Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια σορρυ γιατι γραφουμε ολοι μαζι και εχω χασει την μπαλα :X τι δεν ειδα καλα στο pdf που ανεβασες πριν?

 

Ότι θέλει 6€ για να επεκτείνει την διάρκεια υπολοίπου. Μπορείς να στείλεις 5€, αλλά δεν αποτελεί ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση...Καταγγελία στην ΕΕΤΤ διότι πέρασε στα κρυφά και δεν υπάρχει πουθενά επίσημο δελτίο δεν στέκει?

 

δεν ειναι αλλαγη τιμοκαταλογου ή πακετου. Γενικα ομως σε διαφορες υπηρεσιες οπως τις χρεωσεις εκδοσης sim (απλες/διπλες) και στο ελαχιστο ποσο ανανεωσης,το παρε-μοιρασε κ.α. η κοσμοτε ενεργει με τροπον δεινα "εσωτερικη" ενημερωση.Τα ανακοινωνουν οι υπαλληλοι στους πελατες ή με ανακοινωσεις στα καταστηματα,ή απλα το βλεπεις στην πραξη, :cool: δελτιο τυπου επισημο δεν βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τρόπο να παίρνουμε δύο φορές πάρε μοίρασε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα είναι ανανέωση 10αρα σε 2 αριθμούς κάνουμε πάρε μοίρασε και στέλνουμε 5 ευρώ εναλλάξ ο ένας στον άλλο. Θέλουμε από 20 λεπτα ο καθένας αλλά περνουμε 2 πάρε μοίρασε ο καθένας όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αλλαγη τιμοκαταλογου ή πακετου. Γενικα ομως σε διαφορες υπηρεσιες οπως τις χρεωσεις εκδοσης sim (απλες/διπλες) και στο ελαχιστο ποσο ανανεωσης,το παρε-μοιρασε κ.α. η κοσμοτε ενεργει με τροπον δεινα "εσωτερικη" ενημερωση.Τα ανακοινωνουν οι υπαλληλοι στους πελατες ή με ανακοινωσεις στα καταστηματα,ή απλα το βλεπεις στην πραξη, :cool: δελτιο τυπου επισημο δεν βγαινει.

 

Κατάλαβα.Απλα είναι λίγο έως πολύ άσχημο εφόσον παίρνεις τέτοια απόφαση σαν εταιρία να μην κάνεις τον κόπο να βγάλεις μια ανακοίνωση διότι δεν θες να το μάθεις ουσιαστικά ο κόσμος.Θα μου πεις ο κόσμος πάει στο περίπτερο ή σε κατάστημα που δεν ισχύει πια το 5ευρο αλλά υπάρχουν και αυτοί που μπαίνουν μέσω σαιτ ή εφαρμογής και βάζουν 5€ και υπάρχουν και καταστήματα (πχ καφετέριες,σουβλατζιδικα) που βάζουν 5€ για να δέχονται παραγγελίες.Αυτοι δεν έχουν δικαίωμα σε μια κάποια ενημέρωση έστω τυπική?Εκτός και αν όπως είπες μόλις μπουν να ανανεώσουν θα δούνε τις αλλαγές και τέλος..Τωρα κάθομαι και γω και σκάω λες και δεν ξέρω πως λειτουργούν θα μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλει 6€ για να επεκτείνει την διάρκεια υπολοίπου. Μπορείς να στείλεις 5€, αλλά δεν αποτελεί ανανέωση.

στραβομαρα μου...να φτιαξανε τη μεταφορα στο site αραγε? ολοκληρη αναβαθμιση εκαναν ολη νυχτα λενε,ελπιζω να το εφτιαξαν. Και ελπιζω να παιζει και με μηνυμα 6 ΣΤΟ 69...

Οι μεταφορές που θα λάβει ο συνδρομητής Καρτοκινητής, από 6€ & πάνω,

επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και την ημερομηνία λήξης του

λογαριασμού του

Link to comment
Share on other sites

Μας αλλάζουν το πρόγραμμα τώρα με τα πάρε μοίρασε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι έχει αλλάξει στα πάρε μοίρασε;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει αλλάξει στα πάρε μοίρασε;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Με 10€ πλέον κάνεις μόνο ένα πάρε μοίρασε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στο σενάριο της ελάχιστης δυνατής χρήσης, τώρα θα συμφέρει 12€ το 4μηνο, παρά 10€ το 3μηνο. Κέρδος τεσσάρων ευρώ το χρόνο και μιας λιγότερης διαδικασίας ανανέωσης. :rolleyes:

 

Η μεταφορά 5 ευρώ επεκτείνει το χρόνο λήξης κανονικά 2 μήνες το γράφει.

