Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιγη βοηθεια:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SMART_PLAY

Εδω λεει οτι δεν ισχυει πλεον το -10% στην φωνη σε smart play?

Ειτε δεν κουνιομαστε δηλαδη, ειτε φευγουμε μια κ καλη.

 

Μπραβο, σαν να τον εχει παρει λιγο ψηλα τον αμανε τωρα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το χάλασαν το smart play τα "έξυπνα" παιδιά της Κοσμοτέ... Τα νέα smartplay δεν συμφέρουν πλέον εκτός κι αν έχεις stickάκι ίντερνετ αλλά και πάλι θα έχεις μόνο σε αυτό έκπτωση 10%.

 

Εσύ έχεις ήδη smartplay ή θέλεις να κάνεις νέο;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ενα anyway 2gb, αλλα ελεγα να το καταργησω κ να παω στο απεριοριστα 65, με κατι εκπτωσεις που μου διναν εβγαινε αρκετα φθηνα.

Δεν με βλεπω να κουνιεμαι ομως, εκτος κ αν φυγω για vodafone μια κ καλη :P

Link to comment
Share on other sites

Το internet on the go το καταναλώνεις μόνο από usb stick! To internet anyway εχεις μια ποσότητα δεδομένων 2 ή 5 gb την οποία μπορείς να την καταναλώσεις απο το κινητο σου,απο το tablet και απο το pc. Σου δίνουν οσες sim χρειαστείς!

 

Ευχαριστώ

Έχω έναν αριθμό καρτοσυμβολαίου λιγότερο από μήνα.

Υπάρχει δυνατότητα να το διακόψω και εάν ναι τι πληρώνω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Έχω έναν αριθμό καρτοσυμβολαίου λιγότερο από μήνα.

Υπάρχει δυνατότητα να το διακόψω και εάν ναι τι πληρώνω;

 

Ευχαριστώ

 

Διακοπτεις οποτε θες, πληρωνεις το υπολοιπο της επιδοτησης μαζι με τον τελευταιο λογαριασμο,αν υπαρχει, εκτος αν εχεις φραγη οπου τα σκας ολα μπροστα.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

Link to comment
Share on other sites

Οκ ας πούμε οτι είναι και έτσι! Η ουσία είναι οτι είχα μια αύξηση κατα 2€ στο λογαριασμό μου για παλαιό πρόγραμμα! Κοινώς μια ατυχής κίνηση εκ μέρους της cosmote εν μέσω κρίσης!

Επιπλέον το δικό μου cosmote απεριόριστα 35 ΠΑΛ οπως προανέφερα... είναι 38€+ τελη 12%*30,8943(πάγιο χωρίς φπα)= 41,7073...

Παραθετω και λινκ προς ενημέρωση...

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE%20UNLIMITED9f793712-daf8-411e-934c-2566d97298d5

 

Υπαρχει καποιο δελτιο τυπου για τις αυξησεις αυτες? Μπορουμε να καταγγειλουμε τις συμβασεις?(εχω κανα 6μηνο ακομα για να ληξει)

Εχω 2 Απεριοριστα 25 ΠΑΛΑΙΟ αλλα ο λογαριασμος θα εκδοθει τελος του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο δελτιο τυπου για τις αυξησεις αυτες? Μπορουμε να καταγγειλουμε τις συμβασεις?(εχω κανα 6μηνο ακομα για να ληξει)

Εχω 2 Απεριοριστα 25 ΠΑΛΑΙΟ αλλα ο λογαριασμος θα εκδοθει τελος του μηνα.

Φίλε μου είχε βγεί δελτίο τύπου και μας ενημέρωσαν με μικρα γράμματα κάτω απο το λογαριασμό, αλλά δυστηχώς έχει περάσει το χρονικό περιθώριο που μας έδιναν...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, το δελτίο τύπου ή ο λογαριασμός δεν είναι και ΦΕΚ... Όταν συνειδητοποιείς ότι σου άλλαξαν τη χρέωση ζητάς διακοπή σύμβασης, τόσο απλά. Ίσως να χρειαστεί να φωνάξεις λίγο παραπάνω, μια και έχει παρέλθει το διάστημα που αυτοί όρισαν.
Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιταξα παντως και στο MyCosmote ακομα λεει παγιο 25ευρω(?)

