Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την αποσύνδεση-σύνδεση στο ίδιο κινητό αλλά με άλλο νούμερο,απαραίτητη προυπόθεση είναι η σύνδεση να γινει με wifi

Στο ίδιο κινητό ίσως να γίνεται δουλειά με κάποια εφαρμογή τύπου parallel space ή το dualapps αν έχεις miui.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτός που θα κάνει την μεταφορά ξέρει . Στην πράξη μπορεί να μην γίνει και ποτέ.

 

Απο μαγαζι Cosmote τον πηρα τον καινουργιο αριθμό δηλαδή θα είναι στο ονομα του χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με ενημερώσει που μπορεί να βρω προνομιακό πακέτο cosmote. Αν δεν επιτρέπεται από κανονισμό παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με ενημερώσει που μπορεί να βρω προνομιακό πακέτο cosmote. Αν δεν επιτρέπεται από κανονισμό παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα.

 

Καλημερα καλη χρονια.πρεπει να ψαξεις στο φεις βαζουν καποιοι αλλα τα πουλαν απο 20 μεχρι 30.Μερικοι εχουν και μεσα 10ευρω αναλογως.

Edited by Ntonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ο χρόνος ομιλίας μεταφέρεται όταν κάνει κάποιος αλλαγές πακέτου (από What's up σε Cosmoκάρτα ή Frog)?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλο ΣΚ!

να ρωτησω κατι και εγω, στο W.U app λεει ημερομηνια ληξης υπολοιπου μου 9/3/2018 και καρτας 7/4/2018, το πρωτο ειναι γιατι πρεπει να ανενεωσω τον χρονο μου, καθε 3μηνο δεν το εχουν κανει? το 2ο γιατι ειναι εχω μπερδευτει!!!

τα λεει καπου αυτα να τα δουμε? μαλλον αυτα ειναι? https://www.whatsup.gr/el/energopoiisidiarkeia

ομως ο χρονος χρησης που λεει εμενα γιατι ειναι μεχρι 7/4/2018? αφου ειχα βαλει καρτα ανανεωσης και μαλιστα 30 ευρω και τα εφαγα κιολας...

ανανεωσεις κανω πλεον εδω και καιρο μονο με paypal. Bρηκα την αποδειξη στο email ειχα ανανεωσει 8/12/2017 30 ευρω....δεν θα επρεπε η ημερομηνια ληξης της καρτας να ειναι 1 χρονο μετα????

και γιατι το email ειναι 8/12 αλλα η αποδειξη μεσα σε αυτο λεει 12/8/2017 αναποδα την εχουν την ημερομηνια???

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλο ΣΚ!

να ρωτησω κατι και εγω, στο W.U app λεει ημερομηνια ληξης υπολοιπου μου 9/3/2018 και καρτας 7/4/2018, το πρωτο ειναι γιατι πρεπει να ανενεωσω τον χρονο μου, καθε 3μηνο δεν το εχουν κανει? το 2ο γιατι ειναι εχω μπερδευτει!!!

τα λεει καπου αυτα να τα δουμε? μαλλον αυτα ειναι? https://www.whatsup.gr/el/energopoiisidiarkeia

 

Το πρώτο είναι το 3μηνο, όπου ΑΝ μέχρι τότε δε βάλεις €, θα χάσεις όσα € έχεις, ενώ ΑΝ βάλεις € θα προστεθούν με όσα θα έχεις τότε.

 

Και το 2ο είναι το 4μηνο, όπου ΑΝ δε βάλεις € μέχρι τότε θα διακοπούν όλες οι εισερχόμενες κ εξερχόμενες κινήσεις της sim σου (και data), ενώ ΑΝ βάλεις € θα συνεχίσεις να δέχεσαι εισερχόμενες κλπ κ (εννοείται) θα έχεις άλλους 3 μήνες (κ 4 μήνες αντίστοιχα), για όσα σου έγραψα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι το 3μηνο, όπου ΑΝ μέχρι τότε δε βάλεις €, θα χάσεις όσα € έχεις, ενώ ΑΝ βάλεις € θα προστεθούν με όσα θα έχεις τότε.

 

Και το 2ο είναι το 4μηνο, όπου ΑΝ δε βάλεις € μέχρι τότε θα διακοπούν όλες οι εισερχόμενες κ εξερχόμενες κινήσεις της sim σου (και data), ενώ ΑΝ βάλεις € θα συνεχίσεις να δέχεσαι εισερχόμενες κλπ κ (εννοείται) θα έχεις άλλους 3 μήνες (κ 4 μήνες αντίστοιχα), για όσα σου έγραψα πιο πριν.

