Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το έχω γράψει δεκάδες φορές. Το δίκτυο οποιασδήποτε εταιρίας έχει μηχανισμούς να καταλάβει την αλόγιστη χρήση. Όσο και αν κάποιοι εξυπνάκηδες το παρακάνουν.

 

Ακόμα και τα δίκτυα τα ευρωπαϊκά που δίνουν εδώ και χρονιά απεριόριστα έχουν τις τεχνικές δυνατότητες αυτοματοποιημένα να ρίξουν την ταχύτητα ή να διακόψουν και την σύνδεση.

 

Ένας νορμάλ χρήστης ότι και να κατεβάζει προγράμματα, παιχνίδια, ταινίες κλπ. δεν μπορεί να περάσει τα τρελά αυτά νούμερα τον μηνά πάρα μόνο αν μοιράζεται την σύνδεση με αρκετούς άλλους.

 

Για αυτό τα περισσότερα ξένα δίκτυα αναγνωρίζουν ως και 11 συσκευές ως οικιακή χρήση πχ κινητά, υπολογιστές κλπ. και στα 12 αλλάζουν το πακέτο σε εταιρικό που έχει άλλες χρεώσεις.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ε ο κλασσικός ο μ@λ@κ@ς ο Ελληνας. Του δίνουν κάτι τζάμπα και το ξεσκιζει. Μετά θελουμε και απεριόριστα σε τιμές Ευρώπης.. Σκατά στα μούτρα μας θα πάρουμε..

 

Τα ιδια χαλια και εδώ... Μας ξελασπωσε η Vodafone έστω και προσωρινα..

 

Ε ναι ρε φίλε, δηλαδή έλεος. Βρήκανε ευκαιρία να το ξεσκίσουν. Μυαλό μηδέν. Εύχομαι να βρει μηχανισμό η Cosmote να τους κόψει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χθες και πριν βαλω τα απεριοριστα με τα mb τα δικα μου(5.5GB) προσπαθησα να κατεβασω την νεα ενημερωση στο τηλεφωνο καπου 2 GB η ταχυτητα ηταν απιαστη για λιγα δευτερολεπτα και μετα σαν να μπηκε κοφτης 700kbps.σημερα εβαλα και τα απεριοριστα και παει σφαιρα στο youtube 4k videos.τωρα για να κατεβασω ταινιες κτλ δεν με ενδιαφερει εχω το wifi.δεν θελω να κανω χαλαστρα στον υπολοιπο κοσμο και να μειωθει η ταχυτητα τους.ισως μετα 5 χρονια και με 5G να μπορουμε να κατεβαζουμε πραγματικα απεριοριστα με αντοχες στο δικτυο.
Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοτε τεστάρει και πολύ καλά κάνει. Οι άλλοι δύο δεν τολμούν. Και το δίκτυο να πέσει (που δε θα πέσει, ίσως να πέσουν οι ταχύτητες, που στάνταρ και οι άλλοι 2 φορτωμένο δίκτυο και χαμηλές ταχύτητες θα έχουν, λόγω γιορτών) ο κόσμος ξέρει τώρα ότι η Κοσμοτε θα φέρει πρώτη το πραγματικό απεριοριστο ίντερνετ στην ελληνική αγορά, οπότε δε βλέπω καμία ζημιά προς κοσμοτε μεριά.

 

Το να στηνεις δικτυο δεν ειναι σα να κανεις bangee jumping. Οτι δηλαδη εχει ενα ρισκο αλλα παιρνεις μια βαθια ανασα και βουτάς.

 

Ηδη η προετοιμασια του δικτύου και οι αναβαθμισεις εχουν οδηγησει σε συνεχείς διακοπες τελευταία.

 

Ναι, να φερει τα απεριοριστα data στην Ελλαδα αλλα σωστα. Με προετοιμασια, δοκιμες, με πιλοτική εφαρμογή κλπ. Αν πέσει το δικτυο χριστουγεννιατικα ,για μενα ειναι μεγάλη ξεφτιλα για την κοσμοτε, γιατί θα έχει αποδείξει οτι προσπαθησε απλα να πουλησει μουρη. Σαν τη Wind που λανσαρε 5G στη ΔΕΘ και στο Κιλκίς ακομα περιμένουν το 4G.

