Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα είναι ανενδωτοι. COSMOTE plus 65 είχα στα 60€ και θέλουν για την ανανέωση 80€ για 18 μήνες. Έτσι μου έρχεται να κάνω συμβόλαιο στο Ισραήλ που και στην Ελλάδα να το χρησιμοποιώ θα μου έρχεται πιο φθηνά...

Για ξαναδιάβασε τί γράφεις

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να σου έρχεται πιο φτηνό ένα συμβόλαιο εξωτερικού, σκέψου όμως και αυτούς που θα θέλουν να σε πάρουν τηλέφωνο ( ή μάλλον , αυτούς που ΔΕΝ θα σε παίρνουν τηλέφωνο )
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ενημερώθηκα από φίλο τον τελευταίο καιρό δίνουν στο τμήμα φορητότητας έως 2 πάγια δώρο σε περίπτωση που δυσκολεύεται κάποιος πελάτης να κάνει τελικά τη μεταφορά στην cosmote
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και εγω την εμπειρία μου προς ενημέρωση.

Είχα κάνει 24μηνο συμβόλαιο στο cosmote 55 το οποίο καταργήθηκε.

Λήγει τον Ιούνιο του 2016.

Πήρα όμως φως γιατι με αυξησεις κλπ είχε φτάσει στα 63, πηγα σε κατάστημα cosmote και είπα διακοπή συμβολαίου.

Στη κουβέντα αυτή λοιπόν μου είπαν πως μου δίνουν το cosmote 65 απο 74 σε 59. Σαφώς δεν δέχτηκα και η κοπέλα που συνομιλούσα στα κεντρικά μέσω τηλεφώνου μου είπε πως έχω δέσμευση και δεν μπορώ να φύγω. κλασσική απειλή κλπ.

Την επόμενη το πρωί λοιπόν έκανα αιτηση φορητότητας στη wind (την οποία ακύρωσα τηλεφωνικώς μετά καλώντας στα 13899 και με ενημερωτικό email στο site της wind), μετά από 1 ώρα έλαβα τηλεφώνημα και μου προσέφεραν το cosmote 65 στα 36.4 με φπα και τέλη κινητής. . . . Τα συμπεράσματα δικά σας . . . .

samsung google nexus, samsung galaxy nexus, samsung galaxy grand duos, huawei g750, samsung s4, doogee f5, meizu m2 note
Link to comment
Share on other sites

... μετά από 1 ώρα έλαβα τηλεφώνημα και μου προσέφεραν το cosmote 65 στα 36.4 με φπα και τέλη κινητής. . . . Τα συμπεράσματα δικά σας . . . .

 

Καλά έκανες και αιτήθηκες φορητότητα αριθμού, η τιμή που σου πρόσφεραν είναι σαφώς καλύτερη αλλά η ίδια εταιρία σε πολλές περιπτώσεις έχει προσφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα με κόστος χαμηλότερο από 30€...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και αιτήθηκες φορητότητα αριθμού, η τιμή που σου πρόσφεραν είναι σαφώς καλύτερη αλλά η ίδια εταιρία σε πολλές περιπτώσεις έχει προσφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα με κόστος χαμηλότερο από 30€...;)

 

το ξέρω μα δεν εχω και στα8ερο στο ονομα μου

samsung google nexus, samsung galaxy nexus, samsung galaxy grand duos, huawei g750, samsung s4, doogee f5, meizu m2 note
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω μα δεν εχω και στα8ερο στο ονομα μου

 

Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να έχεις και σταθερό για να πετύχεις χαμηλότερη τιμή.

Π.χ ο gel αναφέρει εδώ: "Με αίτημα φορητότητας στην Vodafone πέτυχα προσφορά στο 65 plus 24,5 ευρώ μια χαρά".;)

Σε κάθε περίπτωση και η τιμή που πέτυχες είναι καλύτερη από το προηγούμενο συμβόλαιο κι αυτό είναι το σημαντικότερο.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να έχεις και σταθερό για να πετύχεις χαμηλότερη τιμή.

