Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύουν μόνο τα ΜΒ από αγορασμένα προγράμματα και τα ΜΒ από Πάρε μοίρασε .

Από το πακέτο των 7 GB ισχύουν 1900 ΜΒ στην περιαγωγή στην Ε.Ε

δεν ισχύουν reloadit και άλλες δωρεάν προσφορές..

 

Δηλαδή δίνω 7€ για τα 7gb και έχω διαθέσιμα τα 1900mb? Και μετά έχω χρέωση περιαγωγής;

 

Πήγαινε σε κατάστημα Play ή Orange και αγόρασε μία τοπική sim για Internet only.. Με 5€ αγόρασα από την Orange 7GB

 

Δεν είχε η play κάρτες αλλιώς είχε με 7€ απεριόριστα γιγα για 1 μήνα νομίζω.. Δε σε συμφέρει να χαλάσεις τα δικά σου με τέτοιες τιμές..

 

Έτσι συμφέρει. Δεν το γνώριζα. Στην ουσία πας στο κατάστημα, αγοράζεις μια κάρτα και έχεις απεριόριστο ίντερνετ για ένα μήνα με 5€? Τσάμπα! Χρειάζεται κάποια διαδικασία στο κινητό; Η κάρτα είναι nano? Γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θυμάμαι ότι παλιότερα (15+ χρόνια) η Cosmote ''έριχνε" την ποιότητα ομιλίας στα καρτοκινητά έναντι των συμβολαίων. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θυμάμαι ότι παλιότερα (15+ χρόνια) η Cosmote ''έριχνε" την ποιότητα ομιλίας στα καρτοκινητά έναντι των συμβολαίων. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο?

 

Καλησπέρα,

 

Έχω την εντύπωση πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μεταβιβάσεις νούμερο με Promo4,η προσφορά παραμένει και για τον νέο κάτοχο;
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, ποτέ πέρασαν 10 χρόνια!!!

<<XPONIA ΠOΛΛA! ΣAN ΣHMEPA HPΘEΣ ΣTON KOΣMO TOY WHAT'S UP ΓIA AYTO ΣOY KANOYME ΔΩPO TON KΩΔIKO ***J2 ΓIA TO RELOAD IT. MΠEΣ ΣTO APPLICATION (https://www.whatsup.gr/c/reloadit) 'H ΣTO m.whatsup.gr & KANE RELOAD!>>

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θυμάμαι ότι παλιότερα (15+ χρόνια) η Cosmote ''έριχνε" την ποιότητα ομιλίας στα καρτοκινητά έναντι των συμβολαίων. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο?

 

Σε γενικές γραμμές όχι. Απλά το σύστημά τους μέχρι πριν 4-5 χρόνια υπέφερε από υπερφόρτωση στις ώρες αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν καποια χρονια (εποχη 2010 ή και νωρίτερα) οντως γινοταν λογος για διαφορετική ποιοτητα μεταξυ συμβολαίων και καρτοκινητων και φαινόταν και στην πραξη. Ειδικα την εποχη που με ανανέωση 10€ επαιρνες 1200' προς wu τα καρτοκινητα είχαν "κλατάρει". Τα τελευταία χρόνια δεν θυμαμαι καποια αναφορά σε τετοιο διαχωρισμό,αλλωστε αν υπάρχει τετοια πλατφόρμα σίγουρα θα εχει επεκταθει σε χωρητικότητα σε σχέση με την τοτε εποχή. Ισως και οι εποχες των τρελων παροχων και της τρελης χρησης εχουν περασει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θυμάμαι ότι παλιότερα (15+ χρόνια) η Cosmote ''έριχνε" την ποιότητα ομιλίας στα καρτοκινητά έναντι των συμβολαίων. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο?
Δεν ισχύει αυτό. Τώρα τουλάχιστον.

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πωπω, ποτέ πέρασαν 10 χρόνια!!!

<<XPONIA ΠOΛΛA! ΣAN ΣHMEPA HPΘEΣ ΣTON KOΣMO TOY WHAT'S UP ΓIA AYTO ΣOY KANOYME ΔΩPO TON KΩΔIKO ***J2 ΓIA TO RELOAD IT. MΠEΣ ΣTO APPLICATION (https://www.whatsup.gr/c/reloadit) 'H ΣTO m.whatsup.gr & KANE RELOAD!>>

Κάθε χρόνο μου στέλνανε τέτοιο μήνυμα όταν ήμουν στην γουατσαπ. Κάθε χρόνο ερχόταν το σχετικό "Σαν σήμερα ήρθες στον κόσμο του what's up"

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά τα συστήματα που διαχερίζονται συμβόλαια και καρτοκινητά. Αυτός είναι ο λόγος που σε αλλαγή από το ένα στο άλλο θέλει να μείνει offline το τηλέφωνο κάποιες ώρες. Το σύστημα των καρτοκινητών δούλευε over capacity τον πρώτο καιρό του what’s up και είχαν κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις για να μην πεθάνει τελείως, μεταξύ των οποίων και half rate στο GSM.

