Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας ρε παλικαρια.Το τελευτιο καιρο εχω "καταστραφει" να ψαχνω για το που θα παω μετα το συμβολαιο "απεριοριστα 35" το οποιο θελω να διακοψω.Θελω να περιορισω τα εξοδα οσο μπορω.Ο χρονος που μιλαω ανα μηνα(αφου πλεον ειδα αρκετους παλιους λογαριασμους) ειναι περιπου 4 εως 5 ωρες προς cosmote και 1 με 1,5 ωρα προς αλλα δικτυα.Ηθελα να ρωτησω μηπως αν πηγαινα σε καρτοκινητο θα ηταν καλυτερα?Με καθε καρτα 20€ διαβασα οτι σου δινουν 2,5 ωρες δωρο.Στη συνεχεια σκεφτομαι να βαλω 7€ που θα μου δωσουν επιπλεον 80΄.Αν βαλω και αλλα 7€ θα εχω συνολικα 310 λεπτα δηλαδη 5,1 ωρες και θα μου εχουν περισσέψει 6€ απο τα οποια θα δωσω και 4€ για να εχω 100sms.Για πειτε μου ρε παιδια,ειναι ετσι σωστα οπως τα σκεφτομαι?

 

 

Οποτε θα γλιτωσεις 2 Ε σωστα ? Δηλαδη οπως τα λες προτιμασ να μπεις σολη αυτη τη διαδικασια για να γλιτωσεις 2Ε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτη τη στιγμη δινω περιπου 45€ στο απεριοριστα 35 που ειμαι.Το ολο σκεπτικο εγινε υποθετικα(και εχοντας φυγει πλεον απο το συμβολαιο) για μια καρτα ανανεωσης των 20€ σε καρτοκινητο(στο οποιο σκεφτομαι να παω).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παλικαρια.Το τελευτιο καιρο εχω "καταστραφει" να ψαχνω για το που θα παω μετα το συμβολαιο "απεριοριστα 35" το οποιο θελω να διακοψω.Θελω να περιορισω τα εξοδα οσο μπορω.Ο χρονος που μιλαω ανα μηνα(αφου πλεον ειδα αρκετους παλιους λογαριασμους) ειναι περιπου 4 εως 5 ωρες προς cosmote και 1 με 1,5 ωρα προς αλλα δικτυα.Ηθελα να ρωτησω μηπως αν πηγαινα σε καρτοκινητο θα ηταν καλυτερα?Με καθε καρτα 20€ διαβασα οτι σου δινουν 2,5 ωρες δωρο.Στη συνεχεια σκεφτομαι να βαλω 7€ που θα μου δωσουν επιπλεον 80΄.Αν βαλω και αλλα 7€ θα εχω συνολικα 310 λεπτα δηλαδη 5,1 ωρες και θα μου εχουν περισσέψει 6€ απο τα οποια θα δωσω και 4€ για να εχω 100sms.Για πειτε μου ρε παιδια,ειναι ετσι σωστα οπως τα σκεφτομαι?

 

Θα πρότεινα να το κάνεις απεριόριστα 20 και να αγοράσεις κι ένα δεύτερο νούμερο cosmokarta. H cosmokarta ίσως σε βολέψει για τη 1-1,5 ώρα προς άλλα δίκτυα αλλά τις 5-6 προς cosmote?... Εκτός αν αυτές τις ώρες μιλάς μόνο με 2 αριθμούς όπου αν τους καταχωρήσεις στην υπηρεσία 0,01Ε/1', θα βολευτείς κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτη τη στιγμη δινω περιπου 45€ στο απεριοριστα 35 που ειμαι.Το ολο σκεπτικο εγινε υποθετικα(και εχοντας φυγει πλεον απο το συμβολαιο) για μια καρτα ανανεωσης των 20€ σε καρτοκινητο(στο οποιο σκεφτομαι να παω).

 

Το Cosmote απεριόριστα 25 έχει 1500' προς Cosmote και 50' προς τα υπόλοιπα δίκτυα, 1500' SMS προς Cosmote και 30 SMS προς τα υπόλοιπα δίκτυα και 100ΜΒ Mobile Internet. Με έκπτωση παγίου αντί επιδότησης θα σου βγει λογικά περί τα 22 ευρώ/μήνα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

θυμιστε μου σας παρακαλω ποια διαδικασια ακολουθω για να μετετρεψω το whats up μου σε cosmokarta.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

θυμιστε μου σας παρακαλω ποια διαδικασια ακολουθω για να μετετρεψω το whats up μου σε cosmokarta.

