Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, kmpatra said:

Δεν θα έπρεπε να αρθει αυτόματα η φραγή μετά την ανανέωση?

 

22 minutes ago, moysatos said:

Και εγώ έτσι νόμιζα,αλλά όχι.

Μπορεί να πάρει κανονικά τηλέφωνο ,αλλα δεν μπορεί να δεχτεί.

Μου έχει τύχει παλαιότερα όταν το κινητό της αδερφής μου ήταν ακόμα καρτοκινητό. Το είχε αφήσει χωρίς κάρτα παρόλο που είναι το βασικό και όταν έβαλε 10 ευρώ κάρτα τότε δεν βγήκε η φραγή. Πήραμε στο 13888 και μας είπαν να καταθέσει αίτημα άρσης φραγής και σε μια εργάσιμη ήρθε μήνυμα ότι το αίτημα διεκπαιραιώθηκε,αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Κάναμε μια επανεκκίνηση και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον. Σκεφτομουν χθες μιας και βαζω σε αρκετα κινητα της οικογενειας το πακετο με τα 11.5 ευρω καθε μηνα ωστε να εχουν λεπτα + δεδομενα ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος και οικονομικοτερος ωστε να βγαινουν οι μηνες οσο πιο οικονομικα γινεται. Και νομιζω το παρακατω ειναι οτι καλυτερο και θα βολεψει πολλους που απλα θελουν 100-150 λεπτα ομιλιας και 2-3gb το μηνα για σερφαρισμα.

Παμε να το δουμε.

 

Βαζουμε 13αρα καρτα τον πρωτο μηνα μενουν 13 ευρω και βαζουμε το πακετο με τα 11.5 ευρω που δινει 1000 λεπτα+1.5gb δεδομενα

Toν δευτερο μηνα βαζουμε 15αρα καρτα και βαζουμε τα 2 reload it. Το πρωτο απο την 13αρα καρτα βαζουμε 2GB για 1 μηνα και απο το δευτερο reload it απο την 15αρα καρτα βαζουμε 120 λεπτα προς ολους. Οποτε βγαινει ο μηνας δωρεαν με τα 2 reload it και εχουμε ομιλια+δεδομενα

Τον τριτο μηνα εχουν μεινει στην καρτα 16.5 ευρω. Βαζουμε το πακετο με τα 11.5 ακομα μια φορα οποτε και μενουν 5 ευρω.

Τον τεταρτο μηνα βαζουμε 18αρα καρτα. Οποτε εχουμε 23 ευρω + τα 5 που μας ειχαν μεινει. Και παμε ακομα 2 μηνες με το πακετο των 11.5 ευρω που ειναι ακριβως τα 23 ευρω. Και μενει και ενα ακομα reload it της 18αρας καρτας

 

Με τα παραπανω εχουμε βαλει

13+15+18 δηλαδη 46 ευρω και βγαζουμε 5 μηνες ο καθε μηνας με δεδομενα+ομιλια δηλαδη 9.2 ευρω το μηνα και μας μενει στο τελος και ενα reload it απο 18αρα καρτα στο οποιο μπορουμε να βγαλουμε ενα μηνα με 150 λεπτα προς ολους η 4gb δεδομενα για 1 μηνα. 

Noμιζω η καλυτερη σκεψη για τον πιο φθηνο τροπο αυτη τη στιγμη στη whats up παντα ωστε να εχουμε δεδομενα+ομιλια καθε μηνα χωρις να βαζουμε καθε μηνα 11.5 ευρω πακετο και καρτα. 

Μπορει μεσα στην εξισωση να μπει και παρε δωσε+παρε μοιρασε αλλα μετα παμε σε κατι πολυ πιο περιπλοκο που δεν αξιζει. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ANAGNPANA said:

 

2 minutes ago, king2009 said:

Λοιπον. Σκεφτομουν χθες μιας και βαζω σε αρκετα κινητα της οικογενειας το πακετο με τα 11.5 ευρω καθε μηνα ωστε να εχουν λεπτα + δεδομενα ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος και οικονομικοτερος ωστε να βγαινουν οι μηνες οσο πιο οικονομικα γινεται. Και νομιζω το παρακατω ειναι οτι καλυτερο και θα βολεψει πολλους που απλα θελουν 100-150 λεπτα ομιλιας και 2-3gb το μηνα για σερφαρισμα.

Παμε να το δουμε.

 

Βαζουμε 13αρα καρτα τον πρωτο μηνα μενουν 13 ευρω και βαζουμε το πακετο με τα 11.5 ευρω που δινει 1000 λεπτα+1.5gb δεδομενα

Toν δευτερο μηνα βαζουμε 15αρα καρτα και βαζουμε τα 2 reload it. Το πρωτο απο την 13αρα καρτα βαζουμε 2GB για 1 μηνα και απο το δευτερο reload it απο την 15αρα καρτα βαζουμε 120 λεπτα προς ολους. Οποτε βγαινει ο μηνας δωρεαν με τα 2 reload it και εχουμε ομιλια+δεδομενα

Τον τριτο μηνα εχουν μεινει στην καρτα 16.5 ευρω. Βαζουμε το πακετο με τα 11.5 ακομα μια φορα οποτε και μενουν 5 ευρω.

