Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιες λίγες μέρες, ανάλογα με την διαθεσιμότητα της περιοχής

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

(Ακολουθεί μακροσκελές κείμενο, συγνώμη για τη ταλαιπωρία)

 

Στις αρχές Ιουνίου, η διοίκηση του ΟΤΕ, έδωσε εντολή να αναβαθμιστούν οι γραμμές στα Ν.Μουδανιά. Από εκεί και ύστερα, ξεκίνησαν οι ιστορίες με απώλεια συγχρονισμού, αποσυνδέσεις. Έχω δηλώσει πολλές φορές βλάβη, αλλά οι τεχνικοί ερχόντουσαν την ώρα που αυτό ησύχαζε και ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να δουν τι παίζει. Σε κάποια φάση, με είπαν το εξής "Ελέγξτε την εσωτερική σας καλωδίωση".

 

Λοιπόν μετά από τόσες επανειλημμένες δήλωσης βλάβης, έρχεται λοιπόν τεχνικός, κάνει μετρήσεις μέχρι την οικοδομή, όλα οκ. Μέσα στο διαμέρισμα, έχανε αρκετά. Το αίτιο ήταν η ρεκλέτα, και ο τεχνικός σύνδεσε απευθείας τα καλώδια που ερχόταν από έξω με τα καλώδια που πήγαιναν στην οικοδομή. Ξανά κάνει μέτρηση στο διαμέρισμα, δείχνει τα ίδια στοιχεία όταν ήταν συνδεδεμένο το argus στη γραμμή, δηλαδή πλέον χωρίς απώλειες. Περνάει μιάμισι εβδομάδα, τα ίδια παρατράγουδα. Δηλώνω βλάβη τις προάλλες, μου λέει ότι έκαναν μεταγωγή τη γραμμή από το κέντρο, στη καμπίνα που είναι δίπλα.

Τη νύχτα της Παρασκευής, τα ίδια. Το ίδιο και το Σάββατο, και μετά βλέπω για 2 μέρες να παραμένει σταθερό. Εχθες Τετάρτη, κατέβηκα, σύνδεσα τη τηλεφωνική πρίζα κατευθείαν στη γραμμή που έρχεται από έξω. Δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί. SNR 33.3dB/32.1db και Attenuation 13.5db/15db. SRC 0 και FEC 0. Ξυπνάω στις 4 τα ξημερώματα, πάω να δω, στις 3:23 τα ξημερώματα σήμερα (15/10) έχασε συγχρονισμό και συγχρόνισε στο τέλος. Ωραία μέχρι τότε. Στις 9 το πρωί, βλέπω να πλημμυρίζει από CRC errors, λες σαν να έφυγε το πώμα του πυρισβεστικού κρούνου και να τρέχει ανεξέλεγκτα νερό με το κιλό. Κατεβαίνω με το ρούτερ κάτω στον πίνακα με τα καλώδια και συνδέω τη γραμμή με τη τηλεφωνική πρίζα, συνδέω το ρούτερ και κάνω δοκιμή. Προ εκπλήξεως κάνει και κάτω ντου στα CRC και σε λίγα δευτερόλεπτα το SNR να δίνει αρνητικό ψηφίο (-4-1db/25db). Έβγαλα το συμπέρασμα πως η συνδεσμολογία της οικοδομής δεν είχε πρόβλημα και κάτι είναι από τη πλευρά της γραμμής. Ο τεχνικός που μιλούσα την Παρασκευή, με είπε ότι αν συνεχιστεί ξανά αυτό, να καλέσω την εξυπηρέτηση στο 13888/13788 και να τους πω ότι "Μίλησα με τον τεχνικό και μου είπε πως εξαίτιας του ΤΑΔΕ προβλήματος, να μου αλλάξετε σε ADSL 24 Only, no vectoring". Και έχω την εξής απορία, υπάρχει πιθανότητα να λυθεί με την εναλλαγή σε ADSL 24 only no vectoring;

 

Η γραμμή μου πιάνει 27031kbit/s Download και 2701kbit/s Upload. Η γραμμή έχει προφίλ VDSL2 Vectoring (VDSL2-17A Annex B,ενώ είμαι σε ADSL).

