Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λύνεται δηλαδή το θέμα μετά από επαναφορά?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λύνεται δηλαδή το θέμα μετά από επαναφορά?

 

Δυστυχώς εν μέρει μόνο. Αν το σηκώσεις και δεν το βγάλεις από το αυτί, μια χαρά. Αν το απομακρύνεις για να δεις κάτι και μετά το ξαναβάλεις στο αυτί, εκεί αρχίζει και μπερδεύεται. Έτσι νομίζω. Αλλά θέλω να το δοκιμάσω αρκετά σε διάφορα σενάρια. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ακόμα δεν έχει λυθεί απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Δεύτερη μέρα στα χέρια μου και μπήκα για να γράψω πόσο απογοητευμένος είμαι από τη συσκευή. Μέχρις ότου διάβασα το πρώτο από τα δύο μεγάλα μου προβλήματα: proximity sensor!!!!! Τώρα κατάλαβα ότι έχετε όλοι θέμα. Η δική μου έκδοση είναι 12.0.5 ακόμη. Θα περιμένω λίγο ακόμη για να δω τι θα αλλάξει με την 12.5, αλλά νομίζω ότι θα το στείλω πίσω σύντομα.

 

Proximity sensor issues

1) Σήμερα το πρωί συνάδελφος μού είπε ότι την κάλεσα και άφησα και τρία λεπτά μνμ στον τηλεφωνητή της. Ούτε ξέρω πώς.

2) Χθες μιλούσα στο τηλ και κατάλαβα με την άκρη του ματιού μου ότι η οθόνη είχε φως. Είδα ότι είχε μπει για τα καλά μέσα στο μενού και ήμουν στο σημείο όπου με το μάγουλο μπορεί να έστελνα dm σε φίλο στο instagram*!

 

Fingerprint issue

3) Είτε επειδή έτσι έμαθα, είτε επειδή έτσι πρέπει, όταν πιάνω το κινητό πάντοτε το χέρι πάει στο κουμπί on/off. Εκεί όμως πλέον βρίσκεται το fingerprint. Συνεπώς κλείνω την οθόνη, πάω να βάλω το κινητό στην τσέπη και σχεδόν πάντα το ξεκλειδώνω. Επίσης, μιλάω σε κλήση και όταν το δάχτυλο περάσει από το fp, ξεκλειδώνει. Σημειώνω ότι έχω περάσει τις πέντε επιλογές για δάχτυλα, οπότε καταλαβαίνετε ότι μπορεί να συμβεί και με τους δύο αντίχειρες.

 

OS issue

4) Ανοίγοντας εφαρμογές από το Notif bar, τουλάχιστον 3 φορές έβγαλε μαύρη οθόνη. Το έκανε επίσης σε μια κλήση με true caller. Πάτησα, κάλεσα κατά λάθος, μαύρισε η οθόνη αλλά άκουγα από πίσω την κλήση. Με πολύ κόπο και πολλά πατήματα του ον/οφ κουμπιού, άνοιξε και μπόρεσα να τερματίσω την κλήση.

 

Minor issues

5) Τετράγωνα εικονίδια, ringtones που δεν λένε μία, σετάρισμα ringtone που με αναγκάζει να σκρολάρω πάνω/κάτω κλπ. Όλα αυτά βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι θέματα MIUI, αλλά ως πρωτάρης στο εν λόγω λειτουργικό νιώθω εντελώς έξω από τα νερά μου. Α, ρε pure vanilla που σας χρειάζεται...

 

*Off topic πρόβλημα: εδώ και καιρό, από το One+ 6T που είχα, το instagram φερνει ειδοποιήσεις για νέες ιστορίες όποτε του γουστάρει ή και καθόλου. Βλέπω stories λογαριασμών κι έπειτα από 3 ώρες ξερω γω μπορεί να έρθει ειδοποίηση. Το πρωί δε, όταν κάνω σύνδεση στο ίντερνετ, αν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις ή dms, δεν έρχονται. Τις βλέπω όταν μπω στην εφαρμογή. Έχετε ακούσει/διαβάσει κάτι σχετικό; Λέω τώρα...

