Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως ούτε καν τηλέφωνο δεν με πήραν να μείνω σε αυτούς.....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, tolisfar said:

Πάντως ούτε καν τηλέφωνο δεν με πήραν να μείνω σε αυτούς.....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα σας πω και εγώ σε κάνα 15μερο εάν θα με καλέσουν. Όχι πως θα αλλάξει κάτι. Αν και νομίζω ότι με τον νέο τρόπο που γίνονται οι φορητότητες (τις 15 μέρες περίπου που περνάνε) δεν μπορούν να σε καλέσουν στην πράξη: θα είσαι ήδη στον νέο πάροχο όταν σε καλέσουν. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, greatst said:

Θα σας πω και εγώ σε κάνα 15μερο εάν θα με καλέσουν. Όχι πως θα αλλάξει κάτι. Αν και νομίζω ότι με τον νέο τρόπο που γίνονται οι φορητότητες (τις 15 μέρες περίπου που περνάνε) δεν μπορούν να σε καλέσουν στην πράξη: θα είσαι ήδη στον νέο πάροχο όταν σε καλέσουν. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... 

Θα σε καλέσουν την 15η μέρα καθώς τότε λαμβάνουν από την COSMOTE το αίτημα φορητότητας του αριθμού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CaptainNickGR said:

Θα σε καλέσουν την 15η μέρα καθώς τότε λαμβάνουν από την COSMOTE το αίτημα φορητότητας του αριθμού. 

Ναι αυτό εννοώ: όταν πλέον καλέσουν θα είναι αργά, αφού όποιος θέλει τότε να υπαναχωρήσει θα φάει πέναλτι από τον πάροχο που ήταν να πάει. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δυο περιπτώσεις υπάρχουν στις αιτήσεις: εκκίνηση της διαδικασίας μετά απο 14 μερες,ή άμεση εκκίνηση της διαδικασίας. Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να υπαναχωρήσεις μετά τις 14 μέρες ενώ στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει μικρό περιθώριο να προλάβεις αντιπροσφορά ή ακύρωση. Αν ανήκεις στην πρωτη περίπτωση ο άλλος πάροχος ενημερώνεται στις 14 μέρες (αλλά πλέον εσύ δεν θα μπορείς να υπαναχωρήσεις).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, greatst said:

Ναι αυτό εννοώ: όταν πλέον καλέσουν θα είναι αργά, αφού όποιος θέλει τότε να υπαναχωρήσει θα φάει πέναλτι από τον πάροχο που ήταν να πάει. Σωστά;

Σωστα τρως πέναλτι, γι αυτό το λόγο το αναφέρεις όταν σε καλούν για προσφορές πως αν φύγεις από τον πάροχο σου θα φας ποινή πρόωρης αποχώρησης και αν γίνεται να σου δώσουν κάποια πάγια δώρο. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, CaptainNickGR said:

Σωστα τρως πέναλτι, γι αυτό το λόγο το αναφέρεις όταν σε καλούν για προσφορές πως αν φύγεις από τον πάροχο σου θα φας ποινή πρόωρης αποχώρησης και αν γίνεται να σου δώσουν κάποια πάγια δώρο. 

Δεν εννοώ αυτό το πέναλτι: αναφέρομαι στον άλλο πάροχο, σε αυτόν που πηγαίνεις. Εξηγώ και πες μου εάν τα λέω καλά:

είναι κάποιος στον πάροχο Α και θέλει να μεταβεί στον Β. Στον Α δεν είναι σε δέσμευση συμβολαίου, είναι σε αορίστου.

Κάνει αίτηση στον πάροχο Β ζητώντας να πάει εκεί με φορητότητα, και ο πάροχος Β μεταβιβάζει την αίτηση στον Α μετά από 14 μέρες.

