Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, 1150 mb συν 500 MB απο προσφορά.

Και το πακετο mobile internet 1,2 GB συν τα τελευταια 800 MB δώρο. Είμαι παλιός συνδρομητης. Είχα κανει παλιότερα "υποβαθμιση" απο το XL

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ το forum, αλλά πρώτη φορά γράφω!

 

Λοιπόν είμαι πελάτης Cosmote εδώ και αρκετά χρόνια (πάνω από 10). Έχω 3 αριθμούς στο όνομά μου. Είχα πάρει μια καλή προσφορά πριν 2 χρόνια και για τους 3 αριθμούς, έληξε πρόσφατα το συμβόλαιο όμως και στα 3 νούμερα και οι προσφορές που παίρνω δεν είναι ίδιες με τις προηγούμενες, παρά το γεγονός ότι δεν άλλαξα πακέτα συμβολαίου και παροχές. :angry:

 

Έχω κάνει τηλεφωνική αίτηση φορητότητας στη Vodafone, αλλά για κάποιο λόγο δε φαίνεται στην Cosmote, ωστέ να με καλέσουν για αντιπροσφορά! Μήπως ακουλουθούν διαφορετική διαδικασία τηέφωνικά και πρέπει να πάω σε κατάστημα Vodafone να κάνω την αίτηση φορητότητας?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ με 2 νούμερα κινητών και σταθερό. Πρακτικά τι έγινε με εμένα : Εκανα τηλεφωνική αίτηση φορητότητας στη vodafone, μου έστειλαν σε 2 μέρες με courier τα συμβόλαια, τα υπέγραψα, και την επόμενη αφού μου έστειλε μήνυμα η vodafone ότι τα παρέλαβε και προώθησε την αίτηση για υλοποίηση (υποθέτω στην cosmote), την ίδια μέρα μου τηλεφώνησαν από cosmote για αντιπροσφορά.

Link to comment
Share on other sites

θελω τη βοηθεια σας.εδω και 4 χρονια περιπου εχω 2 συμβολαια cosmote xl.1500 λεπτα σε ολους,1500 sms σε ολους και 2.8 internet.για τα 2 συμβολαια πληρωνω 70 ευρα.σε 2 μηνες ληγει.σκεφτομαι να τα κανω καρτοκινητα.τι επιλογες μου προτεινετε?αυτο που βλεπω ειναι οτι ομιλια χαλαω περιπου 400 λεπτα και sms περιπου στα 200.το ιντερνετ λογω δουλειας το σκιζω.στο δευτερο αριθμο χαλαω 100 λεπτα και 200 sms.το ιντερνετ περισσευει εδω.ειναι της γυναικας αυτο.η προσφορα που μου εκαναν ειναι 35 το δικο μου και 45 της γυναικας.ανεβηκε το ποσο.εχω ακομα 1μιση μηνα ακομα μεχρι να ληξει να δω τι θα κανω

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ με 2 νούμερα κινητών και σταθερό. Πρακτικά τι έγινε με εμένα : Εκανα τηλεφωνική αίτηση φορητότητας στη vodafone, μου έστειλαν σε 2 μέρες με courier τα συμβόλαια, τα υπέγραψα, και την επόμενη αφού μου έστειλε μήνυμα η vodafone ότι τα παρέλαβε και προώθησε την αίτηση για υλοποίηση (υποθέτω στην cosmote), την ίδια μέρα μου τηλεφώνησαν από cosmote για αντιπροσφορά.

 

Καλησπέρα φίλε, πότε έγινε αυτό σε σένα; Γιατί στο site της ΕΕΤΤ λέει πλέον ότι το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει μέχρι να παραλάβεις τις κάρτες sim και φοβάμαι μήπως καταλήξω τελικά για 2 χρόνια στη vodafone!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#20new

 

Δες λίγο την ερώτηση:

20. Θέλω να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου. Ποια είναι η διαδικασία και οι σχετικές προθεσμίες;

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες. Σε περίπτωση συμβολαίου "εκτός καταστήματος" δηλαδή τηλεφωνικά η με κούριερ, έχεις 14 μέρες προθεσμία υπαναχώρησης, σε κάθε περίπτωση βέβαια να μην έχει ενεργοποιηθεί η αλλαγή. Το αναφέρει και στα ψιλά γράμματα το συμβόλαιο της vodafone . Δες επίσης EETT, οδηγός καταναλωτή, σελίδα 9.
Link to comment
Share on other sites

Ok, άρα να παραλάβω τις κάρτες και μα υπογράψω τη σύμβαση στον courier, ε; Θα τσεκάρω και αν το γράφει στη σύμβαση με τη Vodafone!
Link to comment
Share on other sites

