Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τ βοήθειά σας!

 

Ειχα πάρει μια προσφορα για 2 συνδεσεις κοσμοτε στο απεριοριστο 65 στα 25ε εκαστη.

 

Εκδοθηκε ο πρωτος και δεν εδωσα πολυ σημασία στις εκπτώσεις κτλ γιατι δεν ήταν ολοκληρος ο μήνας που ημουν ενταγμένος στα νέα πακέτα. Εκδόθηκε και ο δεύτερος λογαριασμός και παρατήρησα οτι ενώ η μία σύνδεση βγαίνει στα 25ε (και μαζί με εξτρα χρήση γυρω στα 30 συνολικά), στη δεύτερη χωρίς να εχω κάνει χρήση εκτός προγραμματος ή να έχω κάποιο εξτρα πακετό καλούμαι να πληρώσω 31!!

 

Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τ βοήθειά σας!

 

Ειχα πάρει μια προσφορα για 2 συνδεσεις κοσμοτε στο απεριοριστο 65 στα 25ε εκαστη.

 

Εκδοθηκε ο πρωτος και δεν εδωσα πολυ σημασία στις εκπτώσεις κτλ γιατι δεν ήταν ολοκληρος ο μήνας που ημουν ενταγμένος στα νέα πακέτα. Εκδόθηκε και ο δεύτερος λογαριασμός και παρατήρησα οτι ενώ η μία σύνδεση βγαίνει στα 25ε (και μαζί με εξτρα χρήση γυρω στα 30 συνολικά), στη δεύτερη χωρίς να εχω κάνει χρήση εκτός προγραμματος ή να έχω κάποιο εξτρα πακετό καλούμαι να πληρώσω 31!!

 

Τι μπορώ να κάνω?

 

1. (Προαιρετικά) Να πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και να τους ζητήσεις να το διορθώσουν άμεσα.

2. Να κάνεις μια έγγραφη αμφισβήτηση της χρέωσης, επικαλούμενος την τηλεφωνική συνομιλία κατά την οποία αποδέχτηκες την προφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα αρχίζω να βγάζω άκρη. Έχω την εφαρμογή εγκατεστημένη αλλά γιατί η κάρτα μου είναι 2in1 sim και η μια γραμμή είναι συμβόλαιο και η άλλη what's up. Άρα για κάποιο λόγο η εφαρμογή προσπαθεί να "συνδεθεί" χώρις να το ζήτησω (βλέπω αποστολή μηνυμάτων μέσα σε 3 sec και άλλες φορές οπότε να 'ναι). Παρ'ολο που έχω 1500 sms προς cosmote, αυτά τα μηνύματα όπως είπες στο συμβόλαιο χρεώνονται. Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι δεν ξέρουν τον αριθμό και επειδή είναι 5 ψηφίος, εχω γραφτεί σε κάποια υπηρεσία και δεν το θυμάμαι..(το αφήνω ασχολίαστο)...Όταν τους είπα να κανουν φράγη στα 5ψηφια μου είπαν ότι μπορούν μόνο σε συγκεκριμένα νούμερα κι όχι σε αυτό. Είμαι περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν για την αμφισβήτηση του λογαριασμού. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί τουλάχιστον κατάλαβα τι παίζει. Αν είναι πρόβλημα της εφαρμογής δεν είναι δικό μου θέμα πάντως.

Επανέρχομαι στο θέμα επειδή το θεωρώ σημαντικό. Σε άλλο άτομο χρεώθηκαν 1013 μηνύματα. Παιδιά προσοχή σε όσους έχουν κάρτα 2in1 με συμβόλαιο και whats up.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

να περιγραψω τι εχω και να μου πειτε λοιπον:ανοιξα συνδεση στη cosmote με πακετο το 45αρι για δυο χρονια το 2011 .Στις 20 αυτου του μηνα βγαινει η επιδοτηση μου ,σκεφτομαι να ανανεωσω για αλλα 2 χρονια στο ιδιο προγραμμα, τι επιδοτηση θεωρειται θα προκυψει ?να σημειωθει οτι δεν μειωσα το συμβολαιο αυτα τα 2 χρονια παρολο που ειχα τη δυνατοτητα και οτι σχεδον ποτε δεν πληρωνα 50 εωρο αλλα πολλες φορες 70αρια και καμποσες 120αρια!θελω το iphone 5s,ποσα λετε να μου δωσουν?