Τον τεταρτο μηνα βαζουμε 18αρα καρτα. Οποτε εχουμε 23 ευρω + τα 5 που μας ειχαν μεινει. Και παμε ακομα 2 μηνες με το πακετο των 11.5 ευρω που ειναι ακριβως τα 23 ευρω. Και μενει και ενα ακομα reload it της 18αρας καρτας

 

Με τα παραπανω εχουμε βαλει

13+15+18 δηλαδη 46 ευρω και βγαζουμε 5 μηνες ο καθε μηνας με δεδομενα+ομιλια δηλαδη 9.2 ευρω το μηνα και μας μενει στο τελος και ενα reload it απο 18αρα καρτα στο οποιο μπορουμε να βγαλουμε ενα μηνα με 150 λεπτα προς ολους η 4gb δεδομενα για 1 μηνα. 

Noμιζω η καλυτερη σκεψη για τον πιο φθηνο τροπο αυτη τη στιγμη στη whats up παντα ωστε να εχουμε δεδομενα+ομιλια καθε μηνα χωρις να βαζουμε καθε μηνα 11.5 ευρω πακετο και καρτα. 

Μπορει μεσα στην εξισωση να μπει και παρε δωσε+παρε μοιρασε αλλα μετα παμε σε κατι πολυ πιο περιπλοκο που δεν αξιζει. 

Προσκυνώ μόνο και μόνο που έκανες όλη αυτή την σκέψη και έκατσες και την έγραψες 

Edited by ANAGNPANA
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μήνα δεν μένουνε 13, εκτός αν έχεις απαλλαγή από το φόρο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Τον πρώτο μήνα δεν μένουνε 13, εκτός αν έχεις απαλλαγή από το φόρο.

Θα έχει σταθερο γιατί πλέον με το COSMOTE one έχεις 10% έκπτωση 

Link to comment
Share on other sites

Με payzy βγαίνει ακόμη καλύτερα, 150' και 4 γιγα αντίστοιχα στα 2 τοκεν

1 minute ago, ANAGNPANA said:

Θα έχει σταθερο γιατί πλέον με το COSMOTE one έχεις 10% έκπτωση 

Και πάλι δεν το έχουν όλοι αυτό

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kmpatra said:

Τον πρώτο μήνα δεν μένουνε 13, εκτός αν έχεις απαλλαγή από το φόρο.

Ναι λογο cosmote one μενουν οσα βαζω δηλαδη 15 βαζεις 15 μενουν δεν φευγουν καθολου χρηματα απο την καρτα. Χωρις cosmote one θελει η κατω τον 29 να εισαι η θελει να αλλαξω λιγο το παραπανω μιας και απο τα 46 αφαιρουνται κοντα 5 ευρω στο συνολο απο το φορο. 

Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε 18αρα καρτα ωστε να μεινει το 5 ευρω τον τριτο μηνα και οχι 13αρα. Ο φορος ειναι 10% αρα απο τα 51 ευρω που θα βαλουμε θα φυγουν 5.1 ευρω οποτε θα μεινουν 46 που θελουμε. Η 45.9? Εκει θα υπαρξει θεμα για το 10λεπτ αν δεν φτανουν για 2 πακετα των 11.5 ευρω.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Teiresias_ said:

Τι άλλαξε τελικά γνωρίζουμε;

Είχε ένα Pdf βέβαια δεν έκατσα να το διαβάσω

genikoi_oroi_paroxis_ypiresion_kartokinitis_v16.pdf

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, elkons said:

Είχε ένα Pdf βέβαια δεν έκατσα να το διαβάσω

genikoi_oroi_paroxis_ypiresion_kartokinitis_v16.pdf 307 kB · 2 downloads

Καλά κι εγώ το είδα αλλά προφανώς δεν έκατσα να διαβάσω.. 😉😂😂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Teiresias_ said:

Καλά κι εγώ το είδα αλλά προφανώς δεν έκατσα να διαβάσω.. 😉😂😂

Κανείς δεν θα το δει,11 σελίδες κείμενο 💁‍♂️

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαβασει κανεις και βρει την ουσια, και το επιθυμει, ας πει κι εδω....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αρκεί να διαβάσει κανείς αυτό:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/useful_information_roaming_res.html

που είναι η παραπομπή σε πληροφορίες για roaming στις 11 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Σε χωρες τις ΕΕ, μπορει να χρησιμοποιω τα data/sms/voice του κινητου μου, οπως οταν ειμαι εντος Ελλαδας;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, karib said:

Σε χωρες τις ΕΕ, μπορει να χρησιμοποιω τα data/sms/voice του κινητου μου, οπως οταν ειμαι εντος Ελλαδας;

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, king2009 said:

Λοιπον. Σκεφτομουν χθες μιας και βαζω σε αρκετα κινητα της οικογενειας το πακετο με τα 11.5 ευρω καθε μηνα ωστε να εχουν λεπτα + δεδομενα ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος και οικονομικοτερος ωστε να βγαινουν οι μηνες οσο πιο οικονομικα γινεται. Και νομιζω το παρακατω ειναι οτι καλυτερο και θα βολεψει πολλους που απλα θελουν 100-150 λεπτα ομιλιας και 2-3gb το μηνα για σερφαρισμα.