θα περιμενω μεχρι να εκδοθει ο λογαριασμος να δω τι θα χρεωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο οταν ειναι καποιος, για κλησεις μερικων δευτερολεπτων, συμφερει το traveller? Εαν οχι, να το βγαλω; τι λετε;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οκ ας πούμε οτι είναι και έτσι! Η ουσία είναι οτι είχα μια αύξηση κατα 2€ στο λογαριασμό μου για παλαιό πρόγραμμα! Κοινώς μια ατυχής κίνηση εκ μέρους της cosmote εν μέσω κρίσης!

Επιπλέον το δικό μου cosmote απεριόριστα 35 ΠΑΛ οπως προανέφερα... είναι 38€+ τελη 12%*30,8943(πάγιο χωρίς φπα)= 41,7073...

Παραθετω και λινκ προς ενημέρωση...

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE%20UNLIMITED9f793712-daf8-411e-934c-2566d97298d5

 

Δεν ξέρω πως έκανες τις πράξεις αλλά αν το πάγιο σου είναι 38€ με ΦΠΑ τότε με φόρους κινητής αν δεν το ξεπεράσεις είναι

38 * 1,12 = 42,56€ τελικό ποσό

 

PS: όχι πως έχει μεγάλη σημασία απλά το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως έκανες τις πράξεις αλλά αν το πάγιο σου είναι 38€ με ΦΠΑ τότε με φόρους κινητής αν δεν το ξεπεράσεις είναι

38 * 1,12 = 42,56€ τελικό ποσό

 

PS: όχι πως έχει μεγάλη σημασία απλά το αναφέρω...

 

Απλα τα τελη κινητής τα εχω υπολογισει στο καθαρό παγιο και οχι στο παγιο συν φπα δηλ τα 38€. Φαντάζομαι,δεν ειμαι σιγουρος,αλλα τα τελη ειναι επι του καθαρου ποσου του παγιου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα τέλη είναι επί του καθαρού ποσού χωρίς Φ.Π.Α. Αλλά στο τέλος επιβάλλεται Φ.π.α.και πάνω στα τέλη

Άρα για να μην παιδεύεσε ο καλύτερος τρόπος είναι 38 * 1,12

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Έχω έναν αριθμό καρτοσυμβολαίου λιγότερο από μήνα.

Υπάρχει δυνατότητα να το διακόψω και εάν ναι τι πληρώνω;

 

Ευχαριστώ

 

Εννοεις να το διακοψεις τελειως η να πας σε αλλη εταιρεια;

Αν δεν εχεις επιδοτηση, τοτε ειναι αοριστου χρονου και σταματας οποτε θελεις. Αν σε πιεσουν να πληρωσεις εως τελος του μηνα ειναι παρανομο.

Αν εχεις επιδοτηση συσκευης, πρεπει να την επιστρεψεις την αξια, αν και βασει δικαστικης αποφασης μπορεις να επιστρεψεις το τηλεφωνο μονο.

Στη φορητοτητα ειναι τα ιδια. Πας οπου θες, οποτε θες!

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επανήλθα στο θέμα σύνδεσης γιατί έφτασε ο καιρός να κάνω μία και θέλω τη βοήθειά σας.

Πρώτον. Όλοι οι γνωστοί μου αλλά και η κοπέλα μου έχουν cosmote, οπότε δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ να έχω πολλά λεπτά προς άλλους, εννοείται ότι θα τα χρησιμοποιώ αλλά δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα. Ερώτηση. Στο whats up όταν έχεις τα 1500 λεπτά προς whats up σου βάζει όρο(ξέρετε αυτά τα μικρά γραματάκια) ότι για να εκμεταλλευτείς αυτά τα 1500' πρέπει κάθε κλήση να είναι παραπάνω από τρία λεπτά.

Αυτό ισχύει και για τα 1500 λεπτά προς κοσμοτε των συμβολαίων; Από τον έναν ακούω ναι από τον άλλον ακούω όχι και θα ήθελα όποιος ξέρει 100% και έχει χρόνο να μου απαντήσει. Γιατί εάν ισχύει δεν θα το σκεφτώ και πολύ καθώς είναι κοροιδία.

