Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, DjTony said:

Πως ξέρεις ότι δεν λειτουργεί το messenger; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.. Βγάλε την εφαρμογή για μια εβδομάδα. Η βάλε το lite. Και δοκίμασε το

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Απλα το κανει οταν εχει ερθει νεο μηνυμα και εχει εμφανιστει στην οθονη οι φουσκες τον συνομιλητών. Αν δεν εχω καποιο νεο στο messenger δεν το κανει. Θα το σβησω και θα περιμεμω και την νεα ενημερωση τωρα θα περασω το lite. Ναι εκανα wipe. 

Edited by vaggouras90
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vaggouras90 said:

Απλα το κανει οταν εχει ερθει νεο μηνυμα και εχει εμφανιστει στην οθονη οι φουσκες τον συνομιλητών. Αν δεν εχω καποιο νεο στο messenger δεν το κανει. Θα το σβησω και θα περιμεμω και την νεα ενημερωση τωρα θα περασω το lite. Ναι εκανα wipe. 

Δοκίμασε να βγάλεις τις φούσκες απο το messenger

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανει σε καμια αλλη περιπτωση. Απλα σας το πα να το τσεκαρετε και σεις αν εχετε messenger το κανει μονο οταν το ξεκλειδωνω κ εχει ερθει μηνυμα στο messenger δεν το κανει σε καμια αλλη περιπτωση. Πριν την ενημερωση του ιανουαριου δεν το εκανε.
Screenshot_20220205-174948.thumb.png.6d675bc8299af5572ccc40ae1a39923c.png
Τραβα video και στειλτο για αρχη στην smartec αφου αναφερεις αναλυτικα το προβλημα

info@smartec.gr



Επισης νομιζω οτι μπορεις να ζητησεις απομακρυσμενη επιθεωρηση τεχνικου απο την Samsung

https://www.samsung.com/gr/support/remoteservice/

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πωωως φορτίζετε το κινητό σας? Κατά τη διάρκεια της ημέρας, βράδυ, ασύρματα, ενσύρματα, γρήγορη φόρτιση ή αργή? Ποιοοοος ο καλύτερος τρόπος νομίζετε? 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αυτοι που θα σου πουν οτι δεν εχει σημασια....

Η αληθεια ειναι οτι εχει και ποσο θελεις να ασχοληθεις...

Εχθρος της μπαταριας οι θερμοκρασιες που αναπτυσσονται με τις γρηγορες φορτισεις και οι πληρεις φορτισεις... και αποφορτισεις.

Εγω 9 στις 10 φορτιζω 20 με 85%. Μου αρκει για να βγαλει τη μερα. Χειμωνα φορτιζω με γρηγορη φορτιση και καλοκαιρι με αργη.

 

Εχω το S20+ 21 μηνες και η μπαταρια δεν εχει πεσει καθολου. Οσο μου εδινε απο 100 σε 20 τον πρωτο μηνα μου δινει και τωρα.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, alex61 said:

Παίδες πωωως φορτίζετε το κινητό σας? Κατά τη διάρκεια της ημέρας, βράδυ, ασύρματα, ενσύρματα, γρήγορη φόρτιση ή αργή? Ποιοοοος ο καλύτερος τρόπος νομίζετε? 

Όλα είναι σχετικά.  Πχ αν το φιλοσοφήσεις 40 ευρώ κάνει μια μπαταρία χοντρικά..

Προσωπικά όμως επειδή όσο την έχω θέλω να αποδίδει το μέγιστο και επειδή βγάζω τη μέρα πάντα, όταν πέσω για ύπνο το κλείνω και το βάζω να φορτίσει μέχρι 100%. 