 

Στην σελιδα τους γιατι λενε για 1 χρονο? λεει καπου οτι ειναι 4μηνο για την καρτα???

https://www.whatsup.gr/el/energopoiisidiarkeia

 

Διάρκεια Χρήσης

 

Άραξε! Έχεις χρόνο... Συγκεκριμένα, 12 μήνες από τη στιγμή που θα ενεργοποιήσεις το WHAT’S UP. Αν ο χρόνος ομιλίας σου τελειώσει πριν από τους 12 μήνες, τότε μπορείς ακόμα να δέχεσαι τηλεφωνήματα, μέχρι να συμπληρωθεί το διάστημα των 12 μηνών. Μπορείς να ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου, οποιαδήποτε στιγμή, αγοράζοντας μία Κάρτα Ανανέωσης Χρόνου. Κάθε φορά που ανανεώνεις το χρόνο ομιλίας σου, ανανεώνεται και ο χρόνος χρήσης του WHAT'S UP για 12 επιπλέον μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας.

 

εσυ πως ξερεις οτι ειναι 4 μηνες? το εχουν πει καπου και δεν το εχω δει εγω? οκ για τον χρονο της καρτας το λεει για 3μηνο, αλλα για την ληξη της σαν νουμερο αναφερει 12μηνο!!!!

 

το βρηκα, αλλα σορρυ κιολας ειναι πολυ βλακες, γιατι στην σελιδα τους ΔΕΝ το εχουν διορθωσει!!!! το εγραψαν σαν ανακοινωση οταν το αλλαξαν, αλλα χωρις να το αλλαξουν στην κεντρικη σελιδα και εχει μεινει ακομα στο 12μηνο!!!

 

Ανακοινώνεται ότι από 01/09/2017 για τους συνδρομητές καρτοκινητής WHAT’SUP, COSMOΚΑΡΤΑ & FROGτης COSMOTE, το χρονικό διάστημα μετά το πέρας του οποίου, και εφόσον ο συνδρομητής δεν έχει πραγματοποιήσει ανανέωση χρηματικού υπολοίπου κατά τη διάρκεια αυτού, ενεργοποιείται αυτόματα φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων καθώς και γραπτών μηνυμάτων (SMS), μειώνεται από 12 σε 4 μήνες (120 ημέρες).

 

https://www.whatsup.gr/el/anakoinoseis

 

Thanks!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα τους γιατι λενε για 1 χρονο? λεει καπου οτι ειναι 4μηνο για την καρτα???

 

Το έχουν ανακοινώσει απ'το καλοκαίρι ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ το 4μηνο. Ψάξε στις ανακοινώσεις τους.

 

Πια, ως λήξη σύνδεσης (που γράφει) ορίζεται το 4μηνο κ όχι το 12μηνο (όπως πριν την 1/9/2017).

 

Στους 12 μήνες από την τελευταία κάρτα € ενημερώνεσαι να βάλεις €, γιατί σε άλλον 1 με 1+κάτι μήνα από το 1 έτος χάνεις την κατοχή/ιδιοκτησία του συγκεκριμένου αριθμού αν δε βάλεις €. Συνεχίζει δλδ να παραμένει το 1 έτος ως δικαίωμά σου να έχεις την ιδιοκτησία του αριθμού. Οι (παντών όλων) φραγές, απλά, μπαίνουν πια στο 4μηνο (120 μέρες ακριβώς) από την τελευταία κάρτα €.

Link to comment
Share on other sites

απο πανω εκανα edit και τα εχω βαλει ηδη, ισως δεν με προλαβες.

Εμενα προσωπικα πρακτικα δεν με ενοχλει γιατι βαζω ΜΟΝΟ ιντερνετ δεν εχω βαλει ΠΟΤΕ πακετα ομιλιας και μερικες φορες ειχα βαλει SMS οχι πλεον εχω αλλους τροπους για μυνηματα...

οποτε αναγκαστικα για να προστιθονται τα mb και να εχω πρακτικα απεριοριστα gb's κανω τουλαχιστον καθε 2 μηνες ανανεωση καρτας.

Eυχαριστω παντως για τις επεξηγησεις γιατι το ειχα απορια αυτο με την ληξη της καρτας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, απορώ πως θα μου κάνουν την παρακάτω ενημέρωση στο 12μηνο (Μάης 2018):

Που δεν μπορώ να λαμβάνω sms....

 

Στους 12 μήνες από την τελευταία κάρτα € ενημερώνεσαι να βάλεις €, γιατί σε άλλον 1 με 1+κάτι μήνα από το 1 έτος χάνεις την κατοχή/ιδιοκτησία του συγκεκριμένου αριθμού αν δε βάλεις €.

 

Αλλά με είχαν ενημερώσει για το 12μηνο όταν μου βάλαν τη φραγή στο 4μηνο, οπότε ΟΚ: Θα το θυμάμαι ως τότε....Χα χα!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε χρησιμοποιείς ένα νούμερο για 12 μήνες, δηλαδή σίγουρα 8 μήνες χωρίς εισερχόμενες/εξερχομενες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάς τον συγκεκριμένο αριθμό. Εάν χρειαζοσουν έστω και τις ελάχιστες υπηρεσίες, εισερχομένων κλήσεων δηλαδή, θα εβαζες 5ε/4μηνο. Αφού δεν το κάνεις ούτε αυτό, ποιός ο λόγος να τον έχεις τον αριθμό;
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε χρησιμοποιείς ένα νούμερο για 12 μήνες, δηλαδή σίγουρα 8 μήνες χωρίς εισερχόμενες/εξερχομενες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάς τον συγκεκριμένο αριθμό. Εάν χρειαζοσουν έστω και τις ελάχιστες υπηρεσίες, εισερχομένων κλήσεων δηλαδή, θα εβαζες 5ε/4μηνο. Αφού δεν το κάνεις ούτε αυτό, ποιός ο λόγος να τον έχεις τον αριθμό;

 

Ό,τι πεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πεις....:)

 

Αυτό δεν είναι απάντηση στην ερώτηση που σου έκανα. Σου έγραψα την άποψη μου και αναμένω τη δικιά σου άποψη σε αυτά που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απάντηση στην ερώτηση που σου έκανα. Σου έγραψα την άποψη μου και αναμένω τη δικιά σου άποψη σε αυτά που έγραψα.