ευχαριστω εκ των προτερων :-)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνυμα από 13838 που λέει:

COSMOTE X-MAS Το μήνυμα δεν έχει ληφθεί.

 

Ξέρει κανείς τι είναι ;

 

Επίσης όταν ανάβει το Ε πάνω στις γραμμούλες στο σήμα, ενώ έχω ενεργοποιημένο μόνο το GSM, ξέρετε τι είναι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνυμα από 13838 που λέει:

COSMOTE X-MAS Το μήνυμα δεν έχει ληφθεί.

 

Ξέρει κανείς τι είναι ;

 

Επίσης όταν ανάβει το Ε πάνω στις γραμμούλες στο σήμα, ενώ έχω ενεργοποιημένο μόνο το GSM, ξέρετε τι είναι ;

 

E= EDGE θεωρείτε δίκτυο δεύτερης γενιάς αλλά είναι 3 φορές ταχύτερο ( 59,2 Kb/s)

http://www.myphone.gr/library/article-27.html

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

E= EDGE θεωρείτε δίκτυο δεύτερης γενιάς αλλά είναι 3 φορές ταχύτερο ( 59,2 Kb/s)

http://www.myphone.gr/library/article-27.html

Με απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων, είναι δυνατών να μπει στο internet χωρίς να το θέλεις ; Ρύθμιση μόνο στο GSM και κλειστή η κίνηση δεδομένων.

Μου ήρθε μήνυμα από το internet day pass ότι χρεώθηκα 1 euro.

 

Link to comment
Share on other sites

15 Δεκ ήταν η ημερομηνία που θα γινόταν η διακοπή συμβόλαιο μου και η μετατροπή σε καρτοκινητό. Στο κατάστημα Γερμανός μου είπαν γίνεται άμεσα ενώ στην cosmote ότι θέλει 2 εργάσιμες. Έγινε η διακοπή πριν από λίγο και αν καλέσω τον αριθμό μου μου λέει ότι ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται. Είναι φυσιολογικό ή έκαναν καμιά @@@@@ στην εξυπηρέτηση πελατών?
Link to comment
Share on other sites

15 Δεκ ήταν η ημερομηνία που θα γινόταν η διακοπή συμβόλαιο μου και η μετατροπή σε καρτοκινητό. Στο κατάστημα Γερμανός μου είπαν γίνεται άμεσα ενώ στην cosmote ότι θέλει 2 εργάσιμες. Έγινε η διακοπή πριν από λίγο και αν καλέσω τον αριθμό μου μου λέει ότι ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται. Είναι φυσιολογικό ή έκαναν καμιά @@@@@ στην εξυπηρέτηση πελατών?

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους αλλα έτσι είχα πάθει και γω...θα μείνεις για ώρες χωρις Τηλ,νομίζω μέχρι το πρωί.Εμενα έτσι εγινε και το πρωί που αλλαξε μου κάναν δωρο 3€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους αλλα έτσι είχα πάθει και γω...θα μείνεις για ώρες χωρις Τηλ,νομίζω μέχρι το πρωί.Εμενα έτσι εγινε και το πρωί που αλλαξε μου κάναν δωρο 3€.

 

Οκ σε ευχαριστώ. Δεν έχω άλλη επιλογή από το να περιμένω :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ. Δεν έχω άλλη επιλογή από το να περιμένω :)

 

Υπομονή!!Καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!Καλό βράδυ :)

 

Σε ευχαριστώ και πάλι :)

edit: Το πρωί έγινε η αλλαγή. (Μου δώσανε και 1 ευρώ, περικοπές!).

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Cosmote. Έκανα 2 συμβόλαια που έχω σε οικογενειακό πακέτο, και πήρα δώρο το "τέλειο σήμα για το σπίτι". Επίσης με ενημέρωσαν ότι το πακέτο ίντερνετ που έχω με τα 750ΜΒ προς 10 ευρώ, έχει αναβαθμιστεί στα 2GB προς 8 ευρώ παρακαλώ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά μου έδωσαν δωρεάν και μια κάρτα σιμ για το ταμπλετ, με την οποία μπορώνα μοιράζομαι αυτά τα 2GB αν θέλω.

