Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

β. Ενώ όλες οι συσκευές (κινητά, τηλεόραση, tablet) συνδέονται ασύρματα με το modemακι που μου έδωσαν από τον ΟΤΕ, το laptop μου δυστυχώς δεν συνδέεται με τίποτα ασύρματα, παρά μόνο ενσύρματα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Το αυτονόητο αλλά ας το ρωτήσω: έχει ασύρματη κάρτα δικτύου το laptop; Επίσης, μήπως έχεις επιλέξει το κανάλι 12 ή 13;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

το sagemcom το μαυρο που είχα πριν από το ζτε τώρα μπορώ να πω ότι η εμβέλεια του wifi ήτανε χειρότερη από το ζτε τώρα . Θα έλεγα να του κάνεις αναβάθμιση μπας και στρώσει. Διότι εμένα έστρωσε με την αναβάθμιση.

 

Την τελευταία έκδοση έχω. Εδώ και μήνες δεν έχει βγει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτονόητο αλλά ας το ρωτήσω: έχει ασύρματη κάρτα δικτύου το laptop; Επίσης, μήπως έχεις επιλέξει το κανάλι 12 ή 13;

 

Η λύση στο πρόβλημα τελικά είναι απλή: Αλλαγή στο SSID και είμαστε οκ. Παρόλαυτα άλλαξα και το κανάλι, το πήγα στο 13. Όλα τα laptop (τα τελευταία τουλάχιστο) έχουν κάρτα wifi θεωρώ...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ ακομη μια φορά για το προβλημα της διαρκούς μειωσης της ταχυτητας στην συνδεση εδω και 6 μηνες.

Μου ειπαν οτι ειμαι 1100 μετρα απο τον κομβο με με μέγιστη ταχυτητα περιοχης 11mbps κλειδώνω στα 10.3 αρα να ειμαι ευχαριστημενος. Και για τις μειώσεις της ταχύτητας ειναι λογο παλαιότητας του δικτύου, αν αποφασισει ο οτε να το αναβαθμισει τοτε θα γινει κατι.

 

Στην περιοχή μονο η cyta φέρνει dsl 24 με αποσταση 4000 μετρα περιπου.

Καμιά συμβουλή?

 

Βρίσκομαι στην αρκριτικη και δυσβατη Λάρισα, 3000 μετρα απο το κεντρο...

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Τι συμβουλη θελεις; Εαν εισαι στα 1100μετρα οπως λες επρεπε να κλειδωνεις πολυ παραπανω. Ποσο Attenuation εχεις;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ ακομη μια φορά για το προβλημα της διαρκούς μειωσης της ταχυτητας στην συνδεση εδω και 6 μηνες.

Μου ειπαν οτι ειμαι 1100 μετρα απο τον κομβο με με μέγιστη ταχυτητα περιοχης 11mbps κλειδώνω στα 10.3 αρα να ειμαι ευχαριστημενος. Και για τις μειώσεις της ταχύτητας ειναι λογο παλαιότητας του δικτύου, αν αποφασισει ο οτε να το αναβαθμισει τοτε θα γινει κατι.

 

Στην περιοχή μονο η cyta φέρνει dsl 24 με αποσταση 4000 μετρα περιπου.

Καμιά συμβουλή?

 

Βρίσκομαι στην αρκριτικη και δυσβατη Λάρισα, 3000 μετρα απο το κεντρο...

 

Εχω μια απορία εισαι 1100 μετρα, 4000 μετρα ή 3000 μετρα απο το κέντρο, τροχόσπιτο εχεις :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία εισαι 1100 μετρα, 4000 μετρα ή 3000 μετρα απο το κέντρο, τροχόσπιτο εχεις :p

 

Σωστη η απορία.

1100 απο τον του ΟΤΕ.

4000 απο την Cyta

3000 απο την κεντρική πλατεία

 

Attenuation 26.6 down, 13.3 up

 

Ρώτησα αν παω σε cyta, θα ειναι πολυ χειρότερα? Τις ιδιες γραμμές χρησιμοποιεί?

Edited by javaj
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το attenuation σου εισαι περιπου στα 1900 μετρα. Μια χαρα ειναι η γραμμη σου για αυτη την αποσταση.

