Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με fast track οι κεραίες κινητής για την εποχή του 5G

www.capital.gr/epixeiriseis/3627136/me-fast-track-oi-keraies-kinitis-gia-tin-epoxi-tou-5g%3famp=true?espv=1

 

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Οταν κανεις ενα συμβολαιο πρωτη φορα, υπαρχουν αναλογικες χρεωσεις οι οποίες υπολογίζονται με την τιμη ΠΡΟ έκπτωσης... που συμφωνησες. Δηλαδη το παγιο του προγραμματος ειναι πχ 100 ευρω τον μηνα και μετα την εκπτωση πληρωνεις 30 ευρω τον μηνα, για 5 μερες πχ το αναλογικο παγιο υπολογιζεται με τα 100 ευρω και ΟΧΙ με τα 30 ευρω.

Αυτο ειναι νομιμο και ηθικο; Ξερει κανεις αν το αναφερει στους ορους του συμβολαιου; Υπαρχει περιπτωση καταγγελιας ετσι για το γαμωτο; 

Ηθικό δεν είναι. Το νόμιμο είναι να έχεις συμφωνήσει ρητά σε όλες τις χρεώσεις πριν το συμβόλαιο.
Ο τρόπος που το ερμηνεύουν είναι ότι η ημερομήνια έκδοσης του λογαριασμού και η ημερομηνία έναρξης της έκπτωσης δεν ταυτίζονται, εξ΄ ου και οι αυξημένες χρεώσεις.

Ξέρω περίπτωση συνδρομητή που μετά από γκρίνια έχει καταφέρει να πάρει πιστωτικό για τις αυξημένες χρεώσεις, αλλά εν γένει οι πάροχοι λένε ότι "έτσι γίνεται"...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Ηθικό δεν είναι. Το νόμιμο είναι να έχεις συμφωνήσει ρητά σε όλες τις χρεώσεις πριν το συμβόλαιο.
Ο τρόπος που το ερμηνεύουν είναι ότι η ημερομήνια έκδοσης του λογαριασμού και η ημερομηνία έναρξης της έκπτωσης δεν ταυτίζονται, εξ΄ ου και οι αυξημένες χρεώσεις.

Ξέρω περίπτωση συνδρομητή που μετά από γκρίνια έχει καταφέρει να πάρει πιστωτικό για τις αυξημένες χρεώσεις, αλλά εν γένει οι πάροχοι λένε ότι "έτσι γίνεται"...

Το πρόβλημα μου δεν είναι η αναλογική χρέωση αλλά ότι την υπολογίζουν με το πάγιο του συμβολαίου χωρίς να γίνει η έκπτωση που συμφωνούμε

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 10:35 ΜΜ, Konstantine73 said:

Για να καταλάβω είχες κάποια προσφορά από το κατάστημα για να κάνεις δωρεάν χρήση της έξτρα data sim card χωρίς πάγιο σωστά?

Αυτό δεν  το έχω ξανακούσει πουθενά

Τα πράγματα έγιναν ως εξής:

Πήγα στο κατάστημα, τους είπα πως θέλω να φέρω 2 αριθμούς από Vodafone, (στην Cosmote έχω ήδη 3 σταθερά και 2 TV Full Pack), μου έκανε την προσφορά για GIGAMAX UNLIMITED στον έναν αριθμό και GIGAMAX 5GB M στον δεύτερο, της είπα πως στην Vodafone είχα και extra sim με το Vodafone 4sharing δωρεάν για το τάμπλετ μου και ρώτησα αν μπορώ να το έχω κι εδώ και αφού έψαξε στον υπολογιστή της μετά από λίγο μου είπε πως μπορούσε να μου δώσει κάτι αντίστοιχο και τώρα, εντελώς δωρεάν για όλη την διάρκεια του συμβολαίου μου, ρώτησα δυο-τρεις φορές για επιβεβαίωση για το "δωρεάν" και ήταν απόλυτα σίγουρη.