θελω τη βοηθεια σας.εδω και 4 χρονια περιπου εχω 2 συμβολαια cosmote xl.1500 λεπτα σε ολους,1500 sms σε ολους και 2.8 internet.για τα 2 συμβολαια πληρωνω 70 ευρα.σε 2 μηνες ληγει.σκεφτομαι να τα κανω καρτοκινητα.τι επιλογες μου προτεινετε?αυτο που βλεπω ειναι οτι ομιλια χαλαω περιπου 400 λεπτα και sms περιπου στα 200.το ιντερνετ λογω δουλειας το σκιζω.στο δευτερο αριθμο χαλαω 100 λεπτα και 200 sms.το ιντερνετ περισσευει εδω.ειναι της γυναικας αυτο.η προσφορα που μου εκαναν ειναι 35 το δικο μου και 45 της γυναικας.ανεβηκε το ποσο.εχω ακομα 1μιση μηνα ακομα μεχρι να ληξει να δω τι θα κανω

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφόσον σκίζεις το Ίντερνετ,πάρε What's up προνομιακό με τα 1500'

Το νούμερο από το συμβόλαιο το κανείς Frog και έχεις 4Gb με 4,4€.

Για την γυναίκα σου,What's Up με 10€ κάρτα το μήνα.1.200Mb από το reload it(ανανέωση online ή σε κατάστημα).400' προς What's Up και 300' προς όλους με 7€.Οτι μένει μεταφέρεται.Για τα sms,μπορεί να τα κόψει αν χρησιμοποιεί messenger/Viber.

Αλλιώς 4€ για 100 sms προς όλους το μήνα.

Μεταξυ σας,αν βάζετε 2 φορές από 5€ αντί μια ανανέωση των 10€ κερδίζετε στο πάρε μοίρασε έξτρα mb.Θα πάρεις 300mb από το what's up της γυναίκας σου και αλλά 100 επειδή εστειλες εσυ με μια κάρτα των 10€.Αν βάλεις 2 φορές από 5 θα πάρεις τα δίπλα mb.

Και επειδή βλέπω σκίζεις τα sms και εσυ εκεί ανεβαίνει το κόστος.

Δούλεψε όπου μπορείς messenger/Viber/WhatsApp.

Πραγματικά,ειδικά με φίλους/συγγενείς θα σου λύσει τα χέρια.

Τα What's Up επίσης έχουν μεταφορά υπόλοιπου και wifi calling/volte.

Αν έχεις iPhone είναι παιχνιδάκι η διαδικασία.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα.με τρελανες.ολα καλα με τη γυναικα.με το frog μπερδευτηκα και το whats up προνομιακο.2 αριθμους δλδ να παρω εγω?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι ειπες τωρα.με τρελανες.ολα καλα με τη γυναικα.με το frog μπερδευτηκα και το whats up προνομιακο.2 αριθμους δλδ να παρω εγω?

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι,επειδή το Ίντερνετ το σκίζεις και τρως πολλά λεπτά/sms θα έδινες στην κάρτα αρκετά.Καλο θα ήταν να παρεις 2 νούμερο το προνομιακό και κρατά το νούμερο από το συμβόλαιο στη frog για Ίντερνετ μόνο.

Το What's Up δίνει 1500' και 1,5GB με 8,5€ και 30 μέρες διάρκεια.

Τα 1500' προς όλους είναι,με 3 λεπτή διάρκεια χρεωσης(τα καρτοκινητά έτσι είναι,η Frog και η Q έχουν ανα δευτερόλεπτο χρέωση).Το ένα πακέτο σου δίνει δυνατότητα 500 κλήσεων το μηνα.

Το Ίντερνετ είναι στα 2,7Gb(1,5Gb+1.200 από το Reload it).Αν κάνετε και το πάρε μοίρασε με την γυναίκα σου και τις 2 ανανεώσεις από 5€ θα έχεις 3.500Mb(200 επειδή έστειλες εσυ και αλλά 600 από το νούμερο της γυναίκας σου).

Με 10€ όλα αυτά,μόνο sms δεν έχεις.

Η γυναίκα σου με τα 10€ στο απλό What's zip έχει.

400' προς What's Up

300' προς όλους

2GB interrnet(1.200Mb Reload it και αλλά 800Mb με το παρε μοιρασε,200mb γιατί έστειλε σε εσένα και 600mb από εσένα).

Με 20€ το μηνα(10 ο καθένας) έχεις τηλέφωνο.Αν βάλουμε και τα sms που θέλετε να στείλετε θα δίνεις 20€ το μήνα (12 εσυ για να στειλεισ 300sms και 8 η γυναίκα σου για 200sms) βάζοντας τα 100sms προς όλους με 4€.