Άμα το παω σε προφίλ ADSL 24 χωρις Vectoring, η ταχύτητα πάνω κάτω πόσο λέτε να είναι; Η καμπίνα είναι περίπου 330 μέτρα μακριά από το διαμέρισμα που κατοικώ.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι σε VDSL κλειδωμένος στα 27 ώστε το actual να είναι 24.. Αν σε γυρίσουν σε ADSL, θα είσαι όπως ήσουν πριν τις εργασίες στην περιοχή σου, δηλαδή πολύ χάλια.. Οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό λύση.. :/ Θα πρότεινα να κρατάς σε screenshots αυτά που μας λες και να τα παραδώσεις στους τεχνικούς ή να τους τα στείλεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι σε VDSL κλειδωμένος στα 27 ώστε το actual να είναι 24.. Αν σε γυρίσουν σε ADSL, θα είσαι όπως ήσουν πριν τις εργασίες στην περιοχή σου, δηλαδή πολύ χάλια.. Οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό λύση.. :/ Θα πρότεινα να κρατάς σε screenshots αυτά που μας λες και να τα παραδώσεις στους τεχνικούς ή να τους τα στείλεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πριν από τις αναβαθμίσεις στις γραμμές, έπιανα 20 καθαρό. Πιθανό να ήταν 22mbit/s. Βέβαια, είναι πολύ αισθητή η διαφορά η ταχύτητα, αλλά όχι και η τραγικότερη. Σε άλλο σπίτι που ζούσα πρίν τον Νοέμβρη μήνα, ήταν καθαρό 12mbps.

 

Αλλά τι να κάνεις, άμα το ADSL 24 no vectoring βοηθήσει, καλύτερα να έχω ταχύτητα 14 ή 20 παρά 24 καθαρό και να μου πέφτει το ίντερνετ κάθε λίγο και λιγάκι. Βέβαια, θα πάω το πρωί στο ΟΤΕ να βρω τον τεχνικό που μιλούσα τότε το Σεπτέμβρη μήνα για να πάμε εκεί να δεί εκείνη την ώρα που το πρόβλημα υπάρχει.

 

 

Edit: Το μεσημέρι, το DSL έσβησε για λίγο, μετά επανήλθε και από εκεί και ύστερα δεν έχει πέσει, έχει μείνει σταθερό μέχρι στιγμής. Άγνωστο αν το ξανά κάνει αύριο διότι κανένα CRC error δεν είδα προς το παρόν.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το vectoring, με απλα λογια, τι ακριβως ειναι;

 

Το vectoring είναι ένα λογισμικό 'ακύρωσης θορύβου' (noise canceLLation) που μπορεί να αυξήσει τις ταχύτητες στο δίκτυο χαλκού σε κοντινές αποστάσεις (<600 μ) σε 50-100 MB/s. Πρόκειται για μία τεχνολογία η οποία κρίνεται από την ίδια την ΕΕ ως μεταβατική και ανεπαρκής για να ανταποκριθεί στις μελλοντικές ανάγκες για υψηλές ταχύτητες.

 

Η ανάπτυξη δικτύου με οπτική ίνα έως την υπαίθρια καμπίνα (FTTC) με τεχνολογία vectoring συνήθως κοστίζει λιγότερο από το 1/3 του αντίστοιχης ανάπτυξης δικτύου με ίνα έως το σπίτι - fibre to the home (FTTH).