 

Ακόμη αντιμετωπίζω όλα τα παραπάνω, καθώς δεν έχω πάρει την 12.5. Θα περιμένω όσο έχω δικαίωμα από το Αμαζον μέχρι να το επιστρέψω, αλλά 95% θα το επιστρέψω. Σε όλα τα παραπάνω προστέθηκε το γεγονός ότι με το VPN Forticlient που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά, το μόνο site στο οποίο δεν μπορώ να μπω είναι το δικό μας :D Μιλάω για το cms, όχι το front end. Φυσικά, δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς αυτό. Πιθανολογώ ότι κάπου υπάρχει λύση, την οποία δεν έψαξα επειδή είναι deal breaker για εμένα όλο αυτό.

 

Κρίμα, το κινητό είναι φυσέκι, αλλά προχθές "χάζευα" chrome ενώ μιλούσα στο τηλ και χθες παραλίγο να γράψω δημόσιο ποστ στο LinkedIn (ακαταλαβίστικο φυσικλα). Ας μην πω για τα Mute τα οποία έχω πατήσει κατά λάθος με το μάγουλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη αντιμετωπίζω όλα τα παραπάνω, καθώς δεν έχω πάρει την 12.5. Θα περιμένω όσο έχω δικαίωμα από το Αμαζον μέχρι να το επιστρέψω, αλλά 95% θα το επιστρέψω. Σε όλα τα παραπάνω προστέθηκε το γεγονός ότι με το VPN Forticlient που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά, το μόνο site στο οποίο δεν μπορώ να μπω είναι το δικό μας :D Μιλάω για το cms, όχι το front end. Φυσικά, δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς αυτό. Πιθανολογώ ότι κάπου υπάρχει λύση, την οποία δεν έψαξα επειδή είναι deal breaker για εμένα όλο αυτό.

 

Κρίμα, το κινητό είναι φυσέκι, αλλά προχθές "χάζευα" chrome ενώ μιλούσα στο τηλ και χθες παραλίγο να γράψω δημόσιο ποστ στο LinkedIn (ακαταλαβίστικο φυσικλα). Ας μην πω για τα Mute τα οποία έχω πατήσει κατά λάθος με το μάγουλο.

Το ξεκλείδωμα μεδαχτυλικο αποτύπωμα μπορείς να το ενεργοποιήσεις και με το πάτημα εκτός από το άγγιγμα.

Για τα υπόλοιπα, το πιο σπαστικό για εμένα είναι το θέμα με τον proximity

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το παραγγείλω από Κωτσόβολος.

Πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας, είχα σε Samsung note 4, όταν μιλούσα, το αυτί ενεργοποιούσε το μενού, και άλλαζε μόνο του, , είναι γνωστή κατάσταση σε μένα,, και μάλλον πρόβλημα software.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/vg4p0r28

 

Είναι από xiaomi mi 10t.

Έλεγχος του αισθητήρα.

Μπες στις ρυθμίσεις του κινητού, βρες την έκδοση kernel, πάτησε μερικές φορές, και θα δείξει το cit mode,

και έλεγξε αν δουλεύει ο αισθητήρας.

Τότε θα είναι πρόβλημα software.

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή που το έχει ο Κωτσόβολος και πιο φθηνά αγοράζεις την έκδοση 8/256 από Σκρουτζ, θεωρώ ότι δεν αξίζει η αγορά του σε αυτά τα λεφτά με τίποτα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το παραγγείλω από Κωτσόβολος.

Πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας, είχα σε Samsung note 4, όταν μιλούσα, το αυτί ενεργοποιούσε το μενού, και άλλαζε μόνο του, , είναι γνωστή κατάσταση σε μένα,, και μάλλον πρόβλημα software.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/vg4p0r28

 

Είναι από xiaomi mi 10t.

Έλεγχος του αισθητήρα.

Μπες στις ρυθμίσεις του κινητού, βρες την έκδοση kernel, πάτησε μερικές φορές, και θα δείξει το cit mode,

και έλεγξε αν δουλεύει ο αισθητήρας.

Τότε θα είναι πρόβλημα software.

Σε ποιο σημείο βρίσκεται ο distance sensor της συσκευής για να κάνουμε το τεστ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο βρίσκεται ο distance sensor της συσκευής για να κάνουμε το τεστ?