 

Στείλε ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314.

 

με αυτη την εντολη μπορεις να το κανεις και frog σου δεινη την δυνατοτητα να επιλεξης

Link to comment
Share on other sites

Καλά φαίνονται αυτά που λες, αλλά λάβε υπ'όψιν ότι η ελάχιστη χρέωση ανά κλήση είναι 3 λεπτά σε αντίθεση με τις συνδέσεις συμβολαίου που είναι τα 45 δευτερόλεπτα. Αν λοιπόν υπολογίζεις σε κλήσεις μικρής διαρκείας, ξανασκέψου το γιατί θα παλεύεις με τις κάρτες. Και το ΑΠΕΡ-35 έχει καταργηθεί... Αυτό που προτείνω είναι να μιλήσεις με τη Cosmote μπας και σου δώσουν καμία έκπτωση στο πάγιο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παλικαρια.Το τελευτιο καιρο εχω "καταστραφει" να ψαχνω για το που θα παω μετα το συμβολαιο "απεριοριστα 35" το οποιο θελω να διακοψω.Θελω να περιορισω τα εξοδα οσο μπορω.Ο χρονος που μιλαω ανα μηνα(αφου πλεον ειδα αρκετους παλιους λογαριασμους) ειναι περιπου 4 εως 5 ωρες προς cosmote και 1 με 1,5 ωρα προς αλλα δικτυα.Ηθελα να ρωτησω μηπως αν πηγαινα σε καρτοκινητο θα ηταν καλυτερα?Με καθε καρτα 20€ διαβασα οτι σου δινουν 2,5 ωρες δωρο.Στη συνεχεια σκεφτομαι να βαλω 7€ που θα μου δωσουν επιπλεον 80΄.Αν βαλω και αλλα 7€ θα εχω συνολικα 310 λεπτα δηλαδη 5,1 ωρες και θα μου εχουν περισσέψει 6€ απο τα οποια θα δωσω και 4€ για να εχω 100sms.Για πειτε μου ρε παιδια,ειναι ετσι σωστα οπως τα σκεφτομαι?

 

 

Κοίτα , αν έχεις το παλιό Απεριόριστα 35 που δίνει 1500' προς Cosmote και σταθερά και 120' προς λοιπούς, τότε είναι πραγματική αυτοκτονία να το κόψεις.

Αλλά και εκτός αυτού η προσφορά της Cosmokartas με τις 2,5 ώρες δεν είναι μόνιμη,οπότε δεν μπορείς να βασιστείς κι εκεί...

 

Τώρα εαν έχεις το καινούριο Απεριόριστα 35, αν θες το κάνεις καρτοκινητό, βλέπεις πώς πάει και μετά το ξαναγυρίζεις σε συμβόλαιο εαν δεν βολέψει.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει τέλειο πακέτο, εξαρτάται πόσο μιλάς και προς τα πού....

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τέλος άραγε;;;

Καλημέρα συμφορουμίτες!

Το Σάββατο μιλώντας με έναν πωλήτη στο κατάστημα Πλαίσιο, προσπάθησε να με πείσει να γυρίσω τη συνδεσή μου από κάρτα σε καρτοσυμβολαιο. Του εξήγησα οτι δεν κάνω τόσο μεγάλη χρήση και πως όσοι θέλω να καλώ είμαστε όλοι με what's up.

και μου πετάει εκείνη την ώρα μια "βομβα" :ninja: οτι σταδιακά από την αρχή του νέου έτους ΟΛΕΣ οι εταιρείες (Vodafone, Wind, Cosmote κτλ κτλ.) θα κόψουν τα δωρεάν λεπτά από όλα τα καρτοκινητά, για να τα γυρίζει ο κόσμος σε καρτοσυμβόλαιο.

 

Ξέρει κανείς ή έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τέλος άραγε;;;

Καλημέρα συμφορουμίτες!

Το Σάββατο μιλώντας με έναν πωλήτη στο κατάστημα Πλαίσιο, προσπάθησε να με πείσει να γυρίσω τη συνδεσή μου από κάρτα σε καρτοσυμβολαιο. Του εξήγησα οτι δεν κάνω τόσο μεγάλη χρήση και πως όσοι θέλω να καλώ είμαστε όλοι με what's up.

