Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως πάντα μια μέρα πριν την έκδοση λογαριασμού αλλάζω πακέτο.

Ομοίως. Διαφορετικά έχεις αναλογικά πάγια. Η καλύτερη μέρα είναι 21 αφού εκδίδεται 22.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να αρχίσουμε όλοι τα παράπονα και προς cosmote και προς ΕΕΤΤ

πιστεύω θα συνέλθουν και θα πιστώσουν τα χρήματα!

 

θέλει κάποιος να γράψει ένα κείμενο να το στέλνουμε όλοι?

 

εμένα με νοιάζει να πάρω πίσω τα χρήματα αυτά!

φαντάζομαι και εσάς!

 

το γελίο είναι αν έμενα vodafone δεν θα το είχα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω και γω την - περίεργη τουλάχιστον - εμπειρία αποχώρησης από τη Cosmote.

Μετά από χρόνια σε συμβόλαιο που διατηρούσα χωρίς όμως ανανέωση, αποφάσισα να δω τί προσφορά ανανέωσης θα μου κάνουν.

Το παλιό πρόγραμμα ήταν ένα απεριόριστα internet 25 με πάγιο περίπου 27 ευρώ.

Η προσφορά της Cosmote ήταν κλασική και αναμενώμενη, έκπτωση στο πάγιο (που πήγαινε κάπου 20 ευρώ)

Επειδή όμως ήθελα να έχω χρόνο προς όλους και όχι πολύ προς Cosmote κατέληξα στο απεριόριστα προς όλους 35. Εδώ αρχίζουν τα περίεργα. Στο τηλ μου λένε ότι δε μπορούν λέει να μου βγάλουν προσφορά για αυτό το πακέτο αλλά στο απεριόριστα 35 γιατί λέει από τη χρήση μου έβγαινε ότι αυτό είναι το "σωστό" (κάτι σαν Apple λογική)!!!

Του λέω μα και το απεριόριστα προς όλους 35 ίδιο πάγιο έχει με διαφορετική κατανομή στους χρόνους. Μου λένε "θα κοροϊδέψουμε" το σύστημα για 1 ημέρα, θα κάνετε ανανέωση σε αυτό που σας λέμε και μετά θα πάμε στο άλλο. Οκ λέω.. άντε να δούμε. Λέω ενδιαφέρομαι για το iphone 5s 16gb, πόσο επιδότηση έχω? "για 24μηνο συμβόλαιο στο απ35 έχετε 140 ευρώ επιδότηση για το iphone 5s 32gb ή 64gb! Το 16gb (όλο απορία εγώ)? Για αυτό έχει επιδότηση κάπου 80 ευρώ σε 18μηνο συμβόλαιο.

 

Μα καλά ακόμα επιμένουν οι εταιρίες να έχουν διαφορετικές επιδοτήσεις ανάλογα με τη συσκευή? Ήμαρτον. Κύριε μου κάνεις προσφορά, τόσο πάγιο, τόσο επιδότηση και ξόδεψέ τη σε ότι συσκευή θες (και όχι σε όσες έχουμε στοκ).. :mad:

 

Πάω λοιπόν και κάνω φορητότητα στη Wind (κανονική όχι "εικονική"), στο public όπου σε παρόμοιο συμβόλαιο (wind to all 30) μαζί με μεταφορά σταθερό έβγαινε κάπου 26 ευρώ (για 24μηνο πάντα) + εξτρά επιδότηση 100 ευρώ (πέρα απο το στάνταρ της wind που ήταν κάπου 75 και όλη μαζί έβγαινε 175 ευρώ). Δε προλαβαίνω να γυρίσω σπίτι, τσούπ τηλέφωνο από τα κεντρικά της Cosmote για αντιπρόταση.

Με ρωτάνε τί και πώς, τους λέω έχω προσφορά wind to all 30 με 26 ευρώ πάγιο (όσο πληρώνω τώρα δηλαδή στο αρχαίο πρόγραμμα που είμαι) + 175 ευρώ σε ότι συσκευή θέλω ενώ εσείς που δίνετε μόνο το απεριοριστα 35 με 35 ευρώ πάγιο και επιδότηση 140 ευρώ όχι όμως για το τηλ που θέλω ή 80 ευρω για το τηλ που θέλω.

