Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσεξε την ποινή και διασταύρωσε το και από το site και με επικοινωνία μαζί τους.

Εννοείτε να αλλάξεις εταιρία για να μην πληρώνεις τόσα λεφτά κάθε φορά, αλλά έχε το νου σου μην σε βάλουν να πληρώσεις παραπανίσια για διακοπή.

Υπολόγισε βέβαια και αυτό που σου είπαν πιο πάνω. Μπορεί τα λεφτά που θα γλυτώσεις από τους λογαριασμούς να είναι περισσότερα από την ποινή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδη δεν θυμάμαι απο παλιά και επειδή στο χωριό που θέλουμε να βαλουμε ίντερνετ πιάνει μόνο ο ΟΤΕ ήθελα να ρωτήσω το εξής:Η 4αρα πάει γρηγορα σχετικά?Και επίσης μπορεί να κλειδώνει και στα 4 η πιο κάτω?Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να βαλουμε 24αρι(λόγω τιμής)αφου δεν χρειάζεται τόσο.Ειναι απλα για σερφαρισμα.Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις φαίνονται αστείες αλλα δεν γνωριζω...!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! τελικά ευτυχως δεν υπογραψα ακομα στην 4net και ακυρωσα το κουριερ για αυριο και θα ερθει μετα τις 15 Φεβρουαριου οποτε ληγει ο ΟΤΕ τελος του μηνα και προλαβαινω χωρις ποινη! :)

 

Για τα 4mbps και 2 ειχα μια φαση απο ΟΤΕ σε fast path, το γρηγορα το εννοεις που? γενικα φαινεται γρηγορη πχ σε σελιδες, η ταχυτητα που εχεις φαινεται ομως οταν κατεβαζεις! εγω πχ κατεβαζω dvds linux απο NTUA (Mετσοβειο πολυτεχνειο) με 1.0 MB/SEC οταν εχω 10mbps, ενω οταν ημουν στα 2 πηγαινε με 200kb/sec. Αν δεν κατεβαζεις τπτ και παιζεις online games ειτε 2 εχεις ειτε 10 το ιδιο κανει, εχει ομως διαφορα αν εχεις fast path ή interleaved, καθως με fast path εχεις καλυτερα pings 20-30ms κατω απο τις δοκιμες μου αλλα χανεις 2-2,5mbps στη ταχυτητα κατεβασματος, πχ το 10 ειχε γινει 7,5 σε εμενα. Και ξαναγυρισα σε interleaved και εγινε παλι 10. :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα σπίτι οτε.

Τον Οκτώβριο του 2013 πηγα Wind.

Πλήρωσα το νοέμβριο το υπόλοιπο του οτε.

Πρίν λίγες μέρες μου ήρθε λογαριασμός οτε.

Παω ρωτάει και λέει ειναι 20 ευρώ ο εξοπλισμός internet.

Ζητάνε χρήματα για τον εξοπλισμό ?????

Αφού είχε περάσει ενας χρόνος απο τοτε του συμβολαίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα σπίτι οτε.

Τον Οκτώβριο του 2013 πηγα Wind.

Πλήρωσα το νοέμβριο το υπόλοιπο του οτε.

Πρίν λίγες μέρες μου ήρθε λογαριασμός οτε.

Παω ρωτάει και λέει ειναι 20 ευρώ ο εξοπλισμός internet.

Ζητάνε χρήματα για τον εξοπλισμό ?????

Αφού είχε περάσει ενας χρόνος απο τοτε του συμβολαίου.

 

απλά δεν παίζονται οι άνθρωποι ! Αυτό πρώτη φορα το ακουω. Εγώ ήξερα ότι όταν κλείσεις χρονο δεν πληρώνεις κάτι άμα αλλάξεις εταιρεία σταθερού τηλεφώνου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είχα σπίτι οτε.

Τον Οκτώβριο του 2013 πηγα Wind.

Πλήρωσα το νοέμβριο το υπόλοιπο του οτε.

Πρίν λίγες μέρες μου ήρθε λογαριασμός οτε.

Παω ρωτάει και λέει ειναι 20 ευρώ ο εξοπλισμός internet.