και μου πετάει εκείνη την ώρα μια "βομβα" :ninja: οτι σταδιακά από την αρχή του νέου έτους ΟΛΕΣ οι εταιρείες (Vodafone, Wind, Cosmote κτλ κτλ.) θα κόψουν τα δωρεάν λεπτά από όλα τα καρτοκινητά, για να τα γυρίζει ο κόσμος σε καρτοσυμβόλαιο.

 

Ξέρει κανείς ή έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;

 

το άκουσα στην βονταφον αυτό! Στο κατάστημα στο μεσολόγγι που είχα πάει να ρωτήσω επίτηδες, αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Τι να πω μου λέει ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν . Δεν πάνε να τα κόψουν όλα. Εγώ δεν νομίζω να παω πότε σε συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο δεν μπορώ να πληρώνω κάθε μήνα το αντίστοιχο χαράτσι τους !.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μα αυτη η ταση κυριαρχει εδω και 2 χρονια..

Δεν ειμαι αρνητικος να το γυρισω στο συμβολαιο αρκει να μην δω να ακριβαινουν και αλλοτα συμβολαια

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ξαναπεί, δεν τους συμφέρει να σταματήσουν τα δωρεάν λεπτά. Που στην ουσία δωρεάν δεν τα λες, πληρωμένα πακέτα είναι. Δεν έχει καμία λογική να τα σταματήσουν και να μην καταργήσουν αντίστοιχα τα καρτοκινητά. Έτσι κι αλλιώς, μια άτυπη κατάργηση θα είναι. Υπάρχει κανένας που θα αγοράζει κάρτες και θα μιλάει έτσι? Μου φαίνεται τραβηγμένο αυτό που ακούγεται. Τα συμβόλαια δεν είναι καθαρή πηγή εσόδων για τις εταιρίες. Πολλοί τους χρωστάνε 2 και 3 μήνες και να κινηθούν δικαστικά για λογαριασμό τηλεφώνουν δεν μπορούν. Απλά κόβουν τη σύνδεση και δεν παίρνουν ποτέ τα λεφτά τους αν ο πελάτης δηλώσει αδυναμία πληρωμής. Ενώ τις κάρτες βερεσέ να τις πάρεις δεν γίνεται. Αναγκαστικά τις πληρώνεις. Τι νόημα θα έχει λοιπόν να καταργήσουν την μεγαλύτερη πηγή εσόδων τους? Κανένα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ξαναπεί, δεν τους συμφέρει να σταματήσουν τα δωρεάν λεπτά. Που στην ουσία δωρεάν δεν τα λες, πληρωμένα πακέτα είναι. Δεν έχει καμία λογική να τα σταματήσουν και να μην καταργήσουν αντίστοιχα τα καρτοκινητά. Έτσι κι αλλιώς, μια άτυπη κατάργηση θα είναι. Υπάρχει κανένας που θα αγοράζει κάρτες και θα μιλάει έτσι? Μου φαίνεται τραβηγμένο αυτό που ακούγεται. Τα συμβόλαια δεν είναι καθαρή πηγή εσόδων για τις εταιρίες. Πολλοί τους χρωστάνε 2 και 3 μήνες και να κινηθούν δικαστικά για λογαριασμό τηλεφώνουν δεν μπορούν. Απλά κόβουν τη σύνδεση και δεν παίρνουν ποτέ τα λεφτά τους αν ο πελάτης δηλώσει αδυναμία πληρωμής. Ενώ τις κάρτες βερεσέ να τις πάρεις δεν γίνεται. Αναγκαστικά τις πληρώνεις. Τι νόημα θα έχει λοιπόν να καταργήσουν την μεγαλύτερη πηγή εσόδων τους? Κανένα.

 

ακριβως! ασε που ειναι σχεδον standarακι οτι αυτες οι 'φημες' ειναι το νεο κολπο των υπαλληλων για να πιασουν τους μηνιαιους στοχους τους...

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα υπάρχει μια τάση (έχει ξαναγραφτεί στις σελίδες του myphone) να υπάρχουν αυτοί οι πωλητές είτε καταστημάτων είτε τηλεφωνικών κέντρων να λένε αυτές τις δήθεν πληροφορίες ότι θα κοπούν τα δωρέαν λεπτά!!

 

Αν ανατρέξουμε πριν ένα χρόνο διάφοροι έλεγαν ότι αρχές του 2011 δεν θα υπάρχει τίποτα!!!