Πλέον έχουν αντικατασταθεί όλα με IMS και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο μου στέλνανε τέτοιο μήνυμα όταν ήμουν στην γουατσαπ. Κάθε χρόνο ερχόταν το σχετικό "Σαν σήμερα ήρθες στον κόσμο του what's up"

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

 

Μα το ξέρω, ομοίως. Κάθε χρόνο έρχεται και σε εμένα αλλά καί σέ όλους.

Απλά τονίζω την δεκαετία.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δίνω 7€ για τα 7gb και έχω διαθέσιμα τα 1900mb? Και μετά έχω χρέωση περιαγωγής;

 

 

 

Έτσι συμφέρει. Δεν το γνώριζα. Στην ουσία πας στο κατάστημα, αγοράζεις μια κάρτα και έχεις απεριόριστο ίντερνετ για ένα μήνα με 5€? Τσάμπα! Χρειάζεται κάποια διαδικασία στο κινητό; Η κάρτα είναι nano? Γνωρίζεις;

 

Δεν θέλει οτιδήποτε. Απλά βάζεις την κάρτα μέσα και δουλεύει... Η κάρτα είναι 3 σε 1 πλέον νομίζω.. Παντού όχι μόνο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

προσφατα απεκτησα ενα whatsup για να εχω προσβαση καθαρα σε δεδομενα και αντιμετωπιζω προβλημα με την ταχυτητα.με το ζορι ανοιγω σελιδες...και δεν μπορω να δω ενα βιντεακι στο youtube.εχω κινητο dual και μονιμως την καρτα whatsup την εχω σε 4g αλλα oι ταχυτητες ειναι χαμηλες.μηπως θα πρεπει να βαλω χειροκινητες ρυθμισεις..??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενδειξη για σημα 4g στο κινητό σου? Εχεις στείλει μήνυμα 4G στο 1333?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενδειξη για σημα 4g στο κινητό σου? Εχεις στείλει μήνυμα 4G στο 1333?

Οχι δεν εχω στειλει τιποτα. Εβαλα την sim κατευθειαν.επισης το μονο σημα που εμφανιζει ειναι ενα Η+

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω στειλει τιποτα. Εβαλα την sim κατευθειαν.επισης το μονο σημα που εμφανιζει ειναι ενα Η+

 

Θα στείλεις το λεκτικό που είπε ο φίλος παραπάνω για ενεργοποίηση του 4G

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ αν η sim είναι πολύ παλιά ίσως δεν υποστηρίζει καν 4g. Έχω ξάδερφο που υποστηρίζει το κινητό 4g αλλά έχει παλιά sim και πιάνει μέχρι h+

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ αν η sim είναι πολύ παλιά ίσως δεν υποστηρίζει καν 4g. Έχω ξάδερφο που υποστηρίζει το κινητό 4g αλλά έχει παλιά sim και πιάνει μέχρι h+

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσφατα την αγορασα. Μολις εστειλα μηνυμα και περιμενω ενεργοποιηση.ομως εν'ετη ιουλιος 2018 και ενα πακετο καρτοκινητης να μην εχει sim 4G;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα την αγορασα. Μολις εστειλα μηνυμα και περιμενω ενεργοποιηση.ομως εν'ετη ιουλιος 2018 και ενα πακετο καρτοκινητης να μην εχει sim 4G;;;

Αν την αγόρασες θα έχει κανονικά θα σου ενεργοποιηθεί κάνε καμιά επανεκκίνηση για να μπουν οι ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν την αγόρασες θα έχει κανονικά θα σου ενεργοποιηθεί κάνε καμιά επανεκκίνηση για να μπουν οι ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τελικα εκανα μια επανεκκινηση και μου ενεργοποιηθηκε 4G+ .πλεονν δουλευει ωραια και εχω πολυ καλες ταχυτητες. ευχαριστω παιδια :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα μια επανεκκινηση και μου ενεργοποιηθηκε 4G+ .πλεονν δουλευει ωραια και εχω πολυ καλες ταχυτητες. ευχαριστω παιδια :up:

Καλά σερφαρισματα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά σερφαρισματα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

στην αρτα ειχα 117 download και 40 upload.στην πολη μου δυστηχως εχω 40 με 10.(ηγουμενιτσα) .βεβαια παιζωντας με καποιες εξτρα ρυθμισεις οπως το πρωτοκολλο περιαγωγης APN (εβαλα IPv4/ipv6) prin eixa ipv4 και παρακατω στον φορεα τσεκαρα μονιμο LTE που πριν δεν ηταν ορισμενο.μετα την ρυθμιση αυτη 2πλασιασα τις ταχυτητες.πλεον μπορω να παω οτι χαιρομαι το ιντερνετ και δεν εχει καμια σχεση με χθες που με τις ταχυτητες που ειχα ταχυτητες ουτε τις ιστοριες στο instagram δεν μπορουσα να τις ανοιξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην αρτα ειχα 117 download και 40 upload.στην πολη μου δυστηχως εχω 40 με 10.(ηγουμενιτσα) .βεβαια παιζωντας με καποιες εξτρα ρυθμισεις οπως το πρωτοκολλο περιαγωγης APN (εβαλα IPv4/ipv6) prin eixa ipv4 και παρακατω στον φορεα τσεκαρα μονιμο LTE που πριν δεν ηταν ορισμενο.μετα την ρυθμιση αυτη 2πλασιασα τις ταχυτητες.πλεον μπορω να παω οτι χαιρομαι το ιντερνετ και δεν εχει καμια σχεση με χθες που με τις ταχυτητες που ειχα ταχυτητες ουτε τις ιστοριες στο instagram δεν μπορουσα να τις ανοιξω.