 

Το μεγάλο τεχνολογικό μειονέκτημα της τεχνολογίας vectoring είναι ότι επιτρέπει μόνο σε έναν πάροχο να εγκαταστήσει εξοπλισμό στην καμπίνα, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα δημιουργούνταν έντονες παρεμβολές που θα μείωναν την ταχύτητα του δικτύου. Έτσι, το Vectoring δεν μπορεί να λειτουργήσει με την αποδεσμοποίηση του τοπικού υποβρόχου (sub-loop unbundling), δηλαδή με το γνώριμο μοντέλο της αγοράς σήμερα. Το vectoring είναι από την φύση του μια λύση αντι-ανταγωνιστική.

 

Αυτό το δεδομένο έχουν λάβει υπόψη οι αρμόδιες ρυθμιστικές αρχές στην Ευρώπη, οι αποφάσεις των οποίων έχουν αναδείξει τη σημασία της διασφάλισης του ανταγωνισμού και της επένδυσης σε τεχνολογίες που είναι ανταγωνιστικές και αντέχουν στο μέλλον.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πλησιάζει να λήξει το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ και θα ήθελα να μάθω εάν παίζει καμία αντιπροσφορά. Στην περιοχή μου άνοιξε δίκτυο vodafone με vdsl μέχρι 200mbps και nova με 100mbps. Έχω το πρόγραμμα 50Μbps με απεριόριστα σταθερά και 120 λεπτά σε κινητά. Ο οτε δίνει το ίδιο στα 31,90 και 42,90 τα 100mbps. Η vodafone 27.30 τα 50 με 360 λεπτά κινητά (και διεθνή) και η nova 29.90 απεριόριστα σταθερά και ταχύτητα έως 100mbps. H vodafone τα 100mbps τα δίνει με 38ευρώ. Επειδή για την nova δεν έχω ακούσει και τέλεια πράγματα έλεγα μήπως πάω vodafone για 50mbps. Αλλά θα ήθελα να μάθω τι δίνει ως αντιπροσφορά ο οτε στα 50 και 100 mbps γιατι είμαι ευχαριστημένος και δεν θα ήθελα να φύγω. Εάν έχετε πάρει κάποια αντιπροσφορά πείτε μου για να δω πως μπορώ να πιέσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κοιτά εγώ σε κινητό συμβόλαιο που είχα χωρίς εσωματωμένα mb γιατί ήταν εταιρικό, όταν έμπαινε κάποιο πακέτο ιντερνετ δεν ενημερωνόμουν όταν έληγαν τα mb, και μάλιστα όταν έληγε το πακέτο η υπηρεσία my internet δεν λειτουργούσε όπως μου είχαν πει και έμπαινα κανονικά στο ιντερνετ (ενώ ήταν ενεργοποιημένη υπηρεσία myinternet). Όταν κάλεσα την εξυπηρέτηση και το είδε ο υπάλληλος του φάνηκε παράξενο πως ενώ δεν είχα πακέτο ιντερνετ έμπαινε κανονικά το κινητό. Μου είπε πως άμα δω χρέωση να καλέσω για πίστωση αλλά εμένα δεν με χρέωσε και το παράτησα. Γενικά μετά πρόσεχα πολύ να μην έχω ανοιχτά δεδομένα. Πιστεύω λοιπόν και σε εσένα είχε πρόβλημα το σύστημα και δεν έπιασε η φραγή. Είναι πολύ δύσκολο να απενεργοποιήσεις το Myinternet και να μην το πάρεις χαμπάρι.[/quote

 

Και τι πιστεύεις ότι μπορώ να κάνω; Μου μείωσαν το χρέος κατά 130 ευρώ αλλά προ φόρων που σημαίνει ότι η τελική μείωση ήταν γύρω στα 100 ευρώ. Αλλά ειλικρινα δε θέλω να πληρώσω το ποσό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο 13738 για βλάβες ισχύει ακόμα? Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στο site της εταιρίας. Γιατί περιμένω 10 ώρες στην αναμονή στο 13888.

Edit: ναι λειτουργεί

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο 13738 για βλάβες ισχύει ακόμα? Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στο site της εταιρίας. Γιατί περιμένω 10 ώρες στην αναμονή στο 13888.