Ζητάνε χρήματα για τον εξοπλισμό ?????

Αφού είχε περάσει ενας χρόνος απο τοτε του συμβολαίου.

 

Το δίνουν με χρησιδάνειο, το ρούτερ του 2 ευρου και το ζητάν και πίσω.. Χαζές κινήσεις για την εικόνα μιας εταιρίας.

Όπως και αυτό που έκανε η wind και σου ζητάει λεφτά για να πάρεις το ρουτεράκι και καλά για να έχεις επιλογή, αλλά δεν ρίξαν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θα αλλάξω μόντεμ ποιο από τα παρακάτω που δίνει ο οτε είναι καλύτερο?

https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/-/support/category/644602

 

Υπάρχει κανένα καλύτερο που δεν είναι στην λίστα?

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

δεν δινει πλεον ο οτε αλλο ρουτερ εκτος απο zte.το εψαξα σε ολους,οτε,κοσμοτε,γερμανο και σε ανξερτητους συνεργατες.μαλλον ειναι λογω της συμφωνιας που καναμε για να ανοιξει επενδυση της εταιρειας στην ελλαδα...

 

μεταφερω ενα ερωτημα που εκανα σε αλλο τοπικ...

αν κανω αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρεια για να διεκδικησω καλυτερη προσφορα σε χρονους ομιλιας σε κινητα και σταθερα κ.λπ. τι προταση θα μου εκαναν? ξερω οτι ειναι υποθετικη ερωητηση και μπορει να εξαρταται απο πολλους παραγοντες αλλα αν εχει συμβει σε καποιον ,τι σας αντιπροσφεραν?για να γινω πιο συγκεκριμενος με καλεσαν και μου ζητησαν να ανανεωσω το συμβολαιο μου και να παω σε 24αρα.και εγω τους ζητησα καποια πραγματα που δεν αφορουσαν κυριως την ταχυτητα αλλα χρονους ομιλιας.και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να τα δωσουν.μου ειπαν να κανω αιτηση φορητοτητας για να μου κανουν νεα προσφορα και εκει μπορει κατι καλυτερο να γινει.και ρωταω τι θα μπορουσαν να μου αντιπροτεινουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω σταθερο τηλεφωνο στον ΟΤΕ και συνδεση connex (VDSL).

Μου ερχετα το 2μηνο 103-105 περιπου ευρω (δηλ 50 το μηνα). Μπορω να κανω καποιο αλλο πακετο στον ιδιο παροχο ποιο οικονομικο? νομιζω εχω Double Play 30 VDSL Απεριόριστα

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω σταθερο τηλεφωνο στον ΟΤΕ και συνδεση connex (VDSL).

Μου ερχετα το 2μηνο 103-105 περιπου ευρω (δηλ 50 το μηνα). Μπορω να κανω καποιο αλλο πακετο στον ιδιο παροχο ποιο οικονομικο? νομιζω εχω Double Play 30 VDSL Απεριόριστα

 

όσο είσαι στον οτε θα πληρώνεις πολύ ακριβά ότι σύνδεση και να έχεις . Αν θες να πληρώνεις λιγότερα αναγκαστικά φεύγεις από οτε και πας σε εναλλακτικό πάροχο που θα πληρώνεις τα μισά λεφτά περίπου από όσα δίνεις τώρα στον οτε

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως χρησιμοποιω το e-mail της οτενετ και δυσκολευομαι να φυγω..
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω σταθερο τηλεφωνο στον ΟΤΕ και συνδεση connex (VDSL).

Μου ερχετα το 2μηνο 103-105 περιπου ευρω (δηλ 50 το μηνα). Μπορω να κανω καποιο αλλο πακετο στον ιδιο παροχο ποιο οικονομικο? νομιζω εχω Double Play 30 VDSL Απεριόριστα

 

Με το vdsl τι ταχύτητες εχεις, μηπως να κοίταγες adsl?

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταθερο τηλεφωνο στον ΟΤΕ και συνδεση connex (VDSL).