Π.χ ο gel αναφέρει εδώ: "Με αίτημα φορητότητας στην Vodafone πέτυχα προσφορά στο 65 plus 24,5 ευρώ μια χαρά".;)

Σε κάθε περίπτωση και η τιμή που πέτυχες είναι καλύτερη από το προηγούμενο συμβόλαιο κι αυτό είναι το σημαντικότερο.:)

Και εγώ τόσο το πήρα 24€ χωρίς να έχω σταθερό ΟΤΕ... Νομίζω είναι ανάλογα την περίοδο και τους στόχους που έχουν... Τέλη του μήνα αν κάνει φορητοτητα και δεν έχουν πιάσει στόχους τα call center σου προσφέρουν παπάδες

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με πήραν τηλέφωνο από την cosmote, και μου είπαν οτι αυτο τον μηνα ολοκληρωνεται η εκπτωση που είχα στο cosmote 65.Η προσφορά ηταν 18 μηνες συμβόλαιο με 24€τον μήνα.Το συμβόλαιο μου ομως ληγει Ιουνιο γιατί είχα κάνει προανανεωση.Τους ειπα λοιπον να συνεχισω στγν ιδια τιμη.Μου λένε οχι δε γίνεται. Μου παν να συνεχισω στα 30€ αν θέλω για αλλους 18 μηνες.Τους λέω τοτε να διακοψω.Μου παν δε γινεταιτωρα αλλα σε 3 μήνες. Αν διακοψετε τώρα μου παν οτι πρεπει να πληρωσω 400€.Μου λενε αν δε θέλω να πληρωσω,να παρω ενα χαμηλοτερο πρόγραμμα, μεχρι τον Ιουνιο και τοτε να φύγω. Ετσι με βαλαν σε μια μ...α πρόγραμμα. Ομως έχω εκνευριστει.τι νταβατζιλικη είναι αυτο με τα 400€;Αν κανω αιτηση σε καμιαωκαρτοκινητη vodafone, θα το ξανασκεφτουν να μου προτεινουν κάτι άλλο; Η θα με αφήσουν να φύγω και να πληρωσω 400€.
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα! Τέλος Μαρτίου ληγει η προσφορά που ειχα λάβει κατ'όπιν αίτησης φορητότητας (2γραμμές στο plus65 στα 25€ έκαστη) κ μετά απο τηλ. επικοινωνία με το 13888 μου έδωσαν τις εξής εναλλακτικές λόγω του ότι το συμβόλαιο λήγει τον Αύγουστο του 2016:

1) να επιλέξω οποιοδήποτε πρόγραμμα χαμηλότερου παγίου, το οποίο θα 'τρέχει' μέχρι τον Αύγουστο κ τότε ανάλογα με το ποσό των επιδοτήσεων θα επανέλθουν με προσφορά

2) να παραμείνω στο plus 65 πληρώνοντας την τρέχουσα αξία του προγράμματος δηλαδή 65€

 

Σε ερώτησή μου για προανανέωση στο ισχύον πρόγραμμα, η απάντησή τους ηταν οτι η έκπτωση θα ανέρχεται στα 10€ ανά γραμμή σύν τις επιμέρους εκπτώσεις (οικογενειακό, σταθερό ote+otetv ...)

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω σ'αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι το plus65 ήταν ιδανική επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα! Τέλος Μαρτίου ληγει η προσφορά που ειχα λάβει κατ'όπιν αίτησης φορητότητας (2γραμμές στο plus65 στα 25€ έκαστη) κ μετά απο τηλ. επικοινωνία με το 13888 μου έδωσαν τις εξής εναλλακτικές λόγω του ότι το συμβόλαιο λήγει τον Αύγουστο του 2016:

1) να επιλέξω οποιοδήποτε πρόγραμμα χαμηλότερου παγίου, το οποίο θα 'τρέχει' μέχρι τον Αύγουστο κ τότε ανάλογα με το ποσό των επιδοτήσεων θα επανέλθουν με προσφορά

2) να παραμείνω στο plus 65 πληρώνοντας την τρέχουσα αξία του προγράμματος δηλαδή 65€

 

Σε ερώτησή μου για προανανέωση στο ισχύον πρόγραμμα, η απάντησή τους ηταν οτι η έκπτωση θα ανέρχεται στα 10€ ανά γραμμή σύν τις επιμέρους εκπτώσεις (οικογενειακό, σταθερό ote+otetv ...)