Edit: ναι λειτουργεί

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το 13788 έχει λιγότερη αναμονή. Το 13888 είναι μπόλικοι που περιμένουν, έτυχε να καλέσω εκεί και να είμαι στην αναμονή για 1 ώρα, ενώ αναμενόμενος χρόνος εξυπηρέτισης ήταν σε 8 λεπτά. (Δηλαδή υποτίθεται θα περίμενα 8 λεπτά αλλά...)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το 13788 έχει λιγότερη αναμονή. Το 13888 είναι μπόλικοι που περιμένουν, έτυχε να καλέσω εκεί και να είμαι στην αναμονή για 1 ώρα, ενώ αναμενόμενος χρόνος εξυπηρέτισης ήταν σε 8 λεπτά. (Δηλαδή υποτίθεται θα περίμενα 8 λεπτά αλλά...)

Δεν σου εβγαλε την επιλογη να σε καλεσουν αυτοι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το 13788 έχει λιγότερη αναμονή. Το 13888 είναι μπόλικοι που περιμένουν, έτυχε να καλέσω εκεί και να είμαι στην αναμονή για 1 ώρα, ενώ αναμενόμενος χρόνος εξυπηρέτισης ήταν σε 8 λεπτά. (Δηλαδή υποτίθεται θα περίμενα 8 λεπτά αλλά...)

 

Ναι, είχε πολύ λιγότερη αναμονή και ευτυχώς λύθηκε εξ αποστάσεως το πρόβλημα. Στο 13888 περίμενα ήδη 30 λεπτά πριν καλέσω στο άλλο νούμερο. Πάντως είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει το άλλο νούμερο για τις βλάβες στο site, κάπου φανερά τουλάχιστον, και να σε αναγκάζουν να χρεωθείς καλώντας στο 13888. Ευτυχώς το θυμόμουνα από μια άλλη φορά που είχα καλέσει.

 

Δεν σου εβγαλε την επιλογη να σε καλεσουν αυτοι;

Έβγαλε αλλά δεν τη χρησιμοποίησα γιατί ήταν επείγον και όσες φορές το έχω κάνει με έπαιρναν πίσω είτε μετά από πολλές ώρες είτε την επόμενη ημέρα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αφού δωρεάν είναι από σταθερό ΟΤΕ.

Το 13888 έχει μεγαλύτερη αναμονή γιατί το ρομπότ τους δεν καταλαβαίνει πως πρέπει να σας συνδέσει απευθείας με την ουρά του τεχνικού τμήματος. Αν το καταλαβει, μπαίνετε στην ίδια ουρά με το 13788.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλείτε 13888 και όχι 13738 και 13788?ειδικά εμείς που είμαστε μέσα στα πράγματα..
Αυτό γράφω, το έψαχνα στο site και δεν το έβρισκα, είτε δεν το έχουν στο site είτε το έχουν κάπου κρυμμένο. Και υπέθεσα ότι μπορεί να μην ισχύει πλέον.
Αφού δωρεάν είναι από σταθερό ΟΤΕ.

Αφού είχα βλάβη στο σταθερό, δεν μπορούσα να καλέσω. Καλά και από κινητό όχι ότι έχει καμία φοβερή χρέωση, απλά είναι το σπάσιμο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , πληρωσα τον σταθερο τηλεφωνο με καρτα online μεσα απο το my cosmote και μου εβγαλε το δωρο των 1gb για 7 ημερες στις ειδοποιησεις και επειδη εχω και το cosmote home booster πατησα να ενεργοποιηθει στο κινητο του booster και εγινε κανονικα .

Θεωρω οτι χαζo να χανεται ενα δωρο που μπορει να χρησιμοποιηθει στο σταθερο δικτυο του σπιτιου. Και καλο ειναι καποιος να πληρωνει τον λογαριασμο του απο εκει. Δεν ξερω βεβαια αμα πληρωσω το δικτυο κινητης του booster αμα παλι θα μου βγαλει δωρο ή οχι.

