Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι;

 

Το Internet Monthly Pass 60 ισχύει για μόνο για σερφάρισμα από το κινητό ή μπορώ να βάλω την cosmoκάρτα σε stickάκι και να σερφάρω μέσω υπολογιστή;

 

νομιζω πως δεν γινεται αλλα καλυτερα να παρεις και μια δευτερη γνωμη.

εαν διαθετεις smartphone με την λειτουργια για φορητο wifi hotspot εισαι και παλι καλυμενος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Το Internet Monthly Pass 60 ισχύει για μόνο για σερφάρισμα από το κινητό ή μπορώ να βάλω την cosmoκάρτα σε stickάκι και να σερφάρω μέσω υπολογιστή;

 

Σερφάρω ήδη από το λαπτόπ έχοντας την κάρτα στο στικάκι. Κανένα πρόβλημα. Και το ίδιο το κινητό να συνδέσεις στο λαπτοπ σερφάρεις χρησιμοποιώντας το κινητό ως μόντεμ. πχ ΝΟΚΙΑ Ν96 με NOKIA Suite...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Το Internet Monthly Pass 60 ισχύει για μόνο για σερφάρισμα από το κινητό ή μπορώ να βάλω την cosmoκάρτα σε stickάκι και να σερφάρω μέσω υπολογιστή;

μια χαρα μπορείς να βάλεις τη κάρτα όπου θες. αλλά 120ΜΒ στον υπολογιστή μόνο με opera turbo αλλιώς θα τελειώσουν γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

μια χαρα μπορείς να βάλεις τη κάρτα όπου θες. αλλά 120ΜΒ στον υπολογιστή μόνο με opera turbo αλλιώς θα τελειώσουν γρήγορα

Δεν με πειράζει να βάλω άλλα 3 ή 6 ευρώ, αρκεί να μπορώ να το κάνω όποτε εγώ το χρειάζομαι. Μέχρι τον Ιανουάριο είχα συμβόλαιο internet on the go και από τους 12 μήνες τελικά το χρησιμοποίησα τους 4 μόνο. Γι' αυτό ψάχνω λύση με καρτοκινητό και μόνο η cosmote έχει σήμα εκεί που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν με πειράζει να βάλω άλλα 3 ή 6 ευρώ, αρκεί να μπορώ να το κάνω όποτε εγώ το χρειάζομαι. Μέχρι τον Ιανουάριο είχα συμβόλαιο internet on the go και από τους 12 μήνες τελικά το χρησιμοποίησα τους 4 μόνο. Γι' αυτό ψάχνω λύση με καρτοκινητό και μόνο η cosmote έχει σήμα εκεί που θέλω.

ωραια,ετσι κι αλλιώς αυτό το μήνα έχεις 1.5GB τσάμπα,οπότε ντάξει:p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς. Και το χειρότερο είναι πως ακόμα και αν δεν έχεις smartphone και σε χρεώσουν - καταλάθος πάντα! - για πρόσβαση σε διάφορες δωρεάν ιστοσελίδες (π.χ facebook), σου λένε είτε ότι έχεις κάποια μικροεφαρμογή που καταναλώνει δεδομένα είτε ότι το κινητό κάνει αναβάθμιση από μόνο του. :p:rolleyes:

Τόσα χρόνια έχω κινητό, πρώτη φορά ακούω μη smartphone κινητό να αναβαθμίζεται από μόνο του. :p

 

Προφανώς υπάρχει ...

 

νομιζω πως δεν γινεται αλλα καλυτερα να παρεις και μια δευτερη γνωμη.

εαν διαθετεις smartphone με την λειτουργια για φορητο wifi hotspot εισαι και παλι καλυμενος

 

Γίνεται ... Εγώ είχα βάλει με internet day pass και ξεβράκωσα την cosmote με 600ΜΒ :lol: και συνέχιζα άλλα είχαμε όριο 24 ωρών :lol:

Τότε που ήταν σήμα καμπάνα τώρα ούτε 2Μbps δεν πάει ενώ η Wind τώρα έχει 7Μbps :lol:

 

Έβαλα μια 5αρα και είχα μέσα στην κάρτα 0.65€ και μετά μου λέει έχετε 4.99€ Μα είναι Δυνατών!!! για 0.01€ δεν μπορώ να βάλω 600 λεπτά ΠΆΛΙ ..

