Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ αυτή τη απορία έχω.Σήμερα που θα έρθει για δεύτερη φορά συνεργείο θα τους ρωτήσω...

 

όχι τίποτε άλλο αλλά με 0 att θα έπρεπε να πιάνεις 50vdsl!!

για ρώτα γιατί είναι περίεργο...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαίωσε και το δεύτερο συνεργείο που έφυγε πριν από λίγο:23mbps maximum.Οπότε γυρνάω σε ADSL.Απλά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πλασάρεις στην αγορά μια υπηρεσία αφού ξέρεις ότι δεν την κατέχεις.Φύκια για μεταξωτές κορδέλες..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα 40-45 mbps αφορούν όσους παίρνουν το VDSL από οπτική ίνα.

Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου που είναι από αστικό κέντρο, υπάρχει βελτίωση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αγγίζουν οι ταχύτητες τα 40.

Η γνώμη μου είναι ότι στους συνδρομητές που παρέχεται vdsl από αστικό κέντρο θα έπρεπε να παρέχεται μόνο η 30αρα γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Βρε ας έπιανα 37-38mbps και δεν ήθελα τίποτα άλλο...Αλλά μην μου πουλάς ADSL ταχύτητα για VDSL...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην Λάρισα: 24Mbps

συνεχίζεται η υποβάθμιση της γραμμής μου, αφού ξεκίνησε με 15.5 πριν 2 μήνες έπεσε στα 12 και τώρα με τα βίας κλειδώνει 10!

Upstream Downstream

Current Rate (Kbps) 1023 10543

Max Rate (Kbps) 1642 11924

SNR Margin (dB) 17.5 9.1

Line Attenuation (d B)13.7 26.6

Όταν έπεσε στα 12 πήρα τηλ και μου είπαν ότι είμαι στο μέσο όρο της περιοχής και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Αν υπάρχει κάποιος από Λάρισα περιοχή Αβέρωφ/πυροβολικά με κάποια λύση ή πάροχο που να δοκίμασε ας μου στείλει pm, έχω απελπιστεί!

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην Λάρισα: 24Mbps

συνεχίζεται η υποβάθμιση της γραμμής μου, αφού ξεκίνησε με 15.5 πριν 2 μήνες έπεσε στα 12 και τώρα με τα βίας κλειδώνει 10!

Upstream Downstream

Current Rate (Kbps) 1023 10543

Max Rate (Kbps) 1642 11924

SNR Margin (dB) 17.5 9.1

Line Attenuation (d B)13.7 26.6

Όταν έπεσε στα 12 πήρα τηλ και μου είπαν ότι είμαι στο μέσο όρο της περιοχής και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Αν υπάρχει κάποιος από Λάρισα περιοχή Αβέρωφ/πυροβολικά με κάποια λύση ή πάροχο που να δοκίμασε ας μου στείλει pm, έχω απελπιστεί!

είναι πολύ άσχημο να χρυσοπληρώνεις τον οτε μιας και που είναι πανάκριβος και να μην έχεις ταχύτητες γρήγορες. καλό κουράγιο και υπομονή μαζί που θα σου χρειαστούν

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να περάσω από τα 30 στα 50 vdsl, το ρούτερ που μου είχαν δώσει πριν ένα χρόνο με την έναρξη της υπηρεσίας ήταν το ZXDSL 931VII, γνωρίζει κανείς αν θα μου προσφέρουν κάποιο καλύτερο / νεότερο; Να ξέρω να διαπραγματευτώ.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ άσχημο να χρυσοπληρώνεις τον οτε μιας και που είναι πανάκριβος και να μην έχεις ταχύτητες γρήγορες. καλό κουράγιο και υπομονή μαζί που θα σου χρειαστούν

 

Τους χρυσοπληρώνεις και αυτοί κατά πάσα πιθανότητα περιορίζουν την ταχύτητα για να μην ζορίζονται οι γραμμές τους, αντί να κοιτάξουν να αναβαθμίσουν το δίκτυο τους.