Ευχαριστώ Cosmote.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Cosmote. Έκανα 2 συμβόλαια που έχω σε οικογενειακό πακέτο, και πήρα δώρο το "τέλειο σήμα για το σπίτι". Επίσης με ενημέρωσαν ότι το πακέτο ίντερνετ που έχω με τα 750ΜΒ προς 10 ευρώ, έχει αναβαθμιστεί στα 2GB προς 8 ευρώ παρακαλώ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά μου έδωσαν δωρεάν και μια κάρτα σιμ για το ταμπλετ, με την οποία μπορώνα μοιράζομαι αυτά τα 2GB αν θέλω.

Ευχαριστώ Cosmote.

 

 

Το πακετο 2gb κανει 16,80 και δεν εχει αλλη εκπτωση.τωρα το πως σου εδωσαν εσενα με 8 ευρω ενας θεος ξερει.σιγουρα θα το δεις στον λογαριασμο......

:)
Link to comment
Share on other sites

Το πακετο 2gb κανει 16,80 και δεν εχει αλλη εκπτωση.τωρα το πως σου εδωσαν εσενα με 8 ευρω ενας θεος ξερει.σιγουρα θα το δεις στον λογαριασμο......

 

Προφανώς του δώσανε το iaw 2gb που οντως εχει 8€! Ειναι στα καινουρια προγράμματα που βγήκανε πριν καμια εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Cosmote. Έκανα 2 συμβόλαια που έχω σε οικογενειακό πακέτο, και πήρα δώρο το "τέλειο σήμα για το σπίτι". Επίσης με ενημέρωσαν ότι το πακέτο ίντερνετ που έχω με τα 750ΜΒ προς 10 ευρώ, έχει αναβαθμιστεί στα 2GB προς 8 ευρώ παρακαλώ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά μου έδωσαν δωρεάν και μια κάρτα σιμ για το ταμπλετ, με την οποία μπορώνα μοιράζομαι αυτά τα 2GB αν θέλω.

Ευχαριστώ Cosmote.

 

Οταν λες έκανες 2 συμβόλαια σε οικογενειακο τι εννοεις? είχες 2 συμβόλαια και τα έβαλες σε οικογενειακο πακέτο? ή έκανες 2 νέα συμβόλαια τα οποία ένταξες σε οικογενειακο πακέτο αμέσως?

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ, και έχω 2 συμβόλαια τα οποία θέλω να εντάξω σε ένα οικογενειακο πακέτο...

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες έκανες 2 συμβόλαια σε οικογενειακο τι εννοεις? είχες 2 συμβόλαια και τα έβαλες σε οικογενειακο πακέτο? ή έκανες 2 νέα συμβόλαια τα οποία ένταξες σε οικογενειακο πακέτο αμέσως?

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ, και έχω 2 συμβόλαια τα οποία θέλω να εντάξω σε ένα οικογενειακο πακέτο...

Ευχαριστώ :)

 

Έχω ένα συμβόλαιο εγώ, Απεριόριστα 25, και ένα συμβόλαιο η κοπέλα μου επίσης Απεριόριστα 25. Και έρχονται 2 ξεχωριστοί λογαριασμοί σπίτι. Αυτούς τους 2 λογαριασμούς μπορείς να τους ενώσεις σε 1,να σου έρχεται ένας λογαριασμούς συγκεντρωτικός, και κερδίζεις 10% έκπτωση στον κάθε έναν, και το τέλειο σήμα για το σπίτι.

Να το κάνεις γιατί συμφέρει, και δεν αλλάζει την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι θα εχει απαντηθει νωριτερα, αλλα χαθηκα με τοσες σελιδες που διαβασα.

Μου ηρθε επιδοτηση απο την κοσμοτε στα 100ευρω. Κοιταξα τις τιμες στο σαιτ της κοσμοτε και οι τιμες ειναι τουλαχιστον 20% επανω συγκριτικα με τον ανταγωνισμο.

Εκτος απο κοσμοτε, μπορω να αξιοποιησω την επιδοτηση σε Γερμανο. Σημερα εμαθα οτι μπορω να την αξιοποιησω και στο mobilehellas.com

Σε ποια αλλα μαγαζια μπορω να κανω χρησης της επιδοτησης απο κοσμοτε;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι θα εχει απαντηθει νωριτερα, αλλα χαθηκα με τοσες σελιδες που διαβασα.