 

Και reloadit τι πάει δεν έχεις να επιλέξεις δώρο και μου έδωσε διπλασιασμό κάρτας ενώ ήθελα λεπτά έστω και λίγα:mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ... Εγώ είχα βάλει με internet day pass και ξεβράκωσα την cosmote με 600ΜΒ :lol: και συνέχιζα άλλα είχαμε όριο 24 ωρών :lol:

Τότε που ήταν σήμα καμπάνα τώρα ούτε 2Μbps δεν πάει ενώ η Wind τώρα έχει 7Μbps :lol:

 

Έβαλα μια 5αρα και είχα μέσα στην κάρτα 0.65€ και μετά μου λέει έχετε 4.99€ Μα είναι Δυνατών!!! για 0.01€ δεν μπορώ να βάλω 600 λεπτά ΠΆΛΙ ..

 

Και reloadit τι πάει δεν έχεις να επιλέξεις δώρο και μου έδωσε διπλασιασμό κάρτας ενώ ήθελα λεπτά έστω και λίγα:mad:

καλα τους εκανες. απο τοτε που καταλαβα τι κομπινα εχουν κανει internet day pass δεν τους λυπαμε καθολου. οπου μπορω να τους κλεψω θα το κανω, εκεινη μας το κανουν και μες την μουρη μας κι ολας και χωρις καμια ντροπη. για reloadit το εχω πει και πιο πανω, μπενουμε απο κινητο κι αν δεν μας αρεσει το δωρο κανουμε ανανεωση (κι απο πς γινεται αλλα δεν μπορω αυτους τους χορευτες μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια 5αρα και είχα μέσα στην κάρτα 0.65€ και μετά μου λέει έχετε 4.99€ Μα είναι Δυνατών!!! για 0.01€ δεν μπορώ να βάλω 600 λεπτά ΠΆΛΙ

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_COSMOKARTAcreditextension/section/Services_prepaid_CK

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Τι αρχική έχεις ορίσει στο browser σου ??

 

Σαν αρχική σελίδα μου έχει το http://www.cosmote.gr . Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

:blink: και ??

Σαν αρχική σελίδα μου έχει το http://www.cosmote.gr . Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

Ναι αυτή είναι για PC και φορτώνει κανονικά

Βάλε το m.whatsup.gr

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πήρα το δώρα των 1,5Gb και επειδή ήθελα να δω αν χάνονται όπως λέτε τα Mbs ή ανανεώνονται, έκανα αγορά πακέτου με 3 ευρώ (μετά απο τρεις μέρες από την μέρα που ενεργοποιήθηκε το δώρο) και απλά μπορώ να σας πω ότι τα Mbs ανανεώνονται με την τελική ημερομηνία του πακέτου που ανανέωσες. Με άλλα λόγια, αν 29-30 του μήνα ανανεώσετε και αγοράσετε ένα πακέτο 60 Mbs τότε θα έχετε τα Mbs που αγοράσατε συν ότι σας έχει μείνει για ένα μήνα ακόμα (και πάει λέγοντας). Πάλι θα την βγάλω με 3 ευρώ το μήνα έως του χρόνου χεχε
Link to comment
Share on other sites

τα 1500 δεν μεταφερονται

Μ'αρέσει που είσαι απόλυτος.

Δηλαδή το ότι βλέπω το μήνυμα και μου λέει ότι "Έχεις 2210 Δωρεάν Mb για πλοήγηση στο ίντερνετ μέχρι τις 03/09/2012 15:31" (ενώ κανονικά εμένα έληγαν τα Mb που είχα συν η προσφορά που μου κάνανε 01/09/2017 στις 19:15) δε λέει κάτι;

Επίτηδες αγόρασα καινούριο πακέτο πριν φτάσει τέλος Αυγούστου για να δω αν μεταφέρονται.

Τώρα τι να σου πω.

Το ότι τέλος Αυγούστου λήγει η προσφορά, εννοείτε ότι δεν επεκτείνεται, αλλά αν αγοράσεις ένα πακέτο 60 Mb μία μέρα πριν λήξη τότε θα έχει ότι αγόρασες συν ότι σου έχει μείνει από την προσφορά. Κάντο και θα με θυμηθείς.

Τόσο καιρό το κάνω και δεν έχω ξεμείνει ποτέ από Mb, από τότε που είχε προσφορά η κοσμοτέ με 5 ευρώ 500.

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πήρα το δώρα των 1,5Gb και επειδή ήθελα να δω αν χάνονται όπως λέτε τα Mbs ή ανανεώνονται, έκανα αγορά πακέτου με 3 ευρώ (μετά απο τρεις μέρες από την μέρα που ενεργοποιήθηκε το δώρο) και απλά μπορώ να σας πω ότι τα Mbs ανανεώνονται με την τελική ημερομηνία του πακέτου που ανανέωσες. Με άλλα λόγια, αν 29-30 του μήνα ανανεώσετε και αγοράσετε ένα πακέτο 60 Mbs τότε θα έχετε τα Mbs που αγοράσατε συν ότι σας έχει μείνει για ένα μήνα ακόμα (και πάει λέγοντας). Πάλι θα την βγάλω με 3 ευρώ το μήνα έως του χρόνου χεχε

 

Κι εγώ έτσι θα κάνω, όπως και με τα 5€/500ΜΒ. Αν μας παίξει λαμογιά η κοτε, τότε εμένα προσωπικά για ίντερνετ με έχασε, θα βάλω Wind. Παίζει ρόλο βέβαια τι θα κάνουν με αυτή την προσφορά και οι άλλοι δύο. Αν και σε Voda/Wind τα ΜΒ θα μεταφερθούν μετά την 1/9, το ίδιο θα κάνει και η κοτε. Εξάλλου μιλάμε διαπιστωμένα για καρτέλ, οπότε... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που είσαι απόλυτος.