Link to comment
Share on other sites

το δίκτυο αναβαθμίζεται στα λόγια και όχι στην πράξη στον οτε . ο οτε θέλει να κλέβει τις εντυπώσεις χώρις να παρέχει ποιοτικές υπηρεσίες
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη γενικεύετε. Ουδέποτε έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στον ΟΤΕ πολλά χρόνια τώρα, η αποσύνδεση είναι άγνωστη λέξη και η εξυπηρέτηση, σε ό,τι χρειαστώ ως πελάτης, άμεση. Η εμπειρία του καθενός δεν μπορεί να χαρακτηρίζει το σύνολο. Στο τέλος το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" ισχύει και στην περίπτωση αυτή.;)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξαν και πολλοί που πλήρωσαν τα ακριβά πακέτα του ΟΤΕ και πήραν αποσυνδέσεις και ανύπαρκτη εξυπηρέτηση. Οπότε και το ότι πληρώσεις παίρνεις πάλι δεν ισχύει για όλους.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε και το ότι πληρώσεις παίρνεις πάλι δεν ισχύει για όλους.

Δε διαφωνώ, γι' αυτό έγραψα και "στο τέλος".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπήρξαν και πολλοί που πλήρωσαν τα ακριβά πακέτα του ΟΤΕ και πήραν αποσυνδέσεις και ανύπαρκτη εξυπηρέτηση. Οπότε και το ότι πληρώσεις παίρνεις πάλι δεν ισχύει για όλους.

 

έχεις δίκιο . εγώ δεν πήρα αποσυνδέσεις στον οτε αλλά δεν γνώριζα ότι στο οτε cinema για να δεις μια ταινία τελευταίας προβολής πρέπει να πληρώσεις ξεχωρίστα την κάθε ταινία εκτός του 21,90 που δίνεις το μήνα . ήρθε λοιπόν ο λογαριασμός 70 ευρώ και όταν το είδα έπαθα σοκ .

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο . εγώ δεν πήρα αποσυνδέσεις στον οτε αλλά δεν γνώριζα ότι στο οτε cinema για να δεις μια ταινία τελευταίας προβολής πρέπει να πληρώσεις ξεχωρίστα την κάθε ταινία εκτός του 21,90 που δίνεις το μήνα . ήρθε λοιπόν ο λογαριασμός 70 ευρώ και όταν το είδα έπαθα σοκ .

Το κακό με τις ταινίες του οτε είναι ότι δεν έχει τις αποκλειστικότητες πρώτης προβολής με τα studio και έτσι πρέπει να νοικιάσεις τις ταινίες αν θες να δεις μια καινούργια ταινία . Την αποκλειστικότητα πρώτης προβολής την έχει μόνο η nova και εκεί βλέπεις ότι ταινία θες χώρις να πρέπει να νοικιάσεις μια ταινία

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τις ταινίες του οτε είναι ότι δεν έχει τις αποκλειστικότητες πρώτης προβολής με τα studio και έτσι πρέπει να νοικιάσεις τις ταινίες αν θες να δεις μια καινούργια ταινία . Την αποκλειστικότητα πρώτης προβολής την έχει μόνο η nova και εκεί βλέπεις ότι ταινία θες χώρις να πρέπει να νοικιάσεις μια ταινία

Έτσι δεν αξίζει τότε να βάλει κάποιος οτε cinema . ποιος ο λόγος που πληρώνει κάποιος 21,90 για οτε cinema το μήνα? για να ξαναπληρώσει για κάθε καινούργια ταινία που βλέπει?

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο . εγώ δεν πήρα αποσυνδέσεις στον οτε αλλά δεν γνώριζα ότι στο οτε cinema για να δεις μια ταινία τελευταίας προβολής πρέπει να πληρώσεις ξεχωρίστα την κάθε ταινία εκτός του 21,90 που δίνεις το μήνα . ήρθε λοιπόν ο λογαριασμός 70 ευρώ και όταν το είδα έπαθα σοκ .