Ψάχνεται η δεσποινίς... λέει επειδή είστε χρόνια πελάτης μπορούμε να κάνουμε έκπτωση και στο πάγιο να πάει 28 ευρώ όσο πληρώνετε τώρα και επιδότηση 180 ευρώ σε ότι συσκευή θέλετε.

Με άλλα λόγια μου κάνανε μια αντιπρόταση που απλώς ισοφάριζε τη πρόταση της wind+public.

Όταν κάνουνε αντιπροτάσεις υποτίθεται ότι σου κάνουν μια εμφανώς καλύτερη για να τη προτιμήσεις (και να ξεχάσεις ότι στο μεταξύ σε δουλεύουνε κανονικά). Αυτοί όμως κάνανε μια ίδια. Άρα?

Μάλλον έχει γίναι ανακωχή στο πόλεμο των εταιριών και στο μεταξύ με διάφορες πατέντες σε ωθούν στα προγράμματα που θέλουν σε 24μήνες πάντα και να ξεφορτωθούν και συσκεύες που στόκαραν.

Μου άρεσε δε το "η συσκευή αυτή δεν ανήκει στις υπερεπιδοτούμενες"! Αντί να πούν ότι κάποιες συσκευές υποεπιδοτούνται, το λέμε τώρα ότι κάποιες άλλες υπερεπιδοτούνται.

 

Μετά τη τραγική συμπεριφορά της Vodafone πριν 9-10 χρόνια του είπα "δε ξανάρχομαι". Ακολουθεί η Cosmote με παρόμοια καμώματα. Έμεινε μόνο η wind για δοκιμή. Κάτι μου λέει ότι ο επόμενος πάροχος θα πρέπει να είναι από άλλη χώρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

φίλε oxygene

εγώ έχω περάσει και από τις 3... τώρα δοκιμάζω cosmote για πρώτη φορά!

το θέμα είναι πότε και από ποιους θα μπει φρένο στις ******** των εταιρειών

στο θέμα με το πάγιο μου είπαν... έ πόσοι θα κάνουν παράπονο... πολλοί δεν θα το καταλάβουν καν (1 λογαριασμός αυξημένος...δικαιολογημένο επειδή έχει και μισό άλλο)

αυτές δεν είναι συμπεριφορές επαγγελματιών!

αλλά.....

 

για να δούμε πως θα πάει σε όλες τις εταιρείες πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πριν 2 μήνες έκανα ανανέωση συμβολαίου για 18 μήνες με επιδότηση της μορφής έκπτωσης στο λογαριασμό,γίνεται να διακόψω (βασικα να το κάνω καρτοκινητό θέλω)?
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 χρόνια συμβολαίου με τη cosmote τελείωσαν.

Το πρόγραμμα που έχω είναι το απεριόριστα 45' και έχω:

Τα κλασσικά 1500' προς ote cosmote, 200' σε άλλα δίκτυα, 100 μηνύματα, 2GB mobile internet που τα μοιράζομαι με ένα usb on the go (που δε χρησιμοποιώ ποτέ). Το ποσό που πληρώνω είναι περίπου 52€ το μήνα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής...

Μιας και με ενδιαφέρει σχεδόν μόνο το mobile internet και τα 2GB είναι αυτά που δε θέλω να χάσω (άντε να πάω σε 1,5GB), έχετε υπόψη σας κάποιο άλλο πρόγραμμα, καρτοσυμβόλαιο, ίδια ή αλλη εταιρία που να τα έχω αλλά να χαμηλώσω το πάγιο???

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 χρόνια συμβολαίου με τη cosmote τελείωσαν.

Το πρόγραμμα που έχω είναι το απεριόριστα 45' και έχω:

Τα κλασσικά 1500' προς ote cosmote, 200' σε άλλα δίκτυα, 100 μηνύματα, 2GB mobile internet που τα μοιράζομαι με ένα usb on the go (που δε χρησιμοποιώ ποτέ). Το ποσό που πληρώνω είναι περίπου 52€ το μήνα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής...

Μιας και με ενδιαφέρει σχεδόν μόνο το mobile internet και τα 2GB είναι αυτά που δε θέλω να χάσω (άντε να πάω σε 1,5GB), έχετε υπόψη σας κάποιο άλλο πρόγραμμα, καρτοσυμβόλαιο, ίδια ή αλλη εταιρία που να τα έχω αλλά να χαμηλώσω το πάγιο???

