Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια να ρωτησω!ελαχιστος χρονος χρεωσης ειναι στο whatsup τα 30sec?

η χρεωση ποσο ειναι το λεπτο για ολους τους αριθμους πλην whatsup cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω!ελαχιστος χρονος χρεωσης ειναι στο whatsup τα 30sec?

η χρεωση ποσο ειναι το λεπτο για ολους τους αριθμους πλην whatsup cosmote?

0,35 ευρώ το λεπτό είναι.. Και ναι έχει ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα..

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 λεπτά επιπλέον χρόνος ομιλίας βλέπω ισχύουν για κλήσεις προς όλους.....

Οπότε αν έχεις ενεργοποιήσει το 0,01€/λεπτό προς 2 αριθμούς COSMOTE και καλέσεις έναν τέτοιον αριθμό τα 15 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας πάνε τζάμπα και αυτό που κερδίζεις είναι μόνο 15 λεπτά του €, άρα δώρον άδωρον…:blink:

 

Ναι, το παρατήρησα κι εγώ αυτό. Όντως είναι ουσιαστικά άχρηστο μ'αυτό τον τρόπο αφού το πιθανότερο είναι να αξιοποιήσεις αυτά τα 15 λεπτά της ώρας με έναν από τους 2 αριθμούς που μιλας με 1 λεπτό το λεπτό. Πάντως όπως και να'χει εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένη από την Cosmokarta με τις διάφορες υπηρεσίες που έχουν διαθέσιμες. :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προγραμματισμό :lol:

Όταν θέλεις να μιλήσεις με κάποιον που δεν είναι στο 1 λεπτό το λεπτό ΤΟΤΕ βάζεις την καινούργια κάρτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα ένας γνωστός μου επίσκεψη και συζητώντας μαζί του για κινητά αντιλήφθηκα ότι το παιδί (που είναι light user, περίπου 20€ το μήνα) ξέρει πολύ λίγα πράγματα για την Cosmokarta που έχει.

Θέλοντας να τον βοηθήσω το έψαξα λίγο και βρήκα διάφορα πράγματα.

 

Επιχειρώ να συνοψίσω εδώ τα "προνόμια" της Cosmokarta, κάτι σαν Quick start για καλύτερες χρεώσεις -τα βασικά, εκτός από τα πακέτα.

Παρακαλώ αν θέλετε βοηθήστε με και διορθώστε με:

 

Έστω ότι έχουμε ένα καρτοκινητό Cosmokarta σε χρήση.

1. Ανανεώνουμε το χρόνο ομιλίας μας με κάρτα των 20€ για να έχουμε χρεώσεις σαν του συμβολαίου για ένα μήνα.

2. Στέλνουμε το κατάλληλο SMS στο 1313 για να μιλάμε με 2 αριθμούς Cosmote με 1 λεπτό το λεπτό.

3. Καλούμε το 1317 για να έχουμε 15' δωρεάν χρόνο ομιλίας με κάθε ανανέωση.

4. Στέλνουμε το κατάλληλο SMS στο 1314 για να έχουμε το Bonus εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων.

 

Αυτά εξηγούνται αναλυτικότερα στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=LqjTYvhRp7qy4mRYjhXQm28zcHmyd1J3Gdf9gCxP13VKwL7v0M2H!-609939638?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L96_COSMOKAPTA_fullstory&breadcrumbTitle=BONUS&showInstructions=true&Title=%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DD%F2%20%D5%F0%E7%F1%E5%F3%DF%E5%F2%20COSMOKAPTA

 

Επίσης,

5. Γραφόμαστε στο http://www.mycosmos.gr για να μπορούμε να στέλνουμε δωρεάν SMS από το διαδίκτυο.

 

Σωστά? Κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προγραμματισμό :lol:

Όταν θέλεις να μιλήσεις με κάποιον που δεν είναι στο 1 λεπτό το λεπτό ΤΟΤΕ βάζεις την καινούργια κάρτα. :)

 

Ε ναι, την πρώτη φορά την πατήσαμε όλοι υποθέτω. :p Εγώ πάντως απ'τη δεύτερη φορά σκέφτηκα αυτό που πρότεινες κι εσύ, οπότε την βρήκα χρήσιμη αυτή την υπηρεσία της Cosmoκάρτα.

 

Ήρθε σήμερα ένας γνωστός μου επίσκεψη και συζητώντας μαζί του για κινητά αντιλήφθηκα ότι το παιδί (που είναι light user, περίπου 20€ το μήνα) ξέρει πολύ λίγα πράγματα για την Cosmokarta που έχει.

Θέλοντας να τον βοηθήσω το έψαξα λίγο και βρήκα διάφορα πράγματα.

 

Επιχειρώ να συνοψίσω εδώ τα "προνόμια" της Cosmokarta, κάτι σαν Quick start για καλύτερες χρεώσεις -τα βασικά, εκτός από τα πακέτα.