Στο κάτω-κάτω της γραφής αν μου έλεγε πως δεν μπορούσε να μου την δώσει δωρεάν, απλά δεν θα την έπαιρνα.

Δεν ξέρω αν ήταν ανοιχτή προσφορά για όλους ή κάποια ειδική προσφορά που "άνοιξε" για μένα λόγω της φορητότητας, άλλωστε πολλές φορές έχουμε ακούσει να δίνονται διαφορετικές προσφορές ανά πελάτη.

Σε κάθε περίπτωση όταν είδα ότι χρεώνομαι στον δεύτερο λογαριασμό που έλαβα, (στον πρώτο δεν φάνηκε γιατί ήταν μόλις για τρεις μέρες), πήγα και διαμαρτυρήθηκα, δεν βρήκα την ίδια την πωλήτρια που έκανε το συμβόλαιο αλλά και η πωλήτρια που με εξυπηρέτησε αφού συμβουλεύτηκε την καρτέλα μου, μου μίλησε για πιθανό λάθος του συστήματος και πως θα κάνουν κάθε ενέργεια για να διορθωθεί, ακόμη και πίστωση των χρημάτων των χρεώσεων 24 μηνών στον επόμενο λογαριασμό μου όπως μου ανέφερε.

Στην τελική αν δεν γίνει κάτι, απλά θα την καταργήσω, αλλά θα βάλω το πρώτο μεγάλο μείον στην συνεργασία μας όσον αφορά την κινητή σε πρώτη φάση... 

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση πάντως δέν έγινε κάτι καλύτερο ούτε στα κινητά ούτε στην σταθερή οπότε σήμερα έπεσε το τηλέφωνο στην voda και πήρα 2 συνδέσεις unlimited ultra στα 55€ τελική τιμή τα πάγια του πρώτου μήνα δώρο 21,50 fiber 50Mbps + MiFi ρούτερ (δώρο) + έξτρα data sim δωρεάν και 0 συνδρομή.

Εν αναμονή του κούριερ και να δούμε αν θα μπεί η Cosmote στον κόπο να μας καλέσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 1:18 ΜΜ, DjTony said:

Οκ σορρυ δε το διάβασα σωστά. Επιμένω βέβαια ότι με 4€ παραπάνω καταργείς και τον σταθερό που λέει ο λόγος.. Εγώ έχω το σταθερό μόνο και μόνο επειδή υπάρχει σαν παροχή για το ίντερνετ. Όλες οι κλήσεις γίνονται εννοείται από το κινητό. Βέβαια ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Επειδή το σκέφτηκα ξανά και έχεις δίκιο,ένας καφές λιγότερος είναι και ξενοιάζεις όσον αφορά την επικοινωνία,μίλησα ξανά με την Cosmote και πήρα έγκριση για την άλλη προσφορά στα 34.87€ τελική τιμή.Τωρα μου είπαν ότι η διαδικασία είναι η διαγραφή του συμβολαίου που έκανα και εκ νέου σύναψη νέου με την προσφορά κάτι που δεν ξέρουν ακριβώς πόσο χρόνο θα πάρει. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις κάνεις φορητότητα αμέσως τηλεφωνο! 19:56 ντρίν απο το
21 0358 1480 τμήμα ανανεώσεων μπλά μπλα τις ίδιες μπαρούφες τους είπα τα ξαναλέμε σε 24 μήνες.
End of story.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zerokill said:

Τελικά μόλις κάνεις φορητότητα αμέσως τηλεφωνο! 19:56 ντρίν απο το
21 0358 1480 τμήμα ανανεώσεων μπλά μπλα τις ίδιες μπαρούφες τους είπα τα ξαναλέμε σε 24 μήνες.
End of story.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν σου δώσανε τίποτα καλό; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Τελικά μόλις κάνεις φορητότητα αμέσως τηλεφωνο! 19:56 ντρίν απο το
21 0358 1480 τμήμα ανανεώσεων μπλά μπλα τις ίδιες μπαρούφες τους είπα τα ξαναλέμε σε 24 μήνες.
End of story.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι αχαρακτήριστοι απλά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:

Τελικά μόλις κάνεις φορητότητα αμέσως τηλεφωνο! 19:56 ντρίν απο το
21 0358 1480 τμήμα ανανεώσεων μπλά μπλα τις ίδιες μπαρούφες τους είπα τα ξαναλέμε σε 24 μήνες.
End of story.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το συμβόλαιο το έχεις υπογράψει? Αν όχι μήπως η κλήση δεν είχε να κάνει με το αίτημα φορητότητας αλλά είχες ζητήσει καλύτερη προσφορά και γι'αυτό κάλεσαν από το τμήμα ανανεώσεων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δώσανε τίποτα καλό; 

Όχι τίποτα σπουδαίο και ποιό ακριβά απο όσο είχα.Οι λογαριασμοί πληρώνονται με πάγια 3 μέρες μετα την εκδοσή τους!
Είναι αχαρακτήριστοι απλά.

Περίεργο μάρκετιγκ έχουν.
Το συμβόλαιο το έχεις υπογράψει? Αν όχι μήπως η κλήση δεν είχε να κάνει με το αίτημα φορητότητας αλλά είχες ζητήσει καλύτερη προσφορά και γι'αυτό κάλεσαν από το τμήμα ανανεώσεων?

Οχι περιμένω τον κούριερ μεθαύριο με τις sim υπογράφω ( Ταυτοτητες εχω στείλει ηλεκτρονικά) το σταθερό μου είπαν οτι θα πάρει μέχρι 2-3 εβδομάδες να τραβηχτεί απο την κοσμοτέ.
Όχι με είχαν καλέσει πριν 5 μέρες τους απερριψα αμέσως οκ σήμερα οτι με πήραν 4 ώρες μετα την αίτηση φορητότητας μόνο σύμπτωση δεν είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zerokill said:


Όχι τίποτα σπουδαίο και ποιό ακριβά απο όσο είχα.Οι λογαριασμοί πληρώνονται με πάγια 3 μέρες μετα την εκδοσή τους!

Περίεργο μάρκετιγκ έχουν.

Οχι περιμένω τον κούριερ μεθαύριο με τις sim υπογράφω ( Ταυτοτητες εχω στείλει ηλεκτρονικά) το σταθερό μου είπαν οτι θα πάρει μέχρι 2-3 εβδομάδες να τραβηχτεί απο την κοσμοτέ.
Όχι με είχαν καλέσει πριν 5 μέρες τους απερριψα αμέσως οκ σήμερα οτι με πήραν 4 ώρες μετα την αίτηση φορητότητας μόνο σύμπτωση δεν είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα σε ξαναπαρουν μόλις υπογράψεις και δούνε την αίτηση (δεν ξέρω βέβαια με το 14ημερο τι παίζει και πότε στέλνει ο νέος παροχος την αίτηση).Τοτε ξυπνάνε και ο λόγος είναι όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο επειδή πρόσφατα έκανα αίτηση για VF,ότι αν δεν υπάρχει αιτιολογία (πχ να πάνε να σε χάσουν από πελάτη) δεν μπορεί να ανοίξει η καρτέλα και να κάνουν τέτοιες προτάσεις.Το τηλέφωνο που με πήρανε για πρόταση μετά την αίτηση φορητοτητας είναι το 2103507842. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ξαναπαρουν μόλις υπογράψεις και δούνε την αίτηση (δεν ξέρω βέβαια με το 14ημερο τι παίζει και πότε στέλνει ο νέος παροχος την αίτηση).Τοτε ξυπνάνε και ο λόγος είναι όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο επειδή πρόσφατα έκανα αίτηση για VF,ότι αν δεν υπάρχει αιτιολογία (πχ να πάνε να σε χάσουν από πελάτη) δεν μπορεί να ανοίξει η καρτέλα και να κάνουν τέτοιες προτάσεις.Το τηλέφωνο που με πήρανε για πρόταση μετά την αίτηση φορητοτητας είναι το 2103507842. 