Καλύτερα να βάζεις 5€ κάθε μήνα στο Frog για τα 4GB και να τα μαζεευεις παρά να βάζεις πακέτα SMS.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

τα προνομιακα τα εχει η cosmote?δε τα βλεπω πουθενα.σε κατι αγγελιες τα βρηκα μονο.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα προνομιακα τα εχει η cosmote?δε τα βλεπω πουθενα.σε κατι αγγελιες τα βρηκα μονο.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι,και μοιράζουν πανελλαδικά.

Βρες κάποια αγγελία και αγόρασε ένα πακέτο.

Ακόμα καλύτερα αν είσαι Αθήνα για να το πάρεις ο ίδιος.Ψαξε λίγο τα θέματα εδώ και διάβασε τα.Θα λυθούν όλες οι απορίες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα.

Προς ενημέρωση των μελών....

1) Σχετικά με τις μειώσεις στην έκπτωση της επιδότησης που αφορά το πάγιο, επικοινώνησα με το 13888 ζητώντας τους να απορροφήσουν την αύξηση (το ίδιο είχε γίνει και πριν απο κάτι μηνες) και το δέχτηκαν. Η έμμεση αύξηση για 2 συμβόλαια θα ηταν 1.80 Ευρω, ενώ τώρα μου έκαναν μείωση στα 2 πάγια 2 ευρώ περιπου. Μένει να το δω και στον επόμενο λογαριασμό.

Τυχερός είσαι, εγώ και ένας γνωστός μου φάγαμε άκυρο για απορρόφηση της μείωσης της επιδότησης οσο και να προσπαθήσαμε. Έλεος δηλαδή, από αρχές του χρόνου έχουν κάνει 2 αυξήσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Χρεωσαν σε καποιον που ειχε μηδενικο παγιο τελος αποσυνδεσης οταν διεκοψε τον αριθμο του;

 

Αν ναι τι ενεργειες εγιναν μετα ωστε να επιστραφει το ποσο ;

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Χρεωσαν σε καποιον που ειχε μηδενικο παγιο τελος αποσυνδεσης οταν διεκοψε τον αριθμο του;

 

Αν ναι τι ενεργειες εγιναν μετα ωστε να επιστραφει το ποσο ;

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Ναι σε εμένα αλλα πλήρωσα 10 ευρώ καθώς το έκανα τον Αύγουστο πριν την αύξηση του τέλους αποσύνδεσης στα 15 που είναι τώρα .

Δεν εκανα ενέργεια καθώς το τέλος αυτό υπάρχει εδώ και ένα χρόνο και οπότε και η προθεσμία υπαναχώρησης από αυτό είχε περάσει προ πολλού.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω απάντηση και απο καποιον που εκανε διακοπη μετα την ανακοινωση επιβολης παγιου στο 0 παγιο.

 

Γιατι προβλεπω πρωινο τσακωμο με την c-ote!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε βοηθάει , γιατί ρώτησες κάτι συγκεκριμένο όπως για το μηδενικό , έκανα λόγο αυξήσεων (μείωση των ποσών των επιδόσεων όπως έλεγε στο λογαριασμό ) καταγγελία για έναν αριθμό τον οποίο είχα σε mobile xl . Με βάση την καταγγελία που έκανα , έγινε αζημιως για το ποσό που έχω ως έκπτωση πάγιου αλλά όχι για το ποσό απενεργοποίησης . Σε ερώτηση μου προς την κυρία που μίλησα ότι γιατί να χρεωθω το τέλος μετατροπής αφού και αυτό μεταβάλλεται και μάλιστα στην ίδια ανακοίνωση από 10 σε 15 ευρώ οπότε καταγγέλλω και αυτό για να γίνει αζημιως ή τουλάχιστο να ισχύσει το προηγούμενο καθεστώς δλδ των 10 ευρώ ... Μου απάντησε ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο . Να πω σε αυτό το σημείο ότι ο λογαριασμός που εκδόθηκε ήταν όπως ανέφερα παραπάνω χωρις το ποσό της επιδότησης αλλά με το τέλος απενεργοποίησης.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ με 2 νούμερα κινητών και σταθερό. Πρακτικά τι έγινε με εμένα : Εκανα τηλεφωνική αίτηση φορητότητας στη vodafone, μου έστειλαν σε 2 μέρες με courier τα συμβόλαια, τα υπέγραψα, και την επόμενη αφού μου έστειλε μήνυμα η vodafone ότι τα παρέλαβε και προώθησε την αίτηση για υλοποίηση (υποθέτω στην cosmote), την ίδια μέρα μου τηλεφώνησαν από cosmote για αντιπροσφορά.

 

Τελικά η προσφορά που πήρες από την Cosmote ήταν καλή? Εμένα η αντιπροσφορά που μου κάνανε ήταν πολύ κακή... Με βλέπω να αλλάζω δίκτυο τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν σχεδόν ίδια με της vodafone (2€ ποιο ακριβή) , αλλά αρνήθηκα.