Παρακαλώ αν θέλετε βοηθήστε με και διορθώστε με:

 

Έστω ότι έχουμε ένα καρτοκινητό Cosmokarta σε χρήση.

1. Ανανεώνουμε το χρόνο ομιλίας μας με κάρτα των 20€ για να έχουμε χρεώσεις σαν του συμβολαίου για ένα μήνα.

2. Στέλνουμε το κατάλληλο SMS στο 1313 για να μιλάμε με 2 αριθμούς Cosmote με 1 λεπτό το λεπτό.

3. Καλούμε το 1317 για να έχουμε 15' δωρεάν χρόνο ομιλίας με κάθε ανανέωση.

4. Στέλνουμε το κατάλληλο SMS στο 1314 για να έχουμε το Bonus εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων.

 

Αυτά εξηγούνται αναλυτικότερα στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=LqjTYvhRp7qy4mRYjhXQm28zcHmyd1J3Gdf9gCxP13VKwL7v0M2H!-609939638?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L96_COSMOKAPTA_fullstory&breadcrumbTitle=BONUS&showInstructions=true&Title=%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DD%F2%20%D5%F0%E7%F1%E5%F3%DF%E5%F2%20COSMOKAPTA

 

Επίσης,

5. Γραφόμαστε στο http://www.mycosmos.gr για να μπορούμε να στέλνουμε δωρεάν SMS από το διαδίκτυο.

 

Σωστά? Κάτι άλλο?

 

Πολύ σωστά. Απλά να προσθέσω οτί οι 2 αριθμοί Cosmote δεν είναι ανάγκη να είναι και αυτοί Cosmoκάρτα, αλλά μπορεί να είναι και με συμβόλαιο ή What's up. Οπότε δεν σε περιορίζει όπως κάποιες υπηρεσίες του What's up π.χ. που ισχύουν μόνο και για άλλους κατόχους What's up.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ταλαιπωρία.

Έχω cosmokarta και έμεινα από μονάδες. Αποφάσισα να στείλω μήνυμα στο 1315 για επέκταση χρόνου. Το μήνυμα δεν έφευγε.

Κάλεσα λοιπόν το 1315 . με καλωσόρισαν και είπαν να πατήσω 1 ή 2 για 1€ ή 2€ αντίστοιχα. Πατάω 2 και ακούω έκπληκτος ότι το υπόλοιπό μου δεν αρκεί για αυτή την κλήση????? και να πάρω το 1315 για να κάνω επέκταση:lol::lol:

Καλώ το 1314 και μαθαίνω οτι το υπόλοιπό μου είναι -0,11€ ????.Πως έγινε αρνητικό?? Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει την επέκταση.

Με στείλαν αδιάβαστο.

Επίσης ούτε η δωρεάν κλήση στο 1317 (για τα 15μιν free/ενεργοποίηση ) πραγματοποιείται λόγω μη επαρκούς υπολοίπου.

Αν καταλαβαίνει κανεις ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

quote Vasileios

"

Στην κοσμοκάρτα αρκεί να βάλεις μία κάρτα ανανέωσης (Minimum 3 Ευρώ από Γερμανό )

Μετά κάθε μήνα ακριβώς την μέρα που το ενεργοποίησες θα σου έρχεται από 1 ακόμα ευρώ μέχρι να γίνουν 5. Δεν χρειάζετε δεύτερη κάρτα.

....

Δεύτερη λεπτομέρεια

Αν αλλάξεις το πακέτο σου από Cosmokarta σε whats Up ή αντίστροφα, η προσφορά παύει να ισχύει , δεν πρόκειτε να πάρεις άλλο ευρώ.

"

Έχω ένα What's up από προσφορά με 12€ δωρεάν χρόνο ομιλίας (1€ το μήνα για 12 μήνες).

Αν το ενεργοποιήσω και αμέσως το κάνω Αλλαγή Πακέτου σε Cosmokarta θα τα πάρω ή όχι τα 12€?

 

Σε σχέση με αυτό το θέμα, πήρα την εξυπηρέτηση πελατών καρτοκινητής και ο υπάλληλος κατέληξε, μετά από 5 λεπτά αναμονής μου, ότι ... δεν ξέρει την απάντηση.

Γελάσαμε και σήμερα :lol:.

 

Εγώ λέω να το ενεργοποιήσω, να του βάλω 3€ και να το αφήσω 11 μήνες στο συρτάρι να "αβγατήσει" και του χρόνου, ... βλέπουμε! :D

 

Edit 11/10/2008

Πήρα πάλι το 1313 και άλλη υπάλληλος μου είπε ότι σε κάθε περίπτωση θα τα πάρω τα 12€. :-)

Λέω να ξαναπάρω άλλη μία φορά να δούμε ποιος θα πλειοψηφίσει!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Tseapis Εγώ το είχα 9 μήνες και μόλις το έκανα cosmokarta δεν μου ήρθε άλλο ευρώ δώρο .