119.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το δίνει πληρώνοντας το λογαριασμό της δορυφορικής. Καλό είναι έστω και για λίγο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν γνωρίζει κάποιος.

Έκανα αίτηση vdsl και έρχομαι ΟΤΕ από άλλο παροχο.

Πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση και από ποια στιγμή μετράει?

Από την παραλαβή εξοπλισμού η από τη στιγμή που έστειλα τις αιτήσεις?

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξερει κανεις. κανενας τι προσφορές παίζουν σε 50 η 100αρι αυτόν το καιρό θέλω να φύγω απο Vodafone

 

Παιδιά αν γνωρίζει κάποιος.

Έκανα αίτηση vdsl και έρχομαι ΟΤΕ από άλλο παροχο.

Πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση και από ποια στιγμή μετράει?

Από την παραλαβή εξοπλισμού η από τη στιγμή που έστειλα τις αιτήσεις?

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

 

 

Καλή ερώτηση! αν επιτρέπεται τι προσφορά πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δωρεάν είναι από σταθερό ΟΤΕ.

Το 13888 έχει μεγαλύτερη αναμονή γιατί το ρομπότ τους δεν καταλαβαίνει πως πρέπει να σας συνδέσει απευθείας με την ουρά του τεχνικού τμήματος. Αν το καταλαβει, μπαίνετε στην ίδια ουρά με το 13788.

 

Δωρεάν είναι ανεξαρτήτως σε τι πάροχο ανήκει το κινητό πχ (εάν είναι βλάβη στο σταθερό/Ίντερνετ)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξερει κανεις. κανενας τι προσφορές παίζουν σε 50 η 100αρι αυτόν το καιρό θέλω να φύγω απο Vodafone

 

 

 

 

Καλή ερώτηση! αν επιτρέπεται τι προσφορά πηρες;

 

παντως στο site της κοσμοτε , για double play 50 με 120 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα σταθερα η τιμη τον μηνα ειναι 31,90ευρω

COSMOTE Double Play 50 L

Στην τιμή περιλαμβάνεται έκπτωση 1€ λόγω της ενεργοποίησης του e-λογαριασμού. Μετά τους πρώτους 24 μήνες, η τιμή του Double Play πακέτου διαμορφώνεται σε 47,90€ το μήνα. δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430040 ή με 35,90 ευρω με 420 λεπτα προς κινητα δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430041

οσο για την 100 προτεινω να δεις την επιδοτηση για οπτικη ινα μεχρι το σπιτι δες εδω https://sfbb.gr/LandingPage.html αμα σου βγαζει διαθεσιμοτητα για να παρεις την τιμη της 50ρας γραμμης για την 100ρα γραμμη!. Αλλιως πιστευω οτι ειναι αρκετα ακριβο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξερει κανεις. κανενας τι προσφορές παίζουν σε 50 η 100αρι αυτόν το καιρό θέλω να φύγω απο Vodafone

 

 

 

 

Καλή ερώτηση! αν επιτρέπεται τι προσφορά πηρες;

 

 

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η 50ρα από Cosmote με αίτημα την Παρασκευή..

Κόστος κάπου 35€ με απεριόριστα σταθερά 420’ κινητά. Κάπου 32€ έδινα για την 24αρα adsl που μου κλείδωνε στα 2-3max. Τώρα κάτω από 48 δεν έχει πάει..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η 50ρα από Cosmote με αίτημα την Παρασκευή..

Κόστος κάπου 35€ με απεριόριστα σταθερά 420’ κινητά. Κάπου 32€ έδινα για την 24αρα adsl που μου κλείδωνε στα 2-3max. Τώρα κάτω από 48 δεν έχει πάει..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Και γω το ίδιο 50αρα με 120’ ομως 31,90

Βέβαια πάντα εχω πάνω απο 50 downstream 7edcccb5f518f899432014a1b0edd5e2.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...