Δηλαδή το ότι βλέπω το μήνυμα και μου λέει ότι "Έχεις 2210 Δωρεάν Mb για πλοήγηση στο ίντερνετ μέχρι τις 03/09/2012 15:31" (ενώ κανονικά εμένα έληγαν τα Mb που είχα συν η προσφορά που μου κάνανε 01/09/2017 στις 19:15) δε λέει κάτι;

Επίτηδες αγόρασα καινούριο πακέτο πριν φτάσει τέλος Αυγούστου για να δω αν μεταφέρονται.

Τώρα τι να σου πω.

Το ότι τέλος Αυγούστου λήγει η προσφορά, εννοείτε ότι δεν επεκτείνεται, αλλά αν αγοράσεις ένα πακέτο 60 Mb μία μέρα πριν λήξη τότε θα έχει ότι αγόρασες συν ότι σου έχει μείνει από την προσφορά. Κάντο και θα με θυμηθείς.

Τόσο καιρό το κάνω και δεν έχω ξεμείνει ποτέ από Mb, από τότε που είχε προσφορά η κοσμοτέ με 5 ευρώ 500.

Η επίσημη ενημέρωση από την Cosmote είναι ότι δεν αλλάζει κάτι στο ότι ίσχυε μέχρι σήμερα για την μεταφορά των mb. Ισχύει και για το 1,5 Gb που δόθηκε ως δώρο για τον Αύγουστο. Συγκεκριμένα αν γίνει ανανέωση του πακέτου internet monthly pass πριν την λήξη τότε όλα τα υπολειπόμενα Mb μεταφέρονται στην νέα ημερομηνία λήξης του πακέτου μαζί με αυτά που έμειναν από την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι θα κάνω, όπως και με τα 5€/500ΜΒ. Αν μας παίξει λαμογιά η κοτε, τότε εμένα προσωπικά για ίντερνετ με έχασε, θα βάλω Wind. Παίζει ρόλο βέβαια τι θα κάνουν με αυτή την προσφορά και οι άλλοι δύο. Αν και σε Voda/Wind τα ΜΒ θα μεταφερθούν μετά την 1/9, το ίδιο θα κάνει και η κοτε. Εξάλλου μιλάμε διαπιστωμένα για καρτέλ, οπότε... ;)
σε Voda και Wind ΔΕΝ μεταφέρεται τίποτα,το κάθε πακέτο λήγει στην δικιά του ώρα
Link to comment
Share on other sites

σε Voda και Wind ΔΕΝ μεταφέρεται τίποτα,το κάθε πακέτο λήγει στην δικιά του ώρα

 

Α, τόσο καλά. Δε φεύγω τότε. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ενημέρωση από την Cosmote είναι ότι δεν αλλάζει κάτι στο ότι ίσχυε μέχρι σήμερα για την μεταφορά των mb. Ισχύει και για το 1,5 Gb που δόθηκε ως δώρο για τον Αύγουστο. Συγκεκριμένα αν γίνει ανανέωση του πακέτου internet monthly pass πριν την λήξη τότε όλα τα υπολειπόμενα Mb μεταφέρονται στην νέα ημερομηνία λήξης του πακέτου μαζί με αυτά που έμειναν από την προσφορά.

 

αρα αμα ενεργοποιησουμε καποιο πακετο που μας δινει data θα μεταφερθουνε το 1.5gb τισ κοσμοτε; ,. και για τον σεπτεμβριο και συνεχιζει να μεταφερεται το υπολοιπο; οπως και πριν μετα αλλα πακετα; δλδ ενεργοποιωντας ενα πακετο ιντερνετ πριν την ληξη του προηγουμενου; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο παιδιά αν μεταφέρονται. Μπρεί η κότε να το κάνει, ακόμα κι αν δεν το κάνουν οι άλλοι 2 για να κάνει την διαφορά, ανταγωνισμός λέμε τώρα :p. Εγώ έχω ξεμείνει από smartphone, ασχέτως άβαταρ, συναισθηματικοί λόγοι, και ίσως μπορέσω και πάρω κάτι οικονομικό προς το τέλος του μήνα. Οπότε αν μεταφερθούν με μια ανανέωση του ίντερνετ μου ρχεται κουτί.
Link to comment
Share on other sites