Δεύτερον. Είδα στο site της κοσμοτε ότι το απεριόριστα 35 το δίνει 28, παρόλα αυτά δεν έχω αποφασίσει εάν θα πάω στο 25 ή στο 35. Όπως και να έχει όμως, εγώ θέλω να βάλω έξτρα πακέτο δεδομένων καθώς είμαι αρκετά στον δρόμο και δεν θα μου φτάσουν με τίποτα αυτά που δίνουν τα συμβόλαια αυτά(εκεί πηγαίνουν όλες οι κάρτες μου, το βαρέθηκα). Τώρα, έχω δει ότι το να επεκτείνεις τα δεδομένα μέσα από το συμβόλαιο είναι πανάκριβο. Είδα όμως το εξής. Εδώ λέει ότι το "COSMOTE Internet Any Way 5GB: από 27€ σε 8,90€." και σκέφτηκα ότι σαν φοιτητής μπορώ να το εκμεταλλευτώ. Ερώτηση, εάν βάλω αυτό στο πρόγραμα είναι το ίδιο με το κάνω επέκταση δεδομένων; Ή θα πρέπει να βάζω άλλη sim ή είναι μόνο για υπολογιστές κλπ;

Τρίτον, επειδή οι εποχές δεν βοηθάνε, σκέφτομαι την έκπτωση καθώς είναι σημαντικό θέμα. Επιλογή έκπτωση στο πάγιο θα διαλέξω, όχι συσκευή και σκεφτόμαστε με την μητέρα μου που έχει κι αυτή κοσμοτέ να το κάνουμε οικογενειακό, κερδίζουμε εκεί κάποια έκπτωση; Ακυρώνει κάποια άλλη έκπτωση, όπως για παράδειγμα αυτή που ανέφερα πριν(το 35αρι πάει στα 28 και το 25αρι στα 21.50 νομίζω);

Και τέλος παιδιά, βλέπω εδώ ότι σαν φοιτητής μου δίνει έκπτωση 5 ευρώ κάθε μήνα για 9 μήνες. Ερώτηση, μπορώ να βάλω και αυτή την έκπτωση ή ακυρώνεται κάποι άλλη; Δεν βλέπω όμως πώς μπορεί να συκγούονται μεταξύ τους. Μετά τους 9 μήνες δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω άλλο, αυτό ήταν, καπούτ;

Συγνώμη για όλα αυτά, ευχαριστώ για τον κόπο σας και μόνο που διαβάσατε όλο αυτό το μήνυμα και περιμένω για κάποια απάντηση.:)

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επανήλθα στο θέμα σύνδεσης γιατί έφτασε ο καιρός να κάνω μία και θέλω τη βοήθειά σας.

Πρώτον. Όλοι οι γνωστοί μου αλλά και η κοπέλα μου έχουν cosmote, οπότε δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ να έχω πολλά λεπτά προς άλλους, εννοείται ότι θα τα χρησιμοποιώ αλλά δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα. Ερώτηση. Στο whats up όταν έχεις τα 1500 λεπτά προς whats up σου βάζει όρο(ξέρετε αυτά τα μικρά γραματάκια) ότι για να εκμεταλλευτείς αυτά τα 1500' πρέπει κάθε κλήση να είναι παραπάνω από τρία λεπτά.

Αυτό ισχύει και για τα 1500 λεπτά προς κοσμοτε των συμβολαίων; Από τον έναν ακούω ναι από τον άλλον ακούω όχι και θα ήθελα όποιος ξέρει 100% και έχει χρόνο να μου απαντήσει. Γιατί εάν ισχύει δεν θα το σκεφτώ και πολύ καθώς είναι κοροιδία.

Δεύτερον. Είδα στο site της κοσμοτε ότι το απεριόριστα 35 το δίνει 28, παρόλα αυτά δεν έχω αποφασίσει εάν θα πάω στο 25 ή στο 35. Όπως και να έχει όμως, εγώ θέλω να βάλω έξτρα πακέτο δεδομένων καθώς είμαι αρκετά στον δρόμο και δεν θα μου φτάσουν με τίποτα αυτά που δίνουν τα συμβόλαια αυτά(εκεί πηγαίνουν όλες οι κάρτες μου, το βαρέθηκα). Τώρα, έχω δει ότι το να επεκτείνεις τα δεδομένα μέσα από το συμβόλαιο είναι πανάκριβο. Είδα όμως το εξής. Εδώ λέει ότι το "COSMOTE Internet Any Way 5GB: από 27€ σε 8,90€." και σκέφτηκα ότι σαν φοιτητής μπορώ να το εκμεταλλευτώ. Ερώτηση, εάν βάλω αυτό στο πρόγραμα είναι το ίδιο με το κάνω επέκταση δεδομένων; Ή θα πρέπει να βάζω άλλη sim ή είναι μόνο για υπολογιστές κλπ;