Μου ερχετα το 2μηνο 103-105 περιπου ευρω (δηλ 50 το μηνα). Μπορω να κανω καποιο αλλο πακετο στον ιδιο παροχο ποιο οικονομικο? νομιζω εχω Double Play 30 VDSL Απεριόριστα

 

γυρισε την γραμμη σου στο adsl και φυγε απο το vdsl για να σου κοστισει πιο φθηνα! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα ειναι παρα πολυ καλη.

Με τα χρηματα 105 το διμηνο εχω...

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα ειναι παρα πολυ καλη.

Με τα χρηματα 105 το διμηνο εχω...

 

ε για αυτο σου λεω αλλαξε σε adsl για να μην πληρωνεις τοσα πολλα!. ποση ταχυτητα ποιανεις; . εκει που εισαι;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ε για αυτο σου λεω αλλαξε σε adsl για να μην πληρωνεις τοσα πολλα!. ποση ταχυτητα ποιανεις; . εκει που εισαι;

 

.....αλλες φορες 6, αλλες 12...!!!!...νομιζω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

.....αλλες φορες 6, αλλες 12...!!!!...νομιζω

 

Αμα πιανεις τετοιες ταχυτητες και εισαι και (υποτιθεται) σε vdsl,λυπαμαι πολυ αλλα τσαμπα πληρωνεις!!

Γυρισε σε adsl,την ιδια ταχυτητα θα εχεις παλι αλλα με λιγοτερα χρηματα

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχεις δικιο
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να πληρώνεις για vdsl και να έχεις τέτοιες ταχύτητες. Στη θέση σου, αν δεν ήθελα να αλλάξω τον ΟΤΕ, θα το γύριζα σε 4 mbps ή θα άλλαζα εταιρεία.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να πληρώνεις για vdsl και να έχεις τέτοιες ταχύτητες. Στη θέση σου, αν δεν ήθελα να αλλάξω τον ΟΤΕ, θα το γύριζα σε 4 mbps ή θα άλλαζα εταιρεία.

 

το καλύτερο είναι να φύγει απο οτε και να πάει σε ένα πάροχο που θα πληρώνει πολύ λιγότερα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε δύο θέματα που με προβληματίζουν και το ένα είναι διαδικαστικής φύσεως και το άλλο τεχνικής:

 

α. Επειδή καλώ στο κατάστημα όπου έκανα την νέα μου σύνδεση ΟΤΕ Double Play (Ίλιον) και δεν το σηκώνουν, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, πόσο φυσιολογικό είναι με μία νέα σύνδεση και κατά την παραλαβή του modem router να μην υπογράφω κάποιο χαρτί σύνδεσης ή τουλάχιστο να μην παίρνω ένα αντίγραφο συμβολαίου στο κατάστημα! Πήρα απλά μια σακούλα με ένα modem router και ένα χαρτί σαν τιμολόγιο για το αντικείμενο αυτό και όταν το άνοιξα σπίτι, εξεπλάγην! Η μοναδική υπογραφή που έβαλα ήταν σε ένα χαρτί που απλά μου έλεγε ότι θα πρέπει να επιστρέψω το modem router μετά το πέρας της λήξης του συμβολαίου του double play.

 

β. Ενώ όλες οι συσκευές (κινητά, τηλεόραση, tablet) συνδέονται ασύρματα με το modemακι που μου έδωσαν από τον ΟΤΕ, το laptop μου δυστυχώς δεν συνδέεται με τίποτα ασύρματα, παρά μόνο ενσύρματα. Τι μπορεί να συμβαίνει? Επηρέασε η ενσύρματη σύνδεση την αναζήτηση του δικτύου ασύρματα με ίδιο ip? Έχει ακούσει κάποιος το πρόβλημα αυτό ξανά?

 

ευχαριστώ για την κατανόηση και αναμένω απαντήσεις!!!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

α. Το συμβόλαιο το υπογράφεις εξ' αρχής και έπειτα παίρνεις το router. Για το router το μόνο που ισχύει είναι αυτό που αναφέρει ότι αν διακόψεις το συμβόλαιο ή κάνεις φορητότητα, επιστρέφεις το router.