 

Φύγε κατευθείαν για f2g.

Me 12€ θα έχεις 2gb με 5€ 200' προς όλους +τα δώρα.

Δλδ με λιγότερα από τα μισά θα έχεις περισσότερα.

Και όχι συμβόλαιο ξανά.

Αρκετά σου φάγανε στην κοτε. Και μην δεχτείς να ξαναγυρίσεις ότι προσφορά κι αν σου δώσουν.

Εκτός αν σου επιστρέψουν 1000€ απ την κοροϊδία μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φύγε κατευθείαν για f2g.

Me 12€ θα έχεις 2gb με 5€ 200' προς όλους +τα δώρα.

Δλδ με λιγότερα από τα μισά θα έχεις περισσότερα.

Και όχι συμβόλαιο ξανά.

Αρκετά σου φάγανε στην κοτε. Και μην δεχτείς να ξαναγυρίσεις ότι προσφορά κι αν σου δώσουν.

Εκτός αν σου επιστρέψουν 1000€ απ την κοροϊδία μέχρι τώρα.

Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια μέλη σαν εσένα εδω.

Ευχαριστώ και θα το τσεκάρω αμέσως!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια μέλη σαν εσένα εδω.

Ευχαριστώ και θα το τσεκάρω αμέσως!

 

Μην το επιχειρήσεις καν. Το f2go είναι wind που σημαίνει προβληματικό σήμα. Τσέκαρε αν πιάνει το mobile internet της wind στην περιοχή σου. Εννοείται αν μετακινείσαι συχνά, δεν το σκέφτεσαι καθόλου. Το σήμα της κοσμοτέ στο mobile internet δεν θα το βρεις ούτε στο ελάχιστο στη wind. Οπότε σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

Μην το επιχειρήσεις καν. Το f2go είναι wind που σημαίνει προβληματικό σήμα. Τσέκαρε αν πιάνει το mobile internet της wind στην περιοχή σου. Εννοείται αν μετακινείσαι συχνά, δεν το σκέφτεσαι καθόλου. Το σήμα της κοσμοτέ στο mobile internet δεν θα το βρεις ούτε στο ελάχιστο στη wind. Οπότε σκέψου το!

Και αυτό αξίζει να πληρώνω 25+ ευρώ το μήνα???Άλλωστε σπίτι μου πιάνει χάλια cosmote...

 

Έχει κάτι αντίστοιχο του f2g η Cosmote?

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι αντίστοιχο του f2g η Cosmote?

 

Φυσικα και ΟΧΙ οπότε προχωρα άφοβα ειδικά απο την στιγμή που πιάνεις χάλια με κοσμοτε!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην το επιχειρήσεις καν. Το f2go είναι wind που σημαίνει προβληματικό σήμα. Τσέκαρε αν πιάνει το mobile internet της wind στην περιοχή σου. Εννοείται αν μετακινείσαι συχνά, δεν το σκέφτεσαι καθόλου. Το σήμα της κοσμοτέ στο mobile internet δεν θα το βρεις ούτε στο ελάχιστο στη wind. Οπότε σκέψου το!

 

Αυτό δεν ισχύει. Σε μένα οοοοολη σχεδόν τη Ρόδο είχα 3g. Στην κοτε δεν μπορούσα ούτε κλήση να βγάλω. Στην παστιδα φιλερημο, η κοτε δεν είχε 3g ποτέ.

Αθήνα δεν έχω πρόβλημα.

Με μια δοκιμή, τώρα που τη δίνει δωρεάν, θα δει με τα μάτια του ο φίλος τι τον συμφέρει.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί, είναι να πέσουν όλοι στην wind/q και να κλατάρει το δίκτυο.

