Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω conn-x 24 mbps και ερχεται σπίτι πάρα πολύ λίγο... γύρο στα 4.5 εος 6.0 mbps.. τι γίνεται φταίει τπτ.. πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου λέει έρχεται απο 3 εος 24.. το βλέπετε λογικό? εσείς ποσο περίπου mbps έχετε?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή που το βλέπω αυτο?

 

Στον ρουτερ σου

 

Μας ενδιαφέρουν τα

Noise Margin, Attenuation(dB)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα στατιστικά του ρουτερ ειναι στην σελίδα του ρουτερ στην οποία μπαίνεις απο τον browser

 

Για να μπεις γράψεις την ip του ρουτερ σου στην γραμμή διευθύνσεων του browser.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι για συνδεση ιντερνετ σε νεα τηλεφωνικη Γραμμη. Ποσες ημερες απαιτουνται περιπου για την ενεργοποιηση του ιντερνετ απο τον οτε? Αξιζει κατα την γνωμη σας να επιλεξω τον ακριβοτερο ΟΤΕ εναντι του ανταγωνισμου για να εχω προσβαση στο ιντερνετ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι για συνδεση ιντερνετ σε νεα τηλεφωνικη Γραμμη. Ποσες ημερες απαιτουνται περιπου για την ενεργοποιηση του ιντερνετ απο τον οτε? Αξιζει κατα την γνωμη σας να επιλεξω τον ακριβοτερο ΟΤΕ εναντι του ανταγωνισμου για να εχω προσβαση στο ιντερνετ?

 

Ευχαριστω

 

κοίτα να δεις εγώ που έψαχνα να βάλω ίντερνετ είδα ότι ο οτε με 35 ευρώ σου βάζει νέα τηλεφωνική γραμμή ενώ στα αλλά δίκτυα σου ζητάνε 80ευρώ δηλαδη έλεος. Οπότε δεν συμφέρει να πάρεις νέο νούμερο απο τα αλλά δίκτυα. Για μένα πρωτα αναφέρε μου την περιοχή σου και μετά να δουμε τι δίκτυα ποιανουν στην περιοχή σου εγώ θa επελέγa cyta! Διότι μπορείσ να αλλάζεις εσύ το πρόγραμμα όσο θέλεις οπότε θέλεις με πάγιο 2 ευρώ για κάθε αλλαγή. Εάν όμως στην περιοχή σου έχεις συχνές διακοπές δεν θa στο πρότεινα ! Διότι οι κλήσεις γινονται μέσω ίντερνετ οπότε εάν δεν υπάρχει ρευμα τότε δεν θa έχεις ούτε σταθερο. Επίσης αναφέρε μας εάν θέλεις μόνο ίντερνετ ή double play και αν θέλεις να έχεις λεπτά προς κινητά ή μόνο ίντερνετ !!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την αποκριση σου. Δασος Χαιδαριου η περιοχη, ενδιαφερομαι μονο για ιντερνετ, ει δυνατον ως 24 mbps. Σταθερα κινητα καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσφορά η forthnet για σκέτο ίντερνετ, δηλαδή χρονοχρέωση για τις κλήσεις, με 15 ευρώ τον μήνα, αν το προπληρώσεις. Αν δεν θες να το προπληρώσεις είναι 17,9 τον μήνα.

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάει ο οτε. Είναι πολύ ακριβός χωρίς να προσφέρει αντίστοιχα καλύτερες υπηρεσίες.

Θα χρειαστεί να περιμένεις κάποιο διάστημα για την ενεργοποίηση νέας γραμμής, αναλόγως πόσο θα κάνει ο οτε να σε ενεργοποιήσει ουσιαστικά και δώσει το οκ στον πάροχο.