 

Εαν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι η cyta εχει άλλο κεντρο απο τον ΟΤΕ (και ειναι πιο μακρυα απο του ΟΤΕ) τοτε θα εισαι χειροτερα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανανεώσει το συμβολαιο με τον ΟΤΕ περίπου από τον Οκτώβρη και για το πρώτο εξάμηνο έχω χαμηλότερη τιμή. Χωρίς να αλλάξω πρόγραμμα, μπορώ να ξαναζητήσω ανανέωση(τώρα πχ. που τελειώνει το εξάμηνο) για άλλο έναν χρόνο και να ξαναλαμβάνω για άλλους 6 μήνες την χαμηλή τιμή;

Γενικώς από ποιο μήνα και μετά μπορώ να ανανεώσω ξανά το συμβόλαιο για 1 έτος(στο ίδιο πρόγραμμα πάντα) και να λάβω την έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η απορία.

1100 απο τον του ΟΤΕ.

4000 απο την Cyta

3000 απο την κεντρική πλατεία

 

Attenuation 26.6 down, 13.3 up

 

Ρώτησα αν παω σε cyta, θα ειναι πολυ χειρότερα? Τις ιδιες γραμμές χρησιμοποιεί?

 

 

Φιλε μου εχεις λαθος εκτίμηση της αποστασης σε σχεση με την παροχη του internet, ειτε παρεις ιντερνετ απο το οτε, ειτε απο την συτα, ειτε απο οποια νομιζεις, η αποσταση ειναι μια το τηλεφωνικο κεντρο του οτε, ο οτε ειναι αυτος που παρέχει σε ολους το δικτυο, τωρα αν θα εχεις χειρότερη ή καλυτερη ταχύτητα απο την συτα αυτο δεν το ξερει κανενας, να ξερεις μονο οτι η συτα δινει voip τηλεφωνια, με λιγα λογια δεν εχεις ιντερνετ, δεν εχεις δεη, ε δεν εχεις και τηλέφωνο,

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις λαθος εκτίμηση της αποστασης σε σχεση με την παροχη του internet, ειτε παρεις ιντερνετ απο το οτε, ειτε απο την συτα, ειτε απο οποια νομιζεις, η αποσταση ειναι μια το τηλεφωνικο κεντρο του οτε, ο οτε ειναι αυτος που παρέχει σε ολους το δικτυο, τωρα αν θα εχεις χειρότερη ή καλυτερη ταχύτητα απο την συτα αυτο δεν το ξερει κανενας, να ξερεις μονο οτι η συτα δινει voip τηλεφωνια, με λιγα λογια δεν εχεις ιντερνετ, δεν εχεις δεη, ε δεν εχεις και τηλέφωνο,

 

Την αποσταση απο τον οτε μου την ειπε ο τεχνικος στο τηλέφωνο.

Την απόσταση απο την cyta μου την εδωσε η σελιδα της οταν εκανα ελεγχο διαθεσιμοτητας.

Δεν ξερω τι εννοεις εκτίμηση απόστασης

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Οτι γραφει η συτα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο... επισης συμφωνα με τα στατιστικα σου, σου ειπα ποσο εισαι, ισως ο τεχνικος του ΟΤΕ να εκανε κ αυτος "λαθος"
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε φιλο,που εχει μαγαζι σχετικο με κινητα κλπ,και μου εδειξε τις οπτικες ινες που εχει παρει κατ ευθειαν στο μαγαζι,κοβοντας την Αλεξανδρας εγκαρσια, απο τη μια μερια μεχρι την αλλη.:confused:

Η αποδοση ειναι 20/20 συνεχως.

Μου ειπε οτι πληρωνει 160€ το μηνα γι αυτο.

Καλως ηλθες FTTH.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανανεώσει το συμβολαιο με τον ΟΤΕ περίπου από τον Οκτώβρη και για το πρώτο εξάμηνο έχω χαμηλότερη τιμή. Χωρίς να αλλάξω πρόγραμμα, μπορώ να ξαναζητήσω ανανέωση(τώρα πχ. που τελειώνει το εξάμηνο) για άλλο έναν χρόνο και να ξαναλαμβάνω για άλλους 6 μήνες την χαμηλή τιμή;

Γενικώς από ποιο μήνα και μετά μπορώ να ανανεώσω ξανά το συμβόλαιο για 1 έτος(στο ίδιο πρόγραμμα πάντα) και να λάβω την έκπτωση;

 

Όχι, πρέπει να ολοκληρωθεί το 12μηνο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παρακαλώ, έχει εικόνα για ταχύτητες VDSL ΟΤΕ στην Άνω Πεύκη κάποιος κάτοικος;

 

