Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά.. Πήρα μια Spigen διάφανη για αρχή και μετά βλέπουμε. Για την φωτογραφία η ποιότητα είναι default στο καλύτερο επίπεδο ή βρίσκονται σε κάποιο σημείο που δεν βλέπω. Πχ σε παλαιότερο κινητό που είχα (s6), στις ρυθμίζεις μπορούσα να επιλέγω το μέγεθος της εικόνας ή το μέγεθος βίντεο. Τώρα τα έχουν αλλάξει αρκετά.

 

Βασικά τις επιλογές για το βίντεο τις βρήκα. Για τη φωτογραφία προβληματίζομαι. πως μπορώ να επιλέγω διαφορετικά megapixel; Γίνεται; Που πάω;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για αγορα απο ESHOP (https://www.e-shop.gr/kinito-samsung-galaxy-s21-ultra-g998-256gb-12gb-5g-dual-sim-phantom-black-p-TEL.093149) ή γενικότερα από skroutz τι πρέπει να προσέξουμε;

 

το είδα όμως δεν είναι κάποια τιμή που να πεις αξίζει να το πάρω.

ίδια τιμή το έχει και στο σκρούτζ και μάλιστα σε κάποια μαγαζιά με περίπου 15 ευρώ παραπάνω δίνουν και δώρο γρήγορο γνήσιο φορτιστή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το αυθεντικό ανταπτορα της Samsung για τα ακουστικά που κοστίζει 10 ευρώ ξέρετε κάποιο που να δουλεύει; Θέλω να πάρω ένα 2ο για το αμάξι AUX και δεν θέλω να δώσω για ένα καλωδιακι αλλα 9.90! Το έκανα μια φορά και δεν το ξανακάνω...
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.. Πήρα μια Spigen διάφανη για αρχή και μετά βλέπουμε. Για την φωτογραφία η ποιότητα είναι default στο καλύτερο επίπεδο ή βρίσκονται σε κάποιο σημείο που δεν βλέπω. Πχ σε παλαιότερο κινητό που είχα (s6), στις ρυθμίζεις μπορούσα να επιλέγω το μέγεθος της εικόνας ή το μέγεθος βίντεο. Τώρα τα έχουν αλλάξει αρκετά.

 

Βασικά τις επιλογές για το βίντεο τις βρήκα. Για τη φωτογραφία προβληματίζομαι. πως μπορώ να επιλέγω διαφορετικά megapixel; Γίνεται; Που πάω;

 

Παίδες καμία ιδέα για το παραπάνω; Εσείς τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στην κάμερα(φωτογραφία, selfi και βίντεο). Επίσης βλέπω το hdr και το night mode ότι μπαίνει αυτόματα(δεν γίνεται να μπαίνει χειροκίνητα;)

 

Κάποια tips ρε παιδιά για να μάθω την κάμερα που με ενδιαφέρει περισσότερο απόλα και δεν δεν την έχω καταλάβει μέχρι στιγμής καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καμία ιδέα για το παραπάνω; Εσείς τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στην κάμερα(φωτογραφία, selfi και βίντεο). Επίσης βλέπω το hdr και το night mode ότι μπαίνει αυτόματα(δεν γίνεται να μπαίνει χειροκίνητα;)

 

Κάποια tips ρε παιδιά για να μάθω την κάμερα που με ενδιαφέρει περισσότερο απόλα και δεν δεν την έχω καταλάβει μέχρι στιγμής καθόλου..

Αυτός τα λέει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το αγορασω αλλα θελω την Snapdragon εκδοση και απαραίτητα unlock bootloader και root. Το βρηκα στα 1050 ευρω για την 12gb 256gb στο wondamobile πολυ αξιοπιστο μαγαζι. Τα ελληνικά μαγαζια εχουν μονο exynos και αρκετα ακριβοτερα. Η ερωτηση μου ειναι πως ειναι το ζουμ μεταξυ 1.1x και 9.9x; Απο 3x μεχρι 9.9x υπάρχει καλο αποτέλεσμα με τον 3x telephoto φακό. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το αγορασω αλλα θελω την Snapdragon εκδοση και απαραίτητα unlock bootloader και root. Το βρηκα στα 1050 ευρω για την 12gb 256gb στο wondamobile πολυ αξιοπιστο μαγαζι. Τα ελληνικά μαγαζια εχουν μονο exynos και αρκετα ακριβοτερα. Η ερωτηση μου ειναι πως ειναι το ζουμ μεταξυ 1.1x και 9.9x; Απο 3x μεχρι 9.9x υπάρχει καλο αποτέλεσμα με τον 3x telephoto φακό. Ευχαριστώ

 

Το ζουμ από 1.1x μέχρι 9.9x είναι πολύ καλό. Έχω το ελληνικό 256 με τον exynos.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία συμπεριφορά και απάντηση!

