Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το βλέπετε έτσι. Αν και συμφωνώ με τον panosz75,ας πούμε ότι υπάρχουν συνδρομητές με διαφορετικές ανάγκες. Θα μπορούσαν λοιπόν οι εταιρίες να δημιουργήσουν προφίλ συνδρομητών με βάση τα στοιχεία που συγκεντρώνουν από τη χρήση του δικτύου και κατόπιν να βγάλουν πακέτα που θα αφορούν συγκεκριμένη χρήση με συγκεκριμένη ταχύτητα και, σε ορισμένα από αυτά, συγκεκριμένο όριο χρήσης. Έτσι θα εκλείψουν και αυτοί οι συνδρομητές που ακούν τσάμπα και σκέφτονται ότι είναι ευκαιρία να ξεζουμίσουν το δίκτυο για 10 μέρες και θα κάνουν πιο άνετα τη δουλειά τους όσοι χρειάζεται να κάνουν δουλειά πραγματικά.

 

Οι βασικοί τους στόχοι επετεύχθησαν:

1. Έδωσαν ένα γενναίο δώρο και έγινε ντόρος

2. Έκαναν stress test στο δίκτυο

3. Θα βγάλουν μία θριαμβευτική ανακοίνωση για το νέο ρεκόρ δεδομένων που ματαφέρθηκε στις γιορτές

 

Νομίζω ότι και με αφορμή το τελευταίο πείραμα είναι σαφές και στην εταιρεία και στους χρήστες ότι φτηνότερα δεδομένα με κάποιους λογικούς περιορισμούς είναι προς το συμφέρον και των δύο πλευρών...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συμφέρον για τις εταιρίες είναι να πουλάνε το ξύλο για χρυσό και ο πελάτης να πιστεύει ότι τον συμφερει. Και πολύ καλά κάνουν (οι εταιρίες)!
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν περιορισμοί σε ένα πρόγραμμα με απεριόριστα.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουμε και στο οικιακό περιορισμό.

Κάθε πρόγραμμα θα πρέπει να είναι ότι λέει ότι είναι και τίποτα λιγότερο. Αν οι εταιρείες δεν έχουν την δυνατότητα τότε είναι δικό τους πρόβλημα και όχι τον πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν περιορισμοί σε ένα πρόγραμμα με απεριόριστα.

 

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουμε και στο οικιακό περιορισμό.

 

Κάθε πρόγραμμα θα πρέπει να είναι ότι λέει ότι είναι και τίποτα λιγότερο. Αν οι εταιρείες δεν έχουν την δυνατότητα τότε είναι δικό τους πρόβλημα και όχι τον πελατών.

 

 

 

Νομιζω οτι διαφορετικη υποδομη και τεχνολογια υπαρχει στην σταθερη σε συγκριση με την κινητη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξεκίνησε από τα "απεριόριστα" λεπτά που στην πραγματικότητα ήταν 1500. Αφού πουλάει, γιατί να το αλλάξουν; Επειδή παραπονιουνται κάποιοι λίγοι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν περιορισμοί σε ένα πρόγραμμα με απεριόριστα.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουμε και στο οικιακό περιορισμό.

Κάθε πρόγραμμα θα πρέπει να είναι ότι λέει ότι είναι και τίποτα λιγότερο. Αν οι εταιρείες δεν έχουν την δυνατότητα τότε είναι δικό τους πρόβλημα και όχι τον πελατών.

 

Η χωρητικότητα του ασύρματου δικτύου είναι πιο περιορισμένη και αναβαθμίζεται πολύ πιο δύσκολα από του ενσύρματου.

Προφανώς και είναι πρόβλημα των εταιριών όχι των πελατών, αλλά κανένας λογικός πελάτης που αντιλαμβάνεται πώς δουλεύει η τεχνολογία δεν θα ζητήσει ταυτόχρονα φτηνά και απεριόριστα.

Ακόμη και ένα αυθαίρετo αλλά αρκετά μεγάλο νούμερο, πχ 100GB/μήνα δεν είναι μεν απεριόριστο, αλλά είναι αρκετό για να περιορίσει την κατάχρηση, ώστε να παραμείνει λειτουργικό το δίκτυο για όλους.

