Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ean ekanes tin sindesi apo germano, dikeouse siskevi KAI apo germano!

 

Μήπως γνωρίζεις αν στον Γερμανό μπορώ να κάνω αίτηση φορητότητας από Q-card σε συμβόλαιο Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις αν στον Γερμανό μπορώ να κάνω αίτηση φορητότητας από Q-card σε συμβόλαιο Cosmote?

 

Μπορείς να το κάνεις και στο Γερμανό!!

Link to comment
Share on other sites

Και θα αφήσεις την Q για την Cote;

 

 

Αν θέλει να κάνει συμβόλαιο έχω την αίσθηση ότι η Q δεν επιτρέπει απευθείας μετατροπή από κάρτα σε συμβόλαιο (ή το αντίστροφο;;;) και πρέπει να πας μέσω Λαμίας (φορητότητα)... Τώρα αν κάνει και μια χρήση πάνω από 70λεπτά το μήνα, μπορεί και να μείνει στη Λαμία (κοσμοτέ)....

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα επίπεδα στα οποία έχουν διαμορφωθεί οι επιδοτήσεις μετά την αναγκαστική επιδότηση συνδέσεων που έρχονται με φορητότητα από άλλα δίκτυα, μετά από παρέμβαση της ΕΕΤΤ; Λογικά θα έχουν γίνει ακόμα χαμηλότερες !

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Και θα αφήσεις την Q για την Cote;

 

Αναγκαστικά... :mad:

Με έχει ξενερώσει απίστευτα η στάση της. :down:

Αρχικά είχα σκεφτεί να κάνω αυτό που λέει ο Nosferatu (διπλή φορητότητα), γιατί γουστάρω να μην σκέφτομαι πόσα δευτερόλεπτα ή λεπτά θα μιλήσω, ούτε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν ένα μήνα μιλήσω πολύ παραπάνω από όσο συμφέρει (70-90').

Επιπλέον με ενδιαφέρει πολύ το Q-family με την απίστευτη χρέωση που έχει. :!:

Όμως, ενώ επικοινώνησα επανειλημμένα με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Q τόσο με e-mail όσο και τηλεφωνικά και τους έθεσα το πρόβλημα της αλλαγής από Q-card σε Q 1 Συμβόλαιο, μου είπαν ότι τεχνικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Εν τω μεταξύ σε προηγούμενο e-mail που τους είχα στείλει για προβλήματα δικτύου που είχα με την Q-card, μεταξύ άλλων τους είχα γράψει ότι υποστηρίζω την Q και ότι 4 άτομα έχουν αποκτήσεις και χρησιμοποιούν Q-card ως κύριο αριθμό και άλλα 2 ως δευτερεύοντα.

Έτσι, υπολόγιζα ότι θα μπορούσα να τύχω κάποιας καλύτερης μεταχείρισης από αυτήν που προσφέρει συνήθως η Q σε τέτοια "ασυνήθιστα" θέματα... :rolleyes:

Τους είπα ότι εφόσον δεν υποστηρίζουν την αλλαγή από Q-card σε Q-Συμβόλαιο, να μου προσφέρουν κάποιο κίνητρο, μιας και ήμουν διατεθειμένος να μπω στην επίπονη και ακριβή διαδικασία της διπλής φορητότητας.

Τους έθεσα την εκδοχή ότι αν πάω σε κάποιο συμβόλαιο άλλης εταιρίας, π.χ. με 120', τότε θα έχω το κόστος 20€ της φορητότητας, αλλά θα έχω και δώρο μια συσκευή αξίας περίπου 130€. Αν επέστρεφα στην Q με συμβόλαιο θα είχα κόστος περίπου 40€ (31€ + το ποσό που θα ξόδευα στην άλλη εταιρία το διάστημα των 10 ημερών που χρειάζεται να πραγματοποιηθεί η 2η φορητότητα).

Έτσι, τους πρότεινα αν γινόταν να μην πληρώσω το κόστος σύνδεσης στην Q με συμβόλαιο, μιας και ήμουν ήδη πελάτης που εθελούσια θα έμπαινα στην διαδικασία αυτή προκειμένου να παραμείνω στην Q με τον ίδιο αριθμό. Πιο πολύ ζήτησα αυτή την εξαίρεση για ψυχολογικούς λόγους, παρά για οικονομικούς.

Αυτοί με "γράψαν" κανονικά λέγοντας μου τηλεφωνικά ότι εφόσον θα φύγω με φορητότητα σε άλλη εταιρία παύω να είμαι πελάτης τους και επομένως αν θελήσω να ξανασυνδεθώ στην Q θα επωμιστώ το κόστος όπως κάθε νέος πελάτης! :mad:

Ζήτω τα παράλογα!