Τρίτον, επειδή οι εποχές δεν βοηθάνε, σκέφτομαι την έκπτωση καθώς είναι σημαντικό θέμα. Επιλογή έκπτωση στο πάγιο θα διαλέξω, όχι συσκευή και σκεφτόμαστε με την μητέρα μου που έχει κι αυτή κοσμοτέ να το κάνουμε οικογενειακό, κερδίζουμε εκεί κάποια έκπτωση; Ακυρώνει κάποια άλλη έκπτωση, όπως για παράδειγμα αυτή που ανέφερα πριν(το 35αρι πάει στα 28 και το 25αρι στα 21.50 νομίζω);

Και τέλος παιδιά, βλέπω εδώ ότι σαν φοιτητής μου δίνει έκπτωση 5 ευρώ κάθε μήνα για 9 μήνες. Ερώτηση, μπορώ να βάλω και αυτή την έκπτωση ή ακυρώνεται κάποι άλλη; Δεν βλέπω όμως πώς μπορεί να συκγούονται μεταξύ τους. Μετά τους 9 μήνες δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω άλλο, αυτό ήταν, καπούτ;

Συγνώμη για όλα αυτά, ευχαριστώ για τον κόπο σας και μόνο που διαβάσατε όλο αυτό το μήνυμα και περιμένω για κάποια απάντηση.:)

 

Οι τιμές που βλέπεις στο Internet είναι για νέα σύνδεση . Δεν ισχύουν για παλιούς συνδρομητές. Για παλλαιούς συνδρομητές ισχύει η εξατομικευμένη επιδότηση που θα σου δώσουν .

Μετά από αίτηση φορητότητος ίσως σου δώσουν μεγαλύτερη.

Για φοιτητές ισχύει 5 ευρώ τον μήνα για 9 μήνες αλλά να μην έχεις πάρει την προσφορά σε Whatsup. Μετά μόνο με την κάρτα ανεργίας θα έχεις ξανά έκπτωση....

Οι εκπτώσεις δεν συγκρούονται μεταξύ τους.

Το οικογενειακό πακέτο δίνει 10% έκπτωση

το φοιτητικό στικάκι δεν συνδιάζετε σε μία κάρτα , είναι ξεχωριστή κάρτα για Laptop ή smartphone.

Τέλος στο WHATS UP δεν υπάρχει πακέτο 1500 λεπτών .

Τα λεπτά προς το ίδιο δίκτυο στα συμβόλαια είναι με ελάχιστη χρεώση 3 λεπτά, προς τα άλλα δίκτυα χρεώνεσαι ελάχιστη διάρκεια 1 λεπτό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να το διακοψεις τελειως η να πας σε αλλη εταιρεια;

Αν δεν εχεις επιδοτηση, τοτε ειναι αοριστου χρονου και σταματας οποτε θελεις. Αν σε πιεσουν να πληρωσεις εως τελος του μηνα ειναι παρανομο.

Αν εχεις επιδοτηση συσκευης, πρεπει να την επιστρεψεις την αξια, αν και βασει δικαστικης αποφασης μπορεις να επιστρεψεις το τηλεφωνο μονο.

Στη φορητοτητα ειναι τα ιδια. Πας οπου θες, οποτε θες!

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

 

Καλησπέρα.

Διάβασα τα σχετικά στο link και πέρασα και από το κατάστημα όμως οι οποίοι μου είπανε ότι είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω για 3 μήνες.

Φορητότητα στην wind σκοπεύω να κάνω.

Δεν έχω πάρει επιδότηση αλλά έκπτωση στο μηνιαίο πάγιο.

Edited by KostasGre
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα τα σχετικά στο link και πέρασα και από το κατάστημα όμως οι οποίοι μου είπανε ότι είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω για 3 μήνες.

Φορητότητα στην wind σκοπεύω να κάνω.

Δεν έχω πάρει επιδότηση αλλά έκπτωση στο μηνιαίο πάγιο.

Αυτοί θα σου πουν οτιδήποτε προκειμένου να παραμείνεις

Η φορητότητα είναι δια νόμου υποχρεωτική σε 3 ημέρες.

Οποιαδήποτε απαίτηση ακολουθεί , αλλά εσύ δεν έχεις πάρει ούτε έκπτωση ούτε επιδότηση, άρα δεν τους χρωστάς απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί θα σου πουν οτιδήποτε προκειμένου να παραμείνεις

Η φορητότητα είναι δια νόμου υποχρεωτική σε 3 ημέρες.