Με το που βλέπει ο Α το αίτημα καλεί τον πελάτη και του κάνει αντιπρόταση. Εάν σε αυτήν την φάση ο πελάτης αλλάξει γνώμη, θα πρέπει να πληρώσει "πέναλτι" στον πάροχο Β για να μπορέσει να ξαναγυρίσει στον πάροχο Α.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, είναι αυτό που γράφω παραπάνω. Αν επιλέξει εκκίνηση διαδικασίας μετά από 14 μέρες δεν έχει δικαίωμα υπαναχώρησης αν περάσουν οι 14 μέρες. Αν επιλέξει άμεση φορητότητα υπάρχει μικρό περιθώριο για να υπαναχωρήσει πριν ενεργοποιηθεί στον νεο πάροχο. Και αν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, στις 14 μέρες μπορεί να υπαναχωρήσει (στην περίπτωση της άμεσης,εξ'αποστάσεως σύμβασης). Δεν είμαι σίγουρος σε αυτή την περίπτωση τι πληρώνεις στον καινούργιο πάροχο, έχω την εντύπωση ότι πληρώνεις πάγια δύο μηνών αν έχεις ήδη ενεργοποιηθεί. Και συνήθως αν έχεις ενεργοποιηθεί ήδη στον νέο πάροχο η αντιπροσφορά του παλαιού παρόχου δεν ισχύει.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, greatst said:

Το έκανα! Πέτυχα έναν ευγενικότατο και εξυπηρετικότατο εκπρόσωπο!

Πήρα 50άρα ή 100άρα FTTC (ό,τι σηκώσει η γραμμή) με απεριόριστα σταθερά και κινητά στα €27,90/μήνα με δώρο σε δύο καρτοκινητά από 1000 λεπτά ομιλίας και θα μου βάζουν και 10ευρώ κάθε μήνα για 24 μήνες. Στους πρώτους 2-3 λογαριασμούς θα μου επιστρέψουν και τα τέλη φορητότητας. Όλη η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά και διαδικτυακά. Το ένα από τα καρτοκινητά μάλιστα (το δικό μου) το γύρισα τελικά σε FROG γιατί θεωρώ ότι εκεί θα αξιοποιώ καλύτερα το 10ευρω για data. Από βδομάδα περιμένω να μου στείλουν το ρούτερ. Λογικά σε δυο βδομάδες ολοκληρώνεται η διαδικασία.

Επιβεβαίωσε αυτό που λες για το frog γιατί μάλλον το κινητό πρέπει να είναι cosmokarta ή whatsup. Εμένα έτσι μου είπε η πωλήτρια γιατί της το ανέφερα ότι τα καρτοκινητα είναι frog, ενημερώθηκε και μου είπε ότι πρέπει να γυρίσουν σε cosmokartaή whatsup. 

10 ώρες πριν, greatst said:

Το έκανα! Πέτυχα έναν ευγενικότατο και εξυπηρετικότατο εκπρόσωπο!

Πήρα 50άρα ή 100άρα FTTC (ό,τι σηκώσει η γραμμή) με απεριόριστα σταθερά και κινητά στα €27,90/μήνα με δώρο σε δύο καρτοκινητά από 1000 λεπτά ομιλίας και θα μου βάζουν και 10ευρώ κάθε μήνα για 24 μήνες. Στους πρώτους 2-3 λογαριασμούς θα μου επιστρέψουν και τα τέλη φορητότητας. Όλη η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά και διαδικτυακά. Το ένα από τα καρτοκινητά μάλιστα (το δικό μου) το γύρισα τελικά σε FROG γιατί θεωρώ ότι εκεί θα αξιοποιώ καλύτερα το 10ευρω για data. Από βδομάδα περιμένω να μου στείλουν το ρούτερ. Λογικά σε δυο βδομάδες ολοκληρώνεται η διαδικασία.