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω σ'αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι το plus65 ήταν ιδανική επιλογή;

 

Έτσι όπως το θέτεις, ως ιδανική επιλογή δηλαδή, τότε το πληρώνεις. Προσωπικά έχω παρόμοια προσφορά για 2 γραμμές επίσης (18μηνη όμως) που λήγει σε 1 μήνα. Κι εμένα με ικανοποιεί απόλυτα το 65+. Όμως δε σκάω 65 το μήνα σε καμία περίπτωση. Το όριό μου είναι 20-25 ευρώ.

Ο μόνος δρόμος είναι αίτηση φορητότητας για κάπου αλλού που να είναι σοβαρή εναλλακτική αν δε σε πάρουν απο cosmote για αντιπροσφορά.

Με 25 ευρώπουλα σε καρτοκινητό είσαι βασιλιάς!

Βλέπω επίσης ότι είσαι δεσμευμένος (όπως κι εγώ) με σταθερό ΟΤΕ + ΟΤΕTV. Για να πετύχεις κάτι ίδιο με αυτό που είχες, πρέπει να είσαι έτοιμος να τα θυσιάσεις, διαφορετικά μένεις σε αυτά και τα πληρώνεις!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα να κάνω διακοπή το "προς όλους 25" είχα και επιδότηση το 535 ένα χρόνο και είπαν να δώσω 109€ εντωμεταξύ ποτέ δεν κατανάλωσα πάνω από 100 άντε βαριά 130 λεπτά το μήνα και έχω 400 και λοιπά ,το θέμα είναι ότι στην καρτοκινητή με 10€ με καλύπτει άνετα τα άλλα 15€ (24€) είναι στον αέρα . Και λοιπόν για να μην κάνω διακοπή μου δώσανε έκπτωση στα άλλα 2 συμβόλαια που έχω τα 20GB από 35€ χωρίς επιδότηση πήρε -30% και το 5GB στα 25€ με επιδότηση -15% . Λέτε μπορώ να παζαρέψω στο προς όλους 25 κάνα 15%-20% γιατί βλέπω να τραβάω διακοπή και ας πληρώσω τα 109€ γιατί έχω και τα 75€ τώρα
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για δυνατους λυτες:εχω 2 προγραμματα 65+ (με εκπτωση μεσω της γνωστης διαδικασιας)+οτε tv+24 adsl επισης εκπτωτικα .θα μπορουσα να τα βαλω σε cosmote one και να παρω αναβαθμιση σε vdsl με εξτρα +10ε

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα.Πριν 2-3 χρόνια με παίρνανε για να κάνω το καρτοκινητο συμβόλαιο με προσφορά μόνο για μένα όπως λέγανε αλλά επειδή ήμουν ανήλικος (δηλαδή τον πατέρα μου ζητούσαν) το έκλεινα.Ηθελα να μάθω αν αυτές οι προσφορές είναι κάτι καλύτερο από αυτά που δίνει στο σαιτ η ακριβώς το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πρέπει να ελέγξεις όταν θα σε καλέσουν.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πρέπει να ελέγξεις όταν θα σε καλέσουν.