 

Ό,τι μπορεί καθείς {Να αντιληφθεί}.:)

 

Ξανασκέψου το (ΑΝ.....).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ο χρόνος ομιλίας μεταφέρεται όταν κάνει κάποιος αλλαγές πακέτου (από What's up σε Cosmoκάρτα ή Frog)?

 

Μετά από επικοινωνία με το 13888, μόνο τα χρήματα μεταφέρονται. Ούτε χρόνος ομιλίας, ούτε MB.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα σίγουρα δεν τα χάνεις,νομίζω και τα άλλα μέχρι τη λήξη τους παρέμεναν,απ'οτι είχε γραφτεί εδώ...αλλά αυτό μπορεί και να άλλαξε.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...ετσι μου είπαν γιατί δεν είναι συμβατά τα πακέτα ομιλίας.

Έχω 400 λεπτά προς όλους και δεν θελω να τα χάσω, αλλιώς θα έστελνα το ΑΛΠΑΚ σήμερα κιολας

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με το 13888, μόνο τα χρήματα μεταφέρονται. Ούτε χρόνος ομιλίας, ούτε MB.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allagis_paketou.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Σήμερα έκανα μια κλήση προς Αγγλία και διαπίστωσα ότι χρεώθηκα. Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να δω τι γίνεται με την προαγωγή και βλέπω ότι στα πακέτα με λεπτά ομιλίας προς w.up δεν ισχύει η δωρεάν περιαγωγή και ισχύει μόνο για τα λεπτά προς όλους. Πάω λοιπόν στο πακέτο για διεθνείς κλήσεις και βλέπω ότι λέει κάποιες χώρες και γράφει Μεγάλη Βρετανί(Η Αγγλία ανήκει στην Μ.Βρετανία άρα συμπεριλαμβάνεται). Ψάχνοντας στο google βρήκα έναν πίνακα της cosmote που έλεγε χρέωση ανά ζώνη και στην ζώνη 2 αν δεν κάνω λάθος έγραφε Ηνωμένο Βασίλειο(η Μ.Βρετανία ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο που ανήκει η Αγγλία) όπου έγραφε και το ποσό χρέωσης. Σε κατάστημα που είχε πάει ο φίλος που είναι τώρα Αγγλία για να κάνει το καρτοσυμβόλαιο του καρτοκινητό w.up, ρώτησε και τι γίνεται με τις χρεώσεις και αν υπάρχουν μιας και είχε ακούσει για την δωρεάν περιαγωγή και του είχαν πει πως ακόμα και τα λεπτά προς w.up θα χρεώνονται όταν τον καλούν και όχι περιαγωγή εφόσον είναι πλέον ο αριθμός του w.up. Η μητέρα του με w.up του λέει πως δεν χρεώνεται κάτι στην κάρτα της όταν τοκ καλεί αλλά δεν ξέρουμε αν έχει λεπτά προς όλους.

 

Τι ισχύει τελικά? Είναι δωρεάν η περιαγωγή προς Αγγλία τουλάχιστον με πακέτο λεπτών προς όλους? Είναι εκτός δωρεάν περιαγωγής λόγω ότι βγήκε από ευρωπαϊκή ένωση? Και συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο και αν έχει απαντηθεί το ίδιο σε προηγούμενες σελίδες γιατί στο tapatalk στην αναζήτηση στο θέμα δεν έβγαλα άκρη σε αυτά που βρήκα με περιαγωγή.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από όσο ξέρω αν πάρεις σε Ελληνικό νούμερο το οποίο είναι Αγγλία καλείς σαν να καλείς Ελλάδα, αν όμως το νούμερο είναι αγγλικό αλλάζει τότε υπάρχει χρέωση ανάλογα τις χρεώσεις της εκάστοτε εταιρείας.

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κανένα κονε να κάνουμε το νούμερο μας προνομιακό cosmote?

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανενας αν με το easy transfer μπορώ να μεταφέρω χρήματα από whatsup σε cosmoκάρτα;

Μπορείς αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις για τον δότη,πρέπει να έχει κάνει ανανεώσεις τουλάχιστον 20€ το τελευταίο 4μηνο. Επισης τα χρήματα που μεταφέρει να προερχονται απο ανανεώσεις και οχι απο μεταφορές μπόνους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα κονε να κάνουμε το νούμερο μας προνομιακό cosmote?

 

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μόνο με νέο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...