 

Σε κάθε περίπτωση το 2011 έγιναν όλα προς το συμφέρον των εταιρειών : Αύξηση της τιμής των συμβολαίων (έτσι ώστε να "παγιδευτούν" αυτοί που είναι στα μη εμπορικώς διαθέσιμα προγράμματα) , εξεφτελισμός των επιδοτήσεων και λιγότερες παροχές σε καρτοκινητούς πελάτες με τα ίδια χρήματα...

 

Η μόνη απάντηση είναι μείωση της χρήσης και μετατροπές σε καρτοκινητά. Οι εταιρείες ζουν επειδή έχουν πελάτες.... χωρίς πελάτες είναι ένα τίποτα..

 

Πιστεύω ότι σε αυτό το χρονικό σημείο η Wind θα μπορούσε να πάρει τρομερό μερίδιο αγοράς από τους απογοητευμένους της Cosmote.....

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τέλος άραγε;;;

Το Σάββατο μιλώντας με έναν πωλήτη στο κατάστημα Πλαίσιο, μου πετάει εκείνη την ώρα μια "βομβα" :ninja: οτι σταδιακά από την αρχή του νέου έτους ΟΛΕΣ οι εταιρείες (Vodafone, Wind, Cosmote κτλ κτλ.) θα κόψουν τα δωρεάν λεπτά από όλα τα καρτοκινητά, για να τα γυρίζει ο κόσμος σε καρτοσυμβόλαιο.

 

Ξέρει κανείς ή έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Ουσιαστικα κομμενα ειναι . Αφου τα πληρωνεις οποτε ... δωρεαν δεν ειναι αρα ισχυει ηδη αυτο

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα κομμενα ειναι . Αφου τα πληρωνεις οποτε ... δωρεαν δεν ειναι αρα ισχυει ηδη αυτο

 

εκτος της vodafone, που δινει δωρεαν με καθε ανανεωση (και προς ΟΛΗ τη vodafone = ΚΑΙ προς συμβολαια)

Link to comment
Share on other sites

εκτος της vodafone, που δινει δωρεαν με καθε ανανεωση (και προς ΟΛΗ τη vodafone = ΚΑΙ προς συμβολαια)

Και η cosmoκάρτα δίνει:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_2wres/section/COSMOKARTA

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

What's up > μόνο προς what's up / Cu, vodafone international, ολυμπιακός > 2 ώρες προς όλη τη vodafone

Η cosmokarta δίνει ό,τι και το καρτοκινητό vodafone.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να κοψουν τελειως τα δωρεαν λεπτα, μπορει απλως να κοψουν τα δωρεαν λεπτα που μπαινουν με την καρτα καθως και τα μηνυματα και να αφησουν μονο τα προπληρωμενα πακετα , αλλα μετα απο λιγο παλι θα βγαλουν καποια προσφορα, παντα ετσι γινεται
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να κοψουν τελειως τα δωρεαν λεπτα, μπορει απλως να κοψουν τα δωρεαν λεπτα που μπαινουν με την καρτα καθως και τα μηνυματα και να αφησουν μονο τα προπληρωμενα πακετα , αλλα μετα απο λιγο παλι θα βγαλουν καποια προσφορα, παντα ετσι γινεται

 

Ειδικά σε λίγο καιρό που θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός από τις νέες εικονικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (CYTA και ΕΛΤΑ)

.
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να κοψουν τελειως τα δωρεαν λεπτα, μπορει απλως να κοψουν τα δωρεαν λεπτα που μπαινουν με την καρτα καθως και τα μηνυματα και να αφησουν μονο τα προπληρωμενα πακετα , αλλα μετα απο λιγο παλι θα βγαλουν καποια προσφορα, παντα ετσι γινεται

 

Είμαστε σε μια εποχή που η λέξη "πάντα" και γενικά το να θεωρούμε κάτι δεδομένο, είναι αστείο. Εγώ δεν πιστεύω ότι θα ξαναβάλουν προσφορές, ίσα ίσα πιστεύω ότι θα τα κόψουν κι άλλο μα όχι και τελείως. Οπότε ας ξεκινήσουμε ήδη να μιλάμε λιγότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πηρε κανεις sms

 

H COSMOTE ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΕΙ 5€! ΑΠΛΑ ΑΝΑΝΕΩΣΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ

ΕΠΙΠΛΕΩΝ 5€ ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΟΝΟ ΟΜΙΛΙΑΣ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ

 

Και οταν κανεις Reloadit απο κινητο σε χρεωνει με 1€ το 24ωρο??? γιατι εκει που πηγα να κανω με χρεωσε τι νεα κολπα ειναι αυτα ??

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...