Μόλις μπήκα στον τελευταίο μήνα συμβολαίου η cosmote ζητούσε για ανανέωση 50% παραπάνω χρήματα για τα ίδια προγράμματα (96€). Μετά την πρώτη άρνηση πέσανε στα 85€, και μετά την αίτηση φορητότητας προς vodafone στα 72€.

Παρόλο που έχω κάνει και στο παρελθόν την ίδια διαδικασία φορητότητας, αυτή τη φορά μου φάνηκε πολύ μπακαλίστικο το όλο σκηνικό και τελικά μετακομίζω vodafone με 70€ για το family one.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω XL στα 27.10€(μετα απο αιτηση φορητοτητας πριν 1,5 χρονο) τωρα με τις αυξησεις πηγε 30€. Και vdsl 50 ΟΤΕ στα 36€. Ενημερωτικα και μονο πηρα να ρωτησω τωρα που ληγει το συμβολαιο τι προσφορα εχουνε. Μου αναφερει ο υπαλληλος το XL στα 37 και καμια στο vdsl. Οποτε αμεσα σε 1 εβδομαδα παω για αιτηση φορητοτητας.
Link to comment
Share on other sites

Σε mobile XL που είχα στα 27 ευρώ για 1,5 χρόνο, στη λήξη του συμβολαίου τους πήρα για να μου κάνουν προσφορά η οποία ήταν στη φοβερή τιμή των 39 ευρώ...Οπότε έγινε φορητότητα σε wind f2g κάρτα απο internet, έφεραν συμβόλαιο, υπέγραψα και την επόμενη μέρα σκάει τηλέφωνο απο cosmote..Να μη τα πολυλογώ, μου έδωσαν (και δέχτηκα) το moblile XL και 500MB επιπλέον κάθε μήνα (σύνολο δηλαδή 3,3Gb) στα 29 ευρώ για 2 χρόνια και επιπλέον έκπτωση 5 ευρώ το μήνα στο σταθερό με VDLS50 που έχω σπίτι..Πιθανόν αν δε δεχόμουν να μου έκαναν ακόμα καλύτερη προσφορά στη πορεία αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ/ρισκάρω περαιτέρω..χωρίς φορητότητα δε γίνεται τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη, υπομονή, κουράγιο κλπ. γενικά αξίζει να μπεις στη διαδικασία φορητότητας - αντιπροσφορών .

Εφόσον για να σου κάνουν αξιόλογη πρόταση πρέπει να απειλήσεις με αποχώρηση, οι ίδιες οι εταιρίες σε οδηγούν εκεί.

Απλά νομίζω ότι τις συμφέρει αυτό, γιατί όσο λίγοι και να ανανεώνουν κατευθείαν με μεγάλες τιμές ή ακόμα χειρότερα αφήνουν συνδέσεις χωρίς δέσμευση να σέρνονται, είναι επιπλέον κέρδος για τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε mobile XL που είχα στα 27 ευρώ για 1,5 χρόνο, στη λήξη του συμβολαίου τους πήρα για να μου κάνουν προσφορά η οποία ήταν στη φοβερή τιμή των 39 ευρώ...Οπότε έγινε φορητότητα σε wind f2g κάρτα απο internet, έφεραν συμβόλαιο, υπέγραψα και την επόμενη μέρα σκάει τηλέφωνο απο cosmote..Να μη τα πολυλογώ, μου έδωσαν (και δέχτηκα) το moblile XL και 500MB επιπλέον κάθε μήνα (σύνολο δηλαδή 3,3Gb) στα 29 ευρώ για 2 χρόνια και επιπλέον έκπτωση 5 ευρώ το μήνα στο σταθερό με VDLS50 που έχω σπίτι..Πιθανόν αν δε δεχόμουν να μου έκαναν ακόμα καλύτερη προσφορά στη πορεία αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ/ρισκάρω περαιτέρω..χωρίς φορητότητα δε γίνεται τίποτα..

 

Αυτο βλεπω να μου κανουν και εμενα ...το vdsl 50 Ποσο στο αφησαν τελικη?

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω απάντηση και απο καποιον που εκανε διακοπη μετα την ανακοινωση επιβολης παγιου στο 0 παγιο.

 

Γιατι προβλεπω πρωινο τσακωμο με την c-ote!!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Διέκοψα 2 νούμερα και ΔΕΝ πλήρωσα το τέλος. Σήμερα ήρθε και ο τελικός λογαριασμός με χρέωση μόνο κάτι μηνύματα που είχα στείλει και οι συνδέσεις έχουν διακοπεί από τις 19/9.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω να μου κανουν και εμενα ...το vdsl 50 Ποσο στο αφησαν τελικη?

 

Τηλέφωνο με VDSL 50 απο 38 στα 33 ευρώ τελική..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...