Η Q η οποία έχει μία πελατοκεντρική στάση και αντίληψη των πραγμάτων "αδειάζει" τους πελάτες της. :rocket:

Τους "την είπα" κανονικά ότι αυτό συνιστά διάκριση, το να κάνει κάποιος 2πλή φορητότητα προκειμένου να παραμείνει στην εταιρία τους, η Q να μην κάνει ΤΙΠΟΤΑ για να τον διευκολύνει, και τελικά να του κοστίζει τα 3πλά χρήματα από κάποιον που κάνει φορητότητα από άλλη εταιρία σε Q-Συμβόλαιο. Δεν προσφέρουν ούτε καν κάτι συμβολικό (να μην πληρώσει ο πελάτης νέα σύνδεση 11+8€) ή να του πουν π.χ. πάρε μία ΥΑ κάρτα ή π.χ. 5€ χρόνο ομιλίας τον 1ο μήνα στο Q Συμβόλαιο. :wacko:

Με όλα αυτά σπάστηκα πολύ και απλά θα φύγω γιατί δεν μου αρέσει να με γράφουν.

Είμαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και καλός πελάτης μιας και ότι είναι καλό και συμφέρον (στην συγκεκριμένη περίπτωση η Q-Telecom) το προτείνω και σε άλλους, χωρίς να έχω ιδιοτελή συμφέροντα.

Συνεπώς, περιμένω μία σοβαρή αντιμετώπιση και όχι αδιαφορία λες και δεν υπήρξα ποτέ πελάτης τους.

 

Υ.Γ. Επανειλημμένα μου προτείναν να κάνω νέα σύνδεση στο Q-Συμβόλαιο με αριθμό που θα διαλέξω ο ίδιος και επανειλημμένα τους απάντησα ότι δεν θέλω να αλλάξω αριθμό γιατί τον χρησιμοποιώ και επαγγελματικά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο εχω μια επιδοτηση απο την cosmote ενα χ ποσο.την εχω καθε νοεμβρη.

γινεται να την παρω τον δεκεμβριο? για να περιμενω καποιες νεες συσκευες..!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι γίνεται... Ισως μάλιστα να έχεις και όφελος!

 

Εξηγούμαι:

 

Εχω στο όνομά μου 3 αριθμούς. Συνήθως κάθε χρόνο τέλη καλοκαιριού μαθαίνω από το τοπικό oteshop πότε ανοίγουν οι επιδοτήσεις που είναι πάντα περίπου στα 100 ευρώ η καθεμία. Να σημειώσω ότι τα 3 συμβόλαια είναι στα προγράμματα 360, 240 και 180 προνομιακά όλα και με σύνολο λογαριασμού 160-200 ευρώ το μήνα.

 

Φέτος, λοιπόν, αξιοποίησα τις 2 από τις 3 επιδοτήσεις και καθυστέρησα περίπου ένα μήνα να πάω για την 3η επειδή το σκεφτόμουν αν και τι κινητό θα έπαιρνα. Ε, λοιπόν, προχθές, μου τηλεφώνησαν από την Κοτέ και μου λένε ότι για να με ευχαριστήσουν για τα τόσα χρόνια συνεργασίας μου δίνουν δωρεάν το Mitsubishi m420i (αξίας 250 ευρώ περίπου) αρκεί φυσικά να μείνω άλλο έναν χρόνο στην εταιρεία.

 

Οπως καταλαβαίνετε, αν πήγαινα στην ώρα μου στο Οτεσόπ, θα έπαιρνα τα ισχνά 100 ευρώ και θα έσκαγα τουλάχιστον άλλα τόσα για ένα κινητό, ενώ τώρα μου δίνουν ένα β' διαλογής πάλι αλλά τουλάχιστον όχι 100 ευρώ. Πάντως δεν το συζητάνε οι 3 επιδοτήσεις των 100 ευρώ να γίνουν μία των 300- αν όμως ήμουν εταιρεία γονατιστοί θα με παρακαλούσαν...

 

Γι αυτό λέω, ότι ίσως πρέπει να αφήνουμε να περνάει λίγος χρόνος από το άνοιγμα της ετήσιας επιδότησης. Ισως βγει σε καλό. Αν πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές- τώρα μάλιστα με τη φορητότητα...

Link to comment
Share on other sites

Τις ξεφτίλισαν τελείως τις επιδοτήσεις για νέες συνδέσεις... :mad:

Ρώτησα σήμερα σε ένα Oteshop για επιδότηση στο Cosmote 120 και έχω την εντύπωση ότι οι επιδοτήσεις μειώθηκαν κατά περίπου 30-40% σε σχέση με τα προηγούμενα τιμολόγιά τους! :down: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι και σορυ αν εχει απαντηθει προϋγουμενα...εχω 2 αριθμους στο ονομα μου... ο ενας ειναι στο προνομιακο 150 και ο αλλος στο 240...αν δικαιουμαι επιδοτηση αυτη ισχυει και για τις δυο συνδεσεις ή καθε μια πιανεται χωριστα;
Link to comment
Share on other sites

Τις ξεφτίλισαν τελείως τις επιδοτήσεις για νέες συνδέσεις... :mad:

Ρώτησα σήμερα σε ένα Oteshop για επιδότηση στο Cosmote 120 και έχω την εντύπωση ότι οι επιδοτήσεις μειώθηκαν κατά περίπου 30-40% σε σχέση με τα προηγούμενα τιμολόγιά τους!