Επιβεβαίωσε αυτό που λες για το frog γιατί μάλλον το κινητό πρέπει να είναι cosmokarta ή whatsup. Εμένα έτσι μου είπε η πωλήτρια γιατί της το ανέφερα ότι τα καρτοκινητα είναι frog, ενημερώθηκε και μου είπε ότι πρέπει να γυρίσουν σε cosmokartaή whatsup. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πού της είπα ότι είναι όλα frog είπε κανένα πρόβλημα. Ότι να είναι λένε οι εκπρόσωποι μου φαίνεται

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tolisfar said:

Και εγώ πού της είπα ότι είναι όλα frog είπε κανένα πρόβλημα. Ότι να είναι λένε οι εκπρόσωποι μου φαίνεται

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εσύ είπες ότι πήρες ήδη το ρούτερ ε; Οπότε όταν πάρεις τα 1000 λεπτά και το 10ευρω στο Frog πες μας εδώ σε παρακαλώ να ξέρουμε. Εάν τελικά χρειαστεί να τα γυρίσεις σε κάποιο από τα άλλα πακέτα καρτοκινητής (COSMOKAPTA, What's up) πες μας να ξέρουμε.

Εγώ πάντως πήρα τηλέφωνο στο νούμερο που μου είχε δώσει την προσφορά σήμερα το πρωί να ρωτήσω αυτό ακριβώς και ακόμα μια απορία που είχα, και μετά από πείπου 20λεπτά αναμονής με εξυπηρέτησε εκπρόσωπος που έτυχε να το σηκώσει και μου είπε ότι και το Frog καρτοκινητό της Cosmote είναι και δεν θα υπάρχει κανένα θέμα και δεν θα χρειαστεί να μιλήσω με τον εκπρόσωπο που χειρίζεται την υπόθεσή μου για το ερώτημα αυτό. Μου είπε βέβαια και ότι θα χρειαστεί να κάνω και μια ανανέωση πρώτα πριν αρχίσουν να μπαίνουν τα δώρα πιθανώς, αλλά υποθέτω ότι αυτό ισχύει για καρτοκινητά που πρωτοενεργοποιούνται με αφορμή αυτήν την προσφορά. Θα δούμε.

Προσωπικά, θεωρώ ότι με το δώρο 1000λεπτά+10ευρώ το Frog προτιμώτερο από COSMOKAPTA/What's up, αφού έχει καλύτερα πακέτα δεδομένων με το 10ευρω που θα μας βάζουν.

Γενικά, όποιος ενεργοποιείται ας μας λέει τι παίζει με βάση την εμπειρία που αποκομίζει:

  • Κάνει τελικά και το Frog για την προσφορά;
  • Θα μπορούμε να αλλάζουμε μεταξύ των τριών πακέτων καρτοκινητής χωρίς να χάσουμε το δώρο (COSMOKAPTA, What's up, Frog);
  • Ενεργοποιείται αυτόματα το δώρο ή θέλει κάποια άλλη ενέργεια από εμάς;
  • Το 10ευρω πιάνεται (όπως μας είπαν, τουλάχιστον σε κάποιους) για ανανέωση άρα μπορούμε για 2 χρόνια να μην βάλουμε κάρτα;

 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ενεργοποιήθηκε σε μένα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα στα 27,90€ με όλα αυτά τα δωράκια σε 2 καρτοκινητά, αλλά ακόμη δεν τα έχω λάβει. δεν ξέρω αν χρειάζεται επιπλέον χρόνος για να πιστώνονται στα κινητά. τώρα μένει να δω την ρήτρα αποδέσμευσης με νόβα πόσο είναι. απ αυτά που κτλβα, γιατί απ τους ίδιους δεν πήρα υπεύθυνη απάντηση, είναι το 1/4 των υπολειπόμενων παγίων που έχω

KT23
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα ήρθε τό ρούτερ αλλά ακόμη nova έχω....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tolisfar said:

Δευτέρα ήρθε τό ρούτερ αλλά ακόμη nova έχω....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τη 15η ημέρα από τότε που καταχωρήθηκε η αίτηση θα ξεκινήσει η διαδικασία για τη μεταφορά στην Cosmote,  στη δική μου περίπτωση  σε 2 μέρες είχε ολοκληρωθεί. Θα λαμβάνετε ενημερωτικά  sms για κάθε φάση της διαδικασίας στο κινητό που έχετε δηλώσει.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 8:29 ΜΜ, sb68s said:

Μια και μιλάμε για προσφορές:

Εϊχα Nova 3Play adsl 24άρα, όλα απεριόριστα και full πακέτο τηλεόρασης με 39,90€ (θα γινόταν 45€ και 100άρα vdsl εάν παρέμεινα στη νέα Nova) και 5 νούμερα καρτοκινητής Cosmocarta.