Edited by minast
εταιριών, όχι εταιρών :P
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με τον καιρό θα έρθει και φυσιολογική τιμή το απεριόριστο ή "απεριόριστο" με μεγάλο όγκο όμως που στο 99% των χρηστών θα είναι υπεραρκετό. Υπενθυμίζω ότι και το play now unlimited κάποτε είχε περιορισμό 2mbps όταν είχε πρωτοβγει και πρακτικά ήταν ζόρι να βλέπεις βίντεο πάνω απο 480p χωρίς buffering. Πλέον έχει εξελιχθεί είναι κάτι παραπάνω από 3tb το οποίο ναι μεν θεωρητικά δεν είναι απεριόριστο με την ακριβή έννοια του όρου αλλά μπορείς να βλέπεις άνετα μέχρι 4k video εφόσον φυσικά είσαι σε σημείο που έχεις καλο δίκτυο. Επίσης για την ιστορία αναφέρω ότι όλο αυτό το διάστημα που πέρασε από τα 2 mbps στο full speed του προγράμματος ο ανταγωνισμός συνεχίζει να έχει 3gb το όριο ανά ημέρα ή να μην έχει καθόλου προγράμματα για βίντεο streaming...

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το play unlimited είναι ελαττωματικό, τραβάει από τα γενικής χρήσης δεδομένα πολλές φορές. Και όσα σκρηνσοτς και να τους δείξεις, κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Απάτη μεγάλη.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι σε κάποιους έχει κολλήσει.Τώρα πόσοι είναι αυτοί στο συνολικό ποσοστό όλων αυτών που το ενεργοποιούν δεν το γνωρίζω και προφανώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος που να του δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάτι που ξεκίνησε με όριο ταχύτητας έφτασε να είναι χωρίς όριο. Και ότι σε όλο αυτό το διάστημα που μεσολάβησε εγώ δεν είδα κανέναν άλλον ανταγωνιστη να προσφέρει κάτι που να δίνει περισσότερα από αυτό για την ειδική χρήση για την οποία προορίζεται

αυτό Με κάνει να θεωρώ ως απλό χρήστη ότι ο μοναδικός που κάνει σοβαρές επενδύσεις σε αυτή τη χώρα είναι η cosmote σε ότι αφορά τους παρόχους και την χωρητικότητα του δικτύου. ας με διαψεύσουν οι άλλοι δύο δίνοντας κάτι παραπάνω από αυτά που δίνει η cosmote

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να δίνεις κάτι που δεν δουλεύει, είναι σαν να μην το δίνεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που τώρα άλλη εταιρία παίρνει τα λεφτά μου, χωρίς μπερδέματα στις χρεώσεις και με πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.

Το 10ημερο απεριόριστου ίντερνετ είναι πολύ ευχάριστη εξέλιξη, αρκεί να δούμε νέα απεριόριστα πακέτα ή πακέτα περισσότερων GB από ότι δίνει τώρα. Μόνο στην Ελλάδα το ίντερνετ κοστίζει σαν χρυσος.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε ότι λες. Απλά ως χρήστης προτιμώ την εταιρεια να παίρνει κάποιο ρίσκο και αν δεν της βγει καλως. Ναι προτιμώ να ειμαι "πειραματόζωο" παρά σκέτο "ζώο" :lol: όπως πχ θεωρώ ότι με περνούσε η μπλε με τις απανωτές αλλαγές στο f2g..
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να δίνεις κάτι που δεν δουλεύει, είναι σαν να μην το δίνεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που τώρα άλλη εταιρία παίρνει τα λεφτά μου, χωρίς μπερδέματα στις χρεώσεις και με πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.

Το 10ημερο απεριόριστου ίντερνετ είναι πολύ ευχάριστη εξέλιξη, αρκεί να δούμε νέα απεριόριστα πακέτα ή πακέτα περισσότερων GB από ότι δίνει τώρα. Μόνο στην Ελλάδα το ίντερνετ κοστίζει σαν χρυσος.

 

Το ιδιο πιστεύω κσι εγώ. Δυστυχώς από χτές η "εμπειρία χρήσης" με το Whatsup μου εχει χειροτερέψει αισθητά (Αθήνα). Εχω ενεργοποιήσει το πακέτο παρότι η χρήση που κάνω ειναι τυπική. Νομίζω ομως οτι θα στραφώ στην CU κάρτα για δεδομένα για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

