Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι η ιδέα μου ή έχει βελτιωθεί τον τελευταίο καιρό το πρόβλημα των dropped calls? Πάντως για κάποια (πολύ μεγάλη!) περίοδο είχε καταντήσει απίστευτα εκνευριστικό να θες να πάρεις κάποιον τηλέφωνο και να μη γίνεται με τίποτα. Είχε τύχει να χρειαστεί να πάρω πάνω από 20 φορές μέχρι να βγάλω γραμμή. :X Ελπίζω να το διόρθωσαν.

 

Ναι, έκαναν αναβάθμιση και το διαπίστωσα τυχαία όταν τις προάλλες ζήτησα ΥΠΟΛ από το 1313 και μου ήρθε μήνυμα του τύπου "λόγω διαδικασιών αναβάθμισης του δικτύου, προσωρινά δεν είναι δυνατό να σας εξυπηρετήσουμε" (στο περίπου).

Link to comment
Share on other sites

..ζήτησα ΥΠΟΛ από το 1313 και μου ήρθε μήνυμα του τύπου "λόγω διαδικασιών αναβάθμισης του δικτύου, προσωρινά δεν είναι δυνατό να σας εξυπηρετήσουμε" (στο περίπου).

Τουλάχιστον, τώρα ξέρουμε ότι η Cosmote κάνει κάτι για να λύσει το πρόβλημα που υπάρχει στα καρτοκινητά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εως τις 6/8 αν ενεργοποιησεις το call 600 σου δινει και απειρα sms μονο με 5 ευρω.Στην TV το δα.

Μεσα στην υπερβολη αυτο το whats up ασκοπα!

Τοσο δυσκολο ειναι να το κανει 600 sms & ΜΜS???:confused:

 

Βαλτε κανενα free ΜΜS ρε παιδια μεταξυ WU.

 

Που στέλνουμε μήνυμα για να έχουμε τα 600 λεπτά και τα απεριόριστα sms προς What's up?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,παρατήρησα οτι αν κάλεις το 1314 με 697 μπροστά(6971314)για να αποφύγεις τις διαφημίσεις,μετά απο λίγο καιρό,και σκέτο 1314 να καλείς,σταματάνε οι διαφημίσεις,το έχετε προσέξει και εσείς?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,παρατήρησα οτι αν κάλεις το 1314 με 697 μπροστά(6971314)για να αποφύγεις τις διαφημίσεις,μετά απο λίγο καιρό,και σκέτο 1314 να καλείς,σταματάνε οι διαφημίσεις,το έχετε προσέξει και εσείς?

 

Και μενα ετσι γινοταν αλλα καποια στιγμη δεν επαψαν ποτε οι διαφημισεις του 1314.

Αρα συνεχιζω με (697)

Link to comment
Share on other sites

Που στέλνουμε μήνυμα για να έχουμε τα 600 λεπτά και τα απεριόριστα sms προς What's up?

 

Μέχρι πότε ισχύει η προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χρειάζεται να ενεργοποιηθεί η περιαγωγή σε καρτοκινητό;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

και η χρέωση των sms είναι κάπου 13 λεπτά νομίζω είδα έτσι;δεν έχει κάποια άλλη χρέωση;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τα προβλήματα με τη χωριτηκότητα,καλά κρατούν...χθές προσπάθησα καμιά 10αριά φορές για να βγάλω γραμμή,και μένω Αίγινα.Είναι όμως πολύ καλύτερα σε σχέση με παλιά,που συνέβαινε καθε μέρα,και τελικά στο τέλος το μετάνιωνα το τηλεφώνιμα...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία: έχω wind F2g και θέλω να το κάνω wu κρατώντας τον ίδιο αριθμό. γίνεται αυτό στα καρτοκινητά? πόσο στοιχίζει κ ποσες μέρες?
Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία: έχω wind F2g και θέλω να το κάνω wu κρατώντας τον ίδιο αριθμό. γίνεται αυτό στα καρτοκινητά? πόσο στοιχίζει κ ποσες μέρες?