Δεν γνωρίζω τι θα συμβεί αν Κάνεις την αλλαγή πριν την πρώτη ανανέωση αλλά δεν εχω κανένα λόγο να το δοκιμάσω

Αυτήν την στιγμή έχω ενεργοποιήσει αρκετές κάρτες , μεγιστοποιώντας τα οφέλη συνήθως κάνω την ανανέωση 27-29 μέρες μετά . Έτσι όταν η κάρτα θα έχει και τα 15 ευρώ μέσα θα έχω 2 μήνες ακόμα για να την χρησιμοποιήσω ...

Link to comment
Share on other sites

Mετα το καλοκαιρι εχω παρατηρησει οτι εχουν σχεδον εξαφανιστει τα προβληματα χωρητικοτητας στο δικτυο της κοσμοτε.Βγαζω ανετα κληση τα απογευματα που αν θυμαστε εκεινες τις ωρες εβγαινε μια στις 10 κλησεις και αν...

Τουλαχιστον στην περιοχη μου (Χανια) καθε απογευμα με το ζορι καλουσες.Τωρα ολα οκ.

Το αναφερω τωρα που ηδη τρεχουν προσφορες του whats up...

Link to comment
Share on other sites

Mετα το καλοκαιρι εχω παρατηρησει οτι εχουν σχεδον εξαφανιστει τα προβληματα χωρητικοτητας στο δικτυο της κοσμοτε.Βγαζω ανετα κληση τα απογευματα που αν θυμαστε εκεινες τις ωρες εβγαινε μια στις 10 κλησεις και αν...

Τουλαχιστον στην περιοχη μου (Χανια) καθε απογευμα με το ζορι καλουσες.Τωρα ολα οκ.

Το αναφερω τωρα που ηδη τρεχουν προσφορες του whats up...

 

Απλά η cosmote μέσα στον Σεπτέμβριο άλλαξε όλη την πλατφόρμα των καρτοκινητών με αυτην της alcatel, για αυτό καλυτέρευσαν κατά πολύ τα πράγματα.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω κάτι που έμαθα σήμερα:

Αν βγάλεις την κάρτα sim από το κινητό ακυρώνεται η "Ειδοποίηση κλήσης", αυτή η υπηρεσία που σου στέλνουν ένα SMS με τους αριθμούς που σε κάλεσαν ενώ το κινητό σου ήταν κλειστό, εκτός δικτύου κλπ.

 

Αν θέλεις να την ξανανενεργοποιήσεις πρέπει να κάνεις τα εξής:

Πατάς ##002# και κάνεις κλήση.

Μετά πατάς **62*+30697537xxxxxxx# και κάνεις κλήση. Όπου xxxxxxx ο αριθμός του κινητού σου χωρίς το 697 μπροστά.

Δεν το δοκίμασα γιατί μου το ενεργοποίησε η Εξυπηρέτηση Πελατών εκείνη τη στιγμή, πιστεύω να ισχύει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ βγάζω την κάρτα πολλές φορές από τηλ μου για να βάλω κάρτα άλλης εταιρίας και όταν την βάζω ξανά δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα!
.
Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω κάτι που έμαθα σήμερα:

Αν βγάλεις την κάρτα sim από το κινητό ακυρώνεται η "Ειδοποίηση κλήσης", αυτή η υπηρεσία που σου στέλνουν ένα SMS με τους αριθμούς που σε κάλεσαν ενώ το κινητό σου ήταν κλειστό, εκτός δικτύου κλπ.

 

Αν θέλεις να την ξανανενεργοποιήσεις πρέπει να κάνεις τα εξής:

Πατάς ##002# και κάνεις κλήση.

Μετά πατάς **62*+30697537xxxxxxx# και κάνεις κλήση. Όπου xxxxxxx ο αριθμός του κινητού σου χωρίς το 697 μπροστά.

Δεν το δοκίμασα γιατί μου το ενεργοποίησε η Εξυπηρέτηση Πελατών εκείνη τη στιγμή, πιστεύω να ισχύει όμως.

 

Eγω εχω λιωσει την sim στο βγαλε-βαλε.Ποτε δεν ειχα προβλημα στην ειδοποιηση κλησεων.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπε το 1313... τι να σας πω... :confused:

Στη δική μου περίπτωση πιθανόν να μην είχε ενεργοποιηθεί ποτέ αυτή η υπηρεσία και γι' αυτό να ήταν ανενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν αριθμό whats up. Πως μπορώ να μάθω το υπόλοιπο της κάρτας μου?

 

Κλήση στο 1314 ή στέλνεις ΥΠ στο 1314..

Link to comment
Share on other sites

Εχω 'ενα what's up, Μπορώ να στήλω MMS;

Πόσο είναι η χρέση. Είναι μέσα στο 600;

Τι πρέπει να κάνω για να μοθ το ενεργοποιήσουν;

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια...Γινεται να εισαι στο εξωτερικο και να εχεις roaming και να μπορεις να χρησιμοποιησεις το πακετο με τα 600 λεπτα ομιλιας και τα 600sms της cosmote??Ευχαριστω προκαταβολικα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...