Η προσφορά της Cosmote:

Όλα απεριόριστα στην τηλεφωνία εσωτερικού και 120΄ σε διεθνείς, 100άρα γραμμή, full Cosmote Tv και το Android box.

51,90€ με δώρο τα δύο πάγια και τα τέλη σύνδεσης.

Στα κινητά: Σε έναν αριθμό 100€ και 1000΄ και 3Gb το μήνα για 24 μήνες, σε άλλον αριθμό 10€ και 3GB το μήνα για 24 μήνες και ένας αριθμός συμβόλαιο με 7,39€ απεριόριστες κλήσεις, 10GB, 2000 sms για 18 μήνες.

Επιπλέον λόγω cosmote one όλοι οι αριθμοί που θα συμμετέχουν από 1000΄ μεταξύ τους κάθε μήνα.

50€ δωροεπιταγή Γερμανός

Τη θεώρησα συμφέρουσα και την αποδέχτηκα.

 

 

Πια, δηλαδή, στην Cosmote μιλάμε για "συνδυαστικό" (όπως λέμε για + συμβόλαιο κινητής), όπου τα κινητά είναι καρτοκινητά αντί για συμβόλαια;

Ενδιαφέρον εάν δε χρειάζεται να μπαίνει κάρτα στα καρτοκινητά για 2 χρόνια!

Πάντως σε αντιπροσφορά που έδινε για φορητότητα ΑΠΟ καρτοκινητό Cosmote ΣΕ άλλη εταιρία το 2016 , εάν έμενες στο καρτοκινητό Cosmote ΔΕ χρειαζόταν να βάζεις κάρτα για 1 χρόνο, παρότι στην αρχή της τηλεφωνικής επικοινωνίας για την αντιπροσφορά (το 2016) σου λέγαν ότι έπρεπε να βάλεις την πρώτη κάρτα (μετά την αποδοχή της αντιπροσφοράς και κλήση ΣΤΗΝ εταιρία για την οποία ήσουν έτοιμος να πας για ακύρωση της φορητότητας) και δεν ήξεραν εάν πρέπει να βάζεις κάρτα κάθε 3μηνο{όπως και τώρα δηλαδή} , ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ούτε αυτά δε χρειάζονταν και σου έδιναν την προσφορά για να παραμείνεις στην καρτοκινητή Cosmote κανονικότατα χωρίς ούτε μια κάρτα. Ας ελπίσουμε να είναι και τώρα έτσι.

On 14/2/2023 at 10:38 ΠΜ, panbet said:

Παιδιά στο τηλ που έδωσα στο δίπλα forum για συμβόλαια, στον αδερφό μου έδωσαν 27,90 απεριόριστα σταθερά κινητά και vdsl 50 η 100 άρα. Και δώρα σε δύο κινητά 1000 λεπτά προς όλους και 10 ευρώ σε κάθε κινητό.

 

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

σε επικοινωνία με κοσμοτέ, τα επιπλέον πακέτα στα καρτοκινητά θα εμφανιστούν εντός 3 εργάσιμων ημερών απ την ενεργοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής

KT23
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kxtsao said:

σε επικοινωνία με κοσμοτέ, τα επιπλέον πακέτα στα καρτοκινητά θα εμφανιστούν εντός 3 εργάσιμων ημερών απ την ενεργοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής

Η δική μου εμπειρία είναι ότι μια βδομάδα μετά την ενεργοποίηση της γραμμής στον  ένα αριθμό ακόμη το παλεύουν.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sb68s said:

Η δική μου εμπειρία είναι ότι μια βδομάδα μετά την ενεργοποίηση της γραμμής στον  ένα αριθμό ακόμη το παλεύουν.