 

Τέρμα πάνω από την selfie καμερα είναι συνήθως. Στο Proximity Sensor test λογικά πατάς

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα πάνω από την selfie καμερα είναι συνήθως. Στο Proximity Sensor test λογικά πατάς

Πάτησε στο proximity sensor,,

εμένα στο mi 10t, δείχνει ένδειξη 5.0

Βάλε την παλάμη στο πάνω μέρος του κινητού,,

Πρέπει να δείξει 0.0

Αν ναι, τότε δεν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας, αλλά οφείλει ται στο software.

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε στο proximity sensor,,

εμένα στο mi 10t, δείχνει ένδειξη 5.0

Βάλε την παλάμη στο πάνω μέρος του κινητού,,

Πρέπει να δείξει 0.0

Αν ναι, τότε δεν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας, αλλά οφείλει ται στο software.

 

Το δοκίμασα πριν, δεν καταγράφει σωστά (δεν μηδενίζει) σε κάθε κίνηση της παλάμης σε εκείνο το σημείο του κινητού. Άλλες φορές πάει 0.0 άλλες φορές μένει 5.0 :worry:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι, σε άλλο κινητό,,

δεν δούλευε με πολλές επαναλαμβανόμενες κινήσεις.

Αν βάλεις την παλάμη, μια δυο φορές, δεν μηδενίζει;

Δεν ξέρω κάτι άλλο.!

Κοιτα στο Google/ cit mode xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι, σε άλλο κινητό,,

δεν δούλευε με πολλές επαναλαμβανόμενες κινήσεις.

Αν βάλεις την παλάμη, μια δυο φορές, δεν μηδενίζει;

Δεν ξέρω κάτι άλλο.!

Κοιτα στο Google/ cit mode xiaomi.

 

Το δοκίμασα με κάποια δευτερόλεπτα διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι σε όλους έτσι, πάντως εμένα από τις 10 προσπάθειες τις 2 μόνο έγινε 0.0

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε παιδιά να βάλετε την παλάμη πίσω από το κινητό στην πλάτη δηλαδή την ώρα που κάνετε κλήση να δείτε ότι θα σβήσει η οθόνη λες και ο αισθητήρας είναι στην πλάτη... θα μας κούφανει εντελώς το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με κάποια δευτερόλεπτα διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι σε όλους έτσι, πάντως εμένα από τις 10 προσπάθειες τις 2 μόνο έγινε 0.0

 

Σε μένα 13/15 μηδενισε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλείδωμα μεδαχτυλικο αποτύπωμα μπορείς να το ενεργοποιήσεις και με το πάτημα εκτός από το άγγιγμα.

Για τα υπόλοιπα, το πιο σπαστικό για εμένα είναι το θέμα με τον proximity

 

Ναι, γνωρίζω ότι μπορώ να απενεργοποιήσω το fingerprint, αλλά αποτελεί μία εξαιρετικά χρήσιμη και σημαντική λειτουργία. Το proximity είναι προφανώς το πιο σημαντικό. Για εμένα, λόγω δουλειάς φυσικά, είναι και το vpn.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το κινητό λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι είναι το απόλυτο vfm. Δεν έχω πάρει την 12.5 ακόμη αλλά battery drain δεν έχω παρατηρήσει, ούτε θέμα με τον proximity. Αυτό που είδα σήμερα έχει να κάνει με το αργό βίντεο. Υπάρχει ένα έντονο και ενοχλητικό τρέμουλο την ώρα της καταγραφής και αυτό αποτυπώνεται και μετά, στην αναπαραγωγή του. Το έχετε παρατηρήσει;
Link to comment
Share on other sites

Τους χαιρετισμούς μου και από μένα σε όλους

Κάτοχος εδώ 5 μέρες πλέον της συσκευής. Προς το παρών ικανοποιημένος από όλα, ο χρόνος θα δείξει. Ένα θέμα που δεν μου άρεσε είναι πως δεν βρήκα ή δεν υπάρχει led ειδοποιήσεων. Αν κάποιος τo έχει βρει ας κάνει ένα post.

 

Νομίζω πως είναι αχρείαστο εφόσον το κινητό έχει always on display.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι αχρείαστο εφόσον το κινητό έχει always on display.