Και 40 άψογα είναι φίλε μου σφαίρα πάει. Οτιδήποτε πάνω από 20 25 download και 10 15 upload είναι εξαιρετικά. Βάζεις force το 4g και είσαι κομπλέ αν δεν πιάνεις καλά η πιάνεις πχ 3g.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώνεται ότι από 3/9/2018 επέρχονται οι παρακάτω αλλαγές για τους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας COSMOTE (WHAT’S UP, COSMOΚΑΡΤΑ, FROG & COSMOTE Mobile Internet με κάρτα):

 

Α. Σε κάθε χρηματική ανανέωση υπολοίπου («Ανανέωση») με ποσό μικρότερο των 12€, μειώνεται η διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπολοίπου της σύνδεσης του συνδρομητή από 3 μήνες σε 2 μήνες από την ημερομηνία Ανανέωσης.

Σε περίπτωση που εντός του ανωτέρου διαστήματος των 2 μηνών δεν πραγματοποιηθεί νέα Ανανέωση, το τυχόν υπολειπόμενο ποσό κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης των 2 μηνών θα μηδενίζεται.

Για Ανανεώσεις με ποσό μεγαλύτερο ή ίσο των 12€ η διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπολοίπου της σύνδεσης του συνδρομητή παραμένει 3 μήνες από την ημερομηνία ανανέωσης.

Για τους συνδρομητές που έχουν προβεί σε Ανανέωση πριν από την 3/9/2018, η διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπόλοιπού τους παραμένει στους 3 μήνες από την ημερομηνία της τελευταίας Ανανέωσης.

Μετά την 3/9/2018, στη περίπτωση πολλαπλών Ανανεώσεων χρόνου ομιλίας, το συνολικό εναπομένον χρηματικό υπόλοιπό του συνδρομητή θα λήγει τη μεταγενέστερη ημερομηνία που προκύπτει από τις Ανανεώσεις.

 

Β. Σε κάθε Ανανέωση με ποσό μικρότερο των 12€ το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου, και εφόσον ο συνδρομητής δεν έχει πραγματοποιήσει ανανέωση χρηματικού υπολοίπου κατά τη διάρκεια αυτού, ενεργοποιείται αυτόματα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, γραπτών μηνυμάτων (SMS) και δεδομένων μειώνεται από 4 μήνες σε 3 μήνες (90 ημέρες).

 

Για Ανανεώσεις με ποσό μεγαλύτερο ή ίσο των 12€ η ημερομηνία φραγής της σύνδεσης παραμένει 4 μήνες από την ημερομηνία Ανανέωσης.

Για τους συνδρομητές που έχουν προβεί σε Ανανέωση πριν από την 3/9/2018, η ημερομηνία φραγής της σύνδεσης παραμένει στους 4 μήνες από την ημερομηνία της τελευταίας Ανανέωσης. Μετά την 3/9/2018, στη περίπτωση πολλαπλών Ανανεώσεων η ημερομηνία φραγής της σύνδεσης θα γίνεται τη μεταγενέστερη ημερομηνία φραγής που προκύπτει από τις Ανανεώσεις

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/030918_anakinosi_gia_sindromites_kartokinitis.pdf

Link to comment
Share on other sites

στην αρτα ειχα 117 download και 40 upload.στην πολη μου δυστηχως εχω 40 με 10.(ηγουμενιτσα) .βεβαια παιζωντας με καποιες εξτρα ρυθμισεις οπως το πρωτοκολλο περιαγωγης APN (εβαλα IPv4/ipv6) prin eixa ipv4 και παρακατω στον φορεα τσεκαρα μονιμο LTE που πριν δεν ηταν ορισμενο.μετα την ρυθμιση αυτη 2πλασιασα τις ταχυτητες.πλεον μπορω να παω οτι χαιρομαι το ιντερνετ και δεν εχει καμια σχεση με χθες που με τις ταχυτητες που ειχα ταχυτητες ουτε τις ιστοριες στο instagram δεν μπορουσα να τις ανοιξω.

 

Ειχα πρωτοκολλο APN IPv4 και πρωτοκολλο περιαγωγης IPv4 μονο

3G http://www.speedtest.net/my-result/a/4119155137

Μολις ειδα το post σου εβαλα IPv4/IPv6 και στα 2.Κολλησαν τα δεδομενα και εβαλα λειτουργια πτησης.

3G http://www.speedtest.net/my-result/a/4119175851

Δεν εχω 4G,ειμαι με ενα mls παλιο πλεον γιατι το iPhone βγηκε εκτος λειτουργιας.

Η μετρηση εγινε στη Λεπτοκαρυα Πιεριας στον πεζοδρομο.Στο υψος του Εφεσσου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...