 

Έχω μπει στο άρθρο 11 εδώ και 2 χρόνια και σταματησαν οι κλήσεις... Αν δίνουν ακριβώς τα ίδια με το σαιτ δεν αξίζει να ζητήσω διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σημερα πηγα να δηλωσω την καρτα μου επειδη αλλαξε το πλαστικο ,το νουμερο ειναι ιδιο, αλλα λογω της διαφορετικης ημερομηνιας ληξης επρπεπε να ξαναδηλωσω την καρτα για να πληρωνονται ο λογαριασμος,

Το ανακαλυψα διοτι δεν μου εβαζαν τα χρηματα απο το 2% που επιστρεφει στο λογαριασμο!

Ερωτηση η eurobank θα μου τα βαλει τα χρηματα ή θα μου πει ότι εγω φταιω που δεν ξαναδηλωσα στην cosmote την καρτα;

Επισης υπαλληλος μου ειπε οτι η ετησια εκπτωση απο το 2% επι των λογαριασμων δεν ειναι απεριοριστο αλλα εχει καποιο ταβανι !!

Ξερει κανεις αν ισχυει και ποιο ειναι αυτο;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σημερα πηγα να δηλωσω την καρτα μου επειδη αλλαξε το πλαστικο ,το νουμερο ειναι ιδιο, αλλα λογω της διαφορετικης ημερομηνιας ληξης επρπεπε να ξαναδηλωσω την καρτα για να πληρωνονται ο λογαριασμος,

Το ανακαλυψα διοτι δεν μου εβαζαν τα χρηματα απο το 2% που επιστρεφει στο λογαριασμο!

Ερωτηση η eurobank θα μου τα βαλει τα χρηματα ή θα μου πει ότι εγω φταιω που δεν ξαναδηλωσα στην cosmote την καρτα;

Επισης υπαλληλος μου ειπε οτι η ετησια εκπτωση απο το 2% επι των λογαριασμων δεν ειναι απεριοριστο αλλα εχει καποιο ταβανι !!

Ξερει κανεις αν ισχυει και ποιο ειναι αυτο;

 

Από ότι έχω δει δεν έχει κάποιο ταβάνι. Μάλιστα λέει ότι αν μηδενίσει ο λογαριασμός από την έκπτωση, τυχόν υπόλοιπη έκπτωση πάει στον επόμενο λογαριασμό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με πήραν τηλέφωνο από την cosmote, και μου είπαν οτι αυτο τον μηνα ολοκληρωνεται η εκπτωση που είχα στο cosmote 65.Η προσφορά ηταν 18 μηνες συμβόλαιο με 24€τον μήνα.Το συμβόλαιο μου ομως ληγει Ιουνιο γιατί είχα κάνει προανανεωση.Τους ειπα λοιπον να συνεχισω στγν ιδια τιμη.Μου λένε οχι δε γίνεται. Μου παν να συνεχισω στα 30€ αν θέλω για αλλους 18 μηνες.Τους λέω τοτε να διακοψω.Μου παν δε γινεταιτωρα αλλα σε 3 μήνες. Αν διακοψετε τώρα μου παν οτι πρεπει να πληρωσω 400€.Μου λενε αν δε θέλω να πληρωσω,να παρω ενα χαμηλοτερο πρόγραμμα, μεχρι τον Ιουνιο και τοτε να φύγω. Ετσι με βαλαν σε μια μ...α πρόγραμμα. Ομως έχω εκνευριστει.τι νταβατζιλικη είναι αυτο με τα 400€;Αν κανω αιτηση σε καμιαωκαρτοκινητη vodafone, θα το ξανασκεφτουν να μου προτεινουν κάτι άλλο; Η θα με αφήσουν να φύγω και να πληρωσω 400€.