Θα κάνεις αίτηση φορητότητας είτε μέσω των καταστημάτων Cosmote/Γερμανός/OTEShop είτε μέσω του 13897.Η φορητότητα δεν κοστίζει και κάνει γύρω στις 10-15 ημέρες για να ολοκληρωθεί.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αίτηση φορητότητας είτε μέσω των καταστημάτων Cosmote/Γερμανός/OTEShop είτε μέσω του 13897.Η φορητότητα δεν κοστίζει και κάνει γύρω στις 10-15 ημέρες για να ολοκληρωθεί.:)

 

ώστε γίνεται κ σε καρτοκινητά ε? ωραία γιατί δε θέλω να χάσω τον αριθμό μου. για τις 15μέρες της μεταφοράς θα μπορώ να χρησιμοποιώ το f2g μου κανονικά? κ θα μοθ στείλουν νέα σιμ? πώς?

Link to comment
Share on other sites

ώστε γίνεται κ σε καρτοκινητά ε? ωραία γιατί δε θέλω να χάσω τον αριθμό μου. για τις 15μέρες της μεταφοράς θα μπορώ να χρησιμοποιώ το f2g μου κανονικά? κ θα μοθ στείλουν νέα σιμ? πώς?

Ναι,θα μπορείς κανονικότατα να χρησιμοποιείς τον αριθμό σου μέχρι να ολοκληρωθεί η φορητόητα.Όσον αφορά την παραλαβή της sim ισχύουν τα εξής:

  • Aν κάνεις την φορητότητα σε κατάστημα (Γερμανός/Cosmote/OTEShop) όταν ολοκληρωθεί θα σε πάρουν τηλέφωνο από το κατάστημα να σου πουν να περάσεις να πάρεις την κάρτα sim.

  • Αν κάνεις φορητότητα μέσω τηλεφώνου (13897) θα παραλάβεις την sim μέσω courier.:)

Link to comment
Share on other sites

paidia, xanavala 6euri karta kai den mou dwse 600 sms..... Htan mono gia mia fora ???

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειδα και άλλα posts να αναφερονται πιο πριν στο ιδιο παθημα με εμενα δηλ εχασα την προσφορα ενα σεντ προς δυο αριθμους ,οταν εβαλα το 2 in 1.

Το θεμα ειναι οτι αισθανομαι πολυ αβολα και αρκετα κοροιδο,γιατι ,πηγα πριν μια εβδομαδα στον Γερμανο για να παρω φυλλαδιο να ενημερωθω-γιατι δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις- και δεν ειχαν.

Οταν ηρθε η ωρα ,ηρθε μια κοπελλα που δεν ηξερε πολλα πολλα για την υπηρεσια ,να φανταστειτε μουπε οτι αυτο γινεται μονο σε κινητα με συνδεση,τεσπα της ειπα οσα ηξερα,και δεν με ενημερωσε οτι θα χασω την αλλη υπηρεσια φυσικά.

Τωρα που ζηταω ανακληση και επαναφορα η κοσμοτε με πασσαρει στον Γερμανο κι ο Γερμανος στην Κοσμοτε κι ακομα δεν ξερω τι θα γινει.

ΡΩΤΗΣΑ αν ηταν επρεπε να με ενημερωσει η υπαλληλος για το τι θα χασω -ετσι νομιζω τουλαχιστον-και ο Γερμανος μουπε οτι εγω επρεπε να ρωτησω αν θα χασω την υπηρεσια 0,01 προς 2 αριθμους.

Της απαντησα οτι αυτο το κανει καποιοσ που κατι εχει ψυλλιαστει κατι εχει ακουσει γιατι ενας ανυποψιαστος καλοπιστος πελατης που δεν ειναι αυτη η δουλεια του ,ειναι δυσκολο να ξερει ολα αυτα τα διλληματα .

Αν εισαι ησυχος οτι οι καρτες ειναι ανεξαρτητες κρατανε τις ρυθμισεις,χρεωνονται με διαφορετικες καρτες ανανεωσης ,δηλ σε εναν μεσο νου,ειναι σαν να κρατανε την ανεξαρτησια τους και οχι σαν να παιρνεις ενα διαφορετικο αλλαγμενο προιον.Γιατι να αρχισεις να ρωτας αν η καρτα παθει κατι μετα την 2in 1.δεν ξερω an ειμαι εγω η μονη βλακας που την πατησα ετσι.

Εντωμεταξυ αφου φοβουνται μηπως επωφεληθει ο συνδρομητης και καλα εκπτωση σε 4 νουμερα με αυτον τον τροπο και οχι στα 2 ,γιατι δεν λενε ,δικαιωμα μονο για 2 εκπτωτικα νουμερα οταν καποιος μεταβει στο 2in 1.

ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ που δεν αγορασα εναν dual sim adaptor απο την αρχη.Ξερει κανεις τι παιζει,με αυτον τον ανταπτορα ?Δουλευει αν καποιος θελει να αποφυγει κλων καρτας?

Εχει καταφέρει κάποιος να ακυρωσει το 2in 1?

Link to comment
Share on other sites

lathos..... 9euri ennoousa...

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου,η ενέργεια κατάργησης μιας υπηρεσίας που έχω ενεργοποιήσει με την συνέναισή μου και ηθελημένα,χωρίς ειδοποίηση πχ,να με ειδοποιήσουν πιο πρίν ,να με βάλουν να υπογράψω ,να με βάλουν να την απενεργοποιήσω εγώ η ίδια ,(όπως και την ενεργοποίησα ) είναι καταχρηστική από τη στιγμή που για όλες τις ενέργειες ,χρειάζεται η συμετοχή του πελάτη,είτε με αποστολή μηνυμάτων ,είτε με κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών.Σφάλω κάπου?
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να μην εμπιστεύεσαι λόγια υπαλλήλων γιατί πολλοί δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Καλύτερα να ρωτάς στο φόρουμ εδώ ή να κοιτάς στην ιστοσελίδα της κάθε εταιρίας. Π.χ. στη σελίδα της Cosmote για το 0,01€/λεπτό γράφει καθαρά:

"Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας COSMOTE 2in1 διακόπτει αυτόματα τη χρέωση 0,01€ /λεπτό προς τους δύο επιλεγμένους αριθμούς, καθώς δεν είναι δυνατή η παράλληλη χρήση των δύο υπηρεσιών"

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L96_COSMOKAPTA_fullstory&breadcrumbTitle=BONUS&showInstructions=true&Title=%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%20%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20COSMOKAPTA#1

Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω Νικο, αλλά εγώ τώρα ,αισίως, έγινα μέλος σας ,και επίσης για να το δω αυτό στην σελίδα της cosmote που όντως το λέει-δεν είπα ότι δεν το λέει εκεί-πρέπει να μπώ στην ενημέρωτική σελίδα του του 0,01€/λ προς 2 αριθμούς,κάτι που δεν θα έκανα ποτέ ,λιγο πριν πάω να ενεργοποιήσω μια άλλη υπηρεσία δηλ την 2in1 .Στο ενημερωτικό της cosmote για το 2in1 δεν αναφερεται αν δεν κανω λάθος ,και εκεί έπρεπε να αναφέρεται ,γιατί μόνο τότε αρχίζει το πρόβλημα.

Αφήστε που ,γιατί τελικά να ψάχνω εφόσον ακόμα αναρωτιέμαι ,με ποιό δικαίωμα παρεμβαίνουν σε κάτι που έχω επιλέξει ,που έχουν δεχτεί να μου δώσουν,και καθώς δεν άλλαξε τίποτα άλλο από όλες τις υπόλοιπες υπηρεσιες που έχω επιλέξει , δεν έφτασε το μυαλό μου ότι αυτοί οι τύποι στο πίσω μέρος του μυαλού τους κάθε φορα που σχεδιάζουν να παρέχουν μια υπηρεσία,τελικά κοιτάνε τι άλλο θα πάρουν πίσω.Παροχές με το σταγονόμετρο,με διλλήματα ,με παζάρια,εγώ είμαι πολύ απογοητευμ'ενη με όλο αυτό το παρολίγο,παρα κάτι,"παρε ένα ποτήρι νερό ,αλλά πιές το μισό" τύπου.

Δηλ με κάνουν να τρέμω να επιλέξω μια υπηρεσία ,μήπως μου την φέρουν από κάπου αλλού,άρα εγκαθιδρύουν την καχυποψία,την αγωνία ,πότε ,για πόσο ,πως κτλ.

Α πα πα πα....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα καρτα των 9 ευρω κ εστειλα sms600 στο 1313, για να εχω τα 600 sms, κ μου εστειλαν μνμ οτι εχω 600 λεπτα ομιλιας κ οταν εχω τα απεριοριστα sms θα με ενημερωσουν με μνμ.

Ακομα μνμ δεν μ εχουν στειλει!Παιζει τπτ κ δεν το εχω καταλαβει? :worry:

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...