 

Πού; Γιατί εμείς άλλο βλέπουμε να γράφει. https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/ipiresia-easy-transfer.html --> https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-proypothesis-COSMOTE-Mobile-Easy-Transfer.pdf

 

EDIT: Στη σελίδα του whats up γράφει ακόμα για 5€ όντως. https://www.whatsup.gr/el/cosmote-mobile-easy-transfer

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Στο σενάριο της ελάχιστης δυνατής χρήσης, τώρα θα συμφέρει 12€ το 4μηνο, παρά 10€ το 3μηνο. Κέρδος τεσσάρων ευρώ το χρόνο και μιας λιγότερης διαδικασίας ανανέωσης. :rolleyes:

 

 

 

Πού; Γιατί εμείς άλλο βλέπουμε να γράφει. https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/ipiresia-easy-transfer.html --> https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-proypothesis-COSMOTE-Mobile-Easy-Transfer.pdf

Εδώ. Από 5 και πάνω λέει

 

658597eebd85b83c11bb0525e4905d87.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν σουβλατζιδικα, καφετεριες κλπ που χρησιμοποιουν νουμερα για delivery, μπορουν να μεταφερουν τα κοσμοτε τους στις άλλες 2 εταιρίες που ειναι λιγοτερο αυστηρες στη φραγη εισερχομένων. Το κιου και cu που εχω δεχονται εισερχομενες κανονικα και εαν θυμαμαι καλά στο ενα κλεινω χρονο χωρις ανανεωση σε ενα μηνα και στο άλλο σε 3 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Και η συντήρηση κάποιου είδους χρήση είναι. Όταν η διάρκεια πήγε από 3 στους 2 μήνες υπήρξε αύξηση του κόστους. Όταν πάει από 5€ στα 10€, αυτό είναι νέος διπλασιασμός. Προφανώς όποιος κάνει χρήση >=10€/μήνα, δεν επηρεάστηκε από καμία από τις 2 αλλαγές.

 

 

Είναι λύση δηλαδή να έχεις ένα δεύτερο καρτοκινητό. Αν δεν έχεις Cosmote ή έχεις, αλλά τυχαίνει να είναι frog; Εγώ έχω 2 cosmoκάρτες στο "νοικοκυριό" και θα εφαρμόσω την παραπάνω λύση, αλλά δεν είναι λύση του τύπου "απλούστατον!".

 

Λύση ή όχι, ψάχνεις να βρεις την πατέντα που σε βολεύει αν δεν θες να χαλάς χρήματα. Και στην οικογένειά σου να μην μπορείς να το εφαρμόσεις, ίσως βρεις στον κύκλο σου κάποιους με καρτοκινητά να το κάνεις. Αν δηλαδή βάζεις 20€ το τρίμηνο και μπορείς να "πουλάς" τα 17 σε άλλους, αυτομάτως το κόστος για να το διατηρείς και να δέχεσαι εισερχόμενες πέφτει στα πραγματικά 12€ το χρόνο.

 

Αν έχεις frog χωρίς να αγοράζεις πακέτα, μάλλον δεν υπάρχει λόγος να το κρατάς ως τέτοιο και καλύτερα να το μετατρέψεις σε άλλου είδους καρτοκινητό, αν η κύρια χρήση του είναι για εισερχόμενες.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι μας έκανε η cosmote με την κατάργηση του 5€!! Σαν άσκηση στα μαθηματικά έχει γίνει η καλύτερη ανανέωση
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν σουβλατζιδικα, καφετεριες κλπ που χρησιμοποιουν νουμερα για delivery, μπορουν να μεταφερουν τα κοσμοτε τους στις άλλες 2 εταιρίες που ειναι λιγοτερο αυστηρες στη φραγη εισερχομένων. Το κιου και cu που εχω δεχονται εισερχομενες κανονικα και εαν θυμαμαι καλά στο ενα κλεινω χρονο χωρις ανανεωση σε ενα μηνα και στο άλλο σε 3 μηνες.

 

Δυστυχώς δεν θα βοηθήσει κάπου αυτό καθώς υπάρχει πολύς κόσμος που έχει Whats up ή Cosmote συμβόλαιο και καλεί σε αυτούς τους αριθμούς και είναι και ο λόγος που αυτά τα καταστήματα έχουν κυρίως Whats up(πιο πολύ στην επαρχία,στις μεγάλες πόλεις έχω δει και τις 3 εταιρίες σαν επιλογή).Συνήθως όποιος έχει Vodafone ή Wind δεν έχει τέτοια προβλήματα (όπως και με Whats up πια) οπότε έχει μείνει σαν επιλογή και καλεί αρκετά ο κόσμος (το έχω δει εκ των έσω σε τέτοιες δουλειές που έχω κάνει χτυπάει πολύ το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα βοηθήσει κάπου αυτό καθώς υπάρχει πολύς κόσμος που έχει Whats up ή Cosmote συμβόλαιο και καλεί σε αυτούς τους αριθμούς και είναι και ο λόγος που αυτά τα καταστήματα έχουν κυρίως Whats up(πιο πολύ στην επαρχία,στις μεγάλες πόλεις έχω δει και τις 3 εταιρίες σαν επιλογή).Συνήθως όποιος έχει Vodafone ή Wind δεν έχει τέτοια προβλήματα (όπως και με Whats up πια) οπότε έχει μείνει σαν επιλογή και καλεί αρκετά ο κόσμος (το έχω δει εκ των έσω σε τέτοιες δουλειές που έχω κάνει χτυπάει πολύ το κινητό).