Για όσο "πιο οικονομικά" μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να φτιάξεις μία εφαρμογή με τις ανάγκες του καθενός και στην πορεία να δεις τις παραμέτρους.

Το sim Only της κοσμοτέ δίνει 15 γκιγκα για έναν χρόνο. Πρέπει να δεις και την λύση σιμ Ευρώπης που δίνει 0,90€/gb. Επίσης να κοιτάξεις την λύση voip. Οπότε για εισερχόμενες εξερχόμενες στον όγκο που θέλεις και λίγα δεδομένα ένα φρόγκ δίνει τα λεπτά ομιλίας  με 10€ το τρίμηνο.

Αυτό το πολύπλοκο ερώτημα θέλει ειδικούς κινητής που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, εκτός από εμένα και 2-3 ακόμα που έχουν την τεχνογνωσία που τους έχω δώσει.

2-3 gb τον μήνα είναι υποθετικός αριθμός και με συνθήκες οικονομίας μπορείς να πέσεις κάτω από 5€ το κινητό. Και με λίγη προσπάθεια ακόμα να φτάσεις τα 2€ τον μήνα με λίγο ξύγκι από μύγες.😁

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dimitroula10 said:

...

Αυτό το πολύπλοκο ερώτημα θέλει ειδικούς κινητής που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, εκτός από εμένα και 2-3 ακόμα που έχουν την τεχνογνωσία που τους έχω δώσει.

...

😁

 

spacer.png

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

Σε χωρες τις ΕΕ, μπορει να χρησιμοποιω τα data/sms/voice του κινητου μου, οπως οταν ειμαι εντος Ελλαδας;

Του πακέτου σου ναι. Τα λοιπά "bonus" έχουν συνήθως περιορισμούς λόγω πολιτικής ορθής χρήσης. (F.U.P.)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, elkons said:

Screenshot_20240625_182850_Messages.thumb.jpg.4d6508d40d2f5a3286be73a610e8a885.jpg

 

 

18 ώρες πριν, elkons said:

Είχε ένα Pdf βέβαια δεν έκατσα να το διαβάσω

genikoi_oroi_paroxis_ypiresion_kartokinitis_v16.pdf 307 kB · 5 downloads

 

 

4 ώρες πριν, karib said:

Αν το διαβασει κανεις και βρει την ουσια, και το επιθυμει, ας πει κι εδω....

Με μια πρόχειρη ματιά είδα ότι εξαφανίστηκε το όνομα Cosmote και αντικαταστάθηκε από το ΟΤΕ. Σε όλα τα άλλα δεν λέει κάτι για περιαγωγή και δεν βλέπω καμία τροποποίηση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kmpatra said:

spacer.png

Κατα βαθος θέλει να ανοίξει ένα onlyfans που με την premium συνδρομή σου λέει πως να τα έχεις όλα απεριόριστα και να σε πληρώνουν κιόλας 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ενεργοποιημένο cosmote tv από το diy του what's up. Ξέρει κανένας αν ενεργοποιήσω και δεύτερο πακέτο, θα ξεκινήσει να μετράει από σήμερα ή από όταν θα λήξει το πρώτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές συσκευές δεν λειτουργεί το What's up.  Βάζω στον γιο μου υπόλοιπο στον αριθμό του από το Cosmote app αλλά στο What's Up του δεν φαίνεται, επίσης του εμφανίζει πως εχει 5gb ενω έχει 0 και φυσικά δεν λειτουργούν. 

Παρατήρησα μια νέα λειτουργία επίσης 

456676810_Screenshot_20240626_194935_WhatsUp.thumb.jpg.64cd33f890d704cd37ae85cfb4f32441.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Σε μερικές συσκευές δεν λειτουργεί το What's up.  Βάζω στον γιο μου υπόλοιπο στον αριθμό του από το Cosmote app αλλά στο What's Up του δεν φαίνεται, επίσης του εμφανίζει πως εχει 5gb ενω έχει 0 και φυσικά δεν λειτουργούν. 

Παρατήρησα μια νέα λειτουργία επίσης 

456676810_Screenshot_20240626_194935_WhatsUp.thumb.jpg.64cd33f890d704cd37ae85cfb4f32441.jpg

Επέκταση υπολοίπου μου κάνει που μάλλον θα σου τα αφαιρέσει από την επόμενη ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, aektzhs 1 said:

Επέκταση υπολοίπου μου κάνει που μάλλον θα σου τα αφαιρέσει από την επόμενη ανανέωση

 

Screenshot_2024-06-26-20-28-12-267_gr.cosmote.whatsup~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...