 

Να ρωτήσω κάτι και εγώ για το always on display. Οτι Και να επιλέξω από τους τρόπους που έχει στο μενού για το τι θα κάνει η οθόνη όταν έρχονται ειδοποιήσεις δεν δουλεύει. Πάντα φωτίζεται η οθόνη την στιγμή της ειδοποίησης. Ούτε παλμός ούτε τίποτα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ για το always on display. Οτι Και να επιλέξω από τους τρόπους που έχει στο μενού για το τι θα κάνει η οθόνη όταν έρχονται ειδοποιήσεις δεν δουλεύει. Πάντα φωτίζεται η οθόνη την στιγμή της ειδοποίησης. Ούτε παλμός ούτε τίποτα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση κάπου αλλού;

 

Εγώ έχοντας το AoD ενεργοποιημένο και επιλεγμένο notification effect το rythm λειτουργεί κανονικότατα. Τσεκαρε αν έχεις απλά το light up screen επιλεγμένο από Settings-->Always on Display and lock screen-->Notification effect

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας το AoD ενεργοποιημένο και επιλεγμένο notification effect το rythm λειτουργεί κανονικότατα. Τσεκαρε αν έχεις απλά το light up screen επιλεγμένο από Settings-->Always on Display and lock screen-->Notification effect

 

Όχι. Εχω επιλέξει τον παλμό. Τώρα μόλις είδα ότι λειτούργησε για μια ειδοποίηση αλλά στην αμέσως επόμενη ενεργοποιηθηκε η οθόνη.

EDIT: Εντάξει έφταιγε μια επιλογή στο viber που είχα ενεργοποιήσει να φωτίζεται η οθόνη σε κάθε ειδοποίηση. Όλα καλά.

Κάτι ακόμη. Υπάρχει τρόπος να βλέπω την προεπισκοπιση του μυνηματος στην ΑΟD; Βλέπω μόνο το εικονίδιο της εφαρμογής.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εχω επιλέξει τον παλμό. Τώρα μόλις είδα ότι λειτούργησε για μια ειδοποίηση αλλά στην αμέσως επόμενη ενεργοποιηθηκε η οθόνη.

EDIT: Εντάξει έφταιγε μια επιλογή στο viber που είχα ενεργοποιήσει να φωτίζεται η οθόνη σε κάθε ειδοποίηση. Όλα καλά.

Κάτι ακόμη. Υπάρχει τρόπος να βλέπω την προεπισκοπιση του μυνηματος στην ΑΟD; Βλέπω μόνο το εικονίδιο της εφαρμογής.

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, Ειδοποιήσεις & κέντρο ελέγχου, Οθόνη κλειδώματος, Διαμόρφωση, και τίκαρε εμφάνιση ειδοποίησης και περιεχομένου:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, Ειδοποιήσεις & κέντρο ελέγχου, Οθόνη κλειδώματος, Διαμόρφωση, και τίκαρε εμφάνιση ειδοποίησης και περιεχομένου:)

 

Δεν νομίζω να εννοεί τις ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος. Εννοεί τις ειδοποιήσεις στην AOD (Always-On Display). Νομίζω δε γίνεται να εμφανίζονται αναλυτικά οι ειδοποιήσεις εκεί, μόνο εικονίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εννοεί τις ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος. Εννοεί τις ειδοποιήσεις στην AOD (Always-On Display). Νομίζω δε γίνεται να εμφανίζονται αναλυτικά οι ειδοποιήσεις εκεί, μόνο εικονίδια.

Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Στην aod δεν εμφανίζεται αναλυτικά το περιεχόμενο της ειδοποίησης!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εχω επιλέξει τον παλμό. Τώρα μόλις είδα ότι λειτούργησε για μια ειδοποίηση αλλά στην αμέσως επόμενη ενεργοποιηθηκε η οθόνη.

EDIT: Εντάξει έφταιγε μια επιλογή στο viber που είχα ενεργοποιήσει να φωτίζεται η οθόνη σε κάθε ειδοποίηση. Όλα καλά.

Κάτι ακόμη. Υπάρχει τρόπος να βλέπω την προεπισκοπιση του μυνηματος στην ΑΟD; Βλέπω μόνο το εικονίδιο της εφαρμογής.

 

Δεν υπάρχει τρόπος αλλά και να υπήρχε δεν είναι καλή ιδέα.

Σκέψου να έχεις 7-8 ειδοποιήσεις που δεν τις είδες για 3-4 ώρες, θα είναι πολύ ενεργοβορο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...