Έχω 4mbps max από ON Telecoms και θέλω να βάλω VDSL 30 από ΟΤΕ μήπως βελτιωθεί η ταχύτητα. Αν ναι, σε τι ταχύτητες κλειδώνετε;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, έχει εικόνα για ταχύτητες VDSL ΟΤΕ στην Άνω Πεύκη κάποιος κάτοικος;

 

Έχω 4mbps max από ON Telecoms και θέλω να βάλω VDSL 30 από ΟΤΕ μήπως βελτιωθεί η ταχύτητα. Αν ναι, σε τι ταχύτητες κλειδώνετε;

 

Ta 4mbps τι ειναι η πραγματική σου ταχύτητα ή το πακετο σύνδεσης που εχεις

Link to comment
Share on other sites

Ta 4mbps τι ειναι η πραγματική σου ταχύτητα ή το πακετο σύνδεσης που εχεις

 

Είναι η πραγματική μου ταχύτητα, έχοντας πακέτο 24 Mbps, και έχοντας κάνει άπειρα ραντεβού για τεχνική βλάβη ανακάλυψα πως είναι η απόσταση από το κέντρο της ΟΝ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Yperiontest.gr και δες το χάρτη γύρω σου αν έχει κανείς μέτρηση...

Ευχαριστώ... Δυστυχώς τίποτα σαφές γύρω απ'την περιοχή μου!!...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Εχω conx 24αρα και πιάνω 12-13. Εσω αρχίσει και εχω τρομερό lag παντού και ειδικά σε online gaming.

Βασικά ολα ηταν καλα μέχρι να ρίξω άκυρο στον οτε για το vdsl που μου προτειναν.

Ειμαι κέντρο σχετικά μου το έχουν πει και οι ίδιοι. Τι πρέπει να τους πω?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Yperiontest.gr και δες το χάρτη γύρω σου αν έχει κανείς μέτρηση...

 

τι είναι ακριβώς αυτο το σιτε ; τι ακριβώς δείχνει ; προσπάθησα να μπω αλλά δεν με βαζει !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12μηνο συμβόλαιο με τον ΟΤΕ με σταθερή και 24internet που περιλαμβάνει και ΟΤΕ TV, στον ίδιο λογαριασμό, με πήραν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου, αλλά δεν ανέφερε το ΟΤΕ TV πάρα μόνο για το τηλέφωνο - ίντερνετ και σε τιμή που για τους πρώτους 6 μήνες θα ήταν ίδια με αυτά που πληρώνω σήμερα και μετά θα ανέβει στα 6 € παραπάνω. Για το ΟΤΕ TV δεν έκανε λόγο αν και είναι στον ίδιο λογαριασμό.

Εγώ αν δεν κάνω ανανέωση μπορούν να μου ανεβάσουν την τιμή όπως λένε?

Επίσης ενώ είχα και κάποια λεπτά σε κινητά τηλέφωνα στην ανανέωση δεν θα τα έχω ποια.

Τι πιστεύετε για αυτή την πολιτική τους έχει κάποια βάση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ευτυχώς που έχετε και Internet αλάνια! Στέλνω από το ακριτικό Ίλιον και στην γειτονιά που βρίσκομαι , δεν υπάρχει δίκτυο. Ζούμε μεγάλες στιγμές με τον ΟΤΕ... Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12μηνο συμβόλαιο με τον ΟΤΕ με σταθερή και 24internet που περιλαμβάνει και ΟΤΕ TV, στον ίδιο λογαριασμό, με πήραν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου, αλλά δεν ανέφερε το ΟΤΕ TV πάρα μόνο για το τηλέφωνο - ίντερνετ και σε τιμή που για τους πρώτους 6 μήνες θα ήταν ίδια με αυτά που πληρώνω σήμερα και μετά θα ανέβει στα 6 € παραπάνω. Για το ΟΤΕ TV δεν έκανε λόγο αν και είναι στον ίδιο λογαριασμό.

Εγώ αν δεν κάνω ανανέωση μπορούν να μου ανεβάσουν την τιμή όπως λένε?

Επίσης ενώ είχα και κάποια λεπτά σε κινητά τηλέφωνα στην ανανέωση δεν θα τα έχω ποια.

Τι πιστεύετε για αυτή την πολιτική τους έχει κάποια βάση?

 

Να τους πεις ότι δεν θέλεις να ανανεώσεις και θα τρέχουν

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω μια συνδεση double play στον ΟΤΕ, ξερετε αν μπορω να προσθεσω δευτερο νουμερο πανω σε αυτη τη συνδεση χωρις να ανοιξω νεα γραμμη?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...