 

β. Δοκίμασε να μπεις στις ρυθμίσεις του router και να αλλάξεις κανάλι. Αν δεν καταφέρεις κάτι κάλεσε στο 13888 από το σταθερό να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

α. Το συμβόλαιο το υπογράφεις εξ' αρχής και έπειτα παίρνεις το router. Για το router το μόνο που ισχύει είναι αυτό που αναφέρει ότι αν διακόψεις το συμβόλαιο ή κάνεις φορητότητα, επιστρέφεις το router.

 

β. Δοκίμασε να μπεις στις ρυθμίσεις του router και να αλλάξεις κανάλι. Αν δεν καταφέρεις κάτι κάλεσε στο 13888 από το σταθερό να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα.

 

οχι δεν υπεγραψα κατι στο μαγαζι καμια φορα.

ποιο καναλι προτιμαται?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το zte zxhn h108ns του οτε έχω επιλέξει το κανάλι 11 το οποίο έχει ελαφρώς καλύτερο σήμα στο wifi. Γενικά το συγκεκριμένο router δεν έχει πολύ δυνατό σήμα. Ωστόσο και άλλα κανάλια να δοκιμάσεις δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα. Δοκίμασε 3-4 κανάλια μήπως συνδεθεί κάπου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το zte zxhn h108ns του οτε έχω επιλέξει το κανάλι 11 το οποίο έχει ελαφρώς καλύτερο σήμα στο wifi. Γενικά το συγκεκριμένο router δεν έχει πολύ δυνατό σήμα. Ωστόσο και άλλα κανάλια να δοκιμάσεις δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα. Δοκίμασε 3-4 κανάλια μήπως συνδεθεί κάπου.

 

το sagemcom το μαυρο που είχα πριν από το ζτε τώρα μπορώ να πω ότι η εμβέλεια του wifi ήτανε χειρότερη από το ζτε τώρα . Θα έλεγα να του κάνεις αναβάθμιση μπας και στρώσει. Διότι εμένα έστρωσε με την αναβάθμιση.

Καλημέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε δύο θέματα που με προβληματίζουν και το ένα είναι διαδικαστικής φύσεως και το άλλο τεχνικής:

 

α. Επειδή καλώ στο κατάστημα όπου έκανα την νέα μου σύνδεση ΟΤΕ Double Play (Ίλιον) και δεν το σηκώνουν, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, πόσο φυσιολογικό είναι με μία νέα σύνδεση και κατά την παραλαβή του modem router να μην υπογράφω κάποιο χαρτί σύνδεσης ή τουλάχιστο να μην παίρνω ένα αντίγραφο συμβολαίου στο κατάστημα! Πήρα απλά μια σακούλα με ένα modem router και ένα χαρτί σαν τιμολόγιο για το αντικείμενο αυτό και όταν το άνοιξα σπίτι, εξεπλάγην! Η μοναδική υπογραφή που έβαλα ήταν σε ένα χαρτί που απλά μου έλεγε ότι θα πρέπει να επιστρέψω το modem router μετά το πέρας της λήξης του συμβολαίου του double play.

 

β. Ενώ όλες οι συσκευές (κινητά, τηλεόραση, tablet) συνδέονται ασύρματα με το modemακι που μου έδωσαν από τον ΟΤΕ, το laptop μου δυστυχώς δεν συνδέεται με τίποτα ασύρματα, παρά μόνο ενσύρματα. Τι μπορεί να συμβαίνει? Επηρέασε η ενσύρματη σύνδεση την αναζήτηση του δικτύου ασύρματα με ίδιο ip? Έχει ακούσει κάποιος το πρόβλημα αυτό ξανά?

 

ευχαριστώ για την κατανόηση και αναμένω απαντήσεις!!!

 

2. Λογικό να μην συνδέεται το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ και πέρασα χειροκίνητα την διεύθυνση ip και επίσης πέρασα και χειροκίνητα και το ασύρματο δίκτυο και όλα καλά μετα συνδέοτανε πάρε τον οτε να σου δώσει τα σημεία σύνδεσης. Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την hellas on line !

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...