Πάντως η κίνηση θα ήθελα να πετύχει γενικά ώστε να δώσει το έναυσμα για περισσότερα δεδομένα τα οποία χρειάζεται ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανείς whatsup βάζοντας 10 ευρώ το μήνα θα σου μενουν 8.93 ευρώ καθαρά. Με αυτά θα βάλεις το auto combo call them all με 8.5 ευρώ και θα έχεις 300 λεπτά προς όλους, 400 λεπτά προς whatsup, 200 sms προς όλους, 400 sms προς whatsup και 200 mb. Επιπλέον εξαργυρωνοντας τον κωδικό reloadit που θα πάρεις δώρο θα έχεις και 1200mb mb για ένα μήνα. Και άλλα 100mb από το πάρε μοίρασε. Σύνολο 1500 mb. Απλώς πρέπει να είσαι λίγο εξοικοιωμενος με τα smartphone και να κατεβάσεις την εφαρμογή του whatsup για να τα κάνεις αυτά. Δεν ξέρω αν σου καλύπτει τις ανάγκες αυτό. Αν όχι καλό είναι να αναφέρεις τι ακριβώς ψάχνεις

 

Επειδή σκέφτομαι να κάνω φορητότητα, με ενδιαφέρει κι εμένα ο παραπάνω συνδυασμός κι έχω δύο ερωτήσεις:

1) Κωδικό reloadit παίρνεις κάθε μήνα αν κάνεις ανανέωση με τουλάχιστον 10€;

2) Επειδή έχω και τo σταθερό μου στην Cosmote (Double Play 50 L), ξέρει κάποιος να μου πει τι επιπλέον όφελος θα έχω - αν έχω - στο κινητό με την ενεργοποίηση του Cosmote One;

Link to comment
Share on other sites

1) ναι σωστά.

2) τα καρτοκινητα παίρνουν 1000' από και προς το σταθερό ή τα άλλα κινητά που συμμετέχουν στο one.

Link to comment
Share on other sites

1) Και περισσότερες φορές από μία εάν κάνεις μεσα στον ιδιο μήνα ανανέωση από 10€ παιρνεις Reload it. Απο το app παιρνεις διπλασιο μπονους. Επισης συμφέρει περισσότερο να βάλεις 2 10αρες παρά ένα 20ευρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω όταν ειχα το what's up πρώτο αριθμό, εβαζα 10 απο το app, επαιρνα 2γιγα/7μερες και την 6η μέρα εβαζα άλλα 10 και έπαιρνα τα 1,2gb/μηνα και ολα μαζι εληγαν σε ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

1) Και περισσότερες φορές από μία εάν κάνεις μεσα στον ιδιο μήνα ανανέωση από 10€ παιρνεις Reload it. Απο το app παιρνεις διπλασιο μπονους. Επισης συμφέρει περισσότερο να βάλεις 2 10αρες παρά ένα 20ευρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω όταν ειχα το what's up πρώτο αριθμό, εβαζα 10 απο το app, επαιρνα 2γιγα/7μερες και την 6η μέρα εβαζα άλλα 10 και έπαιρνα τα 1,2gb/μηνα και ολα μαζι εληγαν σε ενα μηνα.

Είναι πάρα πολύ καλό αυτό το κολπάκι με τις 2 10άρες. Λόγω των δώρων του reload it βολεύει καλύτερα να βάλεις 2x10€ αντί για 20€ με τη μία.

Στην πρώτη 10άρα ένα reload it με 2 GB για μια βδομάδα και μετά στο καπάκι με τη δεύτερη 10άρα ένα reload it με 1.2 GB για ένα μήνα, τα οποία αθροίζονται και έχεις 3.2 GB για ένα μήνα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά με τα απεριόριστα πάει με την ΩΡΑ που την έβαλες ?

 

Ξέρει κανείς ?

Ναι με την ώρα που ενεργοποιείται σε 10 μέρες την ίδια ώρα λήγει
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω αν τα data που έχω είναι διαθέσιμα για περιαγωγή εντός ΕΕ;

 

Βρίσκομαι Πολωνία και ενώ έχω data δεν μπορώ να συνδεθώ στο Ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω αν τα data που έχω είναι διαθέσιμα για περιαγωγή εντός ΕΕ;

 

Βρίσκομαι Πολωνία και ενώ έχω data δεν μπορώ να συνδεθώ στο Ίντερνετ!

 

 

 

Μονο τα data του παρε μοιρασε και απο τα πακετα δεδομενων ισχουν για περιαγωγη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργή την περιαγωγή δεδομένων στο κινητό σου; Επίσης στην επιλογή δικτύων διάλεξε αυτόματο, να διαλέξει αυτό ένα δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να έχει γονατίσει το σύμπαν! Προσπαθώ να σερφάρω και σέρνετε. Έκανα speed test 0,6μβ με 4g :D

Το γύρισα σε 3g και πιάνει 5μβ ! Κορίνθια είμαι. Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται αφού οι περισσότεροι χρήστες βάζουν το δίκτυο στο 4G,ήρθε και η προσφορά με τα απεριόριστα βούλιαξε το 4G!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...