Οπότε αν το λες γιαυτό το λόγο....... Τότε ναι.... Μακριά από wind.... Μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο fb της wind όλοι μα όλοι για το ίντερνετ μιλάνε. Στο fb της κοσμοτέ μιλάνε για όλα τα άλλα εκτός από αυτό. ;) Εξαρτάται βέβαια από την περιοχή. Εγώ θα πρότεινα να δει πού θα κινείται και να ρωτήσει για το τι γίνεται με το σήμα της wind στην περιοχή. Υπάρχουν σημεία και εντός Αθήνας που η wind αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα. Από κει και πέρα εφόσον έχει αποφασίσει να κάνει διακοπή συμβολαίου, οκ ας το γυρίσει σε f2go κι αν δει ότι έχει θέμα, μπορεί να μεταβεί σε καρτοκινητό της κοσμοτέ. Και πάλι, οικονομία θα δει τεράστια από το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εστειλα μήνυμα μέσω της εφαρμογής στην εξυπηρέτηση πελατών για ενεργοποίηση του 4 G κ τι απαντάει η εξυπηρέτηση πελατών; να παρω τηλ το 13830 στην εξυπηρέτηση πελατών να το ενεργοποιήσω! Αιντε βγαλε ακρη!
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εστειλα μήνυμα μέσω της εφαρμογής στην εξυπηρέτηση πελατών για ενεργοποίηση του 4 G κ τι απαντάει η εξυπηρέτηση πελατών; να παρω τηλ το 13830 στην εξυπηρέτηση πελατών να το ενεργοποιήσω! Αιντε βγαλε ακρη!

Από δωρεάν χρόνο άλλου δικτύου , καλούμε 6971013838

παρεπιμπτόντως το 13830 είναι της Vodafone .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω δεν το ήξερα ναι έκανα λάθος 13838 ειναι. Θα παρω απο το σταθερό hol που εχω 300 λεπτά
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

αυτό το νούμερο αν το πάρεις χρεώνεται σαν κλήση σε κινητό ή έχει την φιξ χρέωση?

διότι έχω αρκετό χρόνο δωρεάν και ΔΕΝ θέλω χρέωση ως 5ψήφιο!

 

είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει νούμερο δωρεάν

ειδικά την στιγμή που καλείς για θέματα που σου δημιουργούν οι ίδιοι!

 

Από δωρεάν χρόνο άλλου δικτύου , καλούμε 6971013838

παρεπιμπτόντως το 13830 είναι της Vodafone .

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να καλέσεις με δωρεάν χρόνο από Vodafone ή WIND . Από Cosmote δεν μπορείς να το καλέσεις ( εκτός αν είσαι στο εξωτερικό ). Λόγω ότι έχω χρόνο σε όλα τα δίκτυα που μου περισσεύει το καλώ από Vodafone. Αλλιώς πληρώνεις 0,19 για το πενταψήφιο .
Link to comment
Share on other sites

άρα αν πάρω από κινητό cosmote χρεώνομαι παρόλο που καλώ το "κινητό" ????

 

μακακία!

 

από σταθερό που έχει χρόνο πως κινητό γίνεται χωρίς χρέωση, αν καλέσω το "κινητό"????

 

 

ευχαριστώ!

 

 

Ναι μπορείς να καλέσεις με δωρεάν χρόνο από Vodafone ή WIND . Από Cosmote δεν μπορείς να το καλέσεις ( εκτός αν είσαι στο εξωτερικό ). Λόγω ότι έχω χρόνο σε όλα τα δίκτυα που μου περισσεύει το καλώ από Vodafone. Αλλιώς πληρώνεις 0,19 για το πενταψήφιο .
Link to comment
Share on other sites

Από κινητό Cosmote , δεν μπορείς να καλέσεις το 6971013838 εκτός αν είσαι στο εξωτερικό.

Από άλλο δίκτυο μπορείς να το καλέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από κινητό Cosmote , δεν μπορείς να καλέσεις το 6971013838 εκτός αν είσαι στο εξωτερικό.

Από άλλο δίκτυο μπορείς να το καλέσεις.

 

Πήρα όλα καλά μου το ενεργοποιήσαν το 4G!τωρα αντί να παω απο 55 σε 45 τους είπα αν γίνεται καλύτερη τιμή για να μείνω στο 55.μου ειπαν10% έκπτωση για 12 μήνες και δέχτηκα.δεν ξέρω αν έκανα καλα μιας κ το Μάιο λήγει το συμβόλαιο μου αλλα κ που να παω στην vodafon εχουν πέσει 2 κεραίες κ δεν πιάνει σπίτι μου. Η wind πιάνει μια χαρά αλλα φοβάμαι το 3G της γενικότερα οτι θα χω προβλημα

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...