 

Ωστοσο θα θελα κάποιος να μου πει τι πακετο με απεριόριστα data υπαρχει στην Ευρώπη. Και με τι τιμη φυσικα, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ενεργοποιήσω τα απεριόριστα, η λήξη τους θα είναι 10 μέρες μετά, ακριβώς την ώρα που τα ενεργοποίησα;
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ενεργοποιήσω τα απεριόριστα, η λήξη τους θα είναι 10 μέρες μετά, ακριβώς την ώρα που τα ενεργοποίησα;

 

Ναι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός με φοιτητικό WU στην Ιταλία τώρα, μπορεί να μιλήσει με τα 1500 λεπτα και τα 1,5 gb του πακέτου?Γιατι η cosmote του ζητάει να ενεργοποιήσει πακέτο για το εξωτερικό!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα φοιτητικά πακέτα και τα ΜΒ του reload it, τα λεπτά προς whatsup και όλα τα λεπτά / ΜΒ από προσφορές (εκτός αν λένε κατι άλλο στις σημειώσεις) στο εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές!

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου αλλά είμαι σε κινητό και δεν μου είναι εύκολο να ψάξω όλο το forum.

Έχω ενεργοποιήσει σε what's up για πρώτη φορά ένα diy πακέτο μόνο του χωρίς τίποτα άλλο.

Στις σημειώσεις βλέπω ότι αν το ανανεώσω θα μεταφερθούν τα λεπτά ομιλίας αλλά για MB δεν γράφει κάτι ενώ σε αλλά πακέτα το γράφει. Έχεις κάνεις εμπειρία για το αν μεταφέρονται τα MB?

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει η ανανέωση στο what's up. Το πακέτο μου λήγει σε 2 μέρες. Μπορώ να το κάνω από τώρα και να μετρήσει το πακέτο που θα πάρω το ίδιο μετά από 2 μέρες η πρέπει να περιμένω να το κάνω εκείνη τη μέρα για να μη χάσω 2 μέρες?

Δεν βρήκα πουθενά στο site της cosmote που να το διευκρινίζει.

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές!

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου αλλά είμαι σε κινητό και δεν μου είναι εύκολο να ψάξω όλο το forum.

Έχω ενεργοποιήσει σε what's up για πρώτη φορά ένα diy πακέτο μόνο του χωρίς τίποτα άλλο.

Στις σημειώσεις βλέπω ότι αν το ανανεώσω θα μεταφερθούν τα λεπτά ομιλίας αλλά για MB δεν γράφει κάτι ενώ σε αλλά πακέτα το γράφει. Έχεις κάνεις εμπειρία για το αν μεταφέρονται τα MB?

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει η ανανέωση στο what's up. Το πακέτο μου λήγει σε 2 μέρες. Μπορώ να το κάνω από τώρα και να μετρήσει το πακέτο που θα πάρω το ίδιο μετά από 2 μέρες η πρέπει να περιμένω να το κάνω εκείνη τη μέρα για να μη χάσω 2 μέρες?

Δεν βρήκα πουθενά στο site της cosmote που να το διευκρινίζει.

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Καλησπερα. Αν δεν κανω λαθος, μεταφερονται και τα δωρα.. Επισης, αν κανεις ανανεωση τωρα στις 20/12 και βαλεις τωρα το πακετο σου, τοτε η ημερομηνια ληξης θα παει στις 20/1.. Οποτε αν θες, περιμενεις εως την ημερομηνια ληξης, απλα να κοιταξεις και την ωρα οπου ληγει και να το ξαναγορασεις πρωτου περασει..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανανεώσεις και την τελευταία ώρα/λεπτο πριν λήξει το πακέτο ή τα mb αλλά.. αν είσαι επιρρεπής στο λεγόμενο νόμο του "μέρφυ" :p καλό ειναι να το κάνεις καμμιά μέρα πιο πριν για να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.. πχ κόλλημα της εφαρμογής,κάρτας κτλ και χάσεις τα μαζεμένα λεπτα/mb
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση στην εφαρμογη του whatsup δίνει την δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου στην ανανέωση χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περίεργα μας τα λενε για τα απεριόριστα mb που μας κάνουν δώρο για 10 μέρες...

Σε περίπτωση που ενεργοποιήσετε πακέτο με χρήματα που έχετε ήδη μεσα στο λογαριασμό σας ,τοτε δεν παίρνετε την προσφορά. Πρέπει να βάλετε νεο χρηματικό πόσο στο λογαριασμό σας για να την ενεργοποιήσετε ανεξάρτητα αν έχετε ενα σωρό λεφτα μεσα σαν υπόλοιπο.

Απαράδεχτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περίεργα μας τα λενε για τα απεριόριστα mb που μας κάνουν δώρο για 10 μέρες...

Σε περίπτωση που ενεργοποιήσετε πακέτο με χρήματα που έχετε ήδη μεσα στο λογαριασμό σας ,τοτε δεν παίρνετε την προσφορά. Πρέπει να βάλετε νεο χρηματικό πόσο στο λογαριασμό σας για να την ενεργοποιήσετε ανεξάρτητα αν έχετε ενα σωρό λεφτα μεσα σαν υπόλοιπο.

Απαράδεχτο.

 

Χρειαζεται απλα ανανεωση μετα τις 1/12. Ας εχεις και 100 ευρω υπολοιπο. Εγω εβαλα καρτα 30/11 και δεν εμπαινε η προσφορα. Εβαλα και την ενεργοποιησα κανονικα μετα. Αυτοι ειναι οι οροι.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται απλα ανανεωση μετα τις 1/12. Ας εχεις και 100 ευρω υπολοιπο. Εγω εβαλα καρτα 30/11 και δεν εμπαινε η προσφορα. Εβαλα και την ενεργοποιησα κανονικα μετα. Αυτοι ειναι οι οροι.

 

Δηλαδή εσυ οταν διαβάζεις τις προϋποθέσεις αντιλαμβάνεσαι αυτο που λες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ξεκάθαρα να έχει γινει ανανέωση χρόνου ομιλιας απο 10€ μετά την 1/12. Δεν λεει κάπου (εναλλακτικά) για ενεργοποίηση πακέτου..
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ξεκάθαρα να έχει γινει ανανέωση χρόνου ομιλιας απο 10€ μετά την 1/12. Δεν λεει κάπου (εναλλακτικά) για ενεργοποίηση πακέτου..

 

Ναι το λεει αλλα δεν λεει οχι μέσο του υπολοίπου αλλα με νεα χρέωση. Δηλαδή αν την ανανέωση την κάνεις μεσω υπολοίπου δεν εχει δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά σου δίνω δίκιο. Πρακτικά από πάντοτε όλοι οι χρήστες καρτοκινητού έχουμε κατά νου ότι με τον όρο "ανανέωση χρόνου ομιλίας" εννοεί ο πάροχος να βάλουμε νέα κάρτα-χρήματα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσυ οταν διαβάζεις τις προϋποθέσεις αντιλαμβάνεσαι αυτο που λες;;;;

 

Μα το γραφει οτι θελει ανανεωση μετα τις 1/12.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λεει αλλα δεν λεει οχι μέσο του υπολοίπου αλλα με νεα χρέωση. Δηλαδή αν την ανανέωση την κάνεις μεσω υπολοίπου δεν εχει δώρο.

 

Μέσω του υπολοίπου μπορείς να κάνεις μόνο αγορά κάποιου πακέτου. Ανανέωση είναι μόνο ένα πράγμα: προσθήκη χρηματικού ποσού. Ελληνικότατα,σαφέστατα και κατανοητά τα λέει η ανακοίνωση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του υπολοίπου μπορείς να κάνεις μόνο αγορά κάποιου πακέτου. Ανανέωση είναι μόνο ένα πράγμα: προσθήκη χρηματικού ποσού. Ελληνικότατα,σαφέστατα και κατανοητά τα λέει η ανακοίνωση.

 

Αυτα τα Ελληνικότατα,σαφέστατα και κατανοητά δεν ξερω που τα βλέπεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα Ελληνικότατα,σαφέστατα και κατανοητά δεν ξερω που τα βλέπεις....

 

Αυτό που έκανες εσύ είναι αγορά πακέτου και όχι ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα Ελληνικότατα,σαφέστατα και κατανοητά δεν ξερω που τα βλέπεις....

 

Σε έχει "χαλάσει", επειδή σίγουρα δε χρησιμοποιείς τον what's up αριθμό σου και από τις ανανεώσεις, έχεις μαζέψει τεράστιο ποσό. Αν όντως τον χρησιμοποιούσες, δε θα είχες αυτό το τεράστιο ποσό. Απλό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αγορασω εξτρα χρονο ομιλιας-πακετο, για την cosmokarta μου? Να παρω 200-300λεπτα χρονου ομιλιας, στελνοντας ενα sms (ποιο;) και πληρωνοντας ποσο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...