Η άγνοιά σου ευθύνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση, όχι ο ΟΤΕ... Επίσης, όταν νοικιάζεις την ταινία, γράφει το κόστος. Δεν το έβλεπες κάθε φορά;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το cinema έχει 17,90, όχι 21,90

 

και οι δυο τιμές παίζουν μόνο για το Cinema Pack, εξαρτάτε απο τον Αποκωδικοποιητή που θα πάρεις και φυσικά αν είσαι ήδη πελάτης του οτε δηλαδή να έχεις adsl οτε. με λίγα λόγια ένα 3play πακέτο με 24αρα σύνδεση, απεριόριστα σταθερά και Cinema Pack είναι 50,8 για πρώτους 6 μήνες και 54,8 μετά

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του cinema pack για πελάτες οτε, άσχετα με το αν έχουν ADSL ή όχι είναι 17,90. Το αν πάρει έξτρα παροχές ο συνδρομητής όπως αποκωδικοποιητη με σκληρό ή τσόντες (adult pack), είναι άλλη ιστορία
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του cinema pack για πελάτες οτε, άσχετα με το αν έχουν ADSL ή όχι είναι 17,90. Το αν πάρει έξτρα παροχές ο συνδρομητής όπως αποκωδικοποιητη με σκληρό ή τσόντες (adult pack), είναι άλλη ιστορία

Στον οτε για να δει κάποιος ταινίες πρώτης προβολής πρέπει να πληρώσει επιπλέον ευρώ για την κάθε ταινία που θέλει να δει ξεχωριστα (θρίλερ,περιπέτειας,δράσης κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! επειδή ο ΟΤΕ μου έρχεται 86 ευρώ το 2μηνο και θέλω να παω 4net + nova, θα έχω ποινή διακοπής από ΟΤΕ? υποψην πως λήγει κανονικα καπου αρχες Μαρτίου το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! επειδή ο ΟΤΕ μου έρχεται 86 ευρώ το 2μηνο και θέλω να παω 4net + nova, θα έχω ποινή διακοπής από ΟΤΕ? υποψην πως λήγει κανονικα καπου αρχες Μαρτίου το συμβόλαιο.

 

ναι και από όσο ξέρω το πόσο είναι μεγάλο ! Εντάξει το να περιμένεις μέχρι τον μάρτιο κοντά είναι !. Μάθε ακριβώς πότε κλείνεις χρονο κάνε την αίτηση είκοσι μέρες νωρίτερα , από όσο ξέρω είκοσι μέρες θέλει για να γίνει η σύνδεσή.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι και από όσο ξέρω το πόσο είναι μεγάλο ! Εντάξει το να περιμένεις μέχρι τον μάρτιο κοντά είναι !. Μάθε ακριβώς πότε κλείνεις χρονο κάνε την αίτηση είκοσι μέρες νωρίτερα , από όσο ξέρω είκοσι μέρες θέλει για να γίνει η σύνδεσή.

 

θα ρωτήσω σήμερα κιόλας τον ΟΤΕ γιατί περιμένω και τηλ απο 4net! καπου διαβασα για 110 ευρω ποινή! OUCH!!!! :blink::blink::blink: Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! επειδή ο ΟΤΕ μου έρχεται 86 ευρώ το 2μηνο και θέλω να παω 4net + nova, θα έχω ποινή διακοπής από ΟΤΕ? υποψην πως λήγει κανονικα καπου αρχες Μαρτίου το συμβόλαιο.

κάτσε και υπολόγισε τα λεφτά που θα δίνεις επιπλέον στον οτε και αυτά που θα δίνεις σε nova . Σε μικρό χρονικό διάστημα θα κάνεις απόσβεση και ας πληρώσεις και πέναλντυ στον οτε .

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ τους, παίζει να έχουν ακόμα την βλακεία με σταθερή ποινή ανεξαρτήτως του χρόνου παραμονής.

Νομίζω όμως πως έχει επιβληθεί στους παρόχους να μειώνουν αναλογικά την ποινή όσο παραπάνω καιρό είναι ο συνδρομητής στην υπηρεσία. Τον τιμοκατάλογο του 3play τον βρήκα πάει όντως αναλογικά.

Στο site του οτε χάθηκα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αν θες τσέκαρέ το ή πάρε τηλ και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...