Για gaming η forthnet είναι η πιο καλή επιλογή, έχει τα ίδια pings με τον οτε, με την διαφορά ότι δίνει fastpath με 6 sn margin, ενώ ο οτε στο δίνει με 9, οπότε με την forthnet κερδίζει σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο οικονομικη προταση ειναι αυτη της φορθνετ ναι. Εκανα αιτηση ενδιαφεροντος χθες και ακομα να με καλεσουν . Ισως παω σε καταστημα να ρωτησω για λεπτομερειες...
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσφορά η forthnet για σκέτο ίντερνετ, δηλαδή χρονοχρέωση για τις κλήσεις, με 15 ευρώ τον μήνα, αν το προπληρώσεις. Αν δεν θες να το προπληρώσεις είναι 17,9 τον μήνα.

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάει ο οτε. Είναι πολύ ακριβός χωρίς να προσφέρει αντίστοιχα καλύτερες υπηρεσίες.

Θα χρειαστεί να περιμένεις κάποιο διάστημα για την ενεργοποίηση νέας γραμμής, αναλόγως πόσο θα κάνει ο οτε να σε ενεργοποιήσει ουσιαστικά και δώσει το οκ στον πάροχο.

Για gaming η forthnet είναι η πιο καλή επιλογή, έχει τα ίδια pings με τον οτε, με την διαφορά ότι δίνει fastpath με 6 sn margin, ενώ ο οτε στο δίνει με 9, οπότε με την forthnet κερδίζει σε ταχύτητα.

 

πολυ ενδιαφερον αυτο ; το πακετο ποσο κοστιζει εαν το προπληρωσεις; γενικα πως το προπληρωνεις; το αγοραζεις για ενα χρονο 15ευρω * 12 μηνες και το πληρωνεις στο καταστημα που κανεις την αιτηση; . πολυ καλο αυτο!!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον αυτο ; το πακετο ποσο κοστιζει εαν το προπληρωσεις; γενικα πως το προπληρωνεις; το αγοραζεις για ενα χρονο 15ευρω * 12 μηνες και το πληρωνεις στο καταστημα που κανεις την αιτηση; . πολυ καλο αυτο!!.

 

Όντως πολύ καλή τιμή. Προπληρωμή 12 μηνών κάνεις, όπως είδα στον τιμοκατάλογό τους. Με τα ίδια λεφτά ο πατέρας μου στον οτε περνάει 4 με 5 μήνες μαξ στον οτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα πηγα και εκανα μεταβιβαση γραμμης απο τον πατερα μου στην μανα μου το τηλεφωνο και ζητασα να μου βαλουνε τα 4mbs και μου ειπανε οτι γινεται και δεν το πιστευα διοτι στο 13888 δεν μου το εκαναν λογω οτι ημουνα βαση συμβολαιου .

τελος παντων καταλαβα οτι γινεται διοτι κατα την μεταβιβαση ζητας ο νεος χρηστης να παρει το adsl οποτε δεν χρεωνεσαι τελος αποσυνδεσης οποτε με αυτον τον τροπο σου βαζουνε νεο συμβολαιο με το προγραμμα που θελεις. οποτε κουτι μου ηρθε αυτο

επισης μολις εγινε η μεταβιβαση του αριθμου μου εκοψαν το username και password απο το ρουτερ μου επειδη στο συστηματα αλλαζει το αφμ και αλλαζουνε και αυτο μου ειπανε να επιστρεψω το παλιο ρουτερ και να παρω καινουργιο μου εδωσαν ενα ζτε λευκο πολυ ωραιο εχει απο πισω και usb για 3G . Αλλα ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει μου ειπανε απο 1-12 ημερες , ισως λεει να ενεργοποιηθει την τριτη ή την δευτερα.

οσοι εχουνε παρει το ζτε το ασπρο εχουνε δοκιμασει στην θυρα usb απο πισω που προφανως ειναι για 3g modem router να βαλουνε στικακι vodafone 3g και να συνδεθουνε με αυτο; το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα τιποτα εξαλλου δεν εχω ιντερνετ τωρα και μπαινω ηδη με στικακι αλλα ηθελα να το δοκιμασω και σε αυτο το ρουτερ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα σταματήσουν να κυκλοφορούν μονοψήφιες ταχύτητες.. Πόσο ακόμα;