Οποιαδήποτε απαίτηση ακολουθεί , αλλά εσύ δεν έχεις πάρει ούτε έκπτωση ούτε επιδότηση, άρα δεν τους χρωστάς απολύτως τίποτα.

 

Καλά ότι μου έλεγαν παραμύθια το κατάλαβα γιατί όταν τους ζήτησα να μου δείξουν σε ποιο μέρος του συμβολαίου που υπέγραψα αναφράφεται ελάχιστη παραμονή 3 μήνες, δεν ήξεραν να μου δείξουν.

Προχωράω σε αίτηση φορητότητας λοιπόν σε άλλο πάροχο και ελπίζω πως δεν θα με δυσκολέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια απο την μια μερα στην αλλη χωρις καποια ενημερωση αλαξαν την χρεωση στην εξυπηρετηση πελατων? Ηταν 15 λεπτα/κληση και σημερα στο site βλεπω 19 λεπτα/ κληση εκανε καμια ανακοινωση και την εχασα?
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω για την ανανεωση συμβολαιου, που εκανα. Αρχικός μου στοχος ηταν να παρω την προσφορα που εχουν για νεες συνδεσεις, φορητοτητες και μετατροπες απο καρτοκινητα. Για 2 μηνες μιλαγα κ ξαναμιλαγα με διαφορους στην cosmote αλλα ματαια. ακολουθωντας την προτροπη καποιων συμφουρητων, προχωρησα σε αιτηση φορητοτητας, προς vodafone. Υπεγραψα, παρελαβα απο κουριερ κ την επομενη μερα επεσε το τηλεφωνημα απο cosmote. εξηγησα τι ηθελα,εκπτωση παγιου οχι επιδοτηση κινητου, φουσκωσα την προσφορα που μου εδωσε η vodafone (προς ολους 400 στα 28ευρω δηλαδή 20% και 1 παγιο δωρο) σε 25% εκπτωση κ 2 παγια δωρο και πηρα προγραμμα απεριοριστα 45 στα 30ευρω για 12 μηνες, που ηταν κ ο στοχος. Συμβουλη μου, ΕΠΑΝΩ τους....
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια απο την μια μερα στην αλλη χωρις καποια ενημερωση αλαξαν την χρεωση στην εξυπηρετηση πελατων? Ηταν 15 λεπτα/κληση και σημερα στο site βλεπω 19 λεπτα/ κληση εκανε καμια ανακοινωση και την εχασα?

 

Για την ακρίβεια από τη 1/7/2013 η χρέωση ανέβηκε από τα 0.12 ευρώ/κλήση σε 0.19 ευρώ/κλήση (πάντα καλώντας από κινητό cosmote)

Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω την ιστορια μου με την εκπτωση που πηρα. Στις 18 Απριλιου ανανεωνω το συμβολαιο μου (Απεριοριστα 45) με 4,5 ευρω εκπτωση στο παγιο αντι επιδοτησης και του αδερφου μου (Απεριοριστα 25) με 3 ευρω το μηνα αντιστοιχα ολα αυτα με 18μηνο συμβολαιο.

Να πω εδω οτι εχουμε οικογενειακο πακετο με εκπτωση 10% την Κυριακη βλεπωντας εδω οτι αρκετα παιδια πηρανε καλες εκπτωσεις αποφασισα να κανω το κολπο με την φορητοτητα κανω λοιπον την Δευτερα την φορητοτητα μεσω του vodafone.gr χτυπαει σημερα το τηλεφωνο και μου κανει η κοπελα την εξης προσφορα για 12 μηνες απο τους 16 20% εκπτωση για 12 μηνες + την εκπτωση που πηρα με την ανανεωση +10% του οικογενειακου συνολο 40% το Απειοριστα 45 στα 27 ευρω για μενα και 28,50 για τον αδερφο μου μας δινανε το Απεριοριστα 34 στα 21 για τον αδερφο μου αλλα προτιμησε το 45αρι η vodafone δεν εκανε καμια αντιπροταση οταν πηρα να ακυρωσω την φορτητοτητα

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια από τη 1/7/2013 η χρέωση ανέβηκε από τα 0.12 ευρώ/κλήση σε 0.19 ευρώ/κλήση (πάντα καλώντας από κινητό cosmote)

Για την ακρίβεια αυτό συνέβη την 16η Ιουνίου 2013

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4755151#post4755151

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...