Τοτε ας βάζουν 12€/3μηνο (4€/μηνα). Αφου δεχονται τοσες κλησεις στα κοσμοτε νουμερα (αρα πολλές παραγγελίες) θα κάνουν γρήγορη απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Λύση ή όχι, ψάχνεις να βρεις την πατέντα που σε βολεύει αν δεν θες να χαλάς χρήματα. Και στην οικογένειά σου να μην μπορείς να το εφαρμόσεις, ίσως βρεις στον κύκλο σου κάποιους με καρτοκινητά να το κάνεις. Αν δηλαδή βάζεις 20€ το τρίμηνο και μπορείς να "πουλάς" τα 17 σε άλλους, αυτομάτως το κόστος για να το διατηρείς και να δέχεσαι εισερχόμενες πέφτει στα πραγματικά 12€ το χρόνο

 

Δηλαδή επιμένεις να προτείνεις σαν σοβαρή λύση σε κάποιον που του διπλασιάζουν ένα πάγιο κόστος, να βγει στην γύρα να ψάχνει να πουλήσει το πλεόνασμα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ τι κανουμε τωρα αν ισχυσει (που μαλλον θα ισχυσει) η καταργηση του ταληρου

(υποθετωντας οτι παμε για το 4*12=48 που ειναι μικροτερο απο το 6*10=60) ;

στην επομενη ανανεωση αν βαλουμε 10 στην ληξη "κλεινουμε" το προηγουμενο τριμηνο (5+10),

αλλα οχι και το επομενο (γιατι 10 < 12),

αρα θα πρεπει μετα να βαλουμε 12αρα στο 2μηνο για να ξεκινησουν να μετρανε τα τριμηνα,

το μονο "καλο" ειναι οτι οι του whatsup θα παιρνουμε reloadit δωρακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα ανανέωση σήμερα μεσα από την εφαρμογή και δεν έβρισκα τον τρόπο να βάλω 5 ευρώ έχει αλλάξει κάτι; Το νούμερο το ως δεύτερο και βάζω χρήματα ανά δίμηνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα ανανέωση σήμερα μεσα από την εφαρμογή και δεν έβρισκα τον τρόπο να βάλω 5 ευρώ έχει αλλάξει κάτι; Το νούμερο το ως δεύτερο και βάζω χρήματα ανά δίμηνο.

Εδώ και 89 μηνύματα αυτή η κουβέντα γίνεται...

Πραγματικά δεν το είχες καταλάβει???

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα ανανέωση σήμερα μεσα από την εφαρμογή και δεν έβρισκα τον τρόπο να βάλω 5 ευρώ έχει αλλάξει κάτι; Το νούμερο το ως δεύτερο και βάζω χρήματα ανά δίμηνο.
Μας έστειλες να είσαι καλά!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιμένεις να προτείνεις σαν σοβαρή λύση σε κάποιον που του διπλασιάζουν ένα πάγιο κόστος, να βγει στην γύρα να ψάχνει να πουλήσει το πλεόνασμα; :confused:
Είναι μια λύση. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι η Βονταφον ανανεωνε το υπολοιπο και τον χρονο ληξης οταν εβαζες λεφτα απο το ThankYou (επιστροφη χρημάτων απο ψωνια απο σουπερμάρκετ). Ριξτε μιά ματιά... Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Μας έστειλες να είσαι καλά!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εντάξει φίλε μου δεν ρώτησα κάτι τραγικό, ούτε διαβασα κάτι παραπάνω και όπως εξήγησα βάζω χρήματα ανά δίμηνο. Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια έστω και αν σας έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου δεν ρώτησα κάτι τραγικό, ούτε διαβασα κάτι παραπάνω και όπως εξήγησα βάζω χρήματα ανά δίμηνο. Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια έστω και αν σας έστειλα.
Το "μας έστειλες" ,χωρίς να ήθελα να σε προσβάλλω, είναι ότι το σχόλιο σου ήρθε καπάκι μετά από τέτοια συζήτηση παραπάνω. Ένα scroll up και θα έλυνες κάθε απορία σου. Και πάλι συγνώμη ήταν άκομψο εκ μέρους μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το "μας έστειλες" ,χωρίς να ήθελα να σε προσβάλλω, είναι ότι το σχόλιο σου ήρθε καπάκι μετά από τέτοια συζήτηση παραπάνω. Ένα scroll up και θα έλυνες κάθε απορία σου. Και πάλι συγνώμη ήταν άκομψο εκ μέρους μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ φίλε μου δεν τρέχει τίποτα, δεν είπες κάτι να ζητάς συγνώμη, καλή σου νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...