Για το zte γενικά οι απόψεις διαφέρουν. Ο ξάδερφος μου που το πήρε, έχει πρόβλημα με το ασύρματο, σε σχέση με το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άσπρο zte είναι άθλιο στο ασύρματο.Δε περνούσε μέρα που να μην με πετάξει έξω.Εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα φθηνό ρουτεράκι μάρκας tenda από κίνα,που το σύνδεσα με το zte ενσύρματα μέσω της lan θύρας και έχω πραγματικά σωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έκανα άιτηση φορητότητας απο ΟΤΕ Connx σε Forthnet 3 play 30€/μήνα. Με πήραν σήμερα για αντιπροσφορά απο τον ΟΤΕ. Μου δίνουν με 38,85 €/μήνα (το 1ο εξάμηνο, μετά 43,85€) με 24αρα, δωρεαν αστικα υπεραστικα 1 ωρα προς κινητα, OTE TV Full Pack, + 80€ δωροεπιταγή απο Γερμανό + μείον 10€ απο το καρτοσυμβόλαιο Comsote που έχω. Τι να κάνω;;; Επέλεξε την Forthnet για πιο φθηνά να χω και 1-2 εναλλακτικά κανάλια να βλέπω . Συμφέρει η παραμονη στον ΟΤΕ υπο αυτη την προσφορά; Ευχαριστω πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι φίλε, άσε που εγώ πήγα για 2 μήνες FORTHNET και έφυγα άρον άρον και ξαναγύρισα ΟΤΕ
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι φίλε, άσε που εγώ πήγα για 2 μήνες FORTHNET και έφυγα άρον άρον και ξαναγύρισα ΟΤΕ

 

γιατι ετσι; τοσο χαλια δικτυο εχει στην περιοχη σου ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γιατι ετσι; τοσο χαλια δικτυο εχει στην περιοχη σου ; .

 

Μένω Γαλάτσι και δεν ήμουν ευχαριστημενος, συνεχώς είχα αποσυνδέσεις και συν της άλλης, άνοιξα το κουτί της πολυκατοικίας μία μέρα και είδα ότι ο τεχνικός τους είχε σύνδεση τη γραμμή μου με τσόντες από καλώδια και όχι ένα ενιαίο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έκανα άιτηση φορητότητας απο ΟΤΕ Connx σε Forthnet 3 play 30€/μήνα. Με πήραν σήμερα για αντιπροσφορά απο τον ΟΤΕ. Μου δίνουν με 38,85 €/μήνα (το 1ο εξάμηνο, μετά 43,85€) με 24αρα, δωρεαν αστικα υπεραστικα 1 ωρα προς κινητα, OTE TV Full Pack, + 80€ δωροεπιταγή απο Γερμανό + μείον 10€ απο το καρτοσυμβόλαιο Comsote που έχω. Τι να κάνω;;; Επέλεξε την Forthnet για πιο φθηνά να χω και 1-2 εναλλακτικά κανάλια να βλέπω . Συμφέρει η παραμονη στον ΟΤΕ υπο αυτη την προσφορά; Ευχαριστω πολύ!

Αν θες να τα σκας και σου περισσεούν τα λεφτά μέινε στον οτε και πλήρωνε παραπάνω . Στη forthnet σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά και αν θες να δεις και καμιά ταινία δν πηρώνεις έξτρα όπώς στον οτε :p και βέβαια το περιεχόμενο της nova σε αθλητικά και ταινίες είναι καλύτερο από τον οτε

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στον οτε είναι πολύ πάνω από τους άλλους. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις οτε, ο οποίος φαίνεται να είναι ο μόνος που αδιαφορεί για την οικονομική κατάσταση και χρεώνει όσο να' ναι σαν να μην έχει αίσθηση της πραγματικότητας.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στον οτε είναι πολύ πάνω από τους άλλους. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις οτε, ο οποίος φαίνεται να είναι ο μόνος που αδιαφορεί για την οικονομική κατάσταση και χρεώνει όσο να' ναι σαν να μην έχει αίσθηση της πραγματικότητας.