Δηλαδή ενεργοποιήθηκε στο ένα από τα δύο καρτοκινητά και όχι στο δεύτερο; Να σε ρωτήσω, ποιο ακριβώς δώρο περιμένεις και τι καρτοκινητά μιλάμε (COSMOKAPTA, What's up, Frog) τόσο στο ένα που έγινε η δουλειά όσο και στο άλλο; Μιλάς για το θέμα αυτό με το 13888 ή με το 210... που έκανες την αρχική συμφωνία;

 

17 minutes ago, kxtsao said:

σε επικοινωνία με κοσμοτέ, τα επιπλέον πακέτα στα καρτοκινητά θα εμφανιστούν εντός 3 εργάσιμων ημερών απ την ενεργοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής

Επικοινωνία με το 13888 ή με το 210... που είχες κάνει αρχικά την συμφωνία;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά. Γνωρίζετε αν τα δύο καρτοκινητά μπορούν να έρθουν κι αυτά από φορητότητα, ή πρέπει να είναι νέοι αριθμοί;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά, μου έγινε προσφορά από 210... έχοντας ακόμη 11 μήνες συμβόλαιο με νόβα. με κάλεσαν στο ξεκάρφωτο και θεώρησα ότι με συμφέρει να σπάσω το συμβόλαιο 

KT23
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Παιδιά τα 1000 λεπτά ομιλίας νομιζω είναι να μιλάνε μονο μεταξύ τους οι αριθμοί μεταξυ τους.δηλαδή τα καρτοκινητά με το σταθερό..Δηλαδή το cosmote one.

Μου έγινε ακριβώς η ίδια προσφορά και όντως τα 1000 λεπτά είναι να μιλάμε μεταξύ μας. Επίσης δίνει και 2GB στο κάθε καρτοκινητό από το Cosmote One. Οπότε πρέπει να βάζουμε κανονικά πακέτο προς όλους. Δεν είναι και φοβερή προσφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, katsiletra said:

Μου έγινε ακριβώς η ίδια προσφορά και όντως τα 1000 λεπτά είναι να μιλάμε μεταξύ μας. Επίσης δίνει και 2GB στο κάθε καρτοκινητό από το Cosmote One. Οπότε πρέπει να βάζουμε κανονικά πακέτο προς όλους. Δεν είναι και φοβερή προσφορά. 

Αυτό που λες φίλε μου δεν είναι καν προσφορά: είναι παροχή του Cosmote One! Εμείς λέμε για 1000 λεπτά προς όλους, έξτρα από τα 1000 λεπτά που αναφέρεις, και μια 10άρα κάρτα κάθε μήνα. Αυτό που λες εσύ (που είναι του Cosmote One) μου το έδωσαν και εμένα όταν ρώτησα μέσω του 13888. Όταν συμπλήρωσα την φόρμα επικοινωνίας και με κάλεσαν από το 210... μου έδωσαν την καλή προσφορά που αποδέχθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προς όλους τα 1000 λεπτά. Επίσης στου αδερφού μου τον είπαν ότι θα πρέπει τον πρώτο μήνα να βάλει δύο κάρτες(ανανέωση 12 ευρώ) στα δύο κινητά και θα μπαίνουν όλα τα δώρα. Δεν χρειάζεται να βάλει μετά ξανά κάρτα ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kxtsao said:

προσωπικά, μου έγινε προσφορά από 210... έχοντας ακόμη 11 μήνες συμβόλαιο με νόβα. με κάλεσαν στο ξεκάρφωτο και θεώρησα ότι με συμφέρει να σπάσω το συμβόλαιο 

Εάν απαντάς στο δικό μου ερώτημα, να διευκρινίσω ότι ρώτησα για το εξής που έγραψες:

Quote

σε επικοινωνία με κοσμοτέ, τα επιπλέον πακέτα στα καρτοκινητά θα εμφανιστούν εντός 3 εργάσιμων ημερών απ την ενεργοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής

εάν η επικοινωνία στην οποία σου είπαν για τις 3 εργάσιμές έγινε με το 13888 ή το 210...

(το ότι η προσφορά αρχικά έγινε από το 210... το είχα φανταστεί!)

Edited by greatst
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...