 

...SIMFWNA ME TIS ANAGES TIS AGORAS...(OPOS MOU EIPAN STO 1212) :hunter: :down: :rocket:

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι και σορυ αν εχει απαντηθει προϋγουμενα...εχω 2 αριθμους στο ονομα μου... ο ενας ειναι στο προνομιακο 150 και ο αλλος στο 240...αν δικαιουμαι επιδοτηση αυτη ισχυει και για τις δυο συνδεσεις ή καθε μια πιανεται χωριστα;

 

Δυστυχώς για σένα κάθε μία ξεχωριστά!! Εκτός άν.....

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς πρόσφατα (εννοώ πολύ πρόσφατα) αναβάθμιση με χρήση της επιδότησης; Ισχύει αυτό που ακούγεται ότι έχουν μειωθεί σημαντικά τα ποσά των επιδοτήσεων;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα χθες το m420i εντελως δωρεάν με ανανέωση του συμβολαίου για ένα ακόμη χρόνο (cosmote) Μάλιστα μου το στείλανε στη δουλειά και δεν πλήρωσα ούτε το κούριερ!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα χθες το m420i εντελως δωρεάν με ανανέωση του συμβολαίου για ένα ακόμη χρόνο (cosmote) Μάλιστα μου το στείλανε στη δουλειά και δεν πλήρωσα ούτε το κούριερ!!

 

Ποιό πακέτο έχεις; Με τί ύψος λογαριασμών; Είναι i-mode νομίζω; Αυτά τα επιδοτούν κάπως παραπάνω...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Edw k 2 evdomades o germanos (alla k i cote) me trexei apo mera se mera gia to s100 pou thelw na parw me epidotisi giati mou leei "den exoume alla perimenoume". Xerei kaneis ti simbenei? :angry:
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ligei to simbolaio moy sthn cosmote kai toys pira tilephono gia na dw ti epidwtish 8a moy dwsoyne...

emeina omws ekpliktos me ayta poy moy eipane.....oti dikaioyme 200euro epidotish kai mporw na para mono to m420i entelos dorewn...

 

opoiadipote allh siskeyh kai na dialega 8a eprepe na thn plirwsw apo tin tseph moy....h epidotish gi'aytes htan 0 euro !

 

Ti paizei re paidia ? allakse politiki h Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω επιδοτεί με μεγαλύτερο ποσό συσκευές i-mode. Μου φαίνεται παράξενο να είχες 0 επιδότηση αν δεν πάρεις i-mode: 200 παραπάνω για i-mode?

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις να ρωτησω..Η Κοσμοτε εχει οικογενειακα προγραμματα σαν της Βονταφον?

 

Μόλις έφτασαν και είναι πολύ καλά!!

http://www.cosmote.gr μπές και δές!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω επιδοτεί με μεγαλύτερο ποσό συσκευές i-mode. Μου φαίνεται παράξενο να είχες 0 επιδότηση αν δεν πάρεις i-mode: 200 παραπάνω για i-mode?

 

Εγώ το συμπέρασμα που έχω βγάλει από αυτού του είδους τις επιδοτήσεις είναι οτι τις δίνουνε σ' αυτούς που κανονικά δεν δικαιούνται επιδότηση λόγω χαμηλών λογαριασμών. Πριν από ένα χρόνο περιπου μου είχε έρθει επίδότηση 140€ και μπορούσα να διαλέξω μονο μεταξύ δύο i-mode συσκευών, σε όλες τις άλλες συσκευές η επιδότησή μου ήταν 0!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το συμπέρασμα που έχω βγάλει από αυτού του είδους τις επιδοτήσεις είναι οτι τις δίνουνε σ' αυτούς που κανονικά δεν δικαιούνται επιδότηση λόγω χαμηλών λογαριασμών. Πριν από ένα χρόνο περιπου μου είχε έρθει επίδότηση 140€ και μπορούσα να διαλέξω μονο μεταξύ δύο i-mode συσκευών, σε όλες τις άλλες συσκευές η επιδότησή μου ήταν 0!

 

Αυτό το μήνα ας πούμε αν κάποιος έχει 95 ευρώ επιδότηση για απλή συσκευή έχει 120 για i mode!! Δηλαδή 25 παραπάνω!! Τώρα κάποιες φορές κάνουν κάποια εξτρα επιδότηση σε κάποια μοντέλα όπως πέρισυ το Mitsubishi 342i και φέτος το Mitsubishi M 420i.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δικαίωμα να ζητήσω έστω και την φτηνότερη συσκευή, δωρεάν όμως, εάν πάω με φορητότητα για συμβόλαιο σε άλλο δίκτυο;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δικαίωμα να ζητήσω έστω και την φτηνότερη συσκευή, δωρεάν όμως, εάν πάω με φορητότητα για συμβόλαιο σε άλλο δίκτυο;

 

Φυσικα, πλεον γινεται. Θα σου πουν σου δινουμε τοσα χρηματα, και βλεπεις εσυ ποια κινητα υπαρχουν σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...