Μου ηρθε επιδοτηση απο την κοσμοτε στα 100ευρω. Κοιταξα τις τιμες στο σαιτ της κοσμοτε και οι τιμες ειναι τουλαχιστον 20% επανω συγκριτικα με τον ανταγωνισμο.

Εκτος απο κοσμοτε, μπορω να αξιοποιησω την επιδοτηση σε Γερμανο. Σημερα εμαθα οτι μπορω να την αξιοποιησω και στο mobilehellas.com

Σε ποια αλλα μαγαζια μπορω να κανω χρησης της επιδοτησης απο κοσμοτε;

Ευχαριστω!

 

Αν θες την άποψη μου και εφόσον δεν έχεις θέμα να δεσμευτείς με συμβόλαιο, αξιοποίησε την επιδότηση σε έκπτωση πάγιου και πάρε την συσκευή από το σκρουτζ. Οικονομικότερα θα σου βγει

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Αν θες την άποψη μου και εφόσον δεν έχεις θέμα να δεσμευτείς με συμβόλαιο, αξιοποίησε την επιδότηση σε έκπτωση πάγιου και πάρε την συσκευή από το σκρουτζ. Οικονομικότερα θα σου βγει

 

Έτσι ακριβώς. Πάρε όποια συσκευή θέλεις, πολύ φθηνότερα εκτός εταιρείας, και την επιδότηση γύρισε την σε έκπτωση παγίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εθεσα σωστα πριν.

Σε φιλο ηρθε επιδοτηση στα 100ευρω. Το θεμα ειναι πως αν ηταν δικη μου η επιδοτηση, σιγουρα θα εκανα μειωση παγιου.

Ο φιλος ομως θελει λεει αποκλειστικα και μονο συσκευη με τα χρηματα αυτα. Να του χαλασουμε το χατηρι και να του πουμε οχι;

Ας κανει ο,τι θελει :P Για αυτο και ψαχνω τα μαγαζια που μπορω να κανω χρηση της επιδοτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εθεσα σωστα πριν.

Σε φιλο ηρθε επιδοτηση στα 100ευρω. Το θεμα ειναι πως αν ηταν δικη μου η επιδοτηση, σιγουρα θα εκανα μειωση παγιου.

Ο φιλος ομως θελει λεει αποκλειστικα και μονο συσκευη με τα χρηματα αυτα. Να του χαλασουμε το χατηρι και να του πουμε οχι;

Ας κανει ο,τι θελει :P Για αυτο και ψαχνω τα μαγαζια που μπορω να κανω χρηση της επιδοτησης.

 

Είχα χρησιμοποιήσει επιδότηση Cosmote τον Απρίλιο 2012 στο mobilehellas. Αρκετά καλές οι τιμές του. Το είχα ψάξει πολύ τότε αλλά τελικά δε βρήκα κάποιο άλλο κατάστημα για να σκοτώσω την επιδότηση.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

μπορεί κάποιος να μου πει τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για μετρατροπή cosmote συμβολαίου σε what's up;

Link to comment
Share on other sites

Καλείς στο 13838, σε συνδέουν με το τμήμα ακυρώσεων, σου δίνουν ένα κωδικό και έπειτα πηγαίνεις με τον κωδικό και την ταυτότητά σου σε ένα κατάστημα για να υπογράψεις την αίτηση καταγγελίας.
Link to comment
Share on other sites

15/12 έγινε η διακοπή συμβολαίου μου και η μετατροπή του σε κάρτα. Ο λογαριασμός μου έβγαινε κάθε 27 του μήνα και τον λάμβανα ηλεκτρονικά στο e-mail μου. Δεν ερχόταν δηλαδή με ταχυδρομείο στο σπίτι. Επειδή δικαιούμαι ποσό επιστροφής θα έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός στο σπίτι; Γιατί στο e mail μου απλά πήρα ένα μήνυμα στο οποίο εμφαζίζεται ποσό πληρωμής είναι 0 ευρώ, ενώ το σύνολο τρέχοντος λογαριασμού που βλέπω στην ανάλυση είναι -24,27.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...