότατες κάμερες.

Α, και η μπαταρία απλώς οκ. Μία μέρα άνετα.

 

Tint δεν έχω παρατηρήσει, αλλά το dimming, ναι, γίνεται αισθητό.

Δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Βέβαια, ως μέτρο σύγκρισης έχω ένα παλιό ΟP 6, που έδωσα, και την κύρια συσκευή μου, το εκπληκτικής ποιότητας και φινέτσας γυάλινο navy blue κουκλί, Xperia 5 II.

Παρόλο που είναι σοκοφρετα κι ενδείκνυται για γυναικεία χέρια.

 

Ωστόσο, επειδή οσονούπω θα μπει σε αγγελία, θα ήθελα προτάσεις για apps ή οτιδήποτε άλλο για το νέο μου daily driver, Poco F3.

Αρχίζοντας από τη βελτίωση της κάμερας, και ποια έκδοση gcam είναι η καλύτερη.

Ο celsoazevedo και οι άλλοι developers έχουν ένα σωρό εκδόσεις.

Πολύ μπέρδεμα.

Ψάχνω μία stable να μην αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι, με xml settings ή μη.

 

Εν τω μεταξύ, τώρα έχω lawnchair και μου αρέσει.

 

Αυτά...

τι ειναι το dimming ?ανεβασε λινκ απο gcam
Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1497/

 

Dimming είναι αυτή η αίσθηση ότι η οθόνη ίσως χαμηλώνει τον φωτισμό ή σκοτεινιάζει.

Δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται, αλλά η αίσθηση υπάρχει.

Ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα καλύτερα, που επιμένω ότι δεν είναι τόσο διακριτό.

Απλώς το ανθρώπινο μάτι είναι πολύ ευαίσθητο σε μικροαλλαγές, για αυτό νιώθεις ότι συμβαίνει.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...