Σίγουρα το 100% δεν κάνει καλο αλλά από την άλλη κάθε μέρα δεν είναι ίδια και αυτες τις λίγες που θα χρειαστεί να φτάσω χαμηλά,κάτω από 30% δε θέλω να έχω το άγχος ότι είμαι κοντά στο 0..οπότε γεμίζω και όσο πάει. Εκτός αν το βράδυ με βρει με 60% και άνω όπου αφήνω και 2ή μέρα χρήσης εφόσον ξέρω ότι θα έχω μια χαλαρή μέρα..

Αυτά κάνω και δεν έχω δει ποτέ πτώση αυτονομίας σε σχέση με την αρχή.  

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν 40€ δεν κάνει...
Αν δεν κλείσει χρόνο το κινητό στην smartec στην αλλάζουν δωρεάν,κι αν περάσει ο 1ος χρόνος της εγγύησης στην αλλάζουν με τα μισά λεφτά,δηλαδή με 20-25€.
Δεν θεωρώ πως είναι πρόβλημα αν λίγο πριν κλείσει 2 χρόνια το στείλω για αλλαγή μπαταρίας από το να το φορτζιζω μέχρι 85% ή μια φορά την μέρα ή να κάνω ζογκλερικα για να αντέξει η μπαταρία λίγο ακόμα.
Άσε που οι πιο πολλοί από εμάς θα το έχουμε πουλήσει πριν καν τελειώσει η εγγύηση...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosfx said:

Ούτε καν 40€ δεν κάνει...
Αν δεν κλείσει χρόνο το κινητό στην smartec στην αλλάζουν δωρεάν,κι αν περάσει ο 1ος χρόνος της εγγύησης στην αλλάζουν με τα μισά λεφτά,δηλαδή με 20-25€.
Δεν θεωρώ πως είναι πρόβλημα αν λίγο πριν κλείσει 2 χρόνια το στείλω για αλλαγή μπαταρίας από το να το φορτζιζω μέχρι 85% ή μια φορά την μέρα ή να κάνω ζογκλερικα για να αντέξει η μπαταρία λίγο ακόμα.
Άσε που οι πιο πολλοί από εμάς θα το έχουμε πουλήσει πριν καν τελειώσει η εγγύηση...

Συμφωνώ. Εγώ εφόσον φορτίζω στον ύπνο μου βάζω αργό φορτιστή γιατί δε θέλω να πέφτει ώστε να έχω τη μέγιστη απόδοση αλλά δε θα κάτσω να ασχοληθω με κάτι παραπάνω όταν έχει τόσο λίγο η αντικατάσταση..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν μενεις Αθηνα εχεις σμαρτεκ, περιφερεια απλα προσεχεις την μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, GMF80 said:

Αν μενεις Αθηνα εχεις σμαρτεκ, περιφερεια απλα προσεχεις την μπαταρια...

Γιατί δεν μπορείς να στείλεις το κινητό για αλλαγή και να το πάρεις πίσω;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τρελαίνεστε για την μπαταρία,με τόσα παλαιότερα μοντέλα της εταιρείας που έχουν περάσει από τα χέρια μου ποτέ δεν αντιμετώπισα θέμα με την μπαταρία. Ακόμα έχω το s7 edge και δουλεύει, σίγουρα όχι όπως όταν βγήκε αλλά ακόμα ζει.

Και όπως είπε κάποιος πιο πριν,οι περισσότεροι θα έχουμε αλλάξει συσκευή μέχρι τότε. Αν όχι αλλάζεις μπαταρία στα 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τη διαδικασια να στειλω και να παρω πισω και θελει 5-7 εργασιμες.

Προσωπικα για μενα δεν ειναι κοπος να φορτιζω προσεχτικα.

1-2  φορες το χρονο περναω απο Αθηνα αλλα δεν θελω να χασω χρονο πηγαινοντας στη Σμαρτεκ... Απριλη θα ξαναπερασω αλλα απο τη στιγμη που η μπαταρια ειναι σουπερ δεν θα την αλλαξω απλα για χαμηλοτερη τιμη λογω εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

οταν φτασει καπου στο 25% και ειμαι σπιτι το βαζει να φορτισει μεχρι 100. και μετα οσο κρατησει.