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι: Πως γίνεται να λήγει η έκπτωση στο πρόγραμμα σου αλλα να μην μπορείς να φύγεις τώρα αλλά σε τρεις μήνες ακόμα και ας έχεις κάνει προανανέωση; Δηλαδή είχες κάνει πριν 24μηνο συμβόλαιο και σε τρεις μήνες πήγες στο cosmote 65 για 18 μήνες και έτσι μένουν 3 μηνες; Και έτσι να είναι αφού έληξε η προσφορά μετά ποια είναι η χρέωση για τους 3 μήνες που μένουν; Γιατί άμα στο χρεώνουν 65Ε που είναι η τίμή χωρίς έκπτωση, τότε φεύγεις κανονικά χωρίς πέναλντι γιατί σου αυξάνουν κανονικά τα πάγια. Εάν είναι να μην μπορείς να φύγεις τους τρεις μήνες τότε έπρεπε να σε γυρίσουν στο παλιό σου πρόγραμμα για τους τρεις μήνες! Και 400Ε πέναλντι μου φαινεται υπερβολικο για τρεις μήνες, καθώς όταν φεύγεις νωρίτερα τρεις μήνες από την λήξη του συμβολαίου πληρώνεις μόνο το 32% της εκπτωσης που έλαβες! Δηλαδή τι εκπτωση πήρες που να βγάζει πέναλντι 400Ε;

Link to comment
Share on other sites

sorry, επειδή βρίσκομαι εξωτερικό αυτή τη στιγμή.

Έχω ενεργοποιήσει το travel pass της Κοσμοτέ.

 

Η επιβεβαίωση που χρειάζομαι είναι: ότι τα 5 euro την μέρα χρεώνονται για τις τρέχουσες 24 ώρες. Και αν ΔΕΝ γίνει άλλη κλήση σε είσοδο ή έξοδο την επομενη μέρα ΔΕΝ χρεώνονται τα 5 euro.

 

ps εγώ θα βάλω ξένη SIM τελικά για τις μέρες που θα μείνω-

Και θα βγάλω από το κινητό την SIM της Cosmote.

 

* Αν μετά από μέρες την βάλω και κάνω κλήσεις προς Ελλάδα και το κράτος που βρίσκομαι και μετά την ξαναβγάλω την SIM της Cosmote , χρεώνομαι τα 5 euro και μονο, έτσι?

 

(έχω συμβόλαιο 45)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σημερα πηγα να δηλωσω την καρτα μου επειδη αλλαξε το πλαστικο ,το νουμερο ειναι ιδιο, αλλα λογω της διαφορετικης ημερομηνιας ληξης επρπεπε να ξαναδηλωσω την καρτα για να πληρωνονται ο λογαριασμος,

Το ανακαλυψα διοτι δεν μου εβαζαν τα χρηματα απο το 2% που επιστρεφει στο λογαριασμο!

Ερωτηση η eurobank θα μου τα βαλει τα χρηματα ή θα μου πει ότι εγω φταιω που δεν ξαναδηλωσα στην cosmote την καρτα;

Επισης υπαλληλος μου ειπε οτι η ετησια εκπτωση απο το 2% επι των λογαριασμων δεν ειναι απεριοριστο αλλα εχει καποιο ταβανι !!

Ξερει κανεις αν ισχυει και ποιο ειναι αυτο;

εμενα οταν ληγει η καρτα και ενεργοποιω την καινουρια ενημερωνονται αυτοματα ο ΟΤΕ και η Cosmote
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα whats up και θελω να κανω μια συνδεση.Υπαρχει κατι μεχρι 15 ευρω τον μηνα?

 

Eκτος απο το βασικο συμβολαιο που βγαινει κανονικα στα 8,98 αλλα χωρις δωρεαν χρονο ομιλιας ολα τα αλλα τυπικα παντα πανε απο τα 20-22 ευρω τον μηνα αλλα επειδη παντα παιζουν διαφορες τιμες και προσφορες μπορει και να βρεις κατι καλυτερο σε τιμες.Πηγαινε σε καταστηματα Cosmote και γερμανος και ρωτα για συμβολαια και προσφορες στο ποσο που επιθυμεις.

Αναλυτικα τα προγραμματα συμβολαιου θα τα βρεις εδω αλλα οι τιμες ειναι οι στανταρ... πολλες φορες υπαρχουν μεγαλες προσφορες και εκπτωσεις στα παγια αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...