 

και τι να πούμε και εμείς που μένουμε σε περιοχή εντός Αττικής μεν αλλά εκτός δικτύου άλλων πάροχων??είμαστε αναγκασμένοι να βάλουμε ΟΤΕ θέλουμε δε θέλουμε και να υποστούμε (συν τοις άλλοις) και τις άθλιες ταχύτητες που μας προσφέρει ο ΟΤΕ εν έτη 2013 έτσι??

:mad:

 

Οταν καταφέραμε να συνδέθούμε στο Οτε πιάναμε ταχύτητα 6,5 με 7 και ξαφνικά 1 εβδομάδα τώρα έχω πέσει στο 4 και σέρνεται το σύμπαν...έχω κάνει ένα κάρω τηλέφωνα και όλο μου λένε το φτιάχνουμε!!!χθες κιόλας το δήλωσαν σαν βλάβη,σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι το έφτιαξαν και μαντέψτε...πάλι με 4 είμαι...τα νεύρα μου όμως!!!!!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

και τι να πούμε και εμείς που μένουμε σε περιοχή εντός Αττικής μεν αλλά εκτός δικτύου άλλων πάροχων??είμαστε αναγκασμένοι να βάλουμε ΟΤΕ θέλουμε δε θέλουμε και να υποστούμε (συν τοις άλλοις) και τις άθλιες ταχύτητες που μας προσφέρει ο ΟΤΕ εν έτη 2013 έτσι??

:mad:

 

Οταν καταφέραμε να συνδέθούμε στο Οτε πιάναμε ταχύτητα 6,5 με 7 και ξαφνικά 1 εβδομάδα τώρα έχω πέσει στο 4 και σέρνεται το σύμπαν...έχω κάνει ένα κάρω τηλέφωνα και όλο μου λένε το φτιάχνουμε!!!χθες κιόλας το δήλωσαν σαν βλάβη,σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι το έφτιαξαν και μαντέψτε...πάλι με 4 είμαι...τα νεύρα μου όμως!!!!!!

 

και εγω στην ιδια περιπτωση ειμαι .. δεν ποιανει κανενα αλλο δικτυο εδω που ειμαι ενω στο κεντρο υπαρχει και η χολ αλλα εμας παλια που ειχαμε χολ ειναι στο δικτυο αρυς που εχεις και το παγιο του οτε λογω οτι δεν υπαρχει ιδιοκτητο δικτυο.

αλλα οκ εκανα αναβαθμιση στα 4mbs απο τα 2 . και ποιανω 3,5mbs μια χαρα! εαν εβαζα 24mbs θα εποινα κοντα στα 4 -7 αρα καλυτερα 4 διοτι με συμφερει πιο οικονομικα αυτο!. αρα θα σε συβουλευα να βαλεις 4 mbs και οχι την εως 24 αφου δεν την ποιανεις!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην ιδια περιπτωση ειμαι .. δεν ποιανει κανενα αλλο δικτυο εδω που ειμαι ενω στο κεντρο υπαρχει και η χολ αλλα εμας παλια που ειχαμε χολ ειναι στο δικτυο αρυς που εχεις και το παγιο του οτε λογω οτι δεν υπαρχει ιδιοκτητο δικτυο.

αλλα οκ εκανα αναβαθμιση στα 4mbs απο τα 2 . και ποιανω 3,5mbs μια χαρα! εαν εβαζα 24mbs θα εποινα κοντα στα 4 -7 αρα καλυτερα 4 διοτι με συμφερει πιο οικονομικα αυτο!. αρα θα σε συβουλευα να βαλεις 4 mbs και οχι την εως 24 αφου δεν την ποιανεις!.

 

την 4αρα την έβαλαν πρόσφατα,όταν κάναμε εμείς αίτηση δεν υπήρχε!οπότε έβαλα 24 για να πιάνω 6-7 όπως και είχα πριν μερικές μέρες...τώρα 1 εβδομάδα μας έχουν ρίξει στο 4!!

και δεν μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα γιατί πήραμε νέα γραμμή τον Μάιο οπότε πρέπει να περιμένω να λήξει το 12μηνο για να κάνω αλλαγή προγράμματος..

btw και εμείς έξω από την Κερατέα μένουμε!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...