 

Χαχα, έτσι είναι οι Poco fans, κομπλεξικοι μην του δίνεις σημασία.

Βασικά πλάκα κάνουμε γιατί γνωριζόμαστε οπότε δεν υπάρχει θέμα...

 

 

 

Να αναφέρω απλά ότι δεν είχα γράψει κάποιο παλαιότερο post, εκτός απ΄το #1968, μάλλον έγινε μπέρδεμα με την αναφορά κάποιου άλλου συζητητή.

Σε ότι αφορά στη stand by κατανάλωση, να διευκρινίσω ότι δεν ανοίγω/κλείνω κάποια λειτουργία το βράδυ. Ολα μένουν ανοιχτά. data, wifi, location, nfc, Bluetooth. Την ίδια συμπεριφορά είχα και με τα προηγούμενα κινητά που ανέφερα, με σαφώς μικρότερη απώλεια σε stand by το βράδυ.

Οπως σωστά, κατά τη γνώμη μου, αναφέρθηκε, οι συγκρίσεις στη συμπεριφορά της μπαταρίας μεταξύ τηλεφώνων έχουν νόημα όταν γίνονται από τον ίδιο χρήστη, με το ίδιο setup και συμπεριφορά.

Γι την δική μου χρήση, οι δύο μέρες θα προέκευπταν για παράδειγμα:

1η μέρα 07:00 - 23:30 από 100% σε 60%

Βράδυ 23:30 - 07:00 από 60% - 55%

2η μέρα 07:00 - 23:30 από 55% σε 15%, που είναι ενα "ψυχολογικό" όριο οτι δεν θα μείνεις από κινητό!

 

Το παραπάνω "σενάριο" δεν είναι εφικτό με το S21. Τελειώνω την μέρα με 45%-50%, ξυπνώ το επόμενο πρωί με 35% έως 40% οπότε, δεν έχει 2η μέρα!

Στα settings, στις αναφορές της μπατρίας "ενοχοποιεί" το garmin connect, αλλά πάλι δεν κάνει νόημα, διότι, ενώ ειναι μόνιμα ανοιχτό, δεν δίνει κάθε μέρα υψηλή κατανάλωση μπαταρίας το report!

Αναμένω κπ update της εφαρμογής, μήπως στρώσουν τα πράματα, αλλιώς θα κάνω ένα clean install, όπως προτείνεις.. Η αλήθεια είναι οτι θέλω τρελά να το αποφύγω, αλλά δεν θα το γλυτώσω..

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά ήθελα να πω τον πόνο μου!

 

Όντως δεν ήσουν εσύ που έλεγες για τα άλλα κινητά και δεν το πρόσεξα, παρόλα αυτά η απάντηση μου ισχύει καθώς παρέθεσες μήνυμα μου που αφορμή είχε την αστοχη εκείνη σύγκριση και με αφορμή αυτό ότι έγγραφα ισχύει και για αυτά που λες. Ακόμα και για την πτώση που έχεις το βράδυ κάτι φταίει, δε γίνεται όλοι να είμαστε οκ εκτός από σένα. Άρα κάνε επαναφορά και στήσιμο από την αρχή

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν ενεργοποιείς την οθόνη, το δακτυλικό αποτύπωμα να έχει περισσότερο φωτισμό για να διακρίνεται ότι πχ το ζχεις σε βάση και οδηγείς..εκείνες τις στιγμές κτω από τον έντονο φωτισμό δεν φαίνεται καλά..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν ενεργοποιείς την οθόνη, το δακτυλικό αποτύπωμα να έχει περισσότερο φωτισμό για να διακρίνεται ότι πχ το έχεις σε βάση και οδηγείς .. εκείνες τις στιγμές κάτω από τον έντονο φωτισμό δεν φαίνεται καλά..

 

Καλημέρα σας. Εκτός από το παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν στη sim 2 δέχεστε και μηνύματα εκτός από κλήσεις. Έχω δεύτερο αριθμό στη sim 2 και δέχομαι μόνο κλήσεις σε αυτή την κάρτα και όχι μηνύματα. Υπάρχει κάποια λύση; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

*** Παρακαλώ οι διαχειριστές αν γίνεται να διαγράψουν το post αυτό γιατί έλυσα την απορία μου!

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Ultra 256 Ελληνικό αγορασμένο από Κωτσοβολο. Πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής και να κάνεις δοκιμές, μέχρι να βρεις την καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης. Αν και θα το ξέρεις μάλλον, η εφαρμογή (app) δεν ηχογραφεί σε Wifi calling, Volte και Bluetooth το συνομιλητή σου.

 

Καλημέρα.Άν και έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις χωρίς αποτέλεσμα μπορείς να γράψεις τις δικές σου προκειμένου να τις συγκρίνω;Πάντως στα Note10+ & Note20 Ultra που επίσης έχω λειτουργεί κανονικά και χωρίς να έχω πειράξει κάποια ρύθμιση.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Από την Τρίτη θα είμαι και εγώ στην παρέα σας. Μετάβαση από το αγαπημένο μου S9+ και ελπίζω να το χαρώ εξίσου. Ημουν κοντά στο να ξαναδοκιμάσω Vivo με το X60 pro (είχα Vivo xshot και ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του) αλλά τελικά είπα να μείνω στο περιβάλλον της Sami και επειδή ένα από τα βασικά κριτήρια ήταν το Zoom. Τώρα είμαι σε αναζήτηση θήκης που να μην αυξάνει το μέγεθος και να είναι διαφανη.
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ σαν απορία πάρα σαν παράπονο/αγανάκτηση, είναι λογικό το παρακάτω σενάριο κατανάλωσης μπαταρίας ή μου ξεφεύγει εμένα κάτι?

 

Dual Sim λειτουργία όπου η Sim1 σε 4G και η Sim2 σε 2G (μόνο για κλήσεις)

120 Hz μόνιμα

Χρήση χαλαρή (παιχνίδια δεν υπάρχουν, Viber 10-20 μηνύματα ανά 1-2 ώρες, και επι της ουσίας μόνο browsing (5-10 λεπτά την ώρα), Spotify, και email.

 

Δικαιολογεί αυτό το σενάριο πτώση 30% μπαταρίας από full charge μέσα σε 5μιση ώρες με μόνο 51 λεπτά SOT; :confused:

 

GCLcsf2.jpg

 

 

Συγκρίσεις με χρήσεις άλλων δεν μπορούν σαφώς να γίνουν με ασφάλεια, αλλά δύο στοιχεία είναι που με προβληματίζουν:

 

1) Το S20 FE 5G της συζύγου, με 2 sim και αυτό ΚΑΙ 120 μόνιμα και παρόμοια χρήση έχει σχεδόν τη μισή κατανάλωση στον ίδιο χρόνο, δεν το πίστευα μέχρι που τα βάλαμε δίπλα δίπλα. Είναι δυνατόν να είναι ανώτερο το 20άρι σε αυτονομία;

 

2) Η ίδια χρήση σταθερά σε Huawei P20 Pro, ένα κινητό 3ετίας που δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο σε αυτονομία και σε battery test υπολείπειται του S21 Ultra έδινε σχεδόν 2πλάσιο χρόνο. Ναι άλλο hardware σαφώς, απλά όταν διαβάζω τόσο θετικά σχόλια για την μπαταρία του από κάποιους χρήστες απορώ με τι γίνεται η σύγκριση και προκύπτει το θετικό πρόσημο.

 

Ξαναλέω δεν είναι κράξιμο, είμαι τρομερά ευχαριστημένος με τη συσκευή συνολικά και θα την πρότεινα με κλειστά μάτια σε όποιον θέλει φετινό flagship, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ο συγκεκριμένος τομέας μοιάζει να μην κολλάει με τις εμπειρίες των υπολοίπων, από τη στιγμή που η χρήση μου ήταν και είναι "φλώρικη", με το χαλαρό ιντερνετ που βγάζει σε όλα σχεδόν τα κινητά 2 μερες +/-, ενώ στο συγκεκριμένο φορτίζω σχεδόν σε καθημερινή βάση όταν πέφτει εκεί στο 30% για να μην ξεμείνω την επόμενη.

 

>>> ΥΓ. Επίσης, είναι το πρώτο κινητό που από 100% θα πέσει σε 99% μέσα σε 10 λεπτά αφού το βγάλω από την πρίζα, ακόμα και σε αναμονή, κανένα άλλο μου πριν δεν το έκανε αυτό, όλα είχαν αυτό που λέμε σαν "περίσσευμα" ισχύος όταν τα φόρτιζα 100%, δηλαδή από το 100 στο 99 πήγαινε πολύ πιο αργά από ότι μετά 99 σε 98 κτλ. σαν να φόρτιζε στο 105% (λόγου χάρη)

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πέφτει το βράδυ η μπαταρία ένα 7-10% χωρίς σταθερό χρόνο ύπνου. Εκείνη την ώρα έχω κλειστό Bluetooth, ίντερνετ, με μια sim μέσα στο αυτόματο 2G/3G. Όπως είχα ξανά αναφέρει σε όλο το σπίτι έχω σήμα αλλά με το συγκεκριμένο μοντέλο χάνω κλήσεις συχνά και μου έρχονται σε μήνυμα. Το στήσιμο έχει γίνει από το 0 όταν το πήρα. Κατά τα άλλα είμαι μια χαρά με την μπαταρία του την υπόλοιπη μέρα.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι οταν εχω κλειστο το wifi το βραδυ, καιει περισσοτερο μπαταρια απο οταν το εχω συνδεδεμενο στο wifi του σπιτιου...:wacko:

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

51307860795_3554b3a9b0_z.jpgScreenshot_20210712-190734_Device care by lelelo lele, on Flickr

 

Παίδες γιατί τόση κατανάλωση σε ραμ; Εχουμε 12 giga και μένουν 2,7 ελεύθερα ενώ υπάρχουν και 1,7 δεσμευμένα. Πώς χειρίζεται το τηλέφωνο τη RAM ξέρει κανένας;

 

Επίσης στις επαφές που τις έχω μεταφέρει από το προηγούμενο τηλέφωνo, πρώτα είχα το επώνυμο στην αρχή και μετά το όνομα και τώρα μου το έχει αντίθετα. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω; Να βγαίνει πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

51307860795_3554b3a9b0_z.jpgScreenshot_20210712-190734_Device care by lelelo lele, on Flickr

 

Παίδες γιατί τόση κατανάλωση σε ραμ; Εχουμε 12 giga και μένουν 2,7 ελεύθερα ενώ υπάρχουν και 1,7 δεσμευμένα. Πώς χειρίζεται το τηλέφωνο τη RAM ξέρει κανένας;

 

Γιατί έτσι απλά λειτουργεί το Android σε αντίθεση με windows και Apple. Την ραμ την έχει μόνιμα γεμάτη. Τερματίζει μόνο ότι καταναλώνει ενέργεια ή αν γεμίσει και λειτουργεί με χαμηλότερη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Επαφές, τρις παυλες αριστερά μετά γρανάζι πάνω κ το ρυθμίζεις.

 

Ωραίος.. Μπροστά μου ήταν και δεν το έβλεπα..

 

Γιατί έτσι απλά λειτουργεί το Android σε αντίθεση με windows και Apple. Την ραμ την έχει μόνιμα γεμάτη. Τερματίζει μόνο ότι καταναλώνει ενέργεια ή αν γεμίσει και λειτουργεί με χαμηλότερη ταχύτητα.

 

Οπότε αυτό είναι καλό τώρα έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έξι ωρίτσες και 14 λεπτά οθόνη με 13% υπόλοιπο μπαταρίας δεν το λες και άσχημα. Οθόνη προσαρμόσιμη στην ανώτατη ανάλυση, e-mails να συγχρονίζουν, δύο κάρτες Sim, μόνιμα WiFi και κάποιες φορές δεδομένα, facebook instagram skype linkedin teams business suite κλπ κάποιες φωτογραφίες για δοκιμή αρκετή ομιλία πολλά μηνύματα viber κλπ το κινητό είναι δύναμη..
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.. Μπροστά μου ήταν και δεν το έβλεπα..

 

 

 

Οπότε αυτό είναι καλό τώρα έτσι δεν είναι;

Δεν είναι καλό ή κακό. Έτσι λειτουργεί. Είναι σα να μου λες, γιατί το αμάξι κρατάει ρελαντί στις 900 στροφές; Απλά έτσι λειτουργει. Ανάλογα και το πόσες εφαρμογές έχεις. Τις κρατάει ανοιχτές για να έχει άμεση ανταπόκριση. Κλείνει οωπς σου είπα μόνο αυτές που καταναλώνουν ασυνηθηστη ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ και το έχω στήσει. Να ρωτήσω γνώμη για 3.5 Jack adaptor; Ιδανικά να έχει και θύρα παράλληλης φόρτισης. Στο skroutz δεν βλέπω κάτι με αξιολόγηση ή χωρίς να έχει χάλια αξιολόγηση...
Link to comment
Share on other sites

Update Ιουλίου...έσκασε μύτη

 

Εμένα δεν μου ήρθε ακόμα.. Όσοι την κάνουν ας γράψουν εντυπώσεις.. ειδικά για την κάμερα(καλύτερη-χειρότερη??)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ και το έχω στήσει. Να ρωτήσω γνώμη για 3.5 Jack adaptor; Ιδανικά να έχει και θύρα παράλληλης φόρτισης. Στο skroutz δεν βλέπω κάτι με αξιολόγηση ή χωρίς να έχει χάλια αξιολόγηση...

 

Έχει στα μεγάλα καταστήματα το γνήσιο κοντά στα 10με 12 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά δυστυχώς δεν έχει παράλληλα να φορτίσεις το κινητό. Αλλά πιστεύω επειδή η μπαταρία είναι δαμαλι δεν θα σε απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...