100% σίγουρο και εδώ θα είμαι αν παρατηρήσετε κάτι διαφορετικό, τα 1500 είναι μόνο για τον Αύγουστο και σε καμία περίπτωση δεν ισχύει rollover._
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που είστε τόσο σίγουροι ότι δεν μεταφέρονται τα GΒ της προσφοράς, μπορείτε να μας πείτε τι γίνεται με τα ΜΒ που είχαμε πριν την προσφορά; Εγώ π.χ. είχα κοντά στα 400ΜΒ. Αν συνεχίζω και τρώω ΜΒ, από πού τρώω; Από το πακέτο που ήταν συνολικά κοντά στα 1.9 με την προσφορά; Αφού υποτίθεται ότι πρώτα τρώγεται το υπάρχον πακέτο και μετά το 1.5GΒ, αρχές Σεπτεμβρίου δε θα έχω τίποτα; Ή αν βάλω τώρα πακετάκι θα μου ενεργοποιήσει 120ΜΒ, τα οποία θα μου τα ενώσει με τα 400 που είχα πριν;

 

Είναι λίγο σταυρόλεξο η υπόθεση, ή απλά όλα γίνονται για να φανεί καλή η κοτε, ενώ στην ουσία σου εξαφανίζει ό,τι πακέτο ήθελες να κουβαλήσεις στους επόμενους μήνες από την προσφορά 3€/120ΜΒ;

 

Το πιο απλό θα ήταν με μια ενημέρωση να σου λέει τι λήγει πότε, όχι ένα ενιαίο πακέτο που λήγει όλο μαζί στις 31/8. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που είστε τόσο σίγουροι ότι δεν μεταφέρονται τα GΒ της προσφοράς, μπορείτε να μας πείτε τι γίνεται με τα ΜΒ που είχαμε πριν την προσφορά; Εγώ π.χ. είχα κοντά στα 400ΜΒ. Αν συνεχίζω και τρώω ΜΒ, από πού τρώω; Από το πακέτο που ήταν συνολικά κοντά στα 1.9 με την προσφορά; Αφού υποτίθεται ότι πρώτα τρώγεται το υπάρχον πακέτο και μετά το 1.5GΒ, αρχές Σεπτεμβρίου δε θα έχω τίποτα; Ή αν βάλω τώρα πακετάκι θα μου ενεργοποιήσει 120ΜΒ, τα οποία θα μου τα ενώσει με τα 400 που είχα πριν;

 

Είναι λίγο σταυρόλεξο η υπόθεση, ή απλά όλα γίνονται για να φανεί καλή η κοτε, ενώ στην ουσία σου εξαφανίζει ό,τι πακέτο ήθελες να κουβαλήσεις στους επόμενους μήνες από την προσφορά 3€/120ΜΒ;

 

Το πιο απλό θα ήταν με μια ενημέρωση να σου λέει τι λήγει πότε, όχι ένα ενιαίο πακέτο που λήγει όλο μαζί στις 31/8. ;)

 

απο ότι εχω καταλάβει στην κοσμοτε αθροιζονται και ληγουν όλα μαζί! Για αυτο λαμβάνεις μονο μια ημερομηνία λήξης.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο my whatsup και μου βγάζει μήνυμα "η πληροφορία που ζήτησες είναι διαθέσιμη μόνο για σύνδεση δεδομένων δικτύου COSMOTE" κ.λπ.

 

Αυτό συμβαίνει και με Edge και με 3g και με HSDPA... συμβαίνει και σε άλλους; :/

 

Οι ρυθμίσεις μου είναι σωστές και η ip μου είναι κλασσικά XXX-XXX-XXX-XXX.mobile.mycosmos.gr οπότε μάλλον είναι θέμα της cosmote;

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

 

Το πιο απλό θα ήταν με μια ενημέρωση να σου λέει τι λήγει πότε, όχι ένα ενιαίο πακέτο που λήγει όλο μαζί στις 31/8. ;)

 

Μα δεν λήγει στις 31/8, λήγει στην τελευταια ανανεωση του καθένα... Η λογική λέει πως θα μεταφερθούν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι αλλά θα το ξαναπώ.

 

Τα Mbs μεταφέρονται (είτε είναι δώρο είτε όχι) αν ανανεώσεις ένα πακέτο Mb πριν λήξει το ήδη ενεργοποιημένο πακέτο (είτε προσφορά είτε reload είτε οτιδήποτε).

 

Προσωπικά το δοκίμασα και μου άλλαξε την ημερομηνία λήξεις των ολικών Mbs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...