το βαζω στην αργη φορτιση εκτος και πρεπει να φυγω γρηγορα που το βαζω στην γρηγορη πραγμα σπανιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τη διαδικασια να στειλω και να παρω πισω και θελει 5-7 εργασιμες.
Προσωπικα για μενα δεν ειναι κοπος να φορτιζω προσεχτικα.
1-2  φορες το χρονο περναω απο Αθηνα αλλα δεν θελω να χασω χρονο πηγαινοντας στη Σμαρτεκ... Απριλη θα ξαναπερασω αλλα απο τη στιγμη που η μπαταρια ειναι σουπερ δεν θα την αλλαξω απλα για χαμηλοτερη τιμη λογω εγγυησης.
Να ξέρεις πάντως δεν αργείς στη Smartec. Πας το αφήνεις και ίσως να είναι έτοιμο σε λιγότερο από ώρα. Ίσα που όθεν ένα καφέ εκεί δίπλα...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απριλη ισως περασω απο Σμαρτεκ για να βαλω μεμβρανη στη  οθονη. Τωρα το εχω γυμνο αλλα καλοκαιρι κ παραλιες με αμμο δεν ειναι οτι καλυτερο. Θα τους πως να τσεκαρουν μπαταρια. Αν ειναι τοσο αμεση η αλλαγη θα την κανω αν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GMF80 said:

Απριλη ισως περασω απο Σμαρτεκ για να βαλω μεμβρανη στη  οθονη. Τωρα το εχω γυμνο αλλα καλοκαιρι κ παραλιες με αμμο δεν ειναι οτι καλυτερο. Θα τους πως να τσεκαρουν μπαταρια. Αν ειναι τοσο αμεση η αλλαγη θα την κανω αν χρειαζεται.

Για την αλλαγή της μπαταρίας, φοβάμαι υπάρχει μία παράμετρος που δεν ξέρω εάν ισχύει τελικά. Η αδιαβροχοποίηση. Στο s9+ του πατέρα μου που το φόρτιζε μόνιμα με ασύρματη φόρτιση (samsung φορτιστής), η μπαταρία τα είχε παίξει. Το πήγα στην smarttech και την άλλαξαν αλλά μου είπαν προφορικά ότι δεν υφίσταται πια στεγανότητα. Και δεν λέω να το βουτάμε στην θάλασσα, αλλά ένας καφές κτλ να πέσει, τι γίνεται; άσε που εάν εμφανίσει δείκτες υγρασίας το s21u, τράβα να βρεις το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγή της μπαταρίας, φοβάμαι υπάρχει μία παράμετρος που δεν ξέρω εάν ισχύει τελικά. Η αδιαβροχοποίηση. Στο s9+ του πατέρα μου που το φόρτιζε μόνιμα με ασύρματη φόρτιση (samsung φορτιστής), η μπαταρία τα είχε παίξει. Το πήγα στην smarttech και την άλλαξαν αλλά μου είπαν προφορικά ότι δεν υφίσταται πια στεγανότητα. Και δεν λέω να το βουτάμε στην θάλασσα, αλλά ένας καφές κτλ να πέσει, τι γίνεται; άσε που εάν εμφανίσει δείκτες υγρασίας το s21u, τράβα να βρεις το δίκιο σου.
Στην αλλαγή μπαταρίας σου κάνουν και στεγανοποιηση κανονικά. Άλλαξα πρόσφατα οθόνη και μπαταρία σε S20 FE 5G και το διευκρίνισα και μου είπαν ότι εννοείται και κάνουμε ξανά στεγανοποιηση.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοφανές! Για αυτό οι περισσότεροι μας προτιμούμε τα εξουσιοδοτημένα σέρβις πόσο δε την Smartec, και για την πιστοποίηση του αδιάβροχου ένας ακόμη πιο σημαντικός λόγος. Μήπως εξαντλήθηκαν ανταλλακτικά για το s9 plus; 🤔

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το φορτιζω σχεδον καθε βραδυ με αργο φορτιστη των 800ma μάρκας BLACKBERRY και φορτιζει αργα και ομορφα....

Γενικα ετσι φορτιζω παντα και ουδεποτε ειχα θεμα μπαταριων....η γρηγορη φορτιση συχνα και η εκθεση σε πολυ κρυο η στο παρμπριζ του αυτοκινητου να το χτυπαει ο ηλιος ενω δουλευει GPS π.χ πιστευω ειναι απειρως πιο επιβλαβες για τις μπαταριες !

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τις εικονες συνομιλητων δε μου τις κανει τις γραμμες ουδεποτε αρα κατι παιζει με το messenger και την συσκευη μου αντε να βγει η ενημερωση να δω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στειλει το S10e στο service πριν 2 χρονια. Μεσα σε ολα του αλλαξαν κ μπαταρια κ στο συνοδευτικο εγγραφο ελεγε οτι εγινε και αδιαβροχοποιηση.

Σε 3rd παρτυ μαγαζια επισκευης φανταζομαι οτι δεν θα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GMF80 said:

Ειχα στειλει το S10e στο service πριν 2 χρονια. Μεσα σε ολα του αλλαξαν κ μπαταρια κ στο συνοδευτικο εγγραφο ελεγε οτι εγινε και αδιαβροχοποιηση.

Σε 3rd παρτυ μαγαζια επισκευης φανταζομαι οτι δεν θα γινεται.

Περίεργο πάντως γιατί μου είπαν στην smartec ότι από την στιγμή που το άνοιξαν δεν μπορεί να επανέλθει η εργοστασιακή στεγανοποιηση.  Νομίζω μου είπαν και κάτι για κάποιο μηχάνημα που πρέπει να ελεγχθεί η στεγανοποιηση, δεν θυμάμαι.  Η μόνη εμπειρία που έχω από θέμα διάβρωση  στην smartec είναι στο watch classic το οποίο ενώ μου το είχαν ανοίξει μέσα στην εγγύηση και λίγο καιρό αργότερα που χάλασε για 3 φορά (μέσα στην εγγύηση) δεν δέχτηκαν να το επισκευασουν ή να το αντικατάστήσουν γιατί βρήκαν υγρασία. Πότε δεν το είχα πλησιάσει σε νερό,  ούτε γυμνάζομουν εκείνο τον καιρό για να είναι ιδρώτας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

Από χθες το τηλέφωνο κάνει στιγμιαίες αποσυνδέσεις από το δίκτυο (Cosmote) και αμέσως μετά επανασύνδεση, ανεξάρτητα από την περιοχή που βρίσκομαι. Διαρκούν κάποια δευτερόλεπτα. Σημειωτέον ότι το τηλέφωνο είναι σε άριστη κατάσταση, δεν έχει πέσει ποτέ, ούτε έχει εκτεθεί σε υγρασίες ή περίεργες συνθήκες. 

Σκέφτομαι μήπως ευθύνεται η κάρτα sim του τηλεφώνου, η οποία είναι αρκετών ετών πια και σκεφτόμουν να πάω να πάρω καινούρια. Έχει κάποιος άποψη; Σας έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο; Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για βλάβη στο hardware? 

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα μου φαίνεται ότι πρέπει να φταίει. Βγαλτην καθάρισε την φυσηξε την λίγο προσεχτικά και το slot και ξανά τοποθέτησε την. Για δες... αν συνεχίσει να το κάνει δανεισου μια άλλη sim card και παρακολουθησε το. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γυρισετο στο 2g να δεις αν δουλεύει σωστά μην τυχόν τώρα που έκοψαν τελείως το 3g συμβαίνουν αυτά κ πες μας αν βρήκες λύση 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...