Ναι δέν ξέρω αν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση καλύτερης προσφοράς πράγμα που θεωρώ απίθανο να συμβεί σιγά μην μου δώσει η Cosmote Unlimited φτηνότερα η 50αρα κάτω απο 21 ευρώ ωστε να γλυτώσω την φασαρία.
Για να δούμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:


Ναι δέν ξέρω αν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση καλύτερης προσφοράς πράγμα που θεωρώ απίθανο να συμβεί σιγά μην μου δώσει η Cosmote Unlimited φτηνότερα η 50αρα κάτω απο 21 ευρώ ωστε να γλυτώσω την φασαρία.
Για να δούμε.emoji869.pngemoji2321.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κράτα μας ενήμερους. Αρκετές φορές πιάνει αυτό.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μου έστειλε η cosmote ανανέωση συμβολαίου τα 63.34 είναι τελική τιμή η δεν περιλαμβάνεται η έκπτωση 25 ευρScreenshot_2022-04-12-18-45-05-668_gr.cosmote.myaccount.widget.thumb.jpg.a6922c62ca76cfe477799a4b603b1a9c.jpgώ από την ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Konstantine73 said:

Κακό το deal που έκανες...

sent from my Poco F3 8/256
 

 

Δεν την εκανε, προταση του εβγαλε

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Paolo222 said:

Πριν λίγο μου έστειλε η cosmote ανανέωση συμβολαίου τα 63.34 είναι τελική τιμή η δεν περιλαμβάνεται η έκπτωση 25 ευρScreenshot_2022-04-12-18-45-05-668_gr.cosmote.myaccount.widget.thumb.jpg.a6922c62ca76cfe477799a4b603b1a9c.jpgώ από την ανανέωση

Μην πατήσεις το κουμπί "Συνέχεια" :classic_biggrin:

Πέρα από την πλάκα η τιμή είναι οκ μόνο αν δεν περιλαμβάνει τα 25 ευρώ της έκπτωσης αν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα πάρε ένα τηλέφωνο θα σου κάνουν καλύτερη τιμή γύρω στα 37 ευρώ το δίνουν τελική.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, user2163 said:

Μην πατήσεις το κουμπί "Συνέχεια" :classic_biggrin:

Πέρα από την πλάκα η τιμή είναι οκ μόνο αν δεν περιλαμβάνει τα 25 ευρώ της έκπτωσης αν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα πάρε ένα τηλέφωνο θα σου κάνουν καλύτερη τιμή γύρω στα 37 ευρώ το δίνουν τελική.

Δεν το δινουν με ανανεωσεις... τωρα αν κανουν εξαιρεση σε αυτον......δυσκολα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, doganos said:

Δεν το δινουν με ανανεωσεις... τωρα αν κανουν εξαιρεση σε αυτον......δυσκολα

Αν έχει λήξει το συμβόλαιο το κάνει κάρτα σε vodafone και το γυρίζει σαν "νέος πελάτης" αν δεν του το δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να φύγεις και να ξαναγυρίσεις ώστε να αποκτήσεις την προσφορά ως νέος πελάτης, αλλά αξίζει να ρωτήσεις το πότε λήγει η προσφορά του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχω υπογράψει έχω πάρει τις sim κάρτες αύριο ενεργοποιούνται στο δίκτυο της vf και ούτε με ξαναπήραν τηλέφωνο.
Σταθερό και ίντερνετ θα ενεργοποιηθούν τέλος Απρίλη ούτε καν για το σταθερό χτύπησε το τηλέφωνο απο την Cosmote οπότε σήμερα last day στο